Dlaczego warto dbać o stopy?
Zazwyczaj codzienna pielęgnacja polega na stosowaniu kremów do twarzy oraz balsamów do ciała. O ręce i stopy troszczymy się zdecydowanie rzadziej. To duży błąd, ponieważ te partie ciała są z jednej strony są bardzo intensywnie eksploatowane, a z drugiej delikatne i wymagają szczególnej troski oraz odpowiedniej pielęgnacji.
Zaniedbane stopy mogą wymagać nawet kilkukrotnego przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych, aby odzyskały zdrowy i piękny wygląd. Warto więc systematycznie troszczyć się o nie. Jeżeli nie mamy czasu, zawsze możemy skorzystać z oferty salonów kosmetycznych. Przy niewielkich nakładach finansowych oraz naszej systematyczności możemy sprawić, że stopy będą w świetnej formie przez cały rok – nie tylko latem.
Pedicure i inne zabiegi na stopy poprawiają ich wygląd, dają poczucie komfortu i pewności, że będą się pięknie prezentowały w letnim obuwiu. Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegu w salonie kosmetycznym wymienić można m.in.:
- wysuszoną, grubą skórę na piętach
- zrogowaciały naskórek na stopach
- odciski i nagniotki np. od butów
- nierówną, zniszczoną płytkę paznokcia
- nadmierną potliwość stóp
Rodzaje pedicure
W salonach kosmetycznych można wykonać wiele różnych zabiegów, których celem jest pielęgnacja stóp. Najpopularniejszym jest pedicure. W ofercie znaleźć można różne rodzaje pedicuru, np.:
- klasyczny
- spa
- odżywczy
- hybrydowy
- z lakierem klasycznym
- kwasowy
- frezarkowy
- japoński
- wapnem
- leczniczy
Który z nich jest najlepszy? Poniżej znajduje się krótka charakterystyka każdego zabiegu.

Pedicure klasyczny
Pedicure klasyczny jest najczęściej wykonywanym zabiegiem. Jego zadaniem jest nie tylko pomoc w uzyskaniu efektu pięknych stóp, ale również podtrzymanie innych, wcześniej wykonanych zabiegów. Podczas wizyty w salonie kosmetolog lub podolog (specjalista od chorób stóp) usuwa martwy naskórek oraz skórki, wygładza skórę, a paznokciom nadaje odpowiedni kształt. Dodatkowo może wykonać aromatyczną, odżywczą kąpiel dla stóp. Czasami w skład pedicure klasycznego wchodzi także malowanie paznokci lakierem tradycyjnym lub specjalną odżywką.
Pedicure klasyczny skierowany jest do osób, które chcą poprawić stan swoich stóp i systematycznie o nie dbać, ale nie borykają się z poważniejszymi problemami, takim jak na przykład przesuszenie lub rogowacenie pięt.
Cena klasycznego pedicure to ok. 50 – 100 złotych.
Pedicure spa
Pedicure spa to zabieg pielęgnacyjny i relaksacyjny, który zazwyczaj połączony jest z klasycznym pedicure lub jest jego rozszerzeniem. Zabieg rozpoczyna kąpiel stóp w wodzie. Skóra zostaje zmiękczona, co pomaga w dalszej pielęgnacji. Martwe komórki naskórka zostają usunięte, a dzięki nałożeniu specjalnej maski odżywczej stopy są intensywnie nawilżane. Pedicure spa wykonywany jest z wykorzystaniem aromatycznych kosmetyków, które pomagają się zrelaksować. Skórna na stopach po pedicure spa staje się odżywiona, nawilżona i wygładzona.
Cena pedicure spa to ok. 100 – 150 złotych.
Pedicure odżywczy
Zadaniem pedicure odżywczego jest dogłębne odżywienie skóry stóp oraz płytki paznokcia. Przebieg zabiegu wygląda podobnie jak w przypadku pedicure klasycznego. Na zakończenie na stopy i paznokcie kosmetolog nakłada wzmacniającą odżywkę. Pedicure odżywczy świetnie sprawdzi się w przypadku zaniedbanych stóp i paznokci.
Cena odżywczego pedicure to ok. 70 – 120 złotych.
Pedicure hybrydowy
Pedicure hybrydowy z roku na rok zyskuje na popularności. Podczas zabiegu na paznokcie stóp nakłada się kolorowym lakier, który następnie jest utwardzany w specjalnej lampie (UV lub LED). Zaletą takiego rozwiązania jest trwałość pedicure. Lakier, jeżeli zostanie odpowiednio nałożony, może być noszony na paznokciach nawet przez kilka tygodni. Klientka sama może zdecydować, jaki kolor hybrydy wybrać. Dodatkowo niektóre salony oferują możliwość ozdobienia paznokci różnego rodzaju wzorkami czy cyrkonami. Do łask wraca również pedicure francuski, który można wykonać za pomocą lakierów hybrydowych.
Jak zauważa Agnieszka Zdrojewska z Gdyńskiej Szkoły Stylizacji Paznokci Sunnails Spa: Klientki wciąż stawiają na klasykę. Preferowane są paznokcie w odcieniach czerwieni, beżu, a także frencz, ewentualnie kolor czarny. Oczywiście wybór pada na lakiery hybrydowe, których trwałość jest nieporównywalnie większa niż zwykłego lakieru. Wciąż mało pań wybiera na paznokciach u stóp pastelowe wesołe kolory lata, jak błękit, zieleń, żółty.
W przypadku pedicure hybrydowego należy również doliczyć koszt zdjęcia hybrydy. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy, nie powinniśmy robić tego samodzielnie w domu, ponieważ możemy zniszczyć płytkę paznokcia.
Cena hybrydowego pedicure to ok. 100 – 200 złotych. Koszt zdjęcia lakieru hybrydowego to natomiast ok. 10 – 45 złotych.

Pedicure z lakierem klasycznym
Pedicure z lakierem klasycznym jest coraz rzadziej stosowany, jednak nadal ma swoich zwolenników. Z takiego zabiegu korzystają m.in. osoby, które są uczulone na hybrydy lub te, które lubią często zmieniać kolor. Podczas zabiegu paznokcie są skracane, opiłowane i jest im nadawany odpowiedni kształt. Następnie kosmetolog przeprowadza kąpiel stóp oraz usuwa skórki. Następnie oczyszcza i odtłuszcza paznokcie. Po tych czynnościach pozostaje jedynie nałożenie preparatu zabezpieczającego, lakieru i utwardzacza.
Cena pedicure z lakierem klasycznym to ok. 70 – 90 złotych.
Pedicure kwasowy
Pedicure kwasowy świetnie sprawdzi się, gdy skóra na stopach jest mocno zrogowaciała. Gruby, narośnięty naskórek nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również może być powodem bolesnych i dokuczliwych pęknięć np. w obrębie pięty. Podczas zabiegu kosmetolog owija stopy plastrami nasączonymi kwasem. W ten sposób zmiękcza się naskórek. Następnie za pomocą specjalnej tarki usuwa martwy naskórek oraz nakłada specjalny krem. Już po pierwszym zabiegu widać efekty, a skóra stóp jest zdecydowanie bardziej miękka i zadbana. Jeżeli klasyczny pedicure nie pomaga na nasze problemy, warto rozważyć zabieg z użyciem plastrów nasączonych kwasem.
Cena kwasowego pedicure to ok. 120 – 210 złotych.
Pedicure frezarkowy
Pedicure frezarkowy to zabieg, z którego korzystają osoby mające niewielkie problemy ze skórą na stopach. Kosmetolog usuwa stwardniały naskórek za pomocą specjalnej frezarki. Urządzenie to jest w pełni bezpieczne, działa delikatnie i precyzyjnie. Z jego pomocą można wygładzić nawet trudno dostępne miejsca, na przykład pomiędzy palcami. Po zabiegu frezarką wykonuje się peeling stóp, a następnie nakłada odżywczy krem.
Cena frezarkowego pedicure to ok. 50 – 120 złotych.
Pedicure japoński
Pedicure japoński skierowany jest do osób, których paznokcie są delikatne i łamliwe. Podczas zabiegu kosmetolog wciera w płytkę specjalną pastę, która zawiera m.in. keratynę, krzemionkę oraz witaminy. Paznokcie są wypielęgnowane, gładkie i błyszczące. Pedicure japoński podkreśla naturalny kolor płytki. Efekt takiego zabiegu może utrzymywać się nawet dwa tygodnie. Naturalny, zdrowy wygląd paznokci sprawia, że większość kobiet na jakiś czas rezygnuje ze stosowania lakierów.
Cena japońskiego pedicure to ok. 70 – 100 złotych.
Pedicure wapnem
Pedicure wapnem, zwany inaczej kąpielą zasadową. Najczęściej jest to dodatek do innego rodzaju pedicure. Kąpiel zasadowa pozwala rozmiękczyć skórę, usunąć zgrubiały naskórek oraz przygotować stopy do innych zabiegów. Skóra wchłania większą ilość składników odżywczych z zastosowanych później kosmetyków. Pedicure wapnem często poprzedza zabieg leczniczy na stopy.
Jak zauważa Alicja Micińska z jednego z gdyńskich gabinetów kosmetycznych: Zasadę nakłada się na wybrane partie stóp, a cena zabiegu uzależniona jest od obszaru zastosowania. W odróżnieniu od zabiegów z kwasami kąpiel zasadowa jest ciekawą i wciąż rzadko stosowaną alternatywą.
Cena pedicure wapnem uzależniona jest od rodzaju zabiegu, z którym zostanie on połączony. Zazwyczaj jest to dopłata rzędu ok. 10 – 50 złotych.
Pedicure leczniczy
Stopy mogą sprawić więcej problemów niż tylko zrogowaciały naskórek czy niezadbana płytka paznokcia. Zdarza się, że od źle dobranego obuwia pojawiają się bolesne odciski czy też wrastające paznokcie. Takie przypadłości nie tylko są dokuczliwe i bolesne, ale także powodują, że stopy prezentują się nieestetycznie.
Kiedy na wizytę do podologa?
W przypadku dużych problemów ze stanem stóp warto skorzystać z pomocy podologa. Podolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. W Polsce to dziedzina wciąż raczkująca, ale coraz bardziej popularna. Podolog może zaordynować m.in. wykonanie pedicure leczniczego. Zabieg ten świetnie spisuje się w walce z odciskami oraz innymi dokuczliwymi dolegliwościami.
Cena leczniczego pedicure to ok. 120 – 200 złotych.
Jeżeli konieczne będzie zastosowanie klamry na wrastający paznokieć, należy liczyć się z dodatkowym kosztem ok. 150 złotych za jedną klamrę.
Inne zabiegi pielęgnacyjne na stopy
Pedicure to nie jedyne zabiegi, na które możemy zdecydować się w salonach kosmetycznych. Wśród innych sposobów pielęgnacji stóp można wymienić:
- peeling stóp, od 30 złotych wzwyż
- zabieg parafinowy na stopy, ok. 40 – 80 złotych
- zabieg regenerujący stopy, ok. 50 – 80 złotych
- zabieg regenerujący paznokcie, ok. 30 – 100 złotych
- zabieg czekoladowy, ok. 60 – 80 złotych
- żelowanie naturalnych paznokci, ok. 80 – 120 złotych
- rekonstrukcja paznokcia żelem, ok. 140 – 160 złotych
- zabiegi laserowe, od 150 złotych wzwyż
Peeling gruboziarnisty
Peeling gruboziarnisty to podstawowa metoda walki ze złuszczającym się naskórkiem. Kosmetolog podczas jego wykonywania dodatkowo robi masaż stóp i pobudza przy tym krążenie. Po usunięciu martwego naskórka nakłada krem odżywczy, który sprawia, że skóra staje się miękka i nawilżona. Taki peeling można również samodzielnie wykonać w domu – wystarczy kupić odpowiedni kosmetyk.
Zabieg parafinowy
Zabieg parafinowy na stopy zaleca się osobom, które borykają się z bardzo suchą skórą. Kosmetolog wykonuje peeling stóp i nakłada specjalną maskę. Następnie kilkukrotnie zanurza stopy w ciepłej parafinie, po czym nakłada na nie specjalne skarpetki.
Tak wykonany okład zdejmuje po około dwudziestu minutach. W tym czasie pory otwierają się, a składniki odżywcze zostają wchłonięte. Efekt zabiegu widoczny jest natychmiast. Skóra na stopach jest odżywiona, nawilżona, pełna blasku, napięta i gładka. Również paznokcie zyskują zdrowszy wygląd. Zaletą zabiegu parafinowego jest to, że ciepło substancji przyjemnie odpręża i relaksuje.
Polecam kąpiel parafinową jako zabieg działający szczególnie intensywnie. Poprzedzona peelingiem daje natychmiastowy efekt miękkiej, nawilżonej skóry – wyjaśnia kosmetolog Karolina Zubrzycka.
Zapoznaj się również z artykułem: Walka z cellulitem – skuteczne sposoby na pozbycie się cellulitu
Zabieg regenerujący stopy
Zabieg regenerujący na stopy polega natomiast na nałożeniu specjalnych foliowych skarpetek z substancjami odżywczymi. Skóra intensywnie wchłania wszystkie wartościowe składniki, które ją nawilżają i skutecznie regenerują.
Często dodaje się również niewielką ilość kwasu w celu złuszczenia naskórka. Jeśli obetniemy <<palce>> foliowych skarpet, podczas gdy stopa wchłania preparaty, można w tym samym czasie opracować płytkę paznokcia, skracając tym samym czas zabiegu – zaznacza Alicja Micińska.
Zabieg regenerujący paznokcie
Zabieg regenerujący paznokcie ma głównie na celu wzmocnienie osłabionej, zniszczonej płytki. Kosmetyczka nakłada na paznokcie specjalne preparaty, które przenikają w głąb i regenerują je od wewnątrz. Czasami konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu, aby osiągnąć upragniony efekt. Wszystko zależy od stanu wyjściowego płytki paznokcia.
Zabieg czekoladowy
Zabieg czekoladowy to luksusowa pielęgnacja skóry, która pomaga odprężyć się i zrelaksować. Wykorzystane składniki odżywiają, dotleniają i nawilżają skórę. W ten sposób poprawia się koloryt oraz elastyczność. Dodatkowo pobudzamy też krążenie.
Żelowanie naturalnych paznokci
Na uwagę zasługuje także żelowanie naturalnych paznokci. To zabieg, który polega na nałożeniu na płytkę żelu. Poleca się go w szczególności osobom z łamliwymi paznokciami. Dzięki niemu można wzmocnić i wypielęgnować płytkę, a także nadać jej odpowiedni, naturalny kształt. Efekt żelowania może utrzymać się sześć tygodni.
Rekonstrukcja paznokcia żelem protetycznym
W przypadku bardzo zniszczonej płytki kosmetolodzy stosują rekonstrukcję paznokcia żelem protetycznym. Ubytki w płytce odbudowuje się poprzez naniesienie na nią specjalnej maski żelowej, a następnie utwardza ją w lampie UV. Zabieg ten pozwala wzmocnić paznokcie, a także wspomóc ich naturalny wzrost.
Zabiegi laserowe
Popularne stają się także zabiegi laserowe na stopy. Te najczęściej wykonywane są w przypadku pojawienia się dokuczliwych dolegliwości, np. grzybicy paznokci. Odpowiednio dobrane światło nie wpływa negatywnie na stan paznokci, lecz niszczy grzyby i bakterie. Naświetlanie laserowe nie wymaga znieczulenia. Zazwyczaj jednak konieczne jest jego kilkukrotne powtórzenie, aby mieć pewność, że schorzenie zostało wyleczone.
Dbaj o stopy regularnie
Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze stopy były piękne i zdrowe przez cały rok, konieczne jest systematyczne odwiedzanie salonu kosmetycznego oraz regularna pielęgnacja stóp w domu.