Wakacje w pełni, a wiele osób wciąż szuka pomysłu na urlop. Ciekawą alternatywą dla wczasów w hotelu, pensjonacie czy agroturystyce jest wyjazd pod namiot. Czy faktycznie opłaca się spędzić wakacje pod namiotem? Z jakim kosztem takiego urlopu należy się liczyć? Gdzie warto pojechać?
Wakacje pod namiotem – rośnie popularność urlopu na świeżym powietrzu
spis treści:
W Europie podróżowanie z noclegiem pod namiotem od lat cieszy się dużą popularnością. Bez względu na miejsce docelowe wyjazdu może okazać się jednym z najtańszych sposobów na spędzenie urlopu.
Latem na południu i zachodzie Europy krajobraz wzbogaca się o białe kampery oraz pola pełne namiotów. Według statystyk Eurostatu wakacje pod namiotem najczęściej spędzają Francuzi, Duńczycy, Szwedzi oraz Brytyjczycy. Moda na wypoczynek na świeżym powietrzu dotarła również do Polski. Polacy jednak nadal chętniej wybierają noclegi pod dachem.
Nowy standard wakacji pod namiotem
Większość z nas wypoczynek na polu kempingowym kojarzy z czasami liceum, studiów czy obozami harcerskimi. Najczęściej więc z chłodem, przemoczeniem i ogólnym barkiem komfortu. Jeszcze kilka – kilkanaście lat temu infrastruktura użytkowa na polach namiotowych pozostawiała wiele do życzenia. Dziś wiele się zmieniło. Cieknące, wolnostojące i niezbyt czyste prysznice oraz toalety zostały zastąpione nowoczesnymi, estetycznymi łazienkami. Kempingi są wyposażone w dodatkowe udogodnienia, m.in. bezprzewodowy Internet, dostęp do kuchni, pralnię, a czasami wypożyczalnię sprzętu, na przykład rowerów czy kajaków.
Dawniej namioty były wykonane z ciężkich materiałów, które nie tylko długo schły, ale także przemakały podczas obfitych deszczy. Współczesna technologia pozwoliła na zastosowanie lekkich i wytrzymałych tkanin, które są nieprzemakalne i „oddychające”. Nocowanie pod takim nowoczesnym namiotem nie ma już nic wspólnego ze starymi czasami.
Gdzie warto pojechać pod namiot?
Wakacje pod namiotem można spędzić zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Praktycznie cały świat oferuje szereg ciekawych miejsc, w których można rozbić namiot. Zanim jednak udamy się na urlop pod namiotem, powinniśmy zapoznać się z miejscowymi zasadami i przepisami, aby rozbić się w miejscu bezpiecznym oraz wartym zobaczenia.
Wakacje pod namiotem w Polsce
W Polsce najwięcej pól namiotowych można znaleźć na Mazurach. Kraina ta daje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu, a nocleg na świeżym powietrzu jest uzupełnieniem takiej formy wakacji. Mazury to region, który jest uznawany za zielone płuca Polski. Na Mazurach łatwo znaleźć zakątek, który z jednej strony zachwyca malowniczymi widokami i fantastyczną przyrodą, a z drugiej strony oferuje szereg udogodnień turystycznych, m.in. wypożyczalni kajaków, łódek czy rowerów.
Pod namiot można także wyjechać nad morze. Popularne kurorty wczasowe zwykle mają przynajmniej jedno nowoczesne i dobrze wyposażone pole namiotowe. Dla osób poszukujących ciszy i spokoju od turystycznego zgiełku doskonałym rozwiązaniem będą mniej oblegane nadmorskie miejscowości, gdzie wiele osób rozbija namiot „na dziko”.
Wakacje pod namiotem zagranicą
Pod namiot do Portugalii
Pod namiot można wyjechać do Portugalii. Szczególnie południowo-zachodnie wybrzeże tego kraju zachęca do korzystania z rozrywek na świeżym powietrzu oraz surfowania. Piękne plaże, niepowtarzalne krajobrazy, winnice, sady owocowe oraz malownicze tradycyjne wioski – wszystko to tworzy oryginalną atmosferę tego miejsca. W Portugalii dobrze rozwinięte są szlaki piesze oraz kajakowe. W wielu miejscach w kraju można znaleźć pola namiotowe z bardzo dobrą infrastrukturą turystyczną i użytkową.
Idealnym miejscem do spędzenia wakacji pod namiotem jest także Norwegia. Na zachodnim wybrzeżu kraju, niedaleko Molde znajduje się słynny kemping Kviltorp w Fennefjorden. Na wczasowiczów czeka świetnie rozwinięta infrastruktura m.in. z bezpłatnym Wi-Fi oraz lokalnymi sklepikami i restauracjami. Norwegia zachwyca pięknymi widokami, fiordami oraz malowniczymi, naturalnymi krajobrazami. Ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest wybranie się na przejażdżkę rowerową po wyspie Veoya.
Wakacje pod namiotem w Danii tylko w wyznaczonych miejscach
Innym krajem, przyjaznym osobom, które lubią spędzać wakacje pod namiotem, jest Dania. Należy jednak pamiętać, że na terenie tego państwa namiot można rozbijać tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Ciekawą propozycją jest Hvidbjerg Strand Feriepark nad Morzem Północnym. Spokojne i płytkie morze zachęca do kąpieli, a czysty piasek do plażowania. W pobliżu znajdują się liczne atrakcje, w tym centrum wellness, park wodny oraz rozrywki dla dzieci.
Szwecja czyli rozbij namiot tam gdzie chcesz
W Szwecji dzięki lokalnemu prawu namiot można rozbić praktycznie wszędzie. Szwedzi uważają, że każdy ma prawo do kontaktu z naturą. Popularną lokalizacją wśród entuzjastów urlopu pod namiotem jest zatoka Kalsviken w Parku Narodowym Skuleskogen. Zlokalizowane tu pole namiotowe ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę użytkową, co pozytywnie wpływa na komfort spędzania czasu. Liczne ścieżki spacerowe, kamienne kopce oraz zjawiska geologiczne zachęcają do poznania historii tego miejsca.
Rumunia nowy kierunek wśród entuzjastów wakacji pod namiotem
Ciekawym miejscem na wakacje pod namiotem jest Rumunia. Bogate tradycje Braszowa, lokalne atrakcje oraz zabytki sprawiają, że region ten jest coraz chętniej wybierany jako cel podróży. Liczne fortyfikacje, historyczna zabudowa, przyroda z zachowanym wysokim poziomem naturalności oraz szczyt Omu w górach Bucegi i jaskinia Pestera Liliecilor to kilka z atrakcji czekających na turystów. W pobliżu znajduje się pole kampingowe Vampire Camping – dla namiotów i przyczep oraz z domkami letniskowymi.
Ceny za pola namiotowe – ile kosztuje nocleg pod namiotem?
Zazwyczaj na polach kempingowych trzeba ponieść trzy różne opłaty. Jest to opłata za namiot, za osobę oraz za pojazd, którym się poruszamy. Dodatkowo należy pokryć koszty związane z korzystaniem z energii elektrycznej. Czasami w skład kosztów wchodzi także opłata klimatyczna, rzadziej opłata za korzystanie z łazienki.
Opłata za energię elektryczną w różnych miejscach naliczana jest inaczej – albo za rzeczywiste zużycie, albo za każdy dzień korzystania z kempingu bez względu na zużycie.
Poniżej znajdują się przykładowe ceny za pola namiotowe wyposażone w dobrą infrastrukturę użytkową. Oto szacunkowe opłaty łączne w przypadku 2 dorosłych osób:
Hel – ok. 60 złotych za dobę
Sopot – ok. 55 złotych za dobę
Mazury – ok. 40 złotych za dobę
Bieszczady – ok. 50 złotych za dobę
Rumunia – ok. 70 złotych za dobę
Bułgaria – ok. 60 złotych za dobę
Chorwacja – ok. 100 złotych za dobę
Węgry – ok. 50 złotych za dobę
Norwegia – ok. 80 – 90 złotych za dobę
Dania – ok. 120 złotych za dobę
Czy nocleg pod namiotem się opłaca – sposoby na tanie wakacje pod namiotem?
Wszystko zależy od celu podróży, naszych wymagań i preferencji, a także cen obowiązujących w alternatywnych miejscach noclegu w danej miejscowości np. w hotelu czy pensjonacie. W niektórych krajach ze względu na dużą popularność wakacji pod namiotem pola kempingowe wcale nie są najtańszym rozwiązaniem.
Czasami można znaleźć tanie lub nawet bezpłatne miejsce na rozbicie namiotu. Wówczas jednak należy liczyć się z dużo niższym standardem infrastruktury użytkowej lub jej brakiem.
Sposoby na tanie noclegi pod namiotem
Nocowanie „na dziko” – na przykład w lesie, w okolicach jeziora, na skarpie. Należy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze jest to bezpieczne rozwiązanie; ponadto w niektórych krajach rozbijanie namiotu gdziekolwiek jest zabronione.
Wyjazd większą grupą jednym samochodem – wówczas wystarczy ponieść opłaty za liczbę osób oraz za parking dla jednego pojazdu, łączne koszty rozkładają się na większą liczbę osób.
Nocowanie na niewielkim polu namiotowym – zazwyczaj takie kempingi są bardzo tanie, jednak poziom infrastruktury pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia.
Wyjazd na dłużej – jeżeli zamierzamy spędzić pod namiotem przynajmniej dwa lub trzy tygodnie, można negocjować cenę pobytu na polu namiotowym.
Samodzielne gotowanie – jeżeli nie stołujemy się w restauracjach, a kupujemy produkty i samodzielnie przygotowujemy posiłki, możemy zaoszczędzić naprawdę dużo – zwłaszcza podczas co najmniej kilkudniowych wypadów.
Bez względu na to, gdzie zamierzamy wybrać się pod namiot, warto zabrać ze sobą kilka akcesoriów. Jeżeli podróżujemy samochodem, dobrze jest wyposażyć się w podstawowy ekwipunek. Większość przedmiotów z pewnością się przyda.
Lodówka turystyczna – modele na prąd to świetne rozwiązanie na kemping, pomimo niewielkiej pojemności zmieszczą się w niej codzienne zakupy spożywcze; lepiej zrezygnować z modeli na wkłady zamrażane, ponieważ na polu namiotowym z pewnością nie będzie możliwości, by je zamrozić.
Lampka na baterie – ciekawym rozwiązaniem są modele, które można postawić i zawiesić, np. z haczykiem, wówczas świetnie sprawdzą się zarówno przed namiotem, jak i w jego wnętrzu.
Przedłużacz – na polach namiotowych źródła energii elektrycznej znajdują się w pewnych odległościach, dlatego też dobrze jest zabrać ze sobą przedłużacz o długości nie mniejszej niż 50 m.
Stolik i krzesełka – nie wszystkie pola namiotowe są wyposażone w ławeczki i stoły, dlatego też dobrze jest zabrać ze sobą własne składane krzesełka oraz stolik.
Czajnik – do przygotowania porannej kawy oraz herbaty.
Samopompująca mata – takie rozwiązanie sprawdza się lepiej od karimat, śpiworów oraz zwykłych dmuchanych materacy.
Gąbka i płyn do mycia naczyń – jeżeli zamierzamy samodzielnie przygotowywać posiłki, gąbka i płyn do mycia naczyń będą niezastąpione.
Młotek – dzięki niemu wbijanie śledzi od namiotu będzie wygodniejsze i szybsze.
Dlaczego warto wybrać się na wakacje pod namiot?
Wakacje pod namiotem mają wiele zalet. Oto kilka powodów, dla których wczasowicze coraz częściej korzystają z tej formy noclegu.
Przebywanie na świeżym powietrzu praktycznie przez cały czas – atut ten doceniają przede wszystkim osoby, które mieszkają w dużych miastach.
Swoboda zmiany planów – w niektórych miejscach może nam się podobać bardziej, w innych mniej; na polach namiotowych zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem miejsca, tak jak np. w przypadku hoteli czy pensjonatów w sezonie.
Sposób na spokojny wypoczynek – wbrew pozorom na kempingi coraz rzadziej jeżdżą osoby nastawione na imprezowanie przez cały czas. Bywalcy kempingów lubią się integrować z innymi osobami, jednak zazwyczaj w żaden sposób nie narzucają swojej obecności.
Piękne otoczenie – pola namiotowe z reguły usytuowane są w atrakcyjnych turystycznie miejscach, na przykład bezpośrednio przy jeziorze, nad rzeką, przy zejściu na plażę.
Inne sposoby na tanie wakacje
Wakacje pod namiotem to jeden ze sposobów na obniżenie kosztów letniego wypoczynku. Nawet przy niewielkim budżecie można zorganizować ciekawy wyjazd.
Oto kilka inspiracji na tanie wakacje.
Wybór mniej popularnych miejscowości – najczęściej to w dużych ośrodkach turystycznych jest najdrożej. Niewielkie miasteczka oraz wsie oferują konkurencyjne ceny noclegów przy zachowaniu wysokiego standardu. Warto wybrać miejsce, w którym kursują lokalne autobusy lub pociągi, wówczas bez trudu będziemy mogli dostać się do innych, większych miast.
Wakacje w agroturystyce – niewielkie gospodarstwa świadczące usługi turystyczne mogą pochwalić się ciekawą ofertą. Zazwyczaj w koszt pobytu wliczony jest nocleg oraz wyżywienie – śniadania, obiady, kolacje. Posiłki są smaczne, na ogół z lokalnych produktów i przyrządzane w domowych warunkach. Gospodarstwa agroturystyczne najczęściej zlokalizowane są w malowniczych miejscowościach, nieopodal jezior, rzek itp.
Wakacje z kuponem – na niektórych stronach internetowych można znaleźć atrakcyjne oferty letnich wakacji. Kupony mogą obniżyć łączny koszt pobytu nawet o 50 procent. Warto wcześniej poszukać atrakcyjnych ofert, ponieważ te najkorzystniejsze są szybko wykupywane.
Wakacje w okolicach domu – jeżeli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania są ciekawe atrakcje, ekonomicznym rozwiązaniem są codzienne wyjazdy w konkretne miejsca. Wówczas odchodzi koszt noclegu – nocujemy we własnym domu oraz po części koszty związane z wyżywieniem – większość posiłków także spożywamy w domu.
Bez względu na to, gdzie i w jakiej formie zdecydujemy się spędzić wakacje, najważniejsze są pozytywne nastawienie, dobry humor oraz pogoda. Zaletą wakacji pod namiotem jest to, że zazwyczaj nie trzeba rezerwować miejsca na polu kempingowym z dużym wyprzedzeniem. Na taki wyjazd możemy zdecydować się w każdej chwili, obserwując pogodę i dostosowując urlop do innych planów.