Marzeniem wielu kobiet jest założenie pięknej sukni w dniu swojego ślubu. Bardzo często przyszłe panny młode zaczynają rozglądać się za wymarzonym modelem kreacji na ten ważny dzień w życiu tuż po zaręczynach. Suknia ślubna z pewnością stanowi jeden z najważniejszych elementów wydarzenia, jakim jest ślub. W każdym razie dla większości pań. W jaki sposób olśnić gości? Jaki model sukni wybrać? Udać się do salonu czy zdecydować się na szycie na miarę u krawcowej? Pytaniom dotyczącym wyboru sukni ślubnej nie ma końca. Najczęściej kreacja przyszłej panny młodej jest biała lub ecru. Tylko nieliczne kobiety decydują się na szaleństwo kolorami w tym dniu. Co warto wiedzieć o wyborze sukni ślubnej? Ile pieniędzy przeznaczyć na jej zakup?
Suknia ślubna – jak wybrać?
spis treści:
Jaki jest optymalny czas na rozpoczęcie poszukiwań wymarzonej sukni ślubnej? Przyszłe panny młode najczęściej decydują się wybrać do salonów mody ślubnej na około 8 – 12 miesięcy przed wyznaczoną datą ślubu. Właścicielka jednego z salonów ślubnych w Krośnie Joanna Król zapytana o to, kiedy należy rozpocząć poszukiwania kreacji, odpowiedziała: O wyborze sukni ślubnej należy pomyśleć już rok wcześniej. Wtedy możemy dokonać wyboru bez pośpiechu. Oczywiście mamy panny młode, które przychodzą do nas na sześć, czy pięć miesięcy przed ślubem, ale wtedy też jesteśmy w stanie doradzić odpowiedni model dla klientki.
Zanim przyszła panna młoda wybierze się do salonu, warto poszukać inspiracji – jest ich mnóstwo, np. w Internecie. Wówczas będzie mogła wstępnie zorientować się, za jakim modelem sukni będzie się rozglądała. Z pewnością wizja wymarzonej kreacji ulegnie z czasem zmianie, jednak dobrze jest mieć jakiś „punkt zaczepienia”. Joanna Król zaznacza, że wybór sukni ślubnej zależy od wielu czynników: Na początku zwykle przed mierzeniem rozmawiamy z panną młodą. Pytamy, kiedy organizowany jest ślub i w jakim miejscu, w jakiej porze roku, jakie są oczekiwania klientki, jakiej budowy jest pan młody i o wiele innych rzeczy. To pozwala wstępnie dobrać kilka propozycji sukien dla panny młodej (źródło cytatu: Wybór sukni powinien być przyjemnością – Wywiad z Joanną Król, weselnyexpert.pl)
Pierwszym, głównym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas wyboru sukni, jest gust przyszłej panny młodej. Nie warto jednak skupiać się wyłącznie na jednym, konkretnym modelu, może się bowiem okazać, że w ogóle nie będzie pasował do naszej figury. Dobrze jest rozważyć, czy chcemy suknię ślubną klasyczną, retro, koronkową, w stylu księżniczki czy może bardziej oryginalną.
Suknia ślubna – typy kroju
Podczas wyboru kroju sukni należy zwrócić uwagę na to, czy dany model nie podkreśla mankamentów figury. Ostatnie, na czym nam powinno zależeć to wyeksponowanie tego, co na co dzień staramy się ukryć. Wśród najczęściej spotykanych krojów kreacji ślubnych wyróżnia się:
model klasyczny – z dopasowaną górą oraz rozszerzaną spódnicą
w stylu księżniczki tzw. princessa – połączenie gorsetu oraz bardzo szerokiego dołu, najczęściej z tiulu
model grecki, nazywany także empire – wyraźnemu odcięciu pod biustem towarzyszy dół z lejącego się materiału
w kształcie litery „A” – suknia rozszerza się ku dołowi na kształt litery „A”
syrenka, nazywany także rybką – suknia mocno dopasowana do ciała, rozszerza się dopiero od kolan w dół
model hiszpański – suknia asymetryczna, spódnica z przodu jest dużo krótsza niż z tyłu
typ prosty – najprostszy z modeli o minimalistycznym, prostym kroju, czasami z rozcięciem w spódnicy w postaci rozporka
Suknia ślubna – rodzaje dekoltu
Mnogość dostępnych w salonach modeli może przyprawić o zawrót głowy. Nie należy jednak zapominać, że wiele zależy także od dekoltu sukienki. Z jego pomocą można zatuszować mankamenty sylwetki i wyeksponować jej atuty. Najczęściej spotykane rodzaje dekoltu to:
prosty
w kształcie serca
kwadratowy
w kształcie łódki
zabudowany
w kształcie litery „V”
wiązany na szyi
hiszpański
Suknia ślubna powinna podkreślać charakter i urodę panny młodej. W tak ważnym dniu nie należy zapominać, że kobieta powinna dobrze czuć się w swojej kreacji. To ona najlepiej wie, czy bliższy jest jej klimat pałacowy, boho czy może glamour. Dobrze również, gdy suknia ślubna koresponduje z garniturem pana młodego oraz wystrojem wybranej sali weselnej, np. w pałacowych wnętrzach nie sprawdzi się raczej kreacja w stylu boho.
Suknia ślubna – kolor
Według tradycji suknia ślubna powinna być biała. Coraz częściej jednak przyszłe panny młode decydują się na kreacje w barwach beżu, bladego różu, cappuccino czy też ecru. Kolor sukni dobrze jest dopasować do typu urody, m.in. odcienia cery oraz koloru włosów. W bieli najlepiej prezentują się kobiety o jasnej cerze i ciemnych włosach, a także śniadej karnacji oraz orientalnej urodzie. Blady róż podkreśli natomiast urodę panny młodej z jasną cerą i włosach w chłodniejszych odcieniach.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas wyboru sukni ślubnej:
typ zapięcia gorsetu – np. na suwak, na guziki, sznurowany, łączony
typ rękawów – bez rękawów, na ramiączka, krótkie rękawy, długie rękawy
długość sukni – przed kolano, za kolano, długa
dodatki – np. z trenem
Mierzenie sukni ślubnej
Bez względu na to, czy zdecydujemy się kupić gotową suknię z salonu, używaną czy też na wypożyczenie kreacji z salonu warto wybrać się przynajmniej do kilku salonów mody ślubnej, aby przymierzyć różne modele sukien. Właścicielka jednego z salonów sukien ślubnych Elżbieta Wierzbicka zauważa, że wiele panien młodych przychodzi do salonu już z gotową wizją ślubnej kreacji: Panna młoda, która wie, czego chce i przychodzi do salonu z gotowymi inspiracjami stylizacji ślubnych, pozwala nam na poznanie jej gustu. (…) Nie zawsze jest tak, że dokładnie ta suknia ze zdjęcia będzie pasowała do typu figury i urody klientki. Zadaniem stylistki ślubnej jest znalezienie złotego środka. Nie jest to łatwe zadanie, ale trzeba przyznać, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zdobytej wiedzy często nam się to udaje (źródło cytatu: Teraz suknie ślubne emanują naturalnym kobiecym pięknem, fashionbiznes.pl)
W większości salonów ślubnych konieczne jest wcześniejsze umówienie się na wizytę. Joanna Król tłumaczy z czego to wynika: To dla komfortu klientki. Rezerwując konkretną godzinę w salonie na poszukiwanie sukni, mamy przeznaczony czas dla danej klientki. Możemy wtedy skupić się tylko na niej, bez zbędnego pośpiechu.
Należy także mieć świadomość, że najprawdopodobniej na wizycie w jednym salonie się nie skończy. Najczęściej przyszłe panny młode odwiedzają przynajmniej dwa, trzy salony, aby móc spokojnie przymierzyć różnego typu kreacje. Jedna wizyta trwa średnio 45 – 60 minut. W każdym salonie warto przymierzyć jednak nie więcej niż cztery suknie. Po pierwsze, najpewniej na tyle tylko wystarczy czasu. A po drugie, im więcej mierzonych modeli, tym większy mętlik w głowie, co z pewnością nie ułatwi wyboru tej „ostatecznej”.
Suknia ślubna – na co zwrócić uwagę podczas mierzenia?
Podczas mierzenia sukni ślubnej należy zwracać uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również komfort noszenia, szczególnie na to, czy można w niej swobodnie chodzić oraz tańczyć. Dobrze jest udać się na mierzenie z osobą, do której mamy zaufanie i która będzie potrafiła szczerze doradzić. Unikajmy jednak wybierania sukni w większym gronie, ponieważ może to wprowadzić niepotrzebny chaos.
Podczas mierzenia sukni ślubnej należy zwrócić uwagę także na:
czy w cenę zakupu wliczone są poprawki krawieckie, np. zwężanie, skracanie, dopasowanie do figury
czy wymagana jest zaliczka podczas składania zamówienia – zdarza się, że salony wymagają zaliczki w wysokości nawet 50% wartości sukni
konieczne jest podpisanie umowy, w której zostaną zawarte wszelkie ustalenia związane z suknia ślubną, w tym m.in. termin przymiarek, zakres poprawek, data odbioru sukni, ostateczna cena
Suknia ślubna, buty na obcasach oraz inne dodatki
Suknię ślubną najlepiej mierzyć w butach na wysokim obcasie, niekoniecznie tych, które będziemy miały w dniu ślubu, lecz o zbliżonej wysokości obcasa. Dobrze jest także wcześniej zdecydować, jaki typ bielizny założymy, chociaż to może się zmienić, gdy np. wybierzemy suknię z odkrytymi plecami.
Rozmiar sukni ślubnej
W salonach sukien ślubnych najczęściej udostępniane są do przymierzenia kreacje w rozmiarach 38 – 40. Zarówno panie o mniejszych, jak i większych rozmiarach nie mają jednak powodów do obaw. Podczas mierzenia doradcy ślubni świetnie radzą sobie z zaprezentowaniem kreacji na kobiecie noszącej każdy rozmiar.
Suknia ślubna z salonu, od projektanta, używana, a może szycie u krawcowej?
Przyszłe panny młode często stają przed dylematem: kupić suknię ślubną z salonu, od projektanta, używaną, a może uszyć u krawcowej? Wiele kobiet obawia się, że zakup sukni z salonu nieco ograniczy jej ingerencję w wymarzony model. Coraz więcej salonów oferuje jednak możliwość wprowadzenia dodatkowych poprawek za opłatą, np. zmianę układu ramiączek, naszycie koronki.
Suknia ślubna – ile kosztuje?
Zakup sukni ślubnej w salonie to wydatek od 2000 złotych wzwyż. Jak zaznacza Elżbieta Wierzbicka: Na nową suknię ślubną klientki mogą wydać 2000 złotych, ale też 10 000 złotych. Oferowany przez nas zakres cenowy jest więc bardzo szeroki. Większość pań przeznacza jednak na suknię około 3500 złotych.
W przypadku sukni od projektanta należy liczyć się z wydatkiem rzędu 6 000 – 15 000 złotych. Z pewnością jest to rozwiązanie, po której najchętniej sięgają panie, które pragną mieć niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju kreację. Uszycie sukni u projektanta pozwala na większą ingerencję w ostateczny wygląd kreacji oraz fachowe doradztwo. Uznani projektanci mody ślubnej zawsze wiedzą, co jest na topie. Warto jednak pamiętać, że im bardziej oryginale pomysły, tym cena sukni może być wyższa.
W Internecie – na forach, tematycznych grupach na portalach społecznościowych oraz lokalnych portalach aukcyjnych – można spotkać wiele ogłoszeń typu „sprzedam suknię ślubną”. Niektóre, najprostsze modele można kupić już za 500 złotych. Bardziej oryginalne kreacje kosztują od 1 000 złotych wzwyż. Kupno używanej sukni ślubnej to rozwiązanie, po które najchętniej sięgają panny młode chcące zaoszczędzić na zakupie ślubnej kreacji, którą faktycznie założy się tylko na tę jedną okazję.
Tańszym rozwiązaniem jest także uszycie sukni u krawcowej. Średnio na ten cel panny młode przeznaczają około 2 000 złotych. Jednak najprostsze modele można uszyć zdecydowanie taniej. W przypadku szycia sukni u krawcowej warto zapoznać się z jej portfolio realizacji kreacji ślubnych. Tylko wtedy można mieć pewność, że styl i gust danej krawcowej jest podobny do naszego. Trzeba mieć na uwadze to, że nie każda krawcowa podejmie się realizacji sukni ślubnej według projektu klientki.
Wypożyczenie sukni ślubnej – warto czy nie?
Wypożyczenie sukni ślubnej pozwala ograniczyć wydatki związane z organizacją wesela. W zależności od wybranego modelu należy liczyć się z opłatą w wysokości 500 – 2 000 złotych na kilka dni, tj. dzień ślubu i wesela, sesja zdjęciowa itp. Z reguły jest to kwota w wysokości 30 – 60% ceny regularnej danego modelu. Zazwyczaj (chociaż nie zawsze) w cenę wliczone są również drobne naprawy oraz czyszczenie przed i po wypożyczeniu.