Zasady wycinki drzew i krzewów reguluje ustawa o ochronie przyrody, która stosunkowo niedawno uległa dość dużym zmianom. Nowelizacja ustawy wywołała wiele protestów i kontrowersji. Natomiast wysokość opłat za usunięcie drzewa lub krzewu z terenu własnej działki określa rozporządzenie Ministra Środowiska. Zarządzanie roślinami na terenie własnej działki bez stosowanego zgłoszenia czy zezwolenia jest możliwe. Jednak tylko w określonych przypadkach, regulowanych przez ustawę. Kiedy wycinka drzew i krzewów na działce jest możliwa bez pozwolenia? Jakie są koszty wycinki? Odpowiadamy.
Z artykułu dowiesz się:
Kiedy potrzebne jest zezwolenie na wycinkę drzew
Jak wygląda wniosek o wycinkę drzew lub krzewów
Jakie są czynności urzędnicze przed wydaniem zezwolenia
Jaki jest koszt wycinki drzew
Kiedy nie będziemy potrzebowali zezwolenia
Wycinka drzew i krzewów z zezwoleniem
spis treści:
W zależności od miejsca zamieszkania, decyzję o wydaniu zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu prywatnej działki wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli roślina znajduje się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Wówczas o możliwości usunięcia drzewa decyduje konserwator zabytków.
Wniosek o zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu mogą złożyć następujące osoby:
zarządca nieruchomości, która jest własnością Skarbu Państwa
właściciel urządzeń, jeśli drzewo lub krzew zakłóca ich pracę albo stwarza zagrożenie dla ich funkcjonowania
posiadacz nieruchomości za zgodą jej właściciela
Zgoda właściciela nieruchomości nie jest jednak konieczna, kiedy wniosek składa wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia reprezentowana przez zarząd.
Organ wydający decyzję o zezwoleniu na wycinkę drzew, stosowny do miejsca zamieszkania, ma trzydzieści dni na rozpatrzenie wniosku. Natomiast sześćdziesiąt dni w przypadku sytuacji wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
Rozważając wycinkę drzew lub krzewów na terenie swojej posesji trzeba pamiętać, że niezłożenie wniosku o pozwolenie może wiązać się z karami pieniężnymi. Zgodnie z zapisami administracyjnymi, koszty takie odpowiadają dwukrotnej opłacie za usunięcia drzewa lub krzewu.
Profesjonalna aranżacja ogrodu staje się nieodzownym elementem wielu polskich domów. Rezygnacja z zaplanowania i aranżacji ogrodu czy też odsuwanie tego tematu na później może skutkować tym, że działka zostanie urządzona w sposób przypadkowy. Jeśli gospodarze nie posiadają zmysłu estetycznego, efekt może być taki, że w ogrodzie będzie panował chaos i nieład, nad którymi trudno będzie później zapanować. Co warto wiedzieć o projekcie i aranżacji ogrodu?
/ 5.
Wycinka drzew lub krzewów – przygotowanie wniosku
Złożenie wniosku o pozwolenie na wycinkę drzew wiąże się z obowiązkiem podania wielu informacji. Do jego wypełnienia należy więc dobrze się przygotować.
Jakie informacje należy podać we wniosku?
We wniosku o pozwolenie na wycinkę drzewa lub krzewu trzeba podać następuję informacje.
Gatunek drzewa lub krzewu przeznaczonego do wycinki.
Obwód pnia drzewa, który należy zmierzyć na wysokości 130 cm.
Jeśli na wspomnianej wysokości drzewo ma kilka pni, należy podać dokładny obwód każdego z nich. W przypadku roślin bez pnia podajemy obwód pnia, znajdującego się bezpośrednio pod koroną.
Powierzchnię, jaką zajmuje krzew, z której będzie usunięty.
Termin zamierzonej wycinki, miejsce działki oraz przyczynę.
Informację, czy wycinka drzewa lub krzewu jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Wycinka drzew i krzewów pod inwestycję budowlaną
Nieco bardziej skomplikowany będzie wniosek, jeśli drzewa lub krzewy mają być usunięte z działki, gdzie planowana jest inwestycja budowlana. Do dokumentów należy wówczas dołączyć rysunek, mapę lub projekt zagospodarowania działki, wykonany przez projektanta z uprawnieniami budowlanymi. Załącznik powinien przedstawiać bezpośrednie usytuowanie drzewa lub krzewu w odniesieniu do granic działki oraz innych budynków, które znajdują się na jej terenie lub będących w istniejącym planie zabudowy.
W toku postępowania może okazać się również, że urząd poprosi o wykonanie projektu planu nasadzeń zastępczych. Dokument tego rodzaju z założenia powinien uwzględniać minimum tyle samo nasadzeń, co liczba drzew lub krzewów, które zamierzamy usunąć.
Przesadzenie drzew lub krzewów
Jednocześnie warto pamiętać, że zamiar przesadzenia istniejących drzew lub krzewów również wiąże się z koniecznością złożenia wniosku o pozwolenie. Do dokumentów należy załączyć rysunek, mapę lub projekt zagospodarowania terenu. A także informację o gatunku i odmianie drzew lub krzewów, ich liczbie, terminie wykonania przesadzenia oraz dokładnej lokalizacji tego przedsięwzięcia.
Każdy wniosek wymaga także dołączenia stosownego oświadczenia o:
posiadanym tytule prawnym do władania działką
lub
oświadczenie o prawie własności urządzeń i zgodę właściciela nieruchomości, jeśli jest ona wymagana.
Poświadczenie nieprawdy we wskazanym wniosku grozi poniesieniem odpowiedzialności karnej.
Wycinka drzew i krzewów na działce – czynności urzędnicze przed wydaniem zezwolenia
Urząd gminy lub miasta odpowiedzialny za wydawanie zezwoleń na wycinkę, zobowiązany jest do wykonania oględzin. Podczas oględzin ocenia się czy zakres prac nie obejmuje gatunków chronionych. Jeśli takie drzewa występują na zgłoszonym obszarze, czynności są zawieszane do momentu przedłożenia zezwolenia od stosownego organu. Organem takim jest na przykład regionalny dyrektor ochrony środowiska.
Zdarza się, że urzędnicy wymagają załączenia wspomnianego już planu nasadzeń zastępczych lub – o ile to możliwe – przesadzenia drzew lub krzewów.
Jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to otrzymamy zezwolenie potwierdzające wszystkie dane o miejscu usunięcia drzewa lub krzewu, nazwie gatunku, obwodzie pnia oraz terminie usunięcia. Dodatkowo otrzymamy również informację o wysokości opłaty, jaką należy wnieść do urzędu za wycinkę.
Ile kosztuje wycinka drzew i krzewów na działce?
Stawki obowiązujące za wycinkę drzew i krzewów na działce na terenie całego kraju określa dokładnie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 17 lipca 2017 r.
Finalna kwota, jaką zapłaci właściciel działki, uzależniona jest od gatunku drzewa oraz obwodu pnia. Naliczoną opłatę znajdziemy w zezwoleniu na usunięcie drzewa lub krzewu, a środki pieniężne przekazywane są na rzecz organu właściwego do wydania zezwolenia na wycinkę, a więc urzędu miasta lub gminy. Prowadzenie wycinki bez uzyskania stosowanych zezwoleń może natomiast skutkować karą pieniężną, nałożoną na właściciela nieruchomości.
Główną zasadą ustalenia wysokości opłaty jest przemnożenie liczby centymetrów obwodu pnia drzewa na wysokości 130 cm przez stawkę ustaloną w rozporządzeniu Ministra Środowiska.
Jeżeli natomiast drzewo posiada kilka pni, to za obwód należy przyjąć sumę obwodu pnia o największym obwodzie oraz połowę obwodów pozostałych pni. Jeśli natomiast drzewo nie ma pnia, to za obwód drzewa przyjmujemy obwód pnia, mierzony poniżej korony drzewa.
I tak na przykład:
usunięcie topoli o obwodzie 90 cm będzie nas kosztowało 1080 złotych
wycinka buku pospolitego o tym samym obwodzie to już koszt 4950 złotych
Największej kwoty możemy spodziewać się w przypadku wycinki cisów, cyprysików, głogów, jałowców oraz jarzębów, a także jodły koreańskiej, oliwnika, czy żywotnika zachodniego.
Opłatę należy wnieść do stosownego urzędu w terminie 14 dni od dnia, w którym zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu stało się ostateczne.
Kiedy możliwa jest wycinka drzew i krzewów na działce bez zezwolenia?
Istnieje jednak wiele przypadków, kiedy zezwolenie na wycinkę nie jest wymagane. Dzieje się tak na przykład w przypadku drzew lub krzewów owocowych, o ile nie rosną one na terenie zieleni lub nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.
Zezwolenie nie jest również wymagane, gdy drzewa lub krzewy rosną na nieruchomościach, które stanowią własność osób fizycznych, a cel ich usunięcia nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Prawo wymaga jednak w takich sytuacjach zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa w urzędzie miasta lub gminy, jeśli obwód pnia przekracza przewidziane normy.
Podobnie sytuacja wygląda z roślinami, które mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi, ruchu drogowego lub kolejowego. A także mienia budynków albo urządzeń, służących do odprowadzania lub doprowadzania wody, pary, gazu, energii elektrycznej i innych niezbędnych mediów.
Dodatkowo zezwolenie nie jest wymagane od posiadaczy działek, jeśli obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm nie przekracza:
80 cm – dotyczy to topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz srebrzystego
65 cm – w przypadku robinii akacjowej, platanu klonolistnego oraz kasztanowca zwyczajnego
50 cm – w przypadku reszty gatunków drzew
Pełną listę wyjątków zwalniających posiadaczy działki z opłat za wycinkę drzew można znaleźć w art. 83f ustawy o ochronie przyrody.