Wczasy odchudzające cieszą się coraz większą popularnością. Z takiej formy wakacji korzystają zarówno osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, jak i te, które pragną wprowadzić do swojego codziennego życia zdrowe nawyki żywieniowe oraz regularną aktywność fizyczną.
W cenie turnusu odchudzającego najczęściej znajdują się bezpłatne konsultacje ze specjalistami, zajęcia odchudzające, wyżywienie w formie specjalnie przygotowanej diety, a często również i wykłady o zdrowym odżywianiu. Czasami w pakiecie są także zabiegi kosmetyczne na ciało i twarz.
Czy wczasy odchudzające faktycznie pozwalają zrzucić zbędne kilogramy? Z jakim kosztem należy się liczyć, decydując się na taką formę wakacji?
Rodzaje wczasów odchudzających
spis treści:
Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych ofert wczasów odchudzających. Różnią się one między sobą m.in. lokalizacją i standardem zakwaterowania, ale przede wszystkim stosowanymi dietami i zabiegami odchudzającymi.
Oto najczęściej wybierane diety, z którymi można spotkać się na turnusach odchudzających.
Dieta:
warzywno-owocowa – celem jest dostarczenie do organizmu cennych witamin i składników odżywczych, a także oczyszczenie i odtrucie
sokowa – wszystkie posiłki mają postać płynną
strukturalna – jadłospis opiera się głównie na koktajlach
makrobiotyczna – polega na właściwym łączeniu różnych składników, np. ryb z sałatami czy drobiu z owocami
śródziemnomorska – zakłada dzienne spożycie posiłków o kaloryczności na poziomie 1600 kcal, opiera się przede wszystkim na spożywaniu tłuszczów nienasyconych
gastryczno-jelitowa – oparta głównie na owocach i warzywach przyrządzanych na parze
bezglutenowa – z potrawami, w których nie występuje gluten
szwajcarska koncepcja żywieniowa – połączenie ruchu, prawidłowego odżywiania oraz mentalnego oczyszczenia
Ponadto można spotkać się z ofertą wczasów odchudzających adresowanych do konkretnej grupy odbiorców, np. seniorów, młodych mam, cukrzyków, osób z chorobami tarczycy czy nawet dzieci.
Wczasy odchudzające – co warto o nich wiedzieć?
Pierwszym pytaniem, które pojawia się, gdy myślimy o wczasach odchudzających, jest czy mają one faktycznie jakikolwiek sens. Dietetyk i psycholog Edyta Dutkiewicz zapytana o to, czy tego typu turnusy są odpowiednim krokiem w kierunku zmiany nawyków żywieniowych i zgubienia zbędnych kilogramów, odpowiedziała: Jeśli są dobrze skonstruowane to zdecydowanie tak. Wczasy to dobry początek przygody. Powinny Cię zainspirować, a nie zmieniać w ekspresowym tempie. Pomagają zrobić pierwszy krok. Uczestnik powinien uwierzyć, że może dokonać trwałej zmiany i nabyć umiejętności, które pozwolą mu wytrwać w postanowieniach w domu, kiedy czekają na niego inne wyzwania takie jak praca, dom, brak czasu. Trzymanie się diety na wyjeździe to nie wszystko, kluczowe jest zadbanie o to, aby uczestnicy po zakończonych wczasach nie wrócili do dawnych nawyków, tylko pielęgnowali te nowe (źródło cytatu: Czy wczasy odchudzające mają sens?, okiemdietetyka.pl).
Dieta + ruch = sukces
Wczasy odchudzające łączą w sobie dwa niezwykle istotne elementy, tj. wdrożenie diety dopasowanej do potrzeb konkretnego organizmu oraz aktywności fizycznej. Ośrodki oferujące wczasy odchudzające starają się zadbać, aby potrawy pomimo mniejszej kaloryczności były smaczne i sycące, a ćwiczenia przyjemne.
Program wczasów odchudzających jest ułożony w taki sposób, aby ograniczyć uczestnikom do minimum możliwość tzw. podjadania między posiłkami, w szczególności słodyczy lub fast foodów. Kluczem do sukcesu są z jednej strony silna wola uczestnika, a z drugiej właściwie dobrana dieta i zabiegi odchudzające. Ważne jest, aby po zakończeniu turnusu nie wrócić do starych nawyków, lecz efektywnie korzystać ze zdobytej wiedzy.
Organizatorzy wczasów odchudzających dbają o to, aby uczestnicy regularnie zażywali ruchu zarówno na świeżym powietrzu, jak i w sali gimnastycznej czy siłowni. Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym punktem wczasów odchudzających. Ćwiczenia również są dobierane indywidualnie. Ich intensywność i typ są zależne od wielu czynników, m.in. wieku i stanu zdrowia wczasowicza. Dlatego wśród aktywności fizycznych mogą się znaleźć spokojne spacery oraz nordic walking, ale także bieganie, aerobic, gimnastyka, fitness, basen czy też kajaki.
Wiele ofert zawiera dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, które pozwalają się zrelaksować i zapomnieć o głównym celu wizyty w ośrodku, czyli utracie kilogramów. Mogą to być masaże, zabiegi SPA, sauna, kąpiele błotne, hydromasaże, fitoterapia czy też aromaterapia. Tego typu zabiegi pozwalają ujędrnić ciało oraz polepszyć samopoczucie i zwiększyć motywację.
Wczasy odchudzające a dieta
Wybierając się na wczasy odchudzające, należy pamiętać o tym, że z pewnością w ośrodku będzie obowiązywała restrykcyjna dieta. Warto przygotować się na takie wyzwanie i odpowiednio nastawić psychicznie. Każde odstępstwo od diety czy niesubordynacja wobec zaleceń dietetyka, zmniejszają szansę na sukces.
Ośrodki wczasowe zazwyczaj oferują kilka rodzajów diet. Większość z nich opiera się na posiłkach warzywnych, owocowych, z chudym mięsem, o ograniczonej kaloryczności. Przy rzetelnym podejściu do wskazówek dietetyka pożądany efekt może przyjść niespodziewanie szybko i zbędne kilogramy znikną.
Bez względu jednak na to, jak dobrze będzie opracowana dieta, ważne jest, aby po zakończeniu wczasów wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojej codzienności. Powrót do starych przyzwyczajeń może skończyć się tym, że zrzucone kilogramy powrócą z nawiązką.
Dietetyczka Hanna Stolińska-Fiedrowicz również podkreśla, że tego typu wyjazdy mają sens, tylko wtedy kiedy po powrocie do domu stosujemy się do wskazówek otrzymanych na wczasach odchudzających: Uważam, że obozy odchudzające działają w dwojaki sposób. Mogą być wstępem do tego, żeby zdrowo się odżywiać, nauczyć się tych nawyków żywieniowych, a z drugiej strony, jak patrzę na większość takich obozów, to niestety one funkcjonują tak, że faktycznie przekręcamy śrubę na takim obozie (źródło cytatu: Wczasy odchudzające alternatywą dla obozów Lewandowskiej. Zapytaliśmy dietetyka, czy warto w nich uczestniczyć, bliss.natemat.pl).
Zalety wczasów odchudzających
Niektórym osobom wczasy odchudzające mogą kojarzyć się z udręką, setkami wylanych litrów potu oraz głodówką. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio zorganizowane turnusy to połączenie pożytecznego, tj. odchudzania, zmiany nawyków żywieniowych i nastawienia z przyjemnym – odpoczynkiem i relaksem.
Zalety wczasów odchudzających:
posiłki, zajęcia i aktywności odbywają się w grupie, która ma wspólny cel – to dodatkowa motywacja
możliwość podzielenia się spostrzeżeniami z osobami, które mają podobne problemy
odpowiednio zorganizowany czas – uczestnicy nie mają czasu myśleć o podjadaniu między posiłkami itp.
menu ułożone pod okiem specjalistów
zbilansowana dieta dopasowana do potrzeb organizmu,
mniejsze prawdopodobieństwo znalezienia wymówek, aby nie ćwiczyć
inny klimat i otoczenie, co również odgrywa rolę w przypadku zmiany nawyków
Wczasy odchudzające – ile kosztują?
Ceny wczasów odchudzających uzależnione są od kilku czynników, w tym od lokalizacji oraz zakresu aktywności. Obozy ze specjalistycznymi dietami, pod okiem znanych instruktorów mogą kosztować więcej niż wyjazdy w podstawowej formie.
Oto kilka przykładowych rodzajów wczasów odchudzających:
kuracja odchudzająca nad Morzem Bałtyckim – od 1 000 złotych wzwyż za tydzień
wyjazd odchudzający, dieta 800 kcal na Pomorzu – ok. 1 800 złotych za tydzień
dieta 1300 kcal na Węgrzech – ok. 2 000 złotych za tydzień
kuracja wyszczuplająca w Niemczech – ok. 2 500 złotych za tydzień
program wyszczuplający na Słowacji – ok. 2 700 złotych za tydzień
obóz odchudzający z Anną Lewandowską – ok. 3 000 złotych za tydzień
wczasy odchudzające z Ewą Chodakowską – ok. 3 800 złotych za tydzień na obozie w Polsce, ok. 13 000 złotych za tydzień na Malediwach
Wczasy odchudzające – które wybrać?
Podczas poszukiwań wczasów odchudzających, szybko można zorientować się, że oferta tego typu wakacji jest naprawdę bogata. Dokonanie wyboru może okazać się trudne.
Czym kierować się podczas wyboru oferty na wczasy odchudzające?
Dietetyczka i psycholog Edyta Dutkiewicz zapytana o to, na co zwrócić uwagę podczas wyboru turnusu, odpowiedziała: Przede wszystkim należy dowiedzieć się, kto taki turnus organizuje i jaki specjalista odpowiada za merytoryczny aspekt turnusu. Warto wiedzieć kto prowadzi zajęcia sportowe i kto układa menu. Polecam zapytać, czy opieka jest kompleksowa, tzn. czy obejmuje tylko dietę i trening, czy też zaplanowane są warsztaty motywacyjne, kulinarne, naukę samodzielności i inne merytoryczne zajęcia. Warto wybrać miejsce, które nie obiecuje gruszek na wierzbie i szybkich efektów, tylko takie, które podchodzi do tematu redukcji z rozsądkiem. Inaczej po powrocie czeka Cię efekt jojo (…) Głodówki i detoksy są teraz bardzo modne, ale nie służą one długofalowym efektom. Oczywiście trzeba się też dowiedzieć, jak wygląda miejsce, w którym odbywać się będzie turnus. Niestety warunki bywają różne, więc warto zaczerpnąć wiedzy o tym, jaki jest standard pokoju. (Źródło cytatu: Czy wczasy odchudzające mają sens?, okiemdietetyka.pl).
Najczęściej obserwuję, że wczasy opierają się o bardzo restrykcyjne, wręcz głodowe diety. Posiłki nie są zbilansowane, a kaloryczność jest skrajnie niska (…) Ze świecą można szukać warsztatów, które skupiają się na wewnętrznej zmianie oraz pracy nad hierarchią wartości. W wielu przypadkach podczas wczasów nie określa się nawet nadrzędnego celu diety. Uczestnicy płyną z prądem, bez świadomości co chcą osiągnąć – dodaje Dutkiewicz.
Na co zwrócić uwagę?
realne cele i założenia turnusu – nie łudźmy się, że w tydzień zgubimy na przykład 15 kilogramów
czy organizatorzy korzystają z pomocy specjalistów, tj. lekarzy, dyplomowanych dietetyków, trenerów
co wliczone jest w cenę wyjazdu
dokładny program wyjazdu, np. jakie rodzaje diet oferuje ośrodek, jakie typy aktywności fizycznej czekają uczestników
standard miejsca pobytu oraz opinie o ośrodku wczasowym
inne zajęcia, które organizowane są w ramach wyjazdu – nie tylko zabiegi odchudzające, ale także warsztaty o zdrowym odżywianiu, wykłady motywacyjne
lokalizację – tak, aby mieć bezproblemowy dojazd do miejsca pobytu, a przebywanie w konkretnym otoczeniu sprawiało nam przyjemność, np. jeżeli lubimy wędrówki po górach, wybierzmy turnus w górskiej części kraju.
Wczasy odchudzające dla dziecka – czy to dobry pomysł?
Problem otyłości i nadwagi wśród polskich dzieci staje się coraz bardziej powszechny. Zbędne kilogramy zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, w tym cukrzycy typu 2 oraz chorób układu krążenia. Jeżeli zdecydujemy się wysłać dziecko na wczasy odchudzające, koniecznie wybierzmy ośrodek, który specjalizuje się w leczeniu otyłości dziecięcej. Wówczas będziemy mieli pewność, że nad naszą pociechą zostanie roztoczona profesjonalna opieka lekarska.
W przypadku dzieci niezwykle istotną rolę odgrywa nastawienie rodziców. Najmłodsi po powrocie do domu nie powinni wracać do starych nawyków żywieniowych. To od rodziców w głównej mierze zależy czy zapewnią dziecku właściwy sposób odżywiania. Konieczna będzie zmiana diety – najlepiej zgodnie z zaleceniami specjalistów współpracujących przy organizacji wczasów odchudzających dla dzieci.
Warto pamiętać, że w przypadku turnusu dla najmłodszych, ważna jest nie tylko sama dieta, ale także aktywności fizyczne. Dziecko wysłane na wakacje powinno mieć z nich radość, a nie wspominać je wyłącznie jak obóz z restrykcyjną dietą. Dobrze, aby na takim wyjeździe były organizowane interesujące dla dziecka zajęcia dodatkowe takie jak na przykład jazda na rowerze, ogniska, konkursy, wizyty w parkach linowych, gra w piłkę oraz inne zajęcia sportowe.
Wczasy odchudzające dla dziecka to koszt ok. 1 500 – 2 300 złotych za tydzień.