Zajęcia pozalekcyjne w szkole
Zanim zdecydujemy się wysłać nasze dziecko na zajęcia pozalekcyjne, powinniśmy zorientować się, czy w szkole, do której uczęszcza, nie są organizowane darmowe lub znacznie tańsze niż na rynku kursy czy kółka zainteresowań. Coraz więcej placówek edukacyjnych oferuje różnorodne sposoby organizacji czasu wolnego dzieci. Największą popularnością wśród zajęć dodatkowych cieszą się języki obce oraz treningi sportowe. Dzieci mniej chętnie uczęszczają na pozalekcyjną matematykę, fizykę czy też język polski.
Ile kosztują zajęcia pozalekcyjne dla dziecka?
Zajęcia pozalekcyjne nie są objęte obowiązkiem szkolnym, nawet jeżeli odbywają się w szkole, do której uczęszcza dziecko. Głównym celem takich dodatkowych ćwiczeń jest poszerzenie wiedzy lub też nadrobienie zaległości. Rodzice chętnie decydują się na wysłanie swojej pociechy na zajęcia pozalekcyjne przed ważnymi egzaminami, np. egzaminem na koniec szkoły podstawowej, maturą. Niemniej jednak niektórzy inwestują w rozwój dziecka, jego zainteresowań i pasji już od najmłodszych lat. W takim przypadku należy uwzględnić w domowym budżecie dodatkowy, stały wydatek.
Nie musimy skazywać naszych pociech na wielogodzinne przesiadywanie w świetlicy. Wybór zajęć pozalekcyjnych jest duży, ale preferencje dzieci dynamicznie się zmieniają. Jeszcze kilka lat temu największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dodatkowe organizowane przez szkołę, a także przynależność do harcerstwa. Dzisiaj dzieci mają zupełnie inne zainteresowania, choć drużyny harcerskie wciąż prężnie działają w wielu szkołach. Chłopcy chętniej jednak uczęszczają na boks, karate, judo, piłkę nożną czy tenis. Natomiast dziewczynki chodzą na balet, lekcje tańca czy zajęcia plastyczne. Wiele warsztatów pozalekcyjnych organizowanych jest w lokalnych domach kultury oraz klubach sportowych.
Wśród najtańszych zajęć dodatkowych wymienia się te organizowane przez szkołę lub lokalne ośrodki kultury. Z reguły jest to koszt mieszczący się w granicach 100-150 złotych miesięcznie. Tego typu spotkania najczęściej odbywają się dwa razy w tygodniu.
Nauka pływania
Wielu rodziców wybiera dla swoich dzieci naukę pływania, ponieważ podczas tej aktywności zaangażowane są praktycznie wszystkie mięśnie ciała. Zapewne nie bez znaczenia jest też fakt, że pływanie pełni również funkcję rehabilitacyjną i profilaktyczną. W przypadku grupowej nauki pływania należy liczyć się z kosztem rzędu 20-30 złotych za godzinę, koszt indywidualnych zajęć jest większy i wynosi średnio 50-70 złotych za godzinę. W dużych miastach ceny mogą być nieco wyższe od podanych. Zazwyczaj w tygodniu odbywają się dwie lekcje po jednej godzinie zegarowej każda.

Nauka języków obcych
Lekcje języków obcych należą do najdroższych zajęć. W szkołach językowych koszt 60 lekcji po 45 minut, to średni wydatek rzędu 1500-2000 złotych. Alternatywą są prywatne korepetycje. W tym przypadku koszt waha się w granicach 30-70 złotych za godzinę.
Zajęcia taneczne
Zajęcia taneczne dla dzieci kosztują 20-40 złotych za pojedynczą lekcję. Zakup wejść w pakietach (karnet) z reguły kosztuje mniej, jeżeli przeliczymy łączny koszt na liczbę wejść. W przypadku rozpoczęcia przygody z tańcem, ale także innymi zajęciami dodatkowymi, lepiej początkowo wykupować pojedyncze lekcje. Jeżeli dziecko wykaże zainteresowanie daną aktywnością, możemy pokusić się o zakup karnetu.
Tenis ziemny
Rodzice, którzy chcą zapisać swoje pociechy na zajęcia tenisa ziemnego, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 250-450 złotych miesięcznie. W tym przypadku należy jednak dodatkowo doliczyć koszt zakupu dość kosztownego sprzętu, m.in. rakiety do gry czy obuwia.
Często rodzice, którzy nie dysponują odpowiednią ilością gotówki na rozwijanie zainteresowań swoich dzieci, sięgają po pożyczkę. W ten sposób rozkładają na raty całość zobowiązania, nie martwiąc się o brak środków na sfinansowanie zajęć. Pożyczka może pomóc w opłaceniu kursu, zajęć pozalekcyjnych, a także zakup sprzętu niezbędnego do rozwijania pasji dziecka.

Ile czasu dziecko może poświęcić na zajęcia dodatkowe?
Podczas planowania zajęć pozalekcyjnych dla dziecka, należy pamiętać, aby zbyto nie przeciążyć swojej pociechy. Ćwiczenia dodatkowe nie powinny zajmować całego wolnego czasu dziecka. Dziecko musi mieć bowiem czas na naukę w szkole, odrabianie lekcji, odpoczynek, ale także na zabawę i spotkania z rówieśnikami. Liczba zajęć pozalekcyjnych w tygodniu nie powinna przekraczać trzech. Powinny być one również rozłożone w czasie, aby wszystkie nie były realizowane jednego dnia. W tym wszystkim nie należy zapominać o rodzinie oraz konieczności tworzenia więzi pomiędzy jej członkami. Zajęcia dodatkowe dziecka powinny być zaplanowane tak, aby nie kolidowały z czasem spędzanym wspólnie z rodziną. Wspólny posiłek, zabawa, rozmowa, oglądanie filmów, spacery, to dzięki takim aktywnościom rodzina będzie miała czas, aby spędzić w swoim towarzystwie kilka godzin tygodniowo.

Czym kierować się podczas wyboru zajęć pozalekcyjnych?
Zanim zdecydujemy się wysłać dziecko na zajęcia dodatkowe, powinniśmy poznać jego zainteresowania oraz zapytać, co chciałoby robić po szkole. Młody człowiek dopiero poznaje swoje możliwości, dlatego też nie oczekujmy od niego, że od razu będzie wiedział, co tak naprawdę go interesuje. Jeżeli dziecko będzie chciało zrezygnować z zajęć dodatkowych w trakcie roku szkolnego, ponieważ straciło nimi zainteresowania, nie reagujmy negatywnie. Pozwólmy mu próbować, szukać i odkrywać nowe zainteresowania.
Zapoznaj się też z artykułem: Wyjazd na narty – w Polsce czy za granicą?
Zainteresowania dziecka versus ambicje rodziców
Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez rodziców jest wysyłanie dziecka na zajęcia, na które sami chcieliby chodzić. Może się jednak okazać, że pociecha ma wobec siebie zupełnie inne plany niż jej rodzice. Obciążanie dziecka niespełnionymi ambicjami oraz marzeniami dorosłych na pewno nie przyniesie nic dobrego. Jeżeli zauważymy, że nasza pociecha ma talent do jakiejś aktywności, powinniśmy ją wspierać i pomagać w rozwijaniu tych zdolności, niezależnie od naszych własnych preferencji i upodobań. Nasze dzieci powinny robić to, co przede wszystkim im daje szczęście i sprawia przyjemność.
Często też z góry zakłada się, że chłopiec powinien chodzić na piłkę nożną, a dziewczynka na balet lub plastykę. Tymczasem istnieją już drużyny piłkarskie dla dziewcząt, a coraz więcej chłopców chętnie bierze udział w zajęciach np. tańca jazzowego czy breakdance.
Zajęcia pozalekcyjne – doskonały sposób na zagospodarowanie czasu wolnego
Zajęcia pozalekcyjne w głównej mierze powinny być sposobem na ciekawą organizację wolnego czasu dla dziecka, przyjemnością i dobrą zabawą. Niejednokrotnie pozwalają zaszczepić w młodym człowieku pasję i miłość do jakiejś aktywności, niemniej jednak na początku powinny być traktowane jako sposób na poznawanie nowych doświadczeń oraz rozwijanie zainteresowań. Najlepiej postawić na zajęcia, które pomogą w rozwoju zarówno umysłowym, jak i fizycznym dziecka. Uzupełnieniem języków obcych może być nauka pływania, lekcje rysunku czy tenis ziemny. Każde połączenie jest dobre, a dzięki temu dziecko będzie mogło zadbać tak o umysł, jak i o ciało.
Osoba prowadząca zajęcia pozalekcyjne – ważna postać na drodze rozwoju pasji dziecka
Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest kompetencja prowadzącego czy instruktora. Zajęcia powinna prowadzić osoba, która jest cierpliwa, lubi dzieci, a także potrafi zarazić swoją pasją i w sposób kompetentny przekazuje wiedzę. Jeżeli masz wątpliwości, co do prowadzącego, przyjrzyj się sposobowi w jaki organizuje zajęcia. Źle wybrany instruktor może zrazić dziecko do poszerzania swojej wiedzy w danym kierunku.