Z artykułu dowiesz się:
- Co należy kupić przed rozpoczęciem roku szkolnego
- Kiedy najlepiej zrobić zakupy
- Które dzieci mogą liczyć na darmowe podręczniki
- Ile kosztuje wyprawka szkolna
- Jak znaleźć pieniądze na zakup potrzebnych artykułów
Co będzie potrzebne dziecku w szkole?
Wyprawka szkolna – podręczniki, zeszyty oraz plecak lub tornister
Podstawą wyprawki szkolnej, która pochłania znaczną część budżetu, są podręczniki szkolne oraz zeszyty ćwiczeń. Są to rzeczy, których nie może zabraknąć, jeśli edukacja dziecka ma być w pełni efektywna oraz skuteczna. Rzeczą obowiązkową są również zeszyty w ilości odpowiadającej liczbie planowanych przedmiotów szkolnych. Podczas zakupów nasz wybór powinien paść przede wszystkim na uniwersalne zeszyty w kratkę, a także zeszyty w jedną linię do języka polskiego oraz w pięciolinię do muzyki. Najlepszym wyborem dla najmłodszych pociech, które dopiero rozpoczynają przygodę z nauką pisania, będzie natomiast zeszyt w trzy linie.
Jedną z podstawowych rzeczy jest również wygodny plecak lub tornister na podręczniki, zeszyty oraz drugie śniadanie. W zależności od wyboru będziemy musieli przeznaczyć na niego kwotę od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Warto pamiętać, że wybór droższego, lecz solidniejszego plecaka to zakup na znacznie dłuższy czas niż jeden rok szkolny. W przeciwieństwie do swoich tańszych odpowiedników może okazać się nie tylko trwalszy, ale przede wszystkim bardziej funkcjonalny. Nie bez znaczenia jest także ergonomia i wygoda ucznia. Idealnym rozwiązaniem jest wyznaczenie konkretnej kwoty, jaką chcemy wydać na zakup plecaka i znalezienie produktu z konkretnej półki cenowej.
Wyprawka szkolna – przybory i akcesoria szkolne
Artykuły plastyczne oraz przybory szkolne to rzeczy niezbędne zwłaszcza najmłodszym uczniom. Przybory do prac plastycznych, takie jak flamastry, kredki, farby, plastelina, klej, nożyczki i linijki rozwijają wyobraźnie oraz uczą dziecko kreatywnego myślenia. Dzieci starsze natomiast często korzystają z korektorów, zakreślaczy oraz kolorowych długopisów, które ułatwiają zapamiętywanie oraz estetyczne prowadzenie zeszytów. Koszt tego typu przyborów to kolejne kilkadziesiąt złotych, które należy zaplanować w domowym budżecie.
Strój na gimnastykę i zajęcia na basenie
Osobną kwestią wliczającą się do wyprawki szkolnej jest również zakup stroju na gimnastykę. Niektóre szkoły mają w planie zajęć także basen. Na szkolny WF potrzebne będą spodenki, koszulka oraz wygodne, sportowe buty halowe. Warto zadbać, aby produkty te uszyte były z dobrego materiału, który przepuszcza powietrze oraz jest wygodny. Wyprawka na basen obejmuje natomiast strój kąpielowy lub kąpielówki, ręcznik, czepek, okularki do pływania, klapki basenowe, a także żel pod prysznic. Śledząc promocje sklepów sportowych na bieżąco z pewnością uda wam się skompletować cały strój sportowy za przystępną kwotę.
Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, bardzo szybko rosną. Po wakacjach może się więc okazać, że ubrania z poprzedniego roku szkolnego nie pasują już tak dobrze, jak w czerwcu. Trzeba się więc liczyć dodatkowo z zakupem codziennej, wygodnej i niekrępującej ruchów odzieży do szkoły.
Wyprawka szkolna – kiedy najkorzystniej zrobić zakupy?
Po dokładnym ustaleniu listy rzeczy do zakupienia można zacząć rozglądać się za korzystnymi ofertami oraz promocjami. Wyprawki szkolnej nie warto kupować już w lipcu, czy na samym początku sierpnia. Dotyczy to zwłaszcza zeszytów i przyborów szkolnych. Podczas wyprzedaży w ostatnich dniach sierpnia, czy na początku września można je kupić znacznie taniej. Duże hipermarkety oraz dyskonty organizują wówczas promocje, które sięgają nawet połowy wartości zakupionych produktów. Warto również pamiętać, że pierwszy tydzień września to czas czysto organizacyjny, kiedy bez większego stresu można uzupełnić brakujące produkty.
Nieco inaczej rzecz ma się z ubraniami, strojami sportowymi oraz plecakiem. Szczyt wyprzedaży w sklepach odzieżowych rozpoczyna się już na początku lipca i trwa około miesiąca. Wtedy to z pewnością uda nam się zakupić wiele wygodnych strojów bez przepłacania. Dodatkowo część sklepów organizuje również okresowe promocje. Warto więc śledzić aktualne gazetki ofertowe oraz informacje.

Dla kogo darmowe podręczniki?
W planowaniu rodzinnego budżetu najwięcej szczęścia mają rodzice dzieci, które uczęszczają lub dopiero rozpoczną edukację w szkole podstawowej. W związku ze wdrożeniem w życie nowej podstawy programowej, dzieci ze szkół podstawowych w roku szkolnym 2019/2020 otrzymają bowiem bezpłatne podręczniki. Fakt ten nie tylko pozwoli znacznie oszczędzić, ale również zwalnia nas z obowiązku poszukiwania właściwych, wymaganych w danej szkole podręczników, co nie zawsze bywa takie proste, jakby się mogło wydawać.
Przeczytaj również artykuł: Ile kosztują zajęcia pozalekcyjne dla dziecka? Jak wybrać?
Ile kosztuje wyprawka szkolna?
Jak podaje CBOS, w roku 2018 Polacy wydali na wyprawkę szkolną około 1 050 złotych na jedno dziecko. Z badań firmy Deloitte wynika natomiast, że na zbliżający się rok szkolny 2019/2020 ponad 50 procent rodziców zamierza wydać tyle samo co w ubiegłym roku, natomiast 30 procent rodziców więcej. 18 procent ankietowanych uznało, że planuje ponieść niższe koszty wyprawki niż zeszłoroczne. Jak podkreśla Jan Kisielewski, dyrektor Deloitte w zespole ds. sektora dóbr konsumenckich Jedna trzecia Polaków zamierza wydać więcej. Jest to związane z wyższymi cenami. Oznacza to, że wcale nie kupimy więcej, tylko więcej zapłacimy. Rosną też potrzeby dzieci.
Źródło cytatu: Droga wyprawka do szkoły. Polska rodzina wyda średnio 1 700 złotych; businessinsider.com.pl
Z raportu opracowanego przez Deloitte wynika również, że przeciętna polska rodzina wyda w tym roku na wyprawkę szkolną 1 718 złotych.
W gronie rodzin posiadających jedno dziecko będzie to kwota w wysokości około 1 388 złotych, w rodzinach z dwojgiem dzieci 1 898 złotych, natomiast z trojgiem 2 742 złotych. Takie kwoty bez wątpienia są poważnym obciążeniem dla domowego budżetu.
Wyprawka szkolna – skąd wziąć fundusze?
Sporządź listę niezbędnych rzeczy
Przygotowanie wyprawki szkolnej dla dziecka powinniśmy rozpocząć od sporządzenia listy najpotrzebniejszych rzeczy oraz weryfikacji stanu z poprzedniego roku szkolnego. Szkoły bardzo często informują bezpośrednio w placówkach lub na swoich stronach internetowych, co powinien posiadać uczeń w zbliżającym się roku szkolnym.
Wakacyjne zakupy warto ograniczyć jedynie do najpotrzebniejszych rzeczy. Mniej konieczne przybory lub akcesoria szkolne bez problemu zakupimy w późniejszym terminie. W ten sposób rozłożymy na raty obciążenie domowego budżetu.
Trzymaj się założonego budżetu
Warto z góry przyjąć konkretny budżet na zakupy i sztywno się go trzymać, aby nie ulegać zbędnym pokusom.
Skorzystaj z programów socjalnych
W ramach programu „Dobry start” możesz również liczyć na jednorazową dopłatę do wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych. Świadczenie to przysługuje każdemu dziecku uczącemu się do 20 roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24 roku życia.
Aby otrzymać wsparcie z rządowego programu, należy złożyć wniosek na stronie internetowej empatia.mpips.gov.pl lub poprzez bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia będzie można również uczynić to drogą tradycyjną w wersji papierowej – w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej przez daną gminę. Jednocześnie warto pamiętać, że złożenie wniosku w okresie wakacyjnym, tj. w lipcu lub sierpniu gwarantuje otrzymanie świadczenia nie później niż do 30 września.
Dofinansowanie w wysokości 300 zł to z pewnością duża pomoc, jednak nie jest to kwota, która wystarczy na zakup wyprawki szkolnej. Na ten gorący dla budżetu rodzinnego okres, warto więc przygotowywać się już wcześniej. Dobrą praktyką jest odkładanie co miesiąc na ten cel niewielkiej sumy pieniędzy. Takie rozwiązanie będzie w ciągu roku mało odczuwalne, jednak we wrześniu nie odnotujemy aż tak dużego ubytku w swoich finansach domowych.