Z artykułu dowiesz się:
- Kiedy należy wymienić opony w samochodzie
- Czy sezonowa wymiana ogumienia jest obowiązkowa
- Kiedy warto zdecydować się na fachową usługę wulkanizatora
- W jakie opony warto zainwestować
- Ile trwa wymiana opon
- Ile kosztuje wymiana opon w zakładzie wulkanizacyjnym
- Jaki jest koszt nowych opon
Wymiana opon w samochodzie – kiedy należy ją zrobić?
Stan opon w każdym pojeździe wymaga regularnej kontroli. Jest ona niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Każdy kierowca powinien pamiętać, że posiadając pojazd, bierze odpowiedzialność nie tylko za siebie i swoich pasażerów, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Warto regularnie przyglądać się ogumieniu swojego samochodu. Można to robić na przykład podczas każdej kontroli ciśnienia powietrza w kołach. Wcześnie wyłapane defekty opon łatwo usuniemy u wulkanizatora. W ten sposób unikniemy wysokich kosztów, jakie mogą pojawić się w przypadku poważniejszej awarii.
Często zdarzają się sytuacje, kiedy opony są już tak wysłużone, że w grę wchodzi wyłącznie ich wymiana na nowe.
Na co zwrócić uwagę przy ocenie stanu opon?
Bieżnik
Szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość bieżnika. Zgodnie z obowiązującym prawem, za opony z bieżnikiem o wysokości 1,6 milimetra lub mniejszej, można otrzymać mandat. Wytarty bieżnik, określany w mowie potocznej jako „łysa” opona, ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
Pojazd, który ma „łyse” opony staje się mniej przyczepny do podłoża. Najszybciej można to odczuć podczas jazdy na mokrej lub ośnieżonej drodze. Taki samochód nie tylko trudno się prowadzi, ale również może wymknąć się spod kontroli i na przykład wpaść w poślizg. Utrata kontroli nad pojazdem to bardzo niebezpieczna sytuacja nawet dla doświadczonego kierowcy.
Profesjonalne zakłady wulkanizacyjne zalecają, aby opony letnie wymieniać na nowe, jeśli bieżnik osiągnie wysokość 3 milimetrów. W przypadku opon zimowych wartość ta jest wyższa i wynosi nawet do 4 milimetrów.
Ogólny stan techniczny opon – pęknięcia, wybrzuszenia itp.
Nie bez znaczenia pozostaje również ogólny stan techniczny opon. Wszelkie zauważalne pęknięcia, rozcięcia, wybrzuszenia oraz bąble klasyfikują opony do wymiany na nowe. Warto przy tym pamiętać, że część uszkodzeń może być widoczna jedynie po wewnętrznej stronie opony. Dlatego tak istotna jest regularna kontrola opon w zakładach wulkanizacyjnych.
Nieprawidłowości w stanie ogumienia wielu kierowców potrafi także wychwycić podczas jazdy, kiedy samochód w odczuwalny sposób gorzej się prowadzi.
Zapoznaj się również z artykułem: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu – jak wybrać najlepsze, na co zwrócić uwagę?
Wymiana opon w samochodzie – jak często należy wymieniać ogumienie?
Komplet opon powinniśmy wymieniać średnio co pięć lat, nawet jeśli opony wydają się być w zadowalającym stanie technicznym.
Konieczność ta wynika ze zmian i procesów starzenia, jakie w naturalny sposób zachodzą w gumowej konstrukcji. Pod wpływem promieni słonecznych, zmiennych warunków atmosferycznych oraz procesów tarcia i nacisku, ogumienie traci stopniowo swoją wytrzymałość. W konsekwencji może to przyczyniać się do powstawania nagłych awarii, na przykład pęknięcia opony podczas jazdy.
W praktyce nie oznacza to jednak, że należy wykorzystywać jedynie fabrycznie nowe ogumienie. Jeśli będziemy pamiętali o regularnej kontroli oraz właściwym przechowywaniu opon sezonowych, to zwiększymy szansę na przedłużenie ich żywotności.

Czy sezonowa wymiana ogumienia jest obowiązkowa?
Sezonowa wymiana opon zgodnie z aktualnie obowiązującym w Polsce prawem nie jest obowiązkowa. Należy jednak pamiętać, że dostosowanie ogumienia do warunków na drodze gwarantuje lepszą przyczepność, a tym samym odczuwalnie większy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Wykorzystywane do produkcji opon sezonowych mieszanki gum o optymalnych parametrach oraz zróżnicowanych rzeźbach bieżników mają ogromny wpływ na te istotne aspekty jazdy.
Decydując się na wymianę opon przed sezonem zimowym i letnim, nie musimy skazywać się na wygórowane koszty. Wiele zakładów wulkanizacyjnych oraz sklepów stacjonarnych i internetowych oferuje opony używane w bardzo dobrym stanie lub ogumienie mniej znanych producentów. Dla wielu kierowców to opcja znacznie atrakcyjniejsza cenowo.

Wymiana opon w samochodzie – kiedy udać się do wulkanizatora?
W zaciszu własnego garażu jesteśmy w stanie z powodzeniem wymienić całe koło, wykorzystując do tego celu podnośnik oraz klucz do kół. Problem pojawia się, kiedy musimy wymienić jedynie same opony. Wymiana opon w samochodzie jest procesem dość trudnym, wymagającym specjalistycznych narzędzi oraz doświadczenia. Dlatego nie zaleca się podejmowania prób samodzielnej wymiany opon. W tej kwestii lepiej zaufać profesjonalnemu zakładowi wulkanizacyjnemu.
Mamy wówczas nie tylko pewność, że cały proces został wykonany bezbłędnie, ale również koła są wyważane, co wpływa na jakość prowadzenia pojazdu oraz bezpieczeństwo.
Dodatkowo doświadczeni specjaliści, podczas wymiany ogumienia, zwracają również uwagę na jego stan techniczny. Można więc uznać, że profesjonalna wymiana opon w samochodzie stanowi swego rodzaju przegląd, podczas którego zostaniemy poinformowaniu o ewentualnych nieprawidłowościach.
Zdarza się, że bieżnik opon zużywa się nierównomiernie, co może świadczyć o nieodpowiedniej geometrii kół. Sprawdzenie tego defektu u mechanika znacznie wydłuża żywotność nie tylko opon, ale także odciąża całe zawieszenie pojazdu.
Zapoznaj się również z artykułem: Zakup używanego samochodu – praktyczne porady i ważne wskazówki
Całoroczne czy sezonowe – na jakie opony się zdecydować?
Właściciele samochodów bardzo często stają przed wyborem; czy założyć opony całoroczne czy może jednak lepiej kupić dwa komplety opon –zimowe oraz letnie i wymieniać je dwa razy w roku.
Wybór ogumienia całorocznego wydaje się najkorzystniejszy ze względów ekonomicznych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że parametry techniczne i właściwości takich opon nie są tak dobrze przystosowane do zmiennych warunków na drodze. Opony tego typu są uniwersalne i tańsze, ale są też zdecydowanie mniej bezpieczne.
Jeśli intensywnie korzystamy z samochodu, pokonujemy duże odległości i jednocześnie poważnie myślimy o swoim bezpieczeństwie, to warto zainwestować w dwa komplety opon i ich sezonową wymianę. Na ogumienie całoroczne mogą się natomiast skusić osoby, które od czasu do czasu przejeżdżają niewielkie dystanse.
Wymiana opon w samochodzie – ile trwa i jaki jest jej koszt?
Ile kosztuje wymiana opon w samochodzie?
Koszty związane w wymianą opon są uzależnione od zakładu wulkanizacyjnego, jego renomy i lokalizacji, ale także typu pojazdu oraz wielkości kół. Im większy rozmiar kół, tym wyższe koszty wymiany. Istotny jest także rodzaj felgi. Wymiana ogumienia na obręczach stalowych będzie kosztowała zdecydowanie mniej niż w przypadku felg aluminiowych, które wymagają większej uwagi i precyzji wykonania.
W zależności od wszystkich wspomnianych czynników wymiana opon w samochodzie będzie nas kosztowała od 40 do nawet 250 złotych.
Podczas wyboru warsztatu , warto zapytać, czy w kosztach uwzględniono również wyważenie kół, co może nieco podnieść cenę usługi.
Wymiana opon w samochodzie – ile kosztuje nowe ogumienie?
Często zdarza się, że do kosztów wymiany należy dodatkowo doliczyć zakup nowego ogumienia. Użytkownicy świeżo nabytych pojazdów z reguły nie otrzymują zapasu opon zimowych wraz z zakupionym autem. Natomiast u posiadaczy wieloletnich pojazdów, opony mogły ulec zużyciu.
Zakup nowych opon stanowi większy wydatek niż sama usługa wymiany.
Nowy komplet opon klasy ekonomicznej kupimy już od 400 – 500 złotych.
Produkty lepszej jakości to wydatek rzędu 700 – 1 000 złotych.
Nowe opony klasy premium kosztują od 1000 do 1600 zł za cztery opony.
Nieco tańszym rozwiązaniem jest zakup opon używanych, za które zapłacimy już od 100 do 500 zł. W tym przypadku istnieje jednak zależność – im opony są tańsze, tym większy ich stopień zużycia, a co za tym idzie mniejsze bezpieczeństwo na drodze.