Klimatyzacja pozwala na utrzymanie właściwego poziomu temperatury w mieszkaniu. Letnie upały coraz bardziej dają się nam we znaki. Nic więc dziwnego, że poszukujemy sposobu na poprawienie swojego samopoczucia, gdy za oknem panują wysokie temperatury. Klimatyzacja zainstalowana w mieszkaniu znacznie podnosi komfort użytkowania pomieszczeń. Niektóre modele klimatyzatorów można wykorzystać również do dogrzewania mieszkania na przykład jesienią i zimą. Ile kosztuje instalacja klimatyzacji w mieszkaniu? O czym należy wiedzieć, decydując się na takie rozwiązanie?
Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu – jak działa klimatyzator?
Działanie klimatyzacji można porównać do funkcjonowania lodówki. Klimatyzator składa się z:
- skraplacza
- parownika
- wentylatorów
- sprężarki
- zaworu rozprężnego
Najprościej rzecz ujmując, pomiędzy parownikiem a skraplaczem krąży tzw. czynnik chłodzący. Parownik pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia, które podczas transportu do skraplacza jest poddane procesowi chłodzenia. Kiedy powietrze dociera do skraplacza jest już schłodzone do odpowiedniej temperatury.
Ostatnim etapem tej wędrówki jest uwolnienie schłodzonego powietrza do danego pomieszczenia. W efekcie w pomieszczeniu temperatura spada do pożądanej wartości, na przykład 19 stopni.
Za przechodzenie czynnika chłodzącego w fazę ciekłą lub gazową odpowiedzialny jest zawór rozprężny oraz sprężarka. Natomiast ciepło pobierane z pomieszczenia jest wypuszczane poza budynek.
Rodzaje klimatyzatorów
Klimatyzatory można podzielić na kilka typów. Wśród najczęściej występujących rodzajów wymienia się następujące klimatyzatory:
- typu Split – urządzenie składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna połączona jest z jednostką wewnętrzną za pomocą elastycznych przewodów freonowych. Część zewnętrzna jest umieszczona poza budynkiem, na przykład przymocowana do zewnętrznej ściany budynku. W przewodzie freonowym znajduje się czynnik chłodniczy, który krąży pomiędzy obiema jednostkami. Aby klimatyzator typu Split prawidłowo spełniał swoją funkcję, konieczne jest umieszczenie jednostki zewnętrznej poza pomieszczeniem, które ma być chłodzone.
- monoblokowe – obie części urządzenia zamknięte są wewnątrz jednej obudowy, która znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Ciepłe powietrze odprowadzane jest za pomocą rury harmonijkowej, która musi mieć ujście na zewnątrz mieszkania. Taka rura może również zostać podłączona do kratki wentylacyjnej – o ile znajduje się w niej wyciąg mechaniczny. Bez rury wprowadzonej na zewnątrz klimatyzator monoblokowy nie będzie prawidłowo działał.
- typu Multi-Split – ich konstrukcja podobna jest do modelów typu Split. Jednak w tym przypadku do jednej sprężarki można podłączyć nie jeden, a kilka parowników. To bardzo dobry typ klimatyzatorów w sytuacji, gdy klimatyzacja ma zostać rozmieszczona w wielu pomieszczeniach.
- typu Kompakt – w tym urządzeniu parownik wraz ze sprężarką zostają połączone na stałe. Rozwiązanie to jest wykorzystywane w przypadkach, gdy nie ma odpowiedniej ilości miejsca na montaż klimatyzatorów typu Split.
- klimatyzatory przenośne – mobilne wersje klimatyzatorów stacjonarnych.
Zapoznaj się również z artykułem: Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Ile kosztuje nowy piec i gdzie udać się po dofinansowanie na jego zakup?
Klimatyzator przenośny – alternatywa dla modelu stacjonarnego?
Klimatyzatory przenośne znane są pod nazwą klimatyzerów. To urządzenia, których zadaniem jest chłodzenie powietrza bez konieczności odprowadzania jego ciepłych mas na zewnątrz.
To zdecydowanie najtańsze modele klimatyzatorów. Zazwyczaj ich cena nie przekracza 500 złotych.
Warto jednak zaznaczyć, że klimatyzery są dużo mniej wydajne od ich stacjonarnych odpowiedników. Ma to związek z niższą mocą urządzenia. Do prawidłowej pracy sprzętu konieczne jest użycie zimnej wody lub lodu. Zasada działania opiera się na tym, że ciepłe powietrze przepuszczane jest przez ekran nawilżony zimną wodą lub schłodzony lodem.
Przenośne klimatyzatory mogą być efektywnie wykorzystywane tylko w niewielkich pomieszczeniach – do 15 – 20 metrów kwadratowych.
Inną wadą klimatyzatorów przenośnych, o której trzeba powiedzieć, to duże zapotrzebowanie tego urządzenia na energię elektryczną. Aby efektywnie schłodzić pomieszczenie klimatyzer z pewnością pobierze dużo prądu.
Instalacja klimatyzacji – jaki klimatyzator do naszego mieszkania?
Zanim podejmiemy decyzję o rodzaju instalacji klimatyzacji w mieszkaniu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Ile pomieszczeń ma chłodzić klimatyzator?
Klimatyzator typu Split świetnie sprawdzi się do chłodzenia powietrza w jednym pomieszczeniu. Wystarczy przebić się przez ścianę oraz zamontować dwie jednostki – zewnętrzną oraz wewnętrzną. Następnie należy połączyć je ze sobą i w ten sposób stworzyć jedną instalację.
Klimatyzatory typu Multi-Split wykorzystywane są do chłodzenia kilku pomieszczeń lub całych mieszkań. Jedna jednostka zewnętrza obsługuje kilka urządzeń wewnętrznych, które mogą znaleźć się na suficie, ścianie lub przy podłodze.
Czy klimatyzator ma posiadać inne funkcje poza chłodzeniem?
Dostępne są także urządzenia typu VRF, za pomocą których można nie tylko chłodzić powietrze w pomieszczeniu, ale także nagrzewać, osuszać lub nawilżać, w zależności od potrzeb mieszkańców.
Sylwia Lenik z TOSOT Polska wyjaśnia: Nowoczesne klimatyzatory typu VRF montuje się przede wszystkim w domach jednorodzinnych o powierzchni około 100 mkw. i większych. Pracują wydajnie i są przy tym energooszczędne. Bardziej zaawansowane technologicznie systemy mogą – poza chłodzeniem – podgrzewać ciepłą wodę użytkową (poprzez ekologiczny odzysk ciepła), a wczesną wiosną lub jesienią służyć jako dodatkowe źródło ciepła (np. zasilając ogrzewanie podłogowe). Każda z tych funkcji może być aktywowana niezależnie lub w jednym czasie – poza trybem jednoczesnego grzania i chłodzenia. Ich kompaktowe rozmiary pozwalają projektantom wkomponować urządzenia w estetykę samego budynku, ale też dostosować długość całej instalacji do dostępnej przestrzeni, a tym samym ograniczyć koszty związane z inwestycją. Aktualnie jest to jedno z lepszych i najbardziej komfortowych dla użytkownika rozwiązań na naszym rynku. Źródło cytatu: Montaż klimatyzacji w domu – montaż, cena jej założenia. Wybór nie jest łatwy; wspolczesna.pl
Zaawansowane klimatyzatory mogą być sterowane za pomocą specjalnych pilotów, sterowników ściennych, a także aplikacji mobilnych. Dzięki temu urządzenia są intuicyjne w obsłudze.
Ile kosztuje instalacja klimatyzacji w mieszkaniu?
Klimatyzator – ile kosztuje?
Montaż klimatyzacji w mieszkaniu wymaga zakupienia klimatyzatora. Koszt zakupu urządzenia zależy od jego rodzaju.
- Podstawowe modele typu Split o mocy chłodniczej około 3,5 kW to wydatek rzędu 1 500 – 2 500 złotych, przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni 25 metrów kwadratowych.
- Urządzenia o mocy 5,1 kW to natomiast koszt co najmniej 2 000 – 2 500 złotych.
- W przypadku modeli typu Multi Split należy liczyć się z wydatkiem minimum 4 000 złotych.
W sklepach dostępne są klimatyzatory, które kosztują poniżej 1 000 złotych. Jednak w przypadku tak tanich modeli należy liczyć się z niewielką mocą chłodniczą urządzenia – maksymalnie 2 kW, a co za tym idzie z dużo mniejszą wydajnością. Takie klimatyzatory mogą efektywnie chłodzić tylko niewielkie pomieszczenia.
- Klimatyzatory podłogowe kosztują od 3 500 do 7 000 złotych. Najdroższe są modele kasetonowe, których ceny wahają się od 4 000 do 9 500 złotych.
Montaż klimatyzacji – ile kosztuje?
Zakup klimatyzatora to nie jedyny wydatek związany z założeniem klimatyzacji w mieszkaniu. Należy również ponieść koszty związane z montażem systemu klimatyzacyjnego.
Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zadba o prawidłową instalację oraz uruchomienie klimatyzacji.
Koszt wynajęcia ekipy do instalacji klimatyzacji to około 600 – 1 500 złotych. Wydatki na ten cel mogą wzrosnąć w przypadku znacznej odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną czy też koniecznością wykorzystania specjalistycznego sprzętu, na przykład podnośnika.
Samodzielny montaż systemu może grozić utratą gwarancji producenta.

Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu – wycena
Przed podjęciem decyzji o instalacji klimatyzacji w mieszkaniu warto skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach. Dobrze jest poprosić o wycenę, dzięki której zyskamy wiedzę na temat tego, ile pieniędzy może kosztować wykonanie całego systemu klimatyzacyjnego w mieszkaniu. Niektóre z firm oferują bezpłatne stworzenie kosztorysu.
Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, szczególnie wtedy gdy nigdy nie mieliśmy do czynienia z montażem klimatyzacji. Zyskamy nie tylko gwarancję poprawnie wykonanej instalacji, ale także porady specjalistów oraz pomoc w razie konieczności naprawy lub serwisowania. Profesjonaliści są również w stanie doradzić, które komponenty spełnią nasze oczekiwania, a których lepiej unikać.
Czy warto inwestować w klimatyzację w mieszkaniu?
Montaż klimatyzacji w mieszkaniu staje się w Polsce coraz popularniejszy. Z roku na rok letnie miesiące są coraz bardziej upalne. Dlatego też szukamy sposobów na wytchnienie czy ucieczkę od wysokich temperatur panujących na zewnątrz. Pomóc w tym może właśnie instalacja klimatyzacji w mieszkaniu. Niższe temperatury wewnątrz pomieszczeń pozwalają odpocząć od tropikalnych upałów, zapewniają spokojny sen i odpoczynek. Klimatyzacja jest także dobrym rozwiązaniem w mieszkaniach, w których przebywają osoby starsze oraz dzieci – najbardziej narażone na niekorzystne działanie upałów.
Koszty użytkowania klimatyzacji w mieszkaniu zależą przede wszystkim od intensywności korzystania z systemu. Wpływ na to ma nie tylko temperatura, którą chcemy uzyskać w pomieszczeniu, ale także jego wielkość.
Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu a rachunki za prąd
Montaż klimatyzacji w mieszkaniu nie kończy się na zakupie urządzenia oraz zatrudnieniu firmy, która zajmie się instalacją. Do kosztów należy doliczyć również nieco wyższe rachunki za energię elektryczną. W przypadku dwupokojowego mieszkania to dodatkowy wydatek rzędu około 50 – 150 złotych miesięcznie za prąd – w miesiącach największej eksploatacji. Ponadto konieczne jest regularne serwisowanie urządzenia, aby sprawnie działało. Jest to koszt około 100 – 250 złotych raz do roku.