Z artykułu dowiesz się:
- Komu przysługuje wsparcie 500+ zgodnie z nowymi przepisami
- Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek o dofinansowanie na pierwsze dziecko
- Czy można złożyć wniosek drogą tradycyjną
- Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie na nowo narodzone dziecko
- Jakie dokumenty są wymagane podczas składania wniosku
- Kiedy spodziewać się pieniędzy na swoim koncie bankowym
- Kto otrzyma dofinansowanie w przypadku niepełnych rodzin
Komu przysługuje wsparcie 500+ w myśl nowych przepisów?
Program „Rodzina 500+” powstał z myślą o regularnym wsparciu finansowym rodzin. W odróżnieniu od becikowego lub kosiniakowego, 500 złotych wypłacane jest bez ograniczeń czasowych. Każde dziecko otrzymuje więc regularnie co miesiąc 500 złotych, bez względu na wysokość zarobków jego rodziców.
O świadczenie w ramach programu 500+ może ubiegać się matka lub ojciec dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia. Przepisy programu nie zapominają również o opiekunach faktycznych, a więc osobach, które sprawują rzeczywistą opiekę nad dzieckiem. Przykładem może być ciocia lub babcia, które wystąpiły do sądu opiekuńczego o możliwość przysposobienia dziecka.
Prawo do otrzymywania świadczeń z programu „Rodzina 500+” ma dodatkowo opiekun prawny dziecka oraz w szczególnych przypadkach – dyrektor domu pomocy społecznej. Ideą programu jest brak wykluczenia, dlatego jego założenia nie pomijają najmłodszych z:
- rodzin zastępczych
- placówek opiekuńczo-wychowawczych, socjalizacyjnych, interwencyjnych, specjalistyczno-terapeutycznych
- regionalnych ośrodków opiekuńczo-terapeutycznych
- interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych
Wniosek o dofinansowanie na pierwsze dziecko – kiedy i gdzie złożyć?
Składanie wniosków o dofinansowanie 500+ od dnia 1 lipca 2019 r. zostało znacznie ułatwione. Polskie rodziny mogą złożyć stosowne dokumenty aż na cztery różne sposoby:
- drogą tradycyjną w formie wniosków papierowych
- za pomocą portalu www.zus.pl
- przez rządowy portal empatia.mpips.gov.pl
- za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, a więc strony internetowej swojego banku. Wykaz banków stwarzających taką szansę można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/rodzina/.
Wnioski internetowe rodzice oraz opiekunowie mogą składać już od 1 lipca 2019 roku. Aby jednak było to możliwe, należy posiadać profil zaufany lub nowy dowód osobisty ze specjalną elektroniczną warstwą oraz czytnik umożliwiający odczytanie z niego informacji. Profil zaufany jest rozwiązaniem na tyle wygodnym, że z jego udziałem można załatwić wiele innych spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Warto więc poświęcić kilka minut na jego założenie. Możliwość ta jest w pełni darmowa.
Podczas składania wniosku przez Internet, należy jednak w pełni zadbać o bezpieczeństwo swoich danych oraz korzystać jedynie z wymienionych, oficjalnych stron internetowych. Zdarza się bowiem, że przestępcy próbują wyłudzać nasze dane, oferując pomoc i pośrednictwo podczas składania wniosku.
Wnioski w formie tradycyjnej rodzice mieli okazję składać już od 1 sierpnia 2019 r., co gwarantowało im szybszą wypłatę środków z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Natomiast wszystkie wnioski złożone po 30 września 2019 r. wiążą się ze stratą pieniędzy za poprzednie miesiące, ponieważ 500+ zaczniemy otrzymywać od miesiąca złożenia dokumentów.
Jak złożyć wniosek o 500 plus w formie tradycyjnej?
Nie wszystkie osoby upoważnione do otrzymywania świadczeń z programu „Rodzina 500+” muszą jednak biegle poruszać się w Internecie. Dla takich osób przewidziano możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie w tradycyjnej formie papierowej. Wnioski można było składać już od 1 sierpnia 2019 r. Formularz wniosku można pobrać i wydrukować ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Istnieją dwa sposoby na złożenie wniosku w formie papierowej. Jednym z nich jest przesłanie dokumentów listem poleconym na adres urzędu miasta lub gminy właściwej dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Natomiast drugim jest osobiste złożenie w biurze podawczym tego urzędu.

Kiedy należy złożyć wniosek o dofinansowanie na nowo narodzone dziecko?
Dofinansowanie w ramach programu 500+ z reguły przysługuje od miesiąca złożenia wniosku drogą elektroniczną lub tradycyjną. Urzędnicy wychodzą jednak naprzeciw świeżo upieczonym rodzicom, ponieważ okres tuż po narodzinach dziecka bywa trudny. Zgodnie z zapisami w ustawie wnioski można więc składać do trzech miesięcy po narodzinach dziecka, a rodzice będę upoważnieni do otrzymania wyrównania za zaległe miesiące.
Zapoznaj się również z artykułem: Komputer dla dziecka – jaki wybrać? Ile kosztuje?
Jakie dokumenty będą potrzebne podczas składania wniosku?
Do dnia 1 lipca 2019 r. do otrzymywania świadczeń na pierwsze dziecko byli upoważnieni jedynie rodzice lub opiekunowie, którzy spełniali ustalone wymagania dochodowe. Od 1 lipca 2019 r. świadczenie to należy się jednak każdemu dziecku, niezależnie od wysokości dochodów rodziców. Zwalnia to opiekunów z obowiązku udokumentowania swoich zarobków. Fakt ten pozwolił znacznie uprościć formularze wniosków, dzięki czemu ich wypełnienie jest proste oraz mało wymagające.
Nowym udogodnieniem dla rodziców jest również możliwość złożenia jednego formularza dla wszystkich swoich dzieci jednocześnie. Załącznika będą wymagały jedynie wnioski rodzin, w których liczba dzieci przekracza czworo.
W składanym wniosku będą musiały znaleźć się dane osoby występującej o przyznanie świadczenia wychowawczego, takie jak imię, nazwisko, data urodzenia oraz PESEL. Dodatkowo należy podać informacje o dzieciach pozostających na utrzymaniu. Nowelizacja ustawy zlikwidowała obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia na drodze decyzji administracyjnej. W chwili otrzymania świadczenia, wnioskodawca więc dostanie na wskazany we wniosku adres e-mail informację potwierdzającą przyznanie świadczenia. Decyzję taką można również odebrać osobiście w stosownym urzędzie.
Kiedy otrzymamy pieniądze na swoje konto bankowe?
Szacuje się, że na pieniądze oczekiwać będziemy nie dłużej niż dwa miesiące. Osoby składające swoje podanie od początku lipca do końca sierpnia, 500+ wraz z wyrównaniem powinny otrzymać na swoje konto bankowe do 31 października 2019 r. Rodzice i opiekunowie składający swój wniosek we wrześniu 2019 r. powinni otrzymać środki pieniężne do 30 listopada 2019 r. Ważną informacją jest to, że otrzymana kwota nie jest objęta opodatkowaniem, dlatego na swoim koncie powinniśmy znaleźć kwotę równą 500 zł netto za każdy miesiąc.
Dodatkowo znowelizowanie ustawy o przyznawaniu 500+ spowodowało wydłużenie okresu ważności złożonych wniosków. Osoby, które złożą wniosek drogą internetową lub tradycyjną po 1 lipca 2019 r., mogą liczyć na regularne otrzymywanie środków aż do 31 maja 2021 r. Rozwiązanie to pozwala uniknąć konieczności składania nowego wniosku w 2020 r.

Komu należy się dofinansowanie 500+ w niepełnych rodzinach?
Przepisy prawne regulują również zagadnienie otrzymywania świadczeń z programu „Rodzina 500+” w przypadku rozwiedzionych małżonków. Zgodnie z założeniami, pieniądze będą przysługiwały temu rodzicowi, który mieszka wraz z dzieckiem oraz na którego utrzymaniu ono pozostaje.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rodzice równomiernie podzielili się obowiązkiem utrzymywania dziecka oraz sprawują nad nim opiekę naprzemienną. W takim przypadku wniosek powinno złożyć każde z rodziców niezależnie od siebie, a każdy otrzyma kwotę równą 250 zł, a więc dokładnie połowę przysługującego miesięcznego świadczenia na dziecko. Jeśli opieka nie jest jednak wykonywana równo po połowie, 500 złotych dzielone jest proporcjonalnie do czasu, przez jaki każdy z rodziców opiekuje się dzieckiem.
Dodatkowo drugi rodzic nie będzie musiał składać osobnego wniosku w sytuacji śmierci jednego z małżonków, któremu 500+ zostało wcześniej przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku przez urząd. Pozostały rodzic może liczyć na zachowanie ciągłości w wypłacie świadczenia pieniężnego.