Z artykułu dowiesz się:
- Na czym polega zabieg mikrodermabrazji
- Jakie są zalecenia do wykonania zabiegu
- Jakie są rodzaje mikrodermabrazji
- Jaki jest przebieg zabiegu
- Ile kosztuje zabieg mikrodermabrazji
Na czym polega zabieg mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja nazywana również mikropeelingiem cieszy się dużą popularnością w wielu gabinetach kosmetycznych. Ze względu na stosunkowo niską cenę, zadowalające efekty oraz dobre opinie jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów kosmetycznych.
Zabieg mikrodermabrazji polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka. To bezpieczne i nieinwazyjne usuwanie warstwy rogowej naskórka oraz głębszych warstw skóry za pomocą mikrokryształków lub obracających się, diamentowych tarcz. Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia skóry twarzy z zanieczyszczeń, kurzu, potu oraz nadmiaru produkowanego sebum. Następnie z wykorzystaniem specjalistycznej głowicy próżniowej skóra jest zasysana i oczyszczana z drobinek złuszczających kryształków. Głębokość oczyszczania dostosowuje się indywidualnie do każdego z pacjentów, uwzględniając rodzaj skóry oraz występujące na niej niedoskonałości.
W efekcie naskórek złuszcza się i dotlenia, co stymuluje odnowę włókien kolagenowych, które odpowiadają za napięcie i elastyczność skóry.
Mikrodermabrazja to skuteczne narzędzie w walce z niedoskonałościami cery, zmarszczkami, trądzikiem i bliznami po nim. Dobre efekty można uzyskać również w przypadku rozstępów, przebarwień, a nawet cellulitu.
Mikrodermabrazję można stosować nie tylko na twarz, ale także inne partie ciała. Wielu pacjentów decyduje się dodatkowo na mikropeeling dekoltu, szyi oraz pleców ze skłonnościami do wyprysków.
Przeczytaj również artykuł: Zabiegi medycyny estetycznej – jesień najlepszą porą na zmiany.
Komu zaleca się wykonanie zabiegu?
Mikrodermabrazja to zabieg o szerokim zastosowaniu, który sprawdzi się u osób borykających się z wieloma problemami skórnymi. Wykonanie zabiegu zaleca się osobom z:
- widocznymi zmarszczkami – zabieg redukuje płytkie zmarszczki i poprawia elastyczność skóry poprzez stymulowanie odnowy kolagenu
- przebarwieniami, rozstępami i bliznami – odbudowa włókien kolagenu ułatwia odnawianie się skóry i wygładzanie powstałych zmian skórnych
- cerą zmęczoną, szarą i pozbawioną blasku – zabieg złuszcza i dotlenia naskórek, co wpływa na zdrowy i świetlisty wygląd skóry
- zaskórnikami, rozszerzonymi porami i trądzikiem – mikropeeling oczyszcza głębokie warstwy skóry, dociera do porów i odblokowuje ujście gruczołów łojowych, które są przyczyną wielu problemów skórnych
- cellulitem – złuszczanie naskórka poprawia ukrwienie skóry, co wspomaga walkę z cellulitem.
Dodatkowo mikrodermabrazja może stanowić zabieg wstępny, który przygotowuje skórę do innych zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych. Mikropeeling zwiększa bowiem wchłanianie składników aktywnych z wykorzystywanych preparatów leczniczych i kosmetyków. Wykonanie mikrodermabrazji zaleca się głównie przed przeprowadzeniem zabiegów z wykorzystaniem kwasów, lasera oraz fal radiowych.

Rodzaje mikrodermabrazji
Mikrodermabrazję możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje.
Mikrodermabrazja:
- diamentowa – naskórek złuszczany jest za pomocą specjalistycznej głowicy z obracającymi się tarczami, pokrytymi diamentami syntetycznymi lub naturalnymi o wysokiej trwałości
- korundowa – ten rodzaj mikrodermabrazji wykorzystuje głowicę pokrytą kryształami tlenku glinu, zwanymi korundem
- tlenowa – naskórek złuszcza się za pomocą tlenu oraz soli fizjologicznej
Istnieje również metoda nazywana oxybrazją, która polega na ścieraniu naskórka z wykorzystaniem strumienia kropelek soli fizjologicznych lub koktajli witaminowych. Specjalna głowica kieruje preparat na skórę z bardzo dużą prędkością, zbliżoną do prędkości dźwięku.
Przeczytaj również artykuł: Walka z cellulitem – skuteczne sposoby pozbycia się cellulitu.
Mikrodermabrazja – przebieg zabiegu
Początkowo zabieg mikrodermabrazji był wykonywany wyłącznie przez dermatologów. Od wielu lat można go wykonać również w gabinetach kosmetycznych, co jest związane z pojawieniem się na rynku nowoczesnego sprzętu. Dzięki temu zabieg jest bezpieczniejszy oraz łatwiejszy w przeprowadzeniu, co spowodowało znaczny wzrost jego popularności.
Ile trwa mikrodermabrazja?
Bez względu na rodzaj mikrodermabrazji, zabieg trwa około 30 minut w przypadku twarzy oraz odpowiednio dłużej na pozostałych partiach ciała. W tym czasie specjalistyczna głowica przesuwana jest od jednego do trzech razy po wybranym fragmencie skóry.
Krok pierwszy – oczyszczenie skóry
Przed przystąpieniem do zabiegu kosmetolog oczyszcza skórę z makijażu, kremów, a także innych zanieczyszczeń, takich jak pot, kurz i nadmiar sebum. Do tego celu wykorzystuje zwykle roztwór kwasu bornego lub spirytusu, co pozwala odtłuścić naskórek. Przed przystąpieniem do właściwego zabiegu mikrodermabrazji pacjent otrzymuje okulary ochronne, które stanowią barierę ochronną dla oczu przed odpryskującymi mikrokryształkami.
Krok drugi – zabieg właściwy


Specjalistyczne urządzenia do wykonywania mikropeelingu składają się m.in. z głowicy próżniowej, która na bieżąco zasysa złuszczony naskórek oraz kryształki ścierające. Dodatkowo jej zadaniem jest delikatne podnoszenie czyszczonego fragmentu skóry, co zwiększa dokładność tej czynności. Nie bez przyczyny niektórzy kosmetolodzy nazywają żartobliwie mikrodermabrazję odkurzaniem skóry.
Współczesna aparatura do wykonywania zabiegów dermabrazji daje również możliwość ustawienia odpowiedniej mocy strumienia kryształków. Kosmetyczka dobiera ją indywidualnie do typu i rodzaju skóry, aby nie wywołać podrażnień.
Wykorzystywane podczas mikrodermabrazji korundowej kryształki korundu mogą mieć wymiary 100, 130 lub 180 mikrometrów. Im większe kryształki, tym większa siła ścierająca, ale jednocześnie również mniejsza delikatność zabiegu. Korund nie wywołuje jednak reakcji alergicznych oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne.
Mikrodermabrazja diamentowa również uwzględnia wykorzystanie systemu podciśnieniowego, aby skutecznie usuwać złuszczony naskórek. Oxybrazja natomiast wykazuje dodatkowo efekt chłodzący, wywoływany przez kierowane na twarz mikrokrople soli fizjologicznych lub odżywczych koktajli witaminowych. Zabieg ten jest więc najłagodniejszy dla skóry oraz wywołuje najmniej podrażnień.
Mikrodermabrazja – ile kosztuje zabieg?
Efekty mikrodermabrazji zauważalne są już po przeprowadzeniu pierwszego zabiegu. Jednak najlepsze efekty można uzyskać po przeprowadzeniu serii zabiegów. Ich liczba jest uzależniona od stanu i typu skóry. Jeśli pacjent zmaga się z dużymi niedoskonałościami skóry, mikropeeling będzie trzeba powtarzać regularnie nawet kilkukrotnie, aby uzyskać zadowalające rezultaty.
Cena wykonania zabiegu mikrodermabrazji zależy od partii ciała poddawanej złuszczaniu.
Mikrodermabrazja twarzy jest znacznie tańsza, niż zabieg wykonywany na przykład w obrębie pleców lub ud.
Można jednak przyjąć, że za pojedynczy zabieg mikropeelingu twarzy zapłacimy od 80 do 250 złotych, w zależności od rodzaju mikrodermabrazji, doświadczenia kosmetologa, lokalizacji i prestiżu salonu lub kliniki medycyny estetycznej. Mikrodermabrazja korundowa ze względu na silniejsze właściwości złuszczające, może być nieco droższa niż mikrodermabrazja diamentowa.
Natomiast w przypadku całych pleców może to być nawet koszt rzędu 700 zł.
Dokładną kwotę za usługę dobrze jest ustalić przed zabiegiem, bezpośrednio z wybraną kliniką medycyny estetycznej lub salonem kosmetycznym. W przypadku konieczności wykonania serii zabiegów zawsze warto zapytać o zniżkę lub możliwość zakupu zabiegu w specjalnej ofercie pakietowej.