Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są wskazania do usunięcia ósemek
- Jak przygotować się do zabiegu
- Jaki jest przebieg ekstrakcji ósemek
- Ile kosztuje usunięcie ósemek w prywatnym gabinecie
- Co należy wiedzieć o rekonwalescencji po usunięciu ósemek
- Co powinno nas zaniepokoić po zabiegu – ewentualne powikłania
- Czy można usunąć ósemki na NFZ
Usunięcie ósemek – wskazania
Ósemki stanowią anatomiczną pozostałość po naszych przodkach. Niegdyś były niezbędne do prawidłowego rozdrabniania pokarmów. Z czasem potrzeba ta jednak zanikła, a zęby mądrości zaczęły przysparzać więcej problemów niż pożytku.
Wśród najczęściej występujących kłopotów z ósemkami, a tym samym wskazań do ich usunięcia, wymienia się:
- zęby mogą nie wyrosnąć i pozostają w dziąśle – wówczas widoczne są tylko na zdjęciu pantomograficznym
- ósemki mogą wyrosnąć krzywo lub w złym miejscu i w ten sposób spowodować stłoczenie innych zębów lub wadę zgryzu
- wysokie ryzyko próchnicy ze względu na położenie – bardzo daleko w łuku zębowym
- doszło do stanu zapalnego dziąseł przy ósemkach
- ucisk ósemki na korzeń siódemki, ponieważ może to doprowadzić do zaniku twardych tkanek zęba, a także kości wyrostka zębodołu
- prawidłowe przeprowadzenie leczenia ortodontycznego oraz zapobiegnięcia krzywienia się zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego
- inne dolegliwości związane z ósemkami, na przykład częściowo wyrżnięte lub wcale niewyrżnięte zęby mogą prowadzić do m.in. bólów podczas przełykania pokarmów, bólu ucha, owrzodzeń, stanu podgorączkowego lub nawet gorączek
Decyzja o ekstrakcji ósemek powinna być podjęta po konsultacji ze stomatologiem. Czasami niezbędna jest także wizyta u ortodonty. Z reguły prawidłowo ustawione zęby, które nie powodują żadnych zmian w zgryzie i jeżeli są zdrowe, nie kwalifikują się do usuwania.

Usunięcie ósemek – jak przygotować?
Jeżeli pacjent choruje na jakieś choroby, powinien poinformować o tym stomatologa. Czasami może wystąpić konieczność konsultacji z lekarzem prowadzącym w celu przygotowania odpowiedniego leczenia farmakologicznego po zabiegu.
W przypadku kobiet zabieg nie powinien być przeprowadzany dwa dni przed miesiączką, w trakcie niej oraz dwa dni po. Natomiast kobiety w ciąży, jeżeli jest to możliwe, powinny przełożyć decyzję o usunięciu zęba na czas po porodzie.
Jak przebiega ekstrakcja ósemek?
Ekstrakcja ósemek w porównaniu do usuwania innych zębów może okazać się bardziej skomplikowaną procedurą. Problem pojawia się głównie, gdy są one tylko częściowo wyrżnięte lub całkowicie zatrzymane w kości. Nawet 50-80 procent pacjentów ma problem z tzw. zatrzymaniem zęba.
Znieczulenie
W przypadku usuwania ósemek pacjenci mogą skorzystać ze znieczulenia. Jest to znieczulenie miejscowe podawane tuż przed zabiegiem w formie zastrzyku. Zazwyczaj po kilku minutach środek zaczyna działać. Wówczas chirurg może przystąpić do ekstrakcji.
Usunięcie ósemek – metody
Tradycyjna
Czasami ząb można usunąć tradycyjnym sposobem poprzez podważenie go i wyciągnięcie z kości. Ta metoda jest możliwa do wykorzystania tylko wtedy, gdy ósemka wyrosła prawidłowo. Taki zabieg trwa około piętnaście minut.
Dłutowanie
Zęby, które wyrosły nieprawidłowo zazwyczaj wymagają ekstrakcji chirurgicznej, czyli dłutowania. Dziąsło jest przecinane i odsłaniane, tak aby odkryć usuwany ząb. Czasami usunięcie korzeni wymaga użycia specjalnej wiertarki. Niektórzy specjaliści dzielą ząb na kilka części i usuwają go „kawałek po kawałku”. Podczas samego zabiegu nie odczuwa się bólu, może pojawić się uczucie ciągnięcia lub nacisku. W tym przypadku całość może potrwać do godziny.
Zaszycie rany
Po usunięciu zęba chirurg zaszywa ranę. Zazwyczaj za pomocą kilku szwów. Coraz częściej specjaliści decydują się na użycie szwów, które nie wymagają zdejmowania, a same się rozpuszczają. Jeżeli ósemki rosły w kości, może wystąpić konieczność zastosowania specjalnych preparatów, które zasklepią ubytek w kości.
Najczęściej zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Warto wspomnieć, że w nielicznych przypadkach chirurg szczękowy może zalecić zastosowanie narkozy. Jeżeli pacjentem jest osoba niewspółpracująca, niepełnosprawna, z silną dentofobią, czyli lękiem przed dentystami lub obciążona innymi chorobami, może wystąpić konieczność usunięcia zęba w szpitalu.

Usunięcie ósemek – po zabiegu
Przez pierwsze godziny po ekstrakcji nie wolno spożywać posiłków ani pić płynów. Po zabiegu przez około dwa dni powinno się unikać spożywania gorących napojów, alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów. W miarę możliwości wskazana jest całkowita eliminacja tytoniu. Najlepiej jeść silnie rozdrobione posiłki. Nie wolno dopuścić do wypłukania skrzepu z zębodołu, tzw. suchy zębodół, ponieważ może to prowadzić do powikłań. Nie należy także intensywnie płukać jamy ustnej.
Ból można łagodzić środkami przeciwbólowymi – przepisanymi przez lekarza lub dostępnymi bez recepty. Dyskomfort po ekstrakcji może utrzymywać się nawet przez tydzień. W pierwszych godzinach po zabiegu, gdy przestanie działać znieczulenie, ból może być naprawdę silny. Dodatkowo towarzyszyć temu może opuchlizna na twarzy. Jest to jednak naturalna reakcja organizmu. Opuchliznę można łagodzić zimnymi okładami. Może się ona utrzymywać nawet cztery dni.
W dniu usunięcia zęba należy zrezygnować z zajęć domowych. W kolejnych dniach natomiast zaleca się rezygnację z aktywności fizycznej.
Czasami może wystąpić konieczność przyjmowania antybiotyku. Wówczas należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. W skomplikowanych przypadkach można skorzystać z prawa do zwolnienia lekarskiego na czas rekonwalescencji.
Zapoznaj się również z artykułem:


Ile kosztuje prywatna wizyta u dentysty?
Polacy zdecydowanie częściej korzystają z prywatnych gabinetów stomatologicznych niż tych świadczących usługi w ramach NFZ. Niegdyś prywatnie leczono wyłącznie to, czego nie można było zrobić „państwowo”. Aktualnie jednak wiele osób decyduje się na zapłacenie za usługi stomatologiczne z własnej kieszeni. Ile kosztuje prywatna wizyta u dentysty?
Ewentualne powikłania po usunięciu ósemek – co powinno nas zaniepokoić?
Jeżeli usunięty zostanie skrzep z zębodołu, może dojść do powstania tzw. suchego zębodołu. Jest to zapalenie zębodołu, które objawia się silnym bólem o charakterze pulsującym oraz koniecznością natychmiastowej wizyty u stomatologa.
Wśród innych możliwych powikłań wyróżnić można:
- ropne zapalenie rany – objawia się silnym bólem, gorączką oraz ogólnym złym samopoczuciem
- bardzo rzadko zdarza się uszkodzenie sąsiednich zębów, otwarcie zatoki, złamanie szczęki czy też uszkodzenie gałęzi czuciowych nerwu trójdzielnego
- czujność powinno wzbudzić także silne krwawienie z rany, które nie ustąpi po kilku godzinach od ekstrakcji
Usunięcie ósemek a refundacja NFZ
Usuwanie ósemek to zabieg, który jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie każdy gabinet ma jednak podpisany kontrakt z NFZ. W klinikach stomatologicznych, w których można wykonać zabieg w ramach refundacji, często kolejki są bardzo długie, a na usunięcie ósemki w ramach NFZ trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.
Zapoznaj się również z artykułem:


Implant zęba – ile kosztuje? Rodzaje implantów stomatologicznych
Ubytki w zębach mogą pojawić się na skutek zaniedbania, nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, wypadku lub choroby. Braki w uzębieniu wiążą się nie tylko z estetyczną stroną naszego uśmiechu, ale przede wszystkim mają wpływ na nasze zdrowie. Mogą powodować m.in. trudności z prawidłowym przeżuwaniem pokarmów oraz przemieszczanie się pozostałych zębów w obrębie jamy ustnej. Jak poradzić sobie z takim problemem? Rozwiązaniem mogą być implanty stomatologiczne. Dowiedz się więcej.
Ile kosztuje usunięcie ósemek prywatnie?
Ekstrakcję ósemki można wykonać również w gabinetach prywatnych.
Koszt prostszego zabiegu kształtuje się w granicach około 200 – 500 złotych.
W przypadku skomplikowanego usuwania ósemek należy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 500 – 800 złotych.
Czasami konieczna jest dopłata za znieczulenie, około 30 – 50 złotych oraz za zszycie rany – około 50 – 150 złotych. Zazwyczaj jednak wszystkie czynności, które wykonuje chirurg podczas zabiegu są wliczone w cenę.
Do ceny ekstrakcji ósemki należy doliczyć wykonanie zdjęcia RTG – około 80 – 200 złotych.
Na ogólną cenę zabiegu wpływ ma przede wszystkim renoma specjalisty, lokalizacja gabinetu oraz ogólny stan pacjenta i indywidualny przypadek.
Ekstrakcja ósemek może okazać się kosztownym przedsięwzięciem. Jeżeli musimy usunąć więcej niż jeden ząb, możemy zdecydować się na jeden zabieg na NFZ, a pozostałe wykonać prywatnie. Ósemki muszą być usuwane w pewnych odstępach czasu ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań.