Gruzini słyną z gościnności i pozytywnego nastawienia do turystów. Sam kraj natomiast kusi przepięknymi widokami, ciekawymi zabytkami, doskonałą kuchnią i trunkami oraz przystępnymi cenami. Wakacje w Gruzji z roku na rok zyskują na popularności. Państwo to zlokalizowane jest na pograniczu Europy oraz Azji, w Kaukazie Południowym. Graniczy z Rosją, Armenią, Turcją, Azerbejdżanem oraz Morzem Czarnym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, jednak ze względu na przewagę górzystych terenów jest on dość zróżnicowany.
Dlaczego warto pojechać na wakacje do Gruzji? Jak się do nich przygotować? Ile pieniędzy ze sobą zabrać?
Co warto wiedzieć przed podróżą do Gruzji?
Przed wyjazdem na wakacje do Gruzji warto zapoznać się z tutejszymi obyczajami oraz normami.
Na początek kilka praktycznych informacji, które przydadzą się podczas wycieczki do Kaukazu Południowego.
Życie codzienne w Gruzji
1. Wi-Fi dostępne jest w większości miejsc noclegowych również w mniejszych ośrodkach turystycznych. Nie ma więc obaw o to, że zostaniemy „odcięci” od świata.
2. Gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce. Nie trzeba zabierać ze sobą żadnych specjalnych adapterów.
3. Dobrze jest mieć przy sobie pieniądze w monetach. W autobusach biletomaty nie przyjmują banknotów, natomiast w taksówkach nadwyżka może zostać potraktowana jako napiwek i taksówkarz nie wyda nam reszty. Warto także ustalić, ile konkretnie będzie kosztowała podróż taksówką jeszcze przed jej rozpoczęciem.
4. Na lotniskach turystom często rozdawane są karty SIM, które umożliwiają wykonywanie połączeń oraz korzystanie z Internetu. Wystarczy je samodzielnie doładować, aby móc w pełni korzystać z ich funkcjonalności.
5. Również podczas korzystania z Pay-Boxów do doładowań oraz płatności należy mieć odliczoną sumę pieniędzy. Zdarza się, że nie wydają one reszty, przez co za usługę płacimy więcej, niż powinniśmy.
6. Do Gruzji warto zabrać także ciepłe ubrania oraz odzież przeciwdeszczową. Zwłaszcza w regionach górskich Gruzji pogoda jest zmienna i upał może szybko przerodzić się w ulewny deszcz.
7. Marszrutki, czyli rodzaj zbiorowego autobusowego transportu, nie są punktualne. Konieczne jest więc uzbrojenie się w cierpliwość, jeżeli będziemy chcieli podróżować właśnie w ten sposób.
8. Czasami można spotkać się z nietypowym oznaczeniem toalet. Symbol meloniku kieruje do męskiej toalety, parasolki natomiast do damskiej.
9. Brak cen na artykułach – często na produktach nie ma karteczek z cenami. Konieczne jest zapytanie sprzedawcy, ile co kosztuje.
Kultura i tradycja
10. Podczas zwiedzania cerkwi, kobiety powinny pamiętać o odpowiednim ubiorze. Z szacunku należy założyć coś na głowę, osłonić ramiona oraz kolana. Mile widziany jest skromny strój. Dobrze jest więc zabrać ze sobą chustę lub szal, którymi w razie potrzeby będzie można się osłonić.
11. W Gruzji bardzo często napiwki z góry są doliczane do rachunku. Zazwyczaj jest to 10 – 15%. Jeżeli nie zostały one naliczone, a my jesteśmy zadowoleni z obsługi, warto zostawić niewielką kwotę w ramach podziękowania za usługę.
12. Nigdy nie wznośmy toastów piwem. W Gruzji traktowane jest to jako coś obraźliwego. W ten sposób wznosi się toast do osoby, której się nie lubi czy też chce wyrazić w stosunku do niej pogardę. Warto także unikać niektórych tematów w rozmowach z Gruzinami, zwłaszcza tych dotyczących polityki oraz Stalina.
13. Kierownica po prawej stronie – niektóre z samochodów mają kierownicę po prawej stronie. Ruch natomiast, tak jak i w Polsce, jest prawostronny.
14. Na ulicach można spotkać krowy oraz owce. To stały element gruzińskiego krajobrazu. Nie trąbmy na nie, lecz pozwólmy swobodnie przejść przez drogę.


Co warto zobaczyć w Gruzji?
Gruzja to idealne miejsce na wycieczki krajoznawcze. Podczas pobytu w Gruzji warto odwiedzić, chociaż kilka atrakcji. Często towarzyszą im niepowtarzalne widoki. Niektóre z zabytkowych budowli znajdują się w dość trudno dostępnych miejscach i są otoczone przyrodą.
Zapoznaj się również z artykułem: Wakacje w Chorwacji – wyjazd z biurem podróży czy na własną rękę?
Wśród miejsc, które wyróżniają się na tle innych turystycznych atrakcji, są:
- Jaskinia Prometeusza – malownicza jaskinia o długości blisko 1,5 km, w której utrzymuje się temperatura ok. 14 stopni Celsjusza
- Kanion Okatse – z przepaściami oraz wodospadem. Nad rzeką zawieszona została kładka, zaś przejście po niej gwarantuje niezapomniane wrażenia
- Katedra Begrata – pięknie zdobiona, ogromna budowla sakralna w Kutaisi
- Aleja Rustaweli w Tbilisi – najbardziej reprezentacyjna ulica w stolicy Gruzji, znajduje się na niej wiele lokali gastronomicznych oraz luksusowych butików, życie tętni tu praktycznie przez całą dobę
- Mccheta – jedno z najstarszych miast Gruzji z monastyrem Dżwari oraz katedrą Sweti Cchoweli, która znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO
- Tbiliskie banie – z wodą o specyficznym zapachu i leczniczych właściwościach. Temperatura wody wynosi około 40 stopni Celsjusza
- Upliscyche oraz Wardzii – skalne miasta w Gruzji z wykutymi pomieszczeniami mieszkalnymi. Komnat połączone są ze sobą korytarzami, co zapewnia wiele godzin zwiedzania i eksplorowania skalnych mieszkań
- Batumi – kurort wypoczynkowy z kamienistymi plażami, zadbaną promenadą oraz dawną zabudową
- magnetyczne plaże w Ureki – z czarnym piaskiem, który najprawdopodobniej ma właściwości zdrowotne
- zamek Chertwisi – jeden z najstarszych zamków w Gruzji
- ruiny w Gremi – na wzgórzu znajduje się cerkiew, dzwonnica oraz wieża zamkowa, ruiny miasta zajmują łącznie około 50 hektarów
- katedra Alawerdi – budowla sakralna pochodząca z XI wieku
- twierdza Ananuri – zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku. Budowla jest położona w bardzo malowniczym miejscu, tuż nad rzeką
- Kazbek – jeden z najwyższych szczytów Kaukazu – 5033,8 m n.p.m., na jego szczycie znajduje się lodowiec Gergeti
- Cminda Sameba – prawosławny klasztor zlokalizowany na wzniesieniu, na wysokości ponad 2100 m n.p.m., w jego pobliżu rozpoczyna się szlak górski prowadzący na Kazbek


Ceny w Gruzji – ile wziąć pieniędzy na wakacje?
Walutą w Gruzji jest lari gruzińskie (GEL), które dzieli się na 100 tetri. 1 GEL to ok. 1,38 PLN (dane na 12.06.2019). W większości miejsc akceptowane są również: euro, dolary oraz ruble.
Poniżej szacunkowe koszty związane z podróżą do Gruzji:
- przelot samolotem w obie strony – ok. 300 – 600 złotych za osobę
- tygodniowe wyżywienie oraz zakup pamiątek i upominków – minimum 300 złotych za osobę
- nocleg w najtańszym hotelu w pokoju wieloosobowym – ok. 15 – 20 złotych za osobę
- nocleg w hostelu – ok. 30 – 40 złotych za osobę
- nocleg w domu wczasowym – ok. 30 – 70 złotych za osobę
- nocleg w hotelu – ok. 100 – 200 złotych za osobę
- posiłek w taniej knajpie – ok. 8 – 12 złotych
- posiłek w restauracji – ok. 30 – 40 złotych
- przejazd marszrutką – w zależności od odległości jest to koszt ok. 10 – 50 złotych za osobę
- przejazd komunikacją miejską – ok. 1 – 2 złote za bilet jednorazowy
- wino w winiarni – ok. 10 – 15 złotych za butelkę
- piwo w lokalu – ok. 4 – 5 złotych,
- wynajęcie samochodu na wycieczkę w góry – ok. 250 – 300 złotych za dzień
- chaczapuri (gruziński przysmak, zapiekany placek z serem) – ok. 1 – 2 złote
Szacunkowo przyjmuje się, że średni tygodniowy koszt pobytu w Gruzji dla jednej osoby wynosi ok. 900 – 1500 złotych; jest on uzależniony głównie od rodzaju wybranego noclegu, miejsc, w których zamierzamy się stołować oraz tego, czy planujemy skorzystać z dodatkowych atrakcji.
Ogólnie ceny produktów w sklepach spożywczych są zbliżone do tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Oczywiście, niektóre z produktów są tańsze, inne droższe, jednak można przyjąć, że za standardowe zakupy spożywcze w Gruzji zapłacimy podobnie, jak w naszym kraju.


Wakacje w Gruzji z biurem podróży
Jeżeli nie chcemy organizować wyjazdu do Gruzji we własnym zakresie, zawsze możemy skorzystać z oferty biura podróży. Wówczas będziemy pewni, że na miejscu czeka na nas zakwaterowanie oraz pomoc wynajętego przez firmę rezydenta.
Oto przykładowe ceny wczasów w Gruzji z biurem podróży:
- 7-dniowy pobyt w 3-gwiazdowym hotelu ze śniadaniem i przelotem wliczonym w cenę – ok. 2100 złotych za osobę
- 7-dniowy pobyt w 4-gwiazdowym hotelu ze śniadaniem i przelotem wliczonym w cenę – ok. 2700 złotych za osobę
- 7-dniowy pobyt w 5-gwiazdowym hotelu ze śniadaniem i przelotem wliczonym w cenę – ok. 3200 złotych za osobę
- oferta typu last minute: 7-dniowy pobyt w luksusowym 5-gwiazdowym hotelu ze SPA i krytym basenem ze śniadaniem i przelotem wliczonym w cenę – 4400 złotych


Ceny atrakcji turystycznych w Gruzji
Gruzja zachwyca wspaniałą scenerią, pysznymi winami, smacznymi potrawami oraz kulturą. Podczas pobytu w Gruzji, warto wybrać się na wycieczki krajoznawcze, które lepiej pozwolą poznać zakątki tego pięknego kraju.
Oto kilka przykładowych atrakcji wraz z cenami:
- wycieczka do miasta Kutaisi – ok. 68 dolarów za osobę
- wycieczka do Zugdidi – ok. 64 dolarów za osobę
- wycieczka do Kanionu Martvili – ok. 88 dolary za osobę
- „noc gruzińska” – kolacja przy akompaniamencie zespołu grającego tradycyjne pieśni, z pysznym winem oraz suto zastawionymi stołami – ok. 68 dolarów


Ubezpieczenie turystyczne – czy warto je wykupić przed wyjazdem na wakacje w Gruzji?
Przed wyjazdem na wakacje w Gruzji, warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Jeżeli podczas wczasów ulegniemy wypadkowi i trafimy do szpitala, będziemy zmuszeni samodzielnie zapłacić za opiekę zdrowotną lub od razu podać dane ubezpieczenia. Dobrze, aby polisa opiewała na kwotę co najmniej 30 tysięcy euro. Tego typu ubezpieczenie pokryje koszty leczenia oraz ewentualny transport chorego do Polski. Warto zwrócić także uwagę na zakres polisy. Jeżeli zamierzamy wędrować po górach, koniecznie zatroszczmy się o to, aby pokrywała ona również koszty ewentualnej akcji ratunkowej z użyciem helikoptera.
Ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Gruzji można wykupić już za 100 złotych za osobę, na 7-dniowy pobyt.
Kiedy najlepiej udać się na wakacje do Gruzji?
Najlepsza pora na odwiedzenie Gruzji uzależniona jest od celu naszej wyprawy. Jeżeli zamierzamy wędrować po górach, najwłaściwszym okresem będzie czas pomiędzy czerwcem i wrześniem.
Kąpieli morskich najprzyjemniej zażywać jest od czerwca do sierpnia włącznie. Wycieczki krajoznawcze oraz zwiedzanie miast najlepiej pozostawić na jesień. Wówczas temperatury nie są wysokie, a wyprawy po gruzińskich zabytkach z pewnością pozostawią przyjemne wspomnienia.
Polacy jeżdżą do Gruzji również na narty – w tym przypadku najlepiej wybrać się tutaj w okresie od grudnia do marca.