Podróż do Stanów Zjednoczonych wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zaplanowania w najmniejszym detalu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać, planując wyjazd do USA. Jak się przygotować oraz ile kosztuje wiza i bilet.
Wyjazd do USA – o czym należy pamiętać?
Polacy zazwyczaj wyjeżdżają do USA na okres 15 – 30 dni. Co piąty podróżny pozostaje w Stanach Zjednoczonych dłużej niż miesiąc. Bez względu na to, jak długi ma być wyjazd do USA, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do tak dużego przedsięwzięcia turystycznego. Podczas planowania podróży, należy pamiętać o:
-
- konieczności otrzymania wizy
- zakupie biletów lotniczych
- zakupie ubezpieczenia
- wykupie noclegów i ewentualnie wyżywienia
- wyborze miejsc, które chcemy zwiedzić
- ewentualnym wynajęciu samochodu
Ile kosztuje wiza do USA?
Wyrobienie paszportu na wyjazd do USA
Podróż do Stanów Zjednoczonych wymaga wyrobienia paszportu oraz wizy. W przypadku pierwszego dokumentu nie ma większych problemów, wystarczy wykonać u fotografa odpowiednie zdjęcia (koszt ok. 25-40 złotych w zależności od miejscowości), wypełnić wniosek oraz uiścić stosowną opłatę:
- 30 zł – dzieci do 13. roku życia
- 70 złotych – dzieci od 13. do 18. roku życia
- 140 złotych – osoba powyżej 18. roku życia
- na zniżkę 50% mogą liczyć m.in.: studenci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, posiadacze ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.
Na wyrobienie paszportu należy przeznaczyć przynajmniej 30 dni, tyle zwykle czeka się na obiór dokumentu z urzędu.

Wyrobienie wizy na wyjazd do USA
W przypadku chęci wyrobienia wizy konieczne jest złożenie wniosku DS-160 wraz ze zdjęciem na stronie www.ustraveldocs.com. Obowiązkowe jest również uiszczenie opłaty w wysokości 160 dolarów. Opłata jest bezzwrotna, nawet w sytuacji kiedy wizy nie otrzymamy. Należy zachować potwierdzenie wpłaty.
Na tym nie koniec. Następnie otrzymamy zaproszenie na rozmowę wizową w ambasadzie lub konsulacie USA. Należy stawić się tam ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. Jeżeli pozytywnie przejdziemy rozmowę, najpóźniej w ciągu 7 dni będziemy mogli odebrać wizę.
Zapoznaj się również z artykułem: Wczasy w Grecji. Co warto zwiedzić? Ile pieniędzy należy ze sobą zabrać?
Kiedy rozpocząć starania o wizę?
Starania o wizę najlepiej rozpocząć co najmniej trzy miesiące przed planowaną datą wyjazdu. Bez ważnej wizy nie warto kupować biletów lotniczych czy rezerwować noclegu.
Zastępca Konsula Generalnego USA w Warszawie Patrick T. McNeil zapytany o to, jakie czynniki mają wpływ na to, czy osoba wnioskująca o wizę do USA ją otrzyma, odpowiedział: Około 95 procent Polaków, którzy ubiegają się o wizę do USA w Warszawie i Krakowie, otrzymuje 10-letnie zezwolenie na wielokrotny wjazd. Podczas wywiadu wizowego konsul ustala, czy podróżny będzie korzystać z wizy zgodnie z deklaracją i kategorią. Zatem oczekuje się, że osoba ubiegająca się o wizę turystyczną/biznesową (B1/B2) będzie czasowo odwiedzać Stany Zjednoczone wyłącznie w celach wskazanych (…) Odmawiamy wizy każdemu wnioskodawcy, co do którego mamy podejrzenia, że może korzystać z wizy inaczej, niż deklaruje (źródło: Wiza do USA? To nie takie trudne, styl.pl).
Kampania #VisaWaiverDla Polski czyli więcej wiz na wyjazd do USA dla Polaków
Pod koniec kwietnia 2019 roku ambasada USA w Warszawie poinformowała o rozpoczęciu kampanii #VisaWaiverDlaPolski! Celem kampanii jest między innymi obniżenie wskaźnika odmów wydania wizy do 3 procent – aktualnie jest to około 5 procent.
Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, potwierdza: Do końca września mamy czas, aby obniżyć procent odmów wizowych, a tym samym, aby Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego (źródło cytatu: Ambasada USA zachęca do składania wniosków o wizę. Na horyzoncie ważny cel, www.tvn24.pl)
W tej chwili obywatele 38 krajów mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności posiadania wizy.
Ile kosztuje bilet do USA?
Turyści z Polski wylatują do Stanów Zjednoczonych nie tylko z polskich lotnisk, ale także portów znajdujących się w innych krajach Europy. Na wschodnie wybrzeże, na przykład do Nowego Jorku lub Chicago, można dolecieć już za około 1 500 – 1 800 złotych.
Droższym kierunkiem jest zachodnie wybrzeże USA, na przykład Los Angeles – tutaj należy liczyć się z kosztem nawet około 2500 – 2 800 złotych. Zaleca się regularną obserwację cen biletów lotniczych, ponieważ zmieniają się one dość często, a czasami można trafić na naprawdę atrakcyjną ofertę.
Od 2016 roku za pośrednictwem linii lotniczych LOT do USA, a konkretnie do Los Angeles, można dostać się bezpośrednio z Warszawy już za około 2 000 – 2 500 złotych za jedną osobę.

Jak obniżyć koszt podróży do USA?
Czy możliwe jest obniżenie kosztów podróży do USA? Zdaniem konsultantki programu CampAmerica Aleksandy Magiery jest to możliwe: Jeżeli decydujemy się na podróż samolotem, to należy pamiętać, że ceny biletów cały czas się zmieniają. I tak np. na dwa tygodnie przed planowanym wylotem możemy kupić bilet taniej o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset dolarów niż na dwa miesiące wcześniej, choć oczywiście nie jest to zasadą. Jeżeli dzielą nas niewielkie odległości od miast, to możemy podróżować autobusem (źródło cytatu: Wakacje u Wuja Sama – czyli jak spełnić marzenia i wyjechać do USA – rozmowa z konsultantką programu Camp America, taniezwiedzanie.com)
Podróż do USA – ubezpieczenie
Poziom leczenia w Stanach Zjednoczonych jest bardzo wysoki. Przekłada się to jednak bezpośrednio na koszty leczenia w razie wypadku lub choroby. Z tego też względu przed wyjazdem do USA warto wykupić polisę zdrowotną o odpowiednio rozbudowanym zakresie ochrony.
Średni koszt ubezpieczenia na kwotę 500 tysięcy złotych za ewentualne koszty leczenia na okres 3 tygodni to 250 złotych za jedną osobę.
Ubezpieczyciele oferują również dodatkową możliwość ubezpieczenia się od opóźnień lotu lub też zagubienia bagażu przez linie lotnicze. Jak zauważa dyrektor ds. marketingu i e-commerce w rankomat.pl Tomasz Masajło: Warto sprawdzić, co zapewnia nam ubezpieczenie turystyczne w ramach Assistance. Wsparcie prawnika, organizacja tłumacza, pomoc infolinii czy opieka nad dziećmi na czas pobytu w szpitalu – to elementy ochrony, które bardzo przydadzą się podczas długiej podróży po USA. Wybierając polisę, warto też upewnić się, który ubezpieczyciel ma swoje przedstawicielstwo w USA (źródło cytatu: Jak przygotować się do wyjazdu do USA? 7 najważniejszych porad, rankomat.pl).

Noclegi w USA
Koszty noclegu w USA uzależnione są od rodzaju i standardu. Turyści mają do wyboru przynajmniej kilka różnych wariantów noclegu, m.in.:
- kempingi – cena za miejsce na rozbicie namiotu na jedną noc to około 20$
- tańsze hotele, motele lub hostele – cena pokoju dwuosobowego na jedną noc to ok. 45 – 65$
- hotele w wyższym standardzie – wynajęcie pokoju dwuosobowego za jedną noc to koszt od 50$ wzwyż.
Ceny noclegu uzależnione są również od lokalizacji. W niektórych miejscowościach można znaleźć przystępne cenowo pokoje w bardzo dobrym standardzie, w innych natomiast nawet za dość niski standard będzie trzeba dopłacić dużo więcej.
Wyżywienie w USA
Żywność w Stanach Zjednoczonych jest droższa niż w Polsce. Nie powinniśmy być zdziwieni nawet trzykrotnie wyższymi cenami. Koszt wyżywienia uzależniony jest od tego, czy zamierzamy stołować się w lokalach, czy gotować samodzielnie. W przypadku posiłków w restauracjach należy liczyć się ze średnim kosztem na poziomie 20 – 30$ za danie, a w pizzeriach, knajpach fast food i chińskich lokalach – około 10$ za danie.
Średni koszt wyżywienia dla jednej osoby to około 15 – 35$ dziennie, przy założeniu, że znaczną część posiłków będziemy przyrządzali samodzielnie, a tylko niektóre spożywali w restauracjach.
Zwiedzanie w USA
W Stanach Zjednoczonych jest ponad 50 parków narodowych. Podczas wycieczki do USA z pewnością będziemy chcieli zwiedzić przynajmniej kilka z nich. Wstęp do amerykańskich parków narodowych jest płatny.
Najlepiej zakupić roczną wejściówkę America the Beautiful Pass. Jest to karta, która uprawnia do wjazdu jednego pojazdu wraz z czterema osobami dorosłymi na teren parku. Dzieci do 16. roku życia obejmują darmowe wejściówki. Cena rocznej karty to koszt 80$, natomiast jednorazowe wejście do parku dla jednej osoby to koszt 10 – 25$.
Musimy samodzielnie przekalkulować, które rozwiązanie będzie dla nas bardziej opłacalne finansowo.
Samochodem po USA
W ostatnim czasie podróżowanie po Stanach Zjednoczonych samochodem stało się bardzo popularne. Współautorka jednego z podróżniczych blogów Sylwia Kołpuć zauważa: Stany są niesamowicie różnorodne. Zwolenników samochodowych wypraw przyciąga tu przede wszystkim piękna przyroda, bo w całym kraju jest około 50 parków narodowych. Po kilkudziesięciu milach jazdy krajobraz potrafi się całkowicie zmienić – i tak na przykład zielone arkansańskie lasy stopniowo przechodzą w teksańskie prerie, czerwone skały i piach (źródło cytatu: Samochodem przez USA. ”Auto sprawia, że zwykła wycieczka zamienia się w przygodę”, weekend.gazeta.pl)
Po USA można podróżować autobusami, pociągami, a także za pośrednictwem przewoźników krajowych. Większość osób wybiera jednak wynajęcie samochodu. W zależności od wypożyczalni jest to koszt na poziomie 30 – 100$ na dzień. Zazwyczaj im dłuższy okres wynajmu, tym cena za dzień niższa. W większości przypadków wypożyczalnie doliczają dodatkowe 20 – 30$, jeżeli kierowca ma mniej niż 25 lat.

Wyjazd do USA – na co uważać?
Ze względu na to, że Stany Zjednoczone kilkukrotnie padły ofiarą zamachów terrorystycznych, w miejscach publicznych znacznie zwiększono środki ostrożności. Na lotniskach, stadionach, dworcach, wieżowcach oraz urzędach mogą być prowadzone kontrole osobiste i bagażu. Jeżeli zamierzamy korzystać z tutejszych lotnisk, konieczne jest pojawienie się w porcie lotniczym co najmniej 2 – 3 godziny wcześniej przed odlotem.
Ponadto w Stanach Zjednoczonych należy uważać na kieszonkowców i zwracać szczególną uwagę na pieniądze, dokumenty oraz kosztowności. Zaleca się unikania dzielnic, które lokalnie znane są z działalności miejscowych gangów. W okresie od lipca do listopada należy natomiast na bieżąco zapoznawać się z doniesieniami meteorologicznymi, ponieważ występuje potencjalne zagrożenie huraganami na terytorium USA.
Symulacja kosztów wyjazdu do USA
Poniżej znajduje się symulacja kosztów 14-dniowego wyjazdu do USA dla dwóch osób dorosłych w wersji ekonomicznej:
- paszporty i wizy dla dwóch osób: około 1 500 złotych
- bilety tam i powrót: około 8 000 złotych
- ubezpieczenie zdrowotne: około 500 złotych
- noclegi w tańszych hostelach: około 2500 złotych
- wyżywienie: około 1 400 złotych
- dodatkowe atrakcje, np. bilety wstępu do parków narodowych: około 310 złotych
Łączny koszt wycieczki 14-dniowej dla 2 osób: 14 210 złotych
- wynajem samochodu: około 2 000 złotych
- koszt paliwa: około 800 złotych
Łączny koszt wycieczki 14-dniowej dla 2 osób z wynajmem samochodu: 17 010 złotych
Jak można zauważyć, wycieczka do Stanów Zjednoczonych nie należy do najtańszych. Większą część budżetu pochłaniają jednak przeloty samolotem. Z tego też względu najbardziej opłaca się wyjechać do USA na wycieczkę co najmniej 2 – 3-tygodniową.