Z roku na rok wzrasta liczba osób korzystających z oferty sanatoriów. Specjalne ośrodki uzdrowiskowe umożliwiają szybszy powrót do zdrowia. Kuracjusze poddają się licznym zabiegom pozwalającym poprawić kondycję organizmu oraz odpocząć i zrelaksować się. Pacjenci mają do wyboru dwa rozwiązania – udać się do ośrodka prywatnie lub skorzystać z dofinansowania NFZ lub innych instytucji. Ile kosztuje pobyt w sanatorium ze skierowaniem, a ile pobyt prywatny na własną rękę?
Sanatorium – ile trzeba czekać?
spis treści:
Sanatorium to ośrodek uzdrowiskowy, który zazwyczaj zlokalizowany jest w miejscowości o wyjątkowym klimacie, a także posiadającej walory rekreacyjne. Turnusy w sanatoriach trwają zwykle od 6 do 28 dni.
Na wyjazd do sanatorium z finansowaniem przez NFZ trzeba czekać i niestety czas oczekiwania jest dość długi. W niektórych przypadkach na swoją kolej trzeba oczekiwać nawet 16 – 18 miesięcy. Skierowanie do ośrodka uzdrowiskowego wystawia lekarz. Musi on stwierdzić zasadność pobytu w sanatorium na podstawie dostarczonych przez pacjenta wyników badań. To również do lekarza należy zaproponowanie miejsca kuracji oraz zakres zabiegów. Osoby dorosłe mogą korzystać z sanatorium raz na dwa lata. Czas oczekiwania na pobyt w ośrodku uzdrowiskowym można sprawdzać na bieżąco na przygotowanej przez NFZ stronie – przeglądarce skierowań do sanatorium (https://skierowania.nfz.gov.pl/).
Wielu seniorów zastanawia się, czy wyjazd do sanatorium ma jakikolwiek sens. W głowach niektórych osób rodzą się także wątpliwości, czy standard świadczonych usług w ośrodkach uzdrowiskowych będzie na odpowiednim poziomie. Jak przekonuje Marek Urbański z NFZ, wyjazd do sanatorium ma swoje zalety: Dzięki dobrze zorganizowanemu pobytowi w sanatorium pacjent szybciej dochodzi do zdrowia. Pobyt w gronie innych chorych czy ozdrowieńców, zajęcia w grupach, nowe znajomości, dodają chęci do życia (źródło: Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza, http://podroze.se.pl/)
Plusy pobytu w sanatorium.
Pobyt w miejscowości uzdrowiskowej wspomaga naturalną odporność organizmu, powszechnie uważa się, że zmiana klimatu pozytywnie wpływa na organizm.
Możliwość skorzystania z serii zabiegów, które regenerują organizm i przyspieszają powrót do zdrowia. Zabiegi często oparte są na naturalnych metodach leczenia.
Doskonały sposób na wyciszenie się. Pobyt w sanatorium jest bardzo pomocny w walce ze stresem.
Nawiązanie nowych znajomości.
Najlepsze uzdrowiska – polecane sanatoria?
Wiele sanatoriów w ostatnich latach przeprowadziło gruntowne remonty, co pozwoliło na podniesienie jakości świadczonych usług i ogólnego standardu. Niektóre ośrodki uzdrowiskowe oferują również dodatkowe usługi w formie zabiegów SPA, za które trzeba extra zapłacić.
Wśród najczęściej polecanych sanatoriów w Polsce wymienia się:
1. Ciechocinek – leczy się tu m.in. choroby dróg oddechowych, choroby układu krążenia, reumatyzm oraz problemy natury kobiecej 2. Nałęczów – specjalizuje się w leczeniu m.in. chorób układu nerwowego, depresji, chorób serca, stanów pourazowych 3. Busko-Zdrój – m.in. choroby pourazowe, reumatyzm, choroby skóry 4. Szczawnica – leczy się tu m.in. schorzenia układu pokarmowego, stany alergiczne, choroby układu moczowego, choroby układu krążenia 5. Kołobrzeg – leczy się tu m.in. choroby układu krążenia, układu oddechowego, stany pourazowe 6. Świeradów-Zdrój – leczy się tu m.in. choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, reumatologiczne, układu oddechowego, kardiologiczne i nadciśnienie, choroby naczyń obwodowych, choroby skóry, problemy kobiece, osteoporozę, cukrzycę 7. Szczawno-Zdrój – m.in. choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu oddechowego, układu trawienia, cukrzycę, otyłość, osteoporozę, choroby nerek i dróg moczowych 8. Duszniki-Zdrój – leczy się tu m.in. choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne, układu krążenia, naczyń obwodowych, dróg oddechowych, układu trawienia, osteoporozę, problemy kobiece 9. Lądek-Zdrój – leczy się tu m.in. choroby ortopedyczno-urazowe, układu krążenia, reumatologiczne, naczyń obwodowych, osteoporozę, choroby skóry, problemy kobiece 10. Krynica-Zdrój – specjalizuje się w leczeniu m.in. chorób układu nerwowego, chorób reumatologicznych, układu oddechowego, układu trawienia, cukrzycy, problemów kobiecych, chorób nerek i układu moczowego, krwi i układu krwionośnego.
Sanatorium na NFZ – bezpłatne czy nie?
Osoby, które zdecydują się skorzystać z sanatorium na NFZ, muszą wiedzieć, że nie jest to pobyt całkowicie bezpłatny. Należy liczyć się z dodatkową opłatą, która jest związana z kosztami zakwaterowania i zazwyczaj wynosi od 10 do 35 złotych za dobę. Cena zależna jest od standardu pokoju oraz terminu pobytu. Stawki te określane są odgórnie przez Ministerstwo Zdrowia.
Z opłat związanych z zakwaterowaniem w sanatorium zwolnione są dzieci oraz młodzież:
do 18. roku życia,
do 26. roku życia – jeżeli mają status ucznia lub studenta,
a także dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które jadą jako „osoby towarzyszące” z rodzicem skierowanym do sanatorium.
Pobyt w sanatorium – nawet na NFZ – wiąże się jeszcze z innymi dodatkowymi wydatkami. Jest to koszt samego dojazdu i powrotu z ośrodka uzdrowiskowego. Ponadto kuracjusze mogą korzystać z usług, których nie pokrywa skierowanie NFZ. Wówczas muszą opłacić koszt zabiegu zgodnie z cennikiem sanatorium. Dodatkowo płatne jest także m.in. oglądanie telewizji, ok. 25 – 35 złotych za tydzień.
Pobyt w sanatorium a dofinansowanie z ZUS
Z sanatorium mogą skorzystać osoby dorosłe, które nie są na emeryturze, ale nadal pracują. W takim przypadku mogą postarać się o dofinansowanie z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrywa koszt całego turnusu wraz z zabiegami rehabilitacyjnymi, noclegiem, wyżywieniem, opieką lekarską i pielęgniarską, a nawet transportem. Turnus zazwyczaj trwa 24 dni, jeżeli jednak lekarz prowadzący zdecyduje, że kuracjusz wymaga dłuższego pobytu, może zostać on przedłużony.
Wyjazdy ze skierowaniem ZUS odbywają się w zgodzie z zapisem art. 69 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne. Z reguły na wyjazd do ośrodka uzdrowiskowego z dofinansowaniem ZUS czeka się 3 miesiące, czyli dużo krócej niż w przypadku skierowania NFZ.
Pobyt w sanatorium a dofinansowanie z PFRON
Na dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego mogą także liczyć osoby niepełnosprawne. Dofinansowanie udzielane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zależy od stopnia niepełnosprawności pacjenta, przeciętnego wynagrodzenia oraz sytuacji osoby starającej się o wsparcie.
PFRON zazwyczaj udziela dofinansowania w wysokości 50 – 60% kosztów wyjazdu rehabilitacyjnego. Pacjent musi samodzielnie pokryć koszty związane z transportem oraz ewentualnymi dodatkowymi zabiegami spoza zakresu podstawowej oferty.
Pobyt w sanatorium a dofinansowanie KRUS
Dofinansowanie z KRUS (Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) mogą otrzymać osoby, które są ubezpieczone w tej jednostce. Na wsparcie mogą liczyć osoby, które są niezdolne do pracy na roli, zagrożone utratą tej zdolności lub uległy wypadkowi podczas prac w swoim gospodarstwie rolnym.
Podobnie jak w przypadku dofinansowania z ZUS pacjent nie ponosi kosztów wyżywienia, zakwaterowania, leczenia oraz transportu. Turnus ze skierowaniem KRUS trwa najczęściej 21 dni.
Pobyt w sanatorium opiekuna dziecka
Jak już zostało wspomniane, dzieci mogą skorzystać z możliwości darmowego pobyt w sanatorium. Najmłodsi do lat 6 muszą jednak pozostawać pod opieką opiekuna. W przypadku opiekuna należy się liczyć z kosztem co najmniej 70 – 80 złotych za dobę, ponieważ jego pobyt na turnusie nie jest refundowany.
Opłata klimatyczna w miejscowościach uzdrowiskowych
Osoby, które przebywają w sanatoriach w miejscowościach uzdrowiskowych, muszą dodatkowo uiścić opłatę klimatyczną. Jej wysokość za dobę w przypadku miejscowości o statusie ochrony uzdrowiskowej nie może przekroczyć 2,40 zł, natomiast miejscowości typowo uzdrowiskowej 3,33 zł. Opłata klimatyczna pobierana jest zawsze, bez względu na to, czy pobyt jest prywatny, czy dofinansowywany.
Pobyt w sanatorium prywatnie – ile kosztuje?
Każda osoba, która nie może lub nie chce skorzystać z pobytu w sanatorium ze skierowaniem którejkolwiek z jednostek dofinansowujących, może udać się do ośrodka uzdrowiskowego prywatnie. Wówczas korzystanie z usług placówki będzie pełnopłatne. Koszt pobytu w sanatorium zależy od oferty sanatorium, standardu pokoju, długości pobytu oraz okres pobytu – wiosną i latem jest nieco drożej.
Koszt wyjazdu do sanatorium prywatnie oscyluje w granicach 150 – 250 złotych dziennie. Zazwyczaj cena ta pokrywa:
zakwaterowanie,
wyżywienie – 3 posiłki dziennie
zabiegi rehabilitacyjne – zazwyczaj 3 dziennie ustalane indywidualnie
opieka pielęgniarska
konsultacje lekarskie
dostęp do strefy basenów
Dodatkowe zabiegi – ponad te 3 ustalone indywidualnie – są oddzielnie płatne.
Oferty ośrodków uzdrowiskowych są zróżnicowane. Dokładne informacje można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych sanatoriów. Prywatny wyjazd do ośrodka uzdrowiskowego pomimo konieczności pokrycia całości kosztów ma swoje zalety. Pacjent samodzielnie decyduje dokąd oraz w jakim terminie pojedzie do sanatorium.
Koszt dodatkowych zabiegów w sanatorium
Kuracjusze w zależności od miejsca swojego pobytu mogą zdecydować się na dodatkowo płatne zabiegi. Do najpopularniejszych zalicza się m.in.:
kąpiel w basenie solankowym – ok. 7 złotych
kąpiel borowinowa – ok. 13 złotych
kąpiel kwasowęglowa – ok. 13 złotych
trening z trenerem indywidualnym – ok. 11 złotych
gimnastyka grupowa – ok. 9 złotych
terapia prądami – ok. 9 złotych
miejscowa krioterapia – ok. 11 złotych
terapia ultradźwiękami – ok. 9 złotych
inhalacje – ok. 10 złotych
klasyczny masaż jednej części ciała – ok. 14 złotych