Z artykułu dowiesz się:
- Co może ułatwić wybór najlepszego wózka spośród wielu ofert na rynku
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wózka
- Jaki powinien być pierwszy wózek dla dziecka
- Jak wybrać spacerówkę
- Czy wózek wielofunkcyjny to dobre rozwiązanie
- Ile kosztuje wózek dla dziecka
Wózek dla dziecka – co może ułatwić wybór?
Wybór odpowiedniego modelu wózka to nie lada wyzwanie. Jest to zakup, który musi posłużyć przez co najmniej kilka miesięcy. Dodatkowo niektórzy rodzice decydują się na pozostawienie wózka na przyszłość, na przykład dla młodszego rodzeństwa lub innych dzieci w rodzinie.
Jakie kwestie wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego modelu?
- Opinie w Internecie – na forach internetowych oraz w mediach społecznościowych można wyszukać opinie rodziców, którzy zakupili dany model wózka
- Opinie wśród znajomych – jeżeli znajomi są już rodzicami, z pewnością chętnie podzielą się swoimi opiniami na temat konkretnych modeli wózków
- Testy wózka – nawet jeżeli zamierzamy dokonać zakupu wózka przez Internet, warto wybrać się do sklepu z akcesoriami dziecięcymi i sprawdzić, jak konkretny model się prowadzi, czy ma odpowiedni skręt kół, ile faktycznie waży itp.
- Własne preferencje – dla przykładu osoby, które mieszkają w bloku bez windy, powinny zdecydować się wózek jak najlżejszy. Rodzice aktywni fizycznie mogą natomiast postawić na model, który został przystosowany do biegania lub długich spacerów po nierównych powierzchniach.
Zapoznaj się również z artykułem:


Ile kosztuje wyprawka dla noworodka, jak przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny?
Przyjście na świat nowego członka rodziny to wielkie wydarzenie dla wszystkich, niezależnie od tego czy jest to pierwsze czy kolejne dziecko. Rodzice muszą zmierzyć się z nowymi obowiązkami. Zanim jednak maluch pojawi się na świecie, konieczne jest skompletowanie wyprawki dla niego. Z czego powinna się składać wyprawka dla noworodka? Na czym można zaoszczędzić, a na czym nie powinno się oszczędzać?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wózka dla dziecka?
Przed zakupem wózka powinno się zwrócić uwagę na kilka parametrów.
Wśród głównych kryteriów wymienić należy:
- waga wózka
- koła
- hamulce
- amortyzacja
- wielkość wózka
- sposób składania i rozkładania
- regulowana rączka
- rodzaj tapicerki
- możliwość podbijania
- pasy i barierka ochronna
- podnóżek
- wyposażenie w kosz
- atesty

Wózek dla dziecka – waga wózka
W zależności od modelu wózek może ważyć około 8 – 20 kilogramów. Różnica może być więc dosyć duża. Dodatkowo do wagi wózka należy dodać potencjalny ciężar dziecka oraz dodatkowych akcesoriów czy innego balastu, na przykład zakupów w koszu lub torby na akcesoria dla dziecka.
Na ten parametr wózka należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim w sytuacji, gdy wózek trzeba będzie wnosić po schodach, na przykład w bloku bez windy.
Na wagę wózka wpływ ma rodzaj zastosowanego stelażu oraz kół. Najlżejsze są modele aluminiowe o piankowych lub plastikowych kołach.

Wózek dla dziecka – koła w wózku
Podczas zakupu wózka dla dziecka należy zwrócić również uwagę na koła. Mniejsze lepiej sprawdzają się na gładkim asfalcie, dobrze utrzymanym chodniku czy w centrach handlowych. Za najbardziej uniwersalne uważa się koła o średnicy większej – co najmniej 30 centymetrów. Te z powodzeniem poradzą sobie z pokonywaniem takich przeszkód jak wysokie krawężniki, dziurawe chodniki, schodki, brukowane drogi czy nierówności na poboczach. Ponadto lepiej spisują się jesienią i zimą, kiedy to spacerom towarzyszy błoto lub śnieg.
Wózki najczęściej wyposażone są w koła pompowane, piankowe lub plastikowe. Kółka plastikowe najlepiej sprawdzą się w mieście, na równych powierzchniach. Ten materiał nie chroni bowiem przed wstrząsami. Kółka piankowe są nieco bardziej komfortowe, jednak aby zapewniały wygodną jazdę, muszą dodatkowo posiadać odpowiednią amortyzację.
Wózek, który planujemy wykorzystywać w trudniejszych warunkach, na przykład na wybojach, leśnych ścieżkach, czy bruku, powinien mieć pompowane, duże, szerokie koła. Ten rodzaj kół najlepiej radzi sobie z wygłuszaniem wstrząsów, co pozytywnie wpływa na komfort jazdy i bezpieczeństwo dziecka. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność regularnego dopompowywania powietrza. W przypadku przebicia dętki należy kupić nową – jest to koszt około 30 złotych za sztukę.
Zwracając uwagę na koła, należy również przyjrzeć się ich skrętowi. W zależności od wybranego modelu mogą być one:
- nieskrętne, sztywne – zazwyczaj stosowane w modelach retro
- skrętne, obrotowe wszystkie koła z możliwością ich zablokowania do jazdy wprost
- wyłącznie skrętne przednie koła
Warto zaznaczyć, że skrętność kół bezpośrednio przekłada się na zwrotność wózka. Najbardziej zwrotne modele są niezastąpione, jeżeli rodzice korzystają na przykład z komunikacji miejskiej – gdzie niejednokrotnie jest niewiele miejsca, aby wprowadzić lub wyprowadzić wózek. Skrętne koła mogą jednak nastręczyć pewnych trudności, na przykład wpaść pomiędzy szyny podczas przechodzenia przez torowisko lub utrudniać prowadzenie po grząskim terenie czy też śniegu.
Wózek dla dziecka – hamulce w wózku
Kolejnym ważnym aspektem są hamulce w wózku. Zarówno ich blokowanie, jak i odblokowywanie powinno być proste. Hamulce muszą być niezawodne. Po ich zaciągnięciu wózek nie powinien ruszyć się z miejsca po pochyłości. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje hamulców. Mogą być one umieszczone bezpośrednio przy kółkach lub przy rączce do prowadzenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy blokują dwa koła jednocześnie. Tylko wtedy będą odpowiednio spełniały swoją funkcję.
Amortyzatory w wózku
Aby zapewnić dziecku komfort jazdy w wózku, konieczne jest zatroszczenie się o odpowiednią amortyzację. To ona chroni przed nadmiernymi wstrząsami i ułatwia podbijanie wózka. Amortyzacja ma znaczenie przede wszystkim w pierwszym wózku. Najmniejsze dzieci gorzej znoszą wszelkiego typu wstrząsy niż starsze maluchy, które wożone są już w spacerówce.
Wielkość wózka
Wielkość wózka również ma znaczenie. Warto zdecydować się na model, który jest poręczny. Wówczas bez problemu będzie można się z nim przemieszczać wąskimi przejściami, korzystać z komunikacji miejskiej czy wprowadzać do wind, zwłaszcza tych w starszym budownictwie. Poręczny wózek łatwiej jest także wnieść i znieść ze schodów.
Istotna może okazać się także wielkość wózka po złożeniu. Na ten parametr powinny zwrócić uwagę osoby, które zamierzają często podróżować samochodem i przewozić wózek w bagażniku. Należy pamiętać, że w bagażniku powinno zostać jeszcze nieco miejsca na inne przedmioty, na przykład torby podróżne.
Wózek dla dziecka – sposób składania i rozkładania
Wielu rodziców ignoruje ten parametr. Jest to jednak błąd. Wbrew pozorom wózek będzie często składany i rozkładany. Chociażby podczas podróży samochodem czy w razie konieczności wnoszenia go po bardzo wąskiej klatce schodowej. Warto więc zwrócić uwagę i na tę funkcję. Mechanizm składający powinien działać płynnie, a także cicho. Jeżeli mowa o spacerówkach, to najlepiej, aby można było składać i rozkładać je jedną ręką, ponieważ druga często zajęta jest trzymaniem dziecka.
Złożony wózek łatwiej jest także przechowywać. Zwłaszcza gdy rodzice postanowią zachować go dla młodszej pociechy.

Regulowana rączka
Niektóre modele wózków pozwalają na skracanie lub wydłużanie rączek. To praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy wózek będzie prowadzony przez osoby o różnym wzroście. Rączki mogą być regulowane teleskopowo. Jest to wygodne rozwiązanie – wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby wysunąć lub wsunąć część ramienia. Rączka powinna zostać obita materiałem, który zwiększy komfort prowadzenia. Najlepsza jest pianka lub skóra, ponieważ nie reagują one na zmiany temperatur, a także są uznawane za materiały wytrzymałe.
Dodatkowo niektóre modele wózków umożliwiają przełożenie rączki z jednej strony na drugą. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne m.in. podczas letnich spacerów. Wówczas łatwo uniknąć sytuacji, gdy dziecko oślepiają promienie słoneczne. Sprawdzi się to również podczas silnych wiatrów lub ulewnych deszczy. W przypadku modelu z możliwością przełożenia rączki należy zwrócić uwagę na to, czy hamulec jest obustronny.
Wózek dla dziecka – rodzaj tapicerki
Tapicerka wózka powinna być łatwa do demontażu oraz czyszczenia. Warto zdecydować się na materiał, który jest szybkoschnący i który można czyścić na mokro. Niektórzy rodzice odradzają zakup wózków w jasnych barwach z uwagi na to, że mogą się łatwiej brudzić. Nie jest to jednak reguła, ponieważ na czarnym materiale również mogą zostawać widoczne ślady.
Możliwość podbijania wózka
Podbijanie to inaczej możliwość podnoszenia do góry przednich kół wózka. To kryterium jest szczególnie ważne w przypadku rodziców, którzy będą zmuszeni pokonywać wysokie krawężniki lub inne przeszkody. Reguła jest taka, że lepiej podbijają się wózki, których konstrukcja jest delikatnie przechylona do tyłu.
Pasy i barierka ochronna w wózku dla dziecka
W przypadku starszych maluchów należy zwrócić uwagę na obecność pasów. Najlepiej, aby były one trzypunktowe lub pięciopunktowe. Nie mogą być łatwe do odpięcia dla dziecka. Ponadto powinny być miękkie i odpowiednio wyprofilowane, aby zapewnić komfort maluchowi.
Ważną kwestią jest także barierka ochronna. Najwygodniejsza jest ta wykonana z gąbki i odpinana. Istotne jednak jest to, aby była odpowiednio połączona z wózkiem, by dziecko nie odpięło jej samodzielnie i nie wypadło.
Podnóżek w wózku
Ta kwestia jest istotna w przypadku spacerówek. Dziecko powinno mieć wygodnie oparte stópki na podnóżku. Niektóre modele oferują regulowaną podstawkę pod nóżki.
Wyposażenie wózka w kosz
Kolejnym kryterium jest kosz umieszczony na stelażu pod wózkiem. Z pewnością będzie on wykorzystywany nie tylko do przewożenia zakupów, ale także akcesoriów niezbędnych przy małym dziecku. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest wodoodporny, ma usztywniane dno i wysokie brzegi. Niektóre modele oferują kosze zamykane na zamek błyskawiczny lub rzepy. Materiałowe pojemniki powinny być odpinane tak, aby co jakiś czas móc je wyprać lub wyczyścić w inny sposób.
Wózek dla dziecka – atesty
Każdy wózek powinien zostać sprawdzony pod względem bezpieczeństwa. Najczęściej to, czy przeszedł on odpowiednie testy, oznaczone jest dużą literą B w trójkącie. W przypadku wózka wielofunkcyjnego konieczne jest sprawdzenie, czy fotelik samochodowy posiada stosowne certyfikaty i atesty.

Jaki pierwszy wózek wybrać?
Wózek głęboki z gondolą to najczęściej pierwszy pojazd dziecka. Przeznaczony jest on dla malucha od jego pierwszych dni życia aż do momentu, gdy samodzielnie zacznie siadać, czyli do około szóstego do dziewiątego miesiąca życia. Alternatywą dla typowego wózka głębokiego jest wózek dwufunkcyjny – wówczas początkowo jest to gondola, a następnie można go zmienić w spacerówkę.
Pierwszy wózek powinien być wyposażony w pojemną gondolę. Wyższe brzegi sprawdzą się idealnie jesienią i latem, kiedy to dziecko będzie narażone na wiatr oraz działanie innych czynników atmosferycznych. Najlepiej zdecydować się na gondolę o długości co najmniej 78 centymetrów. Powinna być ona również wysoko umiejscowiona na stelażu. Wówczas rodzic nie będzie musiał się mocno schylać podczas wyjmowania dziecka z wózka. Niektóre gondole dodatkowo wyposażone są w śpiworek, który sprawdzi się podczas najmroźniejszych zim.
Warto także zwrócić uwagę na to, czy dno wózka można podnosić. Taka funkcja doskonale sprawdza się w przypadku dzieci, które jeszcze nie siedzą samodzielnie i są za małe na spacerówkę, jednak powoli zaczynają podnosić się, by wyjrzeć za burtę gondoli. Większość modeli umożliwia wypięcie gondoli ze stelaża.
Wózek spacerowy – jaki wybrać?
Spacerówka to model wózka przeznaczony dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Korzysta się z niej nawet do trzeciego roku życia dziecka. Warto zatroszczyć się o to, aby siedzisko było regulowane, tak by maluch mógł położyć się w pozycji półleżącej oraz na płasko – gdy podczas spaceru zmorzy go sen. Ważna jest także funkcja umożliwiająca ustawienie siedziska przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
Spacerówka powinna być również wyposażona w daszek lub budkę osłaniającą przed słońcem. Konieczne są również pasy bezpieczeństwa, barierka ochronna oraz podnóżek.
Wózek wielofunkcyjny – warto czy nie?
Wózki wielofunkcyjne łączą w sobie dwie lub trzy funkcje. Może to być gondola, spacerówka oraz fotelik samochodowy z adapterem. Opinie na temat tego, czy lepiej zainwestować w każdy model osobno, czy kupić od razu jeden wózek wielofunkcyjny, są podzielone. Wszystko ma swoje wady i zalety.
Wśród zalet wózka wielofunkcyjnego wymienia się:
- brak konieczności dokupowania kolejnych akcesoriów wraz z rozwojem dziecka
- bezpieczeństwo i stabilność jazdy
- łatwość prowadzenia i manewrowania
- komfort użytkowania m.in. dzięki możliwości wypinania gondoli lub fotelika ze stelaża
Rozwiązanie to ma również swoje wady, w tym:
- konieczność wydania większej sumy pieniędzy na raz
- wózki wielofunkcyjne są nieco cięższe do modeli jednofunkcyjnych
- mogą występować trudności w szybkim składaniu
- fotelik samochodowy może nie posiadać odpowiednich atestów
Ile kosztuje wózek dla dziecka?
Koszt zakupu wózka zależy przede wszystkim od wybranego modelu. Droższe są wózki wielofunkcyjne. Ich ceny zaczynają się od około 1500 złotych. Najtańsze modele mogą jednak nie spełniać oczekiwań rodziców. Czasami warto rozważyć zakup nieco droższego wózka, którego jakość wykonania jest lepsza.
Podstawowe modele wózków jednofunkcyjnych kosztują natomiast od 500 złotych wzwyż.
Warto zwrócić uwagę na to, co wliczone jest w cenę zakupu wózka. Producenci mogą dołączać dodatkowe akcesoria, takie jak moskitiera, folia przeciwdeszczowa, parasolka przeciwsłoneczna czy osłonka na nóżki.
Funkcjonalne akcesoria do wózka
Oprócz zakupu samego wózka należy liczyć się z koniecznością dokupienia dodatkowych akcesoriów. Zazwyczaj niezbędne okazują się:
- śpiworek, jeżeli nie ma w wyposażeniu standardowym wózka – około 50 – 150 złotych
- torba z matą do przewijania – około 40 – 100 złotych
- parasolka z filtrem UV – około 20 – 60 złotych
- dostawka dla starszego rodzeństwa – około 250 – 400 złotych
- ochraniacz na dłonie – około 25 – 60 złotych
- pokrowiec na nóżki – około 30 – 80 złotych
- uchwyt na kubek – około 25 – 50 złotych
- folia przeciwdeszczowa – około 15 – 40 złotych
Wybór odpowiedniego modelu wózka to duże wyzwanie, bo wybór jest ogromny. Akurat na tym zakupie nie warto przesadnie oszczędzać, a także zwracać uwagi wyłącznie na wzornictwo wózka. Lepiej dołożyć trochę pieniędzy, aby wybrać model w pełni bezpieczny i komfortowy – zarówno dla dziecka, jak i rodziców.