Wyjazdy na narty stają się coraz popularniejsze wśród Polaków. Konkurencyjne ceny oraz większy dostęp do stoków narciarskich sprawia, że coraz więcej osób znajduje przyjemność w szusowaniu po śnieżnych stokach. W którym kierunku powinniśmy zaplanować wyjazd na narty? Na stok w Polsce czy za granicą? O czym należy pamiętać, decydując się na taką aktywność? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Narty coraz popularniejsze
spis treści:
Na początek garść statystyk. Polacy coraz częściej planują wyjazd na narty. Z raportu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS w 2017 roku umiejętność jazdy na nartach deklarowało 29% Polaków, a na snowboardzie 8%. Z roku na rok śnieżne szaleństwo ogarnia coraz więcej osób. 70% amatorów nart i snowboardu przyznało, że przynajmniej raz w ciągu trzech sezonów wyjeżdża na narty. 22% deklaruje, że co najmniej raz w sezonie ma na nogach sprzęt narciarski lub snowboardowych.
Jakie kierunki na narty wybierają Polacy?
Z tego samego badania wynika, że połowa Polaków preferuje polskie stoki. Wśród argumentów przemawiających na korzyść ośrodków narciarskich w Polsce wyróżniono:
bliska odległość (34% ankietowanych)
niższe ceny w porównaniu do kurortów zagranicznych (25% ankietowanych)
Niestety, w Polsce w ostatnich sezonach pogoda lubi „płatać figle”. Często jest zbyt mało śniegu na stokach, a temperatura nie spada poniżej oczekiwanej granicy. Pozostają więc sztucznie naśnieżane trasy, których jakość często pozostawia wiele do życzenia.
Pomijając warunki pogodowe, na które nie mamy wpływu warto podkreślić, że ośrodki narciarskie w Polsce mają coraz wyższy standard. Kurorty są odpowiednio przystosowane do potrzeb gości, wyposażone są w nowoczesne systemy naśnieżania, lepszą infrastrukturę oraz bogatą bazę gastronomiczno-noclegową.
Portal Onet co roku przygotowuje ranking ośrodków narciarskich w Polsce i za granicą. Na ocenę ekspertów składa się analiza wielu czynników. W 2018 roku najwyżej ocenionymi małymi kurortami narciarskimi w Polsce były:
Kasina Ski
Ski Suche
Wisła – Nowa Osada
Karpacz – Biały Jar
Czarna Góra – Koziniec
Witów – Ski
Spytkowice
Istebna Złoty Groń
Zwardon – Ski
Czarna Góra – Litwinka
Wśród największych ośrodków narciarskich na szczycie listy znalazły się zaś:
Szczyrk Mountain Resort
Białka Tatrzańska
Zieleniec
Sienna – Czarna Góra
Krynica – Jaworzyna
Dwie Doliny
Szklarska Poręba – Szrenica
Zakopane – Kasprowy
Jugów
Czarny Groń
Przykładowe ceny dla polskich ośrodków narciarskich (za 7 dni, z pełnym wyżywieniem):
Wisła – 950 złote / osobę
Ustroń – 1070 złotych / osobę
Krynica Zdrój – 1155 złotych / osobę
Zieleniec – 1225 złotych / osobę
Świeradów Zdrój – 1249 złotych / osobę
Szklarska Poręba – 1290 złotych / osobę
Karpacz – 1580 złotych / osobę
Zakopane – 1600 złotych / osobę
Szczawnica – Palenica – 1925 złotych / osobę
Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu wyjazd na narty za granicę, np. do Austrii, Słowacji, Czech, Szwajcarii czy Włoch kojarzony był z luksusem. Mało kto mógł sobie na to pozwolić. Wiele się jednak zmieniło w ostatnim czasie. Oferta kurortów zagranicznych jest zróżnicowana. Można znaleźć naprawdę bardzo przystępne cenowo propozycje.
Jarosław Pydych, który zajmuje się organizacją wyjazdów narciarskich do Włoch i Austrii w biurze podróży Volare.pl, przyznaje: Wynajęcie apartamentu we włoskich Dolomitach to koszt od 300 złotych za osobę na dobę wzwyż, pod warunkiem, że dojazd i wyżywienie zorganizujemy sobie we własnym zakresie, a także, że zdecydujemy się na większy apartament dla rodziny czy grupy znajomych. Austria jest trochę droższa od Włoch, a oba kraje sporo droższe od Polski. Ale gwarancja doskonałych warunków narciarskich, bogatej infrastruktury i fantastycznych, alpejskich widoków przyciąga coraz więcej osób.
Co roku rośnie liczba Polaków wyjeżdżających na narty za granicę. Alpejskie stoki rocznie odwiedza nawet 200 tysięcy rodaków. Nie zniechęcają ich ceny. Wręcz przeciwnie. Wolą zapłacić więcej i mieć gwarancję, że na stokach będą panowały idealne warunki do szusowania.
Najpopularniejsze kierunki zagraniczne wraz z cenami (za 7 dni, z pełnym wyżywieniem):
Włochy – Marivella: 1799 złotych / osobę
Czechy – Harrachov: 1845 złotych / osobę
Włochy – Kurzas: 2070 złotych / osobę
Włochy – Folgarida: 2225 złotych / osobę
Włochy – Cogolo: 2355 złotych / osobę
Włochy – Ridnaun: 3185 złotych / osobę
Austria – Katschberg: 3270 złotych / osobę
Austria – Oberinntal: 4315 złotych / osobę
Austria – Nassfeld – Hermagor: 4350 złotych / osobę
Austria – Nauders: 5175 złotych / osobę
Karnety narciarskie – koszty
Karnety narciarskie są „biletem wstępu” na stok narciarski i w przypadku wyjazdów na zagraniczne stoki stanowią istotną pozycję na liście wydatków. Niestety z roku na rok ceny karnetów nieznacznie rosną.
Sześciodniowy karnet w Austrii to koszt rzędu ok. 1000 – 1200 złotych za osobę dorosłą. Karnet dla dziecka do 12 lat jest o połowę tańszy. W przypadku młodzieży i studentów można liczyć na zniżki, które będą wynosiły ok. 20%.
We Włoszech cena karnetu dla osoby dorosłej to ok. 950 – 1100 złotych. Młodzież może liczyć na zniżki nawet do 40%. Małe dzieci w większości kurortów mogą jeździć za darmo, o ile rodzice wykupią karnet na określoną liczbę dni.
W Polsce za karnet zapłacimy zdecydowanie mniej, bo 300 – 500 złotych za osobę dorosłą.
Narty – kupić czy wypożyczyć?
Podstawowy sprzęt narciarski to wydatek rzędu minimum 2000 złotych. Mowa tu o zakupie nart z wiązaniami, kasku, kijków oraz butów narciarskich. Dodatkowo konieczne jest zakupienie kombinezonu narciarskiego lub kompletu (kurtka + spodnie). Z reguły osoby, które dopiero uczą się jeździć, chętniej wypożyczają sprzęt, niż kupują.
Szef sieci sklepów sportowych Ski Team Tomasz Piątkowski zauważa, że Polacy generalnie chętniej narty wypożyczają, niż kupują: W Polsce rocznie sprzedaje się ok. 50 tysięcy par nart i ok. 100 tysięcy par butów narciarskich. Coraz więcej osób po prostu wypożycza narty. Buty wolimy mieć własne, dopasowane do stopy.
Koszt wypożyczenia nart i butów w Austrii wynosi ok. 450 – 700 złotych za tydzień. W dużych zagranicznych kurortach koszty wypożyczenia sprzętu mogą być naprawdę wysokie. Warto rozważyć inne rozwiązanie, mianowicie wypożyczenie sprzętu w Polsce. Zazwyczaj jest to koszt 175 – 300 złotych za tydzień. Jeżeli więc mamy jak przewieźć sprzęt, śmiało skorzystajmy z takiej ekonomicznej opcji.
Polisa ubezpieczeniowa dla narciarza – warto czy nie?
Decydując się na wyjazd na narty, warto rozważyć zakup indywidualnej polisy ubezpieczeniowej. Podczas wyboru odpowiedniej oferty, należy zwrócić uwagę na zakres polisy oraz sumę ubezpieczenia. Pakiet ubezpieczeniowy może składać się z:
ubezpieczenia kosztów leczenia, w tym kosztu pobytu w szpitalu
ubezpieczenia OC za szkody rzeczowe
ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody osobowe
ubezpieczenia NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków)
Assistance
ubezpieczenia bagażu
ubezpieczenia sprzętu sportowego
Ile kosztuje polisa ubezpieczeniowa wyjazdu zagranicznego? W zależności od zakresu ochrony jest to od 25 złotych do nawet 350 złotych za osobę.
Ile kosztuje polisa ubezpieczeniowa dla pobytu na nartach w polskich kurortach? W zależności od zakresu ochrony jest to od 15 złotych do nawet 80 złotych za osobę.