Wiele osób obawia się pierwszej wizyty u psychologa. Budzi to pewne emocje oraz strach przed nieznanym. Obawa przed krytyką, kpiną często krępuje i stwarza problemy w otwarciu się, nawiązaniu porozumienia. Dodatkowo brak pewności czy psycholog jest dobrym fachowcem, także potrafi zablokować. Czy warto wydawać pieniądze na wizyty u specjalisty? Kiedy warto zasięgnąć porady? Jak przygotować się do pierwszej wizyty? Ile kosztuje prywatna wizyta u psychologa?
Z artykułu dowiesz się:
Jaka jest różnica pomiędzy psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą
Jak wygląda prywatna wizyta u psychologa
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa
Kiedy warto udać się do psychologa
Jakiej pomocy można oczekiwać od psychologa
Ile kosztuje prywatna wizyta u psychologa
Czy można korzystać z pomocy psychologa w ramach NFZ
Jak długo trwa terapia
Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – czy to jest to samo?
spis treści:
Pomocy psychologicznej może udzielić nie tylko psycholog, ale także psychiatra lub psychoterapeuta. Często te pojęcia błędnie używane są przez pacjentów zamiennie.
Czym różnią się ci trzej specjaliści?
Psycholog jest absolwentem studiów magisterskich na kierunku psychologia. Nie może on wypisywać recept na środki lecznicze. Zazwyczaj z jego pomocy korzystają osoby, które mają problemy wychowawcze z dziećmi, przechodzą kryzysy w związkach lub są w żałobie.
Psychiatra to lekarz, który ukończył medycynę. Ten specjalista może wypisywać recepty. Z reguły nie prowadzi terapii, opracowuje sposób leczenia i przepisuje stosowne leki.
Psychoterapeuta to absolwent psychologii lub też innego kierunku studiów oraz 4-letniej szkoły psychoterapii. Może być wykształcony w różnych kierunkach i oferować swoją pomoc na różny sposób. Często jest to terapia poznawczo-behawioralna, systemowa lub psychodynamiczna.
Powyżsi specjaliści często ze sobą współpracują. Jeżeli jakiś pacjent korzysta z pomocy psychologa, a potrzebuje leków wówczas kierowany jest na wizytę do psychiatry.
Jak wygląda prywatna wizyta u psychologa?
Pierwsza prywatna wizyta u psychologa to niepewność oraz strach dotyczący otwarcia się przed zupełnie nieznaną nam osobą. Nie łatwo jest dzielić się z kimś skrywanymi tajemnicami i osobistymi problemami. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że terapeuta z pewnością zetknął się już z podobnymi problemami i nie będą one dla niego w żaden sposób niezrozumiałe.
Zazwyczaj psychologowie na pierwszej wizycie chcą zapoznać się z sytuacją życiową osoby, która przyszła do nich po pomoc. Mogą pojawić się pytania dotyczące relacji z rodziną, przyjaciółmi, w pracy oraz sposobów na spędzanie wolnego czasu. Zapewne padnie pytanie o powód podjęcia decyzji o psychoterapii, występujące objawy oraz stopień ich nasilenia.
Pacjent pytany jest także o to, czego oczekuje od psychologa oraz jakich efektów się spodziewa. Czasami psycholog przeprowadza również test osobowości. Umożliwi to skonstruowanie kontraktu terapeutycznego w formie umowy zawieranej pomiędzy terapeutą a pacjentem. W kontrakcie powinna znaleźć się informacja m.in. o kosztach finansowych, celach terapii, jej zasadach, częstotliwościach sesji oraz zakładanej długości.
Warto wspomnieć, że w czasie wizyty również pacjent może zadawać pytania. Dzięki temu z pewnością rozwieje swoje wątpliwości, które go dręczą. Przed podjęciem terapii u danego specjalisty, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy budzi on w nas zaufanie oraz sympatię.
Jak przygotować się na pierwsze spotkanie z psychologiem?
Wbrew pozorom podzielenie się swoją historią z zupełnie obcą nam osobą może okazać się łatwiejsze niż z kimś bliskim. Terapeuta nie jest po to, aby oceniać nasze zachowania, ale pomóc w rozwiązaniu problemów.
Pewną trudnością jest stereotypowe myślenie o psychologu. Wiele osób obawia się negatywnej oceny ze strony otoczenia. Okazuje się jednak, że coraz więcej z nich korzysta z usług psychologów, na przykład przez udział w zajęciach związanych z rozwojem osobistym.
Nie ma żadnych specjalnych wymagań związanych z pierwszą wizytą u psychologa. Jeżeli chcemy o coś zapytać specjalistę, możemy sporządzić pisemną listę pytań, aby w każdej chwili do niej zajrzeć i o niczym nie zapomnieć. Podczas pierwszej konsultacji może nie wystarczyć czasu na poruszenie wszystkich kwestii. Jednak bez obaw, z pewnością będzie możliwość powrócenia do nich i omówienia ich szerzej na kolejnych spotkaniach.
Kiedy warto udać się do psychologa?
Do wizyty u psychologa mogą skłonić różne sytuacje. Pacjenci najczęściej nie potrafią cieszyć się życiem oraz poradzić sobie z emocjami. Zazwyczaj powodami, dla których osoby udają się do specjalisty, są:
przedłużające się uczucie przygnębienia, smutku i apatii, będące utożsamiane z depresją
nerwice oraz fobie
problem z uzależnieniami różnego typu
współuzależnienie, na przykład małżonek lub dziecko alkoholika
trudności z poradzeniem sobie po stracie kogoś bliskiego
problemy wychowawcze z dziećmi
uczucie wypalenia zawodowego
problemy z bezsennością
stres związany z pracą
zbyt niskie poczucie własnej wartości
problemy małżeńskie i rodzinne
poczucie, że nic w życiu się nie udaje
problemy w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi
problemy z asertywnością
zaburzenia odżywiania, na przykład anoreksja, bulimia
kiedy osoby najbliższe nie są w stanie nam pomóc poradzić sobie z traumami
kiedy ktoś inny sugeruje nam, że być może konieczna jest wizyta u specjalisty i przepracowanie konkretnego problemu
Jakiej pomocy można oczekiwać od psychologa?
Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. Specjalista ten jest zobowiązany do przestrzegania zasad etyki swojego zawodu. Musi on zapewnić swojemu pacjentowi pełną anonimowość. Terapeuta nie może krytykować zachowania ani ośmieszać osoby, która przyszła do niego z prośbą o pomoc. Ponadto nie może zmuszać do poruszania intymnych tematów, o ile nie jest to uzasadnione w związku z prowadzoną terapią. Psycholog nie może oceniać światopoglądu pacjenta, jego wyznania religijnego oraz orientacji seksualnej.
Oferowana przez specjalistę pomoc powinna być na najwyższym poziomie. Każdy psycholog powinien w jak najlepszy sposób pomóc swojemu pacjentowi. Cele terapii warto omówić już na samym początku i jasno powiedzieć, czego oczekujemy w związku z nią.
Ile kosztuje prywatna wizyta u psychologa?
Sesja terapeutyczna u psychologa prywatnie kosztuje około 70 – 250 złotych. Duże znaczenie ma lokalizacja gabinetu, jego renoma oraz doświadczenie terapeuty. W miejscowościach, w których nie ma wielu gabinetów, ceny mogą być nieco wyższe.
Z mniejszymi kosztami można się liczyć, kiedy wizyta odbędzie się u stażysty. Taką ofertę można znaleźć tylko w niektórych ośrodkach. Zazwyczaj jest to połowa normalnej stawki. Do kosztów terapii należy również doliczyć koszty ewentualnych dojazdów.
Całkowity koszt terapii u psychologa zależy nie tylko od stawki za jedno spotkanie i ewentualnych kosztów dojazdu, ale także od długości terapii.
Czy można pójść do psychologa na NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wizyty u psychologa. Aby skorzystać z tej opcji, niezbędne jest skierowanie. Może je wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz innej specjalizacji. Należy jednak liczyć się, że do niektórych specjalistów czas oczekiwania na wizytę na NFZ może być bardzo długi.
Jak długo trwa terapia u psychologa?
Długość trwania psychoterapii zależy od indywidualnych uwarunkowań, potrzeb i problemów pacjenta. Pod uwagę brane są również postępy w terapii. Wstępny czas trwania leczenia psycholog zazwyczaj ustala na pierwszej wizycie, jednak ma on wyłącznie charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Może zostać skrócony lub wydłużony.
Osoby, które są ubezpieczone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, mogą korzystać z bezpłatnych wizyt u lekarzy. Czasami jednak bardzo długie kolejki do specjalistów oraz większe zaufanie do jakości usług prywatnego sektora medycznego sprawiają, że pacjenci chętniej udają się na odpłatne konsultacje. Do większości prywatnych specjalistów można udać się praktycznie z tygodnia na tydzień. W przypadku NFZ czas oczekiwania na konsultację to nawet kilkanaście miesięcy. Ile kosztuje prywatna wizyta u lekarza specjalisty? Od czego zależy cena wizyty?
/ 5.
Czy terapia u psychologa faktycznie może pomóc?
Zadaniem psychologa jest słuchanie oraz interpretowanie wypowiedzi pacjenta za pomocą narzędzi terapeutycznych. Warto jednak zaznaczyć, że osoba, która prowadzi terapię nie da nam gotowej instrukcji jak rozwiązać problemy. Może jednak pokazać drogę i środki, które umożliwią nam poznanie przyczyn i sposobów na samodzielne poradzenie sobie z trudnościami.
Psycholog pomaga przepracować różnego rodzaju traumy, zmotywować do zmian oraz ukazać, jak szkodliwe mogą być niektóre sposoby naszego postępowania. Specjalista okazuje empatię, zrozumienie i wsparcie, które tak często bywa potrzebne. Pomiędzy nim a pacjentem może narodzić się bliska więź emocjonalna, która ułatwi prowadzenie terapii. Należy jednak zaznaczyć, że psycholog nie będzie przyjacielem pacjenta. Zabronione jest utrzymywanie kontaktów osobistych poza gabinetem terapeutycznym.
Odpowiednio przeprowadzona terapia oraz chęć pacjenta do znalezienia źródła problemów może przynieść oczekiwane rezultaty i pomóc.
Od czego zależy powodzenie terapii u psychologa?
Powodzenie terapii u psychologa zależy przede wszystkim od pacjenta. Powinien mieć on motywację do zmiany. Żaden specjalista nie będzie w stanie zmusić go do pracy nad samym sobą. Osoba udająca się na terapię powinna być szczera i otwarta, nie może ukrywać swoich prawdziwych emocji. Wielu pacjentów stara się dobrze wypaść w oczach terapeuty i ukrywa coś przed nim. To jednak nie ma sensu, ponieważ specjalista nie będzie mógł w pełni pomóc takiej osobie.
Prywatna wizyta u psychologa nie jest powodem do wstydu
Wciąż wiele osób uważa, że korzystanie z pomocy psychologa może być powodem do wstydu. Zazwyczaj kieruje nimi lęk o to, że ktoś ze znajomych dowie się o terapii i będzie wysnuwał błędne wnioski. Wiele osób utożsamia wizyty u psychologa z chorobą psychiczną, co jest myśleniem błędnym.
Na szczęście coraz więcej osób zapomina o takich stereotypach i postrzega wizyty u psychologa jako coś normalnego. Co więcej, w niektórych branżach uczęszczanie na terapie do specjalisty jest bardzo modne. Współcześnie można się również spotkać z przeświadczeniem, że osoba, która decyduje się na psychoterapię, jest postrzegana jako ktoś, kto chce zmienić swoje życie na lepsze.