Nie zawsze możemy pozwolić sobie na dłuższe wakacje. Czasami przeszkodą jest brak możliwości wzięcia urlopu w okresie letnim, innym razem odstraszyć mogą zbyt wysokie koszty pobytu na wczasach. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może być wyjazd na weekend. Nie trzeba wyjeżdżać z Polski, aby znaleźć idealne miejsce do krótkiego odpoczynku. Tatry to znakomity kierunek nie tylko dla miłośników górskich wędrówek. Ile kosztuje weekend w Zakopanem? Z jakimi wydatkami należy się liczyć, jadąc w góry?
Nocleg w Zakopanem – ile kosztuje?
Ceny noclegów w Zakopanem są bardzo zróżnicowane i zależą między innymi od standardu pokoju oraz okresu, w którym zamierzamy udać się w góry. Miesiące letnie, grudzień i styczeń oraz majówka to gorący czas, podczas którego turyści szturmują stolicę polskich Tatr. Wtedy ceny są znacznie wyższe.
Weekend w Zakopanem – gdzie najtaniej?
Najtańsze noclegi można znaleźć w pokojach w prywatnych domach, domkach letniskowych oraz schroniskach górskich. Cena za jedną dobę za osobę to około 25 – 45 złotych.
Standard pokoi uzależniony jest również od tego, w jaki sposób właściciele zarządzają kwaterami. Czasami za stosunkowo niewielką kwotę można wynająć nocleg o dobrym standardzie oraz w atrakcyjnej lokalizacji, na przykład blisko największych atrakcji. Takich okazji nie brakuje w Zakopanem, trzeba tylko dobrze poszukać. Źródłem informacji mogą być internetowe fora oraz opinie na temat danej kwatery na stronach, gdzie można zabukować pokój.
Nocleg w hotelu lub pensjonacie
Osoby, które szukają zakwaterowania w pensjonatach lub hotelach, muszą się liczyć z wyższymi kosztami. W tym przypadku ceny zaczynają się od 80 złotych wzwyż.
Niektóre obiekty oferują dodatkowe udogodnienia, które podwyższają standard, a tym samym cenę pobytu. Są to m.in. basen, sauna czy też usługi SPA.
Weekend w Zakopanem – zakwaterowanie poza miastem
Alternatywą dla pobytu w Zakopanem jest wynajęcie noclegu w pobliżu miasta, w pobliskich wsiach. Wówczas ceny pokoi mogą być niższe, jednak należy liczyć się z koniecznością dojechania do miasta, na przykład własnym samochodem, taksówką lub lokalną komunikacją autobusową. Na atrakcyjne ceny można również liczyć poza sezonem wakacyjnym, tzw. sezonem wysokim.
Zapoznaj się również z artykułem: Wakacje w Polsce – ciekawe miejsca na urlop? Ile kosztują wakacje w Polsce?
Jedzenie w Zakopanem – ile kosztuje?
Weekend w Zakopanem – wyżywienie we własnym zakresie


Najtańszym rozwiązaniem, na które można się zdecydować w kwestii wyżywienia, jest samodzielne przygotowywanie posiłków. Zakupy spożywcze warto robić w dyskontach, w których ceny są takie same w całej Polsce. W lokalnych sklepikach możemy zapłacić za niektóre produkty dużo więcej. Dzięki własnemu wyżywieniu koszty można ograniczyć do minimum i utrzymać je na poziomie tych, które ponosimy w domu.
Stołowanie się na mieście
Jeżeli chcemy odpocząć od gotowania, wystarczy znaleźć niedrogi lokal. W wielu restauracjach i karczmach można zjeść syte potrawy w naprawdę przystępnych cenach. Niektóre dania to koszt około 10 – 15 złotych za porcję. Najtańsze menu można znaleźć w schroniskach górskich.
Przykładowe ceny posiłków:
- w schronisku górskim:
- zupa: około 6 – 12 złotych
- naleśniki: około 15 – 20 złotych
- pierogi: około 15 – 25 złotych
- dania obiadowe: około 15 – 25 złotych
- w karczmie lub restauracji:
- zupy: około 10 – 20 złotych
- naleśniki: około 15 – 25 złotych
- pierogi: około 20 – 30 złotych
- dania obiadowe: około 30 – 45 złotych
- pizza: około 20 – 50 złotych
Lokalną przekąską jest grillowany oscypek z żurawiną. Można go kupić praktycznie wszędzie w Zakopanem. Koszt jednej sztuki to około 2,50 – 3,50 złotych.
Dojazd do Zakopanego – ile kosztuje?
Im większa odległość dzieli nas od Zakopanego, tym wyższy koszt dojazdu do stoicy Tatr.
Oto przykładowe ceny przejazdu z Warszawy do Zakopanego:
- bilet autobusowy: około 30 – 60 złotych
- bilet kolejowy: około 50 – 150 złotych
- paliwo do samochodu: około 150 – 250 złotych
Kiedy planujemy podróż pociągiem, należy liczyć się z tym, że konieczna będzie przesiadka na przykład w Krakowie. Nie wszystkie kursy są realizowane bezpośrednio do Zakopanego, dlatego też warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru środka transportu i zakupu biletu.
W przypadku podróży samochodem należy doliczyć na przykład koszt opłaty parkingowej, gdy postanowimy udać się do miasta autem. Większość obiektów noclegowych oferuje bezpłatny parking w cenie noclegu.
Jeżeli chcemy zaoszczędzić na biletach na autobus lub pociąg, warto zakupić bilet z większym wyprzedzeniem, np. miesiąc wcześniej. Najdroższe są bilety kupowane w dniu wyjazdu lub dzień wcześniej.
Ceny atrakcji w Zakopanem i okolicach


Podczas pobytu w Zakopanem nie sposób pominąć największych atrakcji stolicy Tatr. Większość z nich jest darmowa jak na przykład wędrówka po górskich szlakach. Czasami konieczne jest uiszczenie opłaty za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Cena biletu normalnego do TPN to 5 złotych, a ulgowego 2,50 złotych. Możliwy jest także zakup biletów tygodniowych: normalny – 25 złotych, ulgowy – 12,50 złotych.
Wśród zakopiańskich atrakcji na uwagę zasługują:
- wjazd kolejką na Kasprowy Wierch – 65 – 99 złotych
- wjazd kolejką linową na Gubałówkę – 16 – 25 złotych
- wizyta w domku do góry nogami – 7 – 9 złotych
- Muzeum Tatrzańskie – 5,50 – 7 złotych
- wizyta w Muzeum Misiów w Zakopanem – 8 – 10 złotych
- spływ Dunajcem – 25 – 55 złotych
- wizyta w termach – 100 – 150 złotych
- wjazd na skocznię Wielka Krokiew – 5 – 15 złotych
- przejście nad Morskie Oko – jeżeli podróżujemy samochodem, musimy zostawić auto na parkingu – całodobowy postój to koszt 20 złotych za auto.
W większości atrakcji dzieci do trzeciego roku życia są zwolnione z opłat.
Weekend majowy w Zakopanem – ile kosztuje?
Obok miesięcy letnich oraz Sylwestra najwięcej turystów w Zakopanem można spotkać w weekend majowy. Pierwsze dni maja to idealna okazja, aby spędzić kilka dni poza domem w ciekawej scenerii. Często biorąc kilka dni urlopu, można cieszyć się dwa razy dłuższym wyjazdem.
Według szacunków wyjazd na weekend majowy do Zakopanego może kosztować około 2 100 złotych – koszt dla dwóch osób. Jest to ekonomiczna wersja.
Osoby, które zdecydują się na pobyt w hotelu o wysokim standardzie, mogą wydać nawet 9 000 złotych za weekend majowy.
Jak sfinansować weekend w Zakopanem?
Nawet osoby zarabiające powyżej średniej krajowej mogą mieć problem ze sfinansowaniem weekendowego wyjazdu do Zakopanego. Zwłaszcza gdy decyzja o podróży zostanie podjęta pod wpływem impulsu. Jeżeli nie chcemy rezygnować z wyjazdu i zależy nam na odwiedzeniu stolicy polskich Tatr, możemy rozważyć sfinansowanie wyjazdu z pożyczki.
Rozłożenie kosztów wyjazdu weekendowego na raty pozwoli cieszyć się upragnionym wyjazdem i wypoczynkiem bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Wydatki związane z wyjazdem do Zakopanego można rozłożyć w czasie, dzięki czemu comiesięczne raty nie będą odczuwalne dla portfela.
Weekend w Zakopanem – złap okazję cenową
Warto śledzić portale internetowe z ciekawymi ofertami weekendowych wyjazdów. Czasami można skorzystać z okazji cenowej i wykupić pobyt w luksusowym hotelu nawet za 50 procent standardowej wartości. Zazwyczaj tego typu oferty zawierają nie tylko nocleg, ale także wyżywienie i możliwość korzystania z hotelowego basenu czy sauny.
Zakopane i okolice to gwarancja pięknych widoków, możliwość obcowania z naturą oraz niepowtarzalna atmosfera. Dla wielu osób Zakopane to obowiązkowy punkt corocznych podróży. Jeżeli nie możemy spędzić w stolicy polskich Tatr dłuższego urlopu, warto udać się tam przynajmniej na weekend.