Telewizory 4K cieszą się coraz większą popularnością. Zawdzięczają to wysokiej jakości obrazu oraz dodatkowym funkcjonalnościom. Każdego roku na rynek trafiają coraz nowocześniejsze modele, co bezpośrednio wpływa na spadek cen starszych modeli.
Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego telewizora 4K? W czym tkwi fenomen telewizorów 4K? Co to znaczy 4K?
Telewizor 4K UHD – przyszłość telewizji
spis treści:
Ultra HD jest skrótem od Ultra High Definition i jest to tożsame z 4K, czyli określeniem rozdzielczości ekranu telewizora. Obraz UHD oferuje rozdzielczość na poziomie 3840 x 2160 pikseli. To czterokrotnie więcej niż w przypadku Full HD. Jaka jest różnica? Modele Full HD zapewniają 2 miliony pikseli na ekranie. Ultra HD (4K) gwarantują aż 8 milionów pikseli. Obraz może być wyświetlany na ekranie w formacie 16:9.
W wypowiedzi z końca 2017 roku prezes Orange Polska Jean-François Fallacher wyraża swoje przekonanie: Jestem przekonany, że 4K to przyszłość telewizji. Dziś nikt już nie mówi o HD, bo wszystkie telewizory to mają. Myślę, że za trzy lata, a nawet wcześniej, to samo będzie z telewizją 4K. Jestem tego pewien. HD to dziś standard. 4K to kolejna generacja. Można to zobaczyć m.in. w centrach handlowych, na wielkich telewizorach w sklepach. Tam widać wyjątkową jakość 4K. Obraz przyciąga wzrok, bo jest tak ostry, że wydaje się być bardziej wyraźny od rzeczywistości. 4K to nowy standard jakości dla dużych ekranów (źródło cytatu: 5 mln Polaków z telewizorem 4K do 2021, satkurier.pl).
Telewizor 4K – czy warto kupować?
Telewizory 4K mają szereg zalet, które są widoczne już na pierwszy rzut oka. Rozdzielczość UHD pozwala dostrzec na ekranie więcej szczegółów. Obraz nie jest rozmyty, jak czasami ma to miejsce w przypadku rozdzielczości Full HD. 4K zapewnia doskonałą widoczność, a widz czuje się, jakby był w środku akcji. Sceny „przesuwają” się po obrazie płynnie. Szczególnie jest to zauważalne w przypadku dynamicznych scen, np. zawodów sportowych czy też filmów akcji.
Jak wybrać odpowiedni model telewizora 4K?
Wybór odpowiedniego modelu telewizora 4K zależny jest przede wszystkim od budżetu, którym dysponujemy. Modele ze średniej półki cenowej (ok. 2000 – 3000 złotych) zapewniają odpowiednią jakość obrazu. Telewizory 4K można także kupić za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najdroższe modele zachwycają „czystością” obrazu oraz szeregiem dodatkowych funkcji.
Cena jest podstawowym aspektem, na który potencjalni nabywcy zwracają uwagę. Istnieje jednak dużo innych elementów, nad którymi warto się pochylić. Są to m.in.:
Rodzaj wykorzystanej matrycy wpływa na doznania płynące z oglądania. Najtańsze modele najczęściej oparte są na technologii paneli LCD. Co prawda, zapewniają one dobrą jakość, ale na rynku dostępne są już bardziej innowacyjne rozwiązania. Średnia półka cenowa zdominowana jest przez sprzęt wykorzystujący technologię LED. Diody LED sprawiają, że kolory są bardziej realistyczne. Telewizory 4K z najwyższej półki cenowej wykorzystują rozwiązania OLED lub QLED. Dostarczają one najwyższą jakość prezentowanego obrazu. W parze z wyższą jakością podąża jednak i wyższa cena.
Telewizor 4K – przekątna ekranu
Przekątna ekranu wyrażona jest w calach. Telewizory 4K występują w wersjach o przekątnej od 40 cali wzwyż. Rozmiar ekranu powinien jednak zostać dobrany do odległości, z której widzowie będą oglądać obraz. W przypadku telewizorów 4K zakłada się, że przekątna:
40 cali – odległość od 0,84 do 1,68 m
55 cali – odległość od 1,16 do 2,31 m
70 cali – odległość od 1,47 do 2,94 m
100 cali – odległość od 2,1 do 4,2 m
150 cali – odległość od 3,15 do 6,3 m
Telewizor 4K – format ekranu
Ekran telewizora 4K może być prosty lub zakrzywiony. W przypadku ekranu zakrzywionego (Curved TV) obraz sprawia wrażenie trójwymiarowego, a jego głębia jest większa. Efekt ten jest najlepiej zauważalny, gdy widz znajduje się blisko telewizora. Wówczas powstaje wrażenie, że widz znalazł się w centrum akcji i uczestniczy w wydarzeniach. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady. W oddaleniu od telewizora lub też patrząc pod kątem na obraz, wrażenia z oglądania nie są już tak „ekscytujące”.
Telewizor 4K – skalowanie obrazu
Większość modeli telewizorów 4K ma możliwość skalowania obrazu. Filmy nagrane w gorszej rozdzielczości mogą zostać przekształcone do rozdzielczości Ultra HD. W rzeczywistości jednak skalowanie może przynieść różne efekty. Niektóre modele radzą sobie z tym doskonale, inne nieco gorzej, a jeszcze inne w ogóle. Złe skalowanie może skutkować słabym kontrastem, plamami na ekranie oraz brakiem odpowiedniej ostrości. Podczas zakupu telewizora 4K warto więc dowiedzieć się, czy urządzenie jest w stanie przeskalować obraz z HD i SD.
Telewizor 4K – wbudowane złącza
Niektóre telewizory wyposażone są w dodatkowe złącza, inne nie. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada wbudowane gniazdo HDMI. Dzięki niemu możliwe jest połączenie telewizora z innymi sprzętami. Współcześnie nie wyobrażamy sobie także telewizora bez portów USB, gniazda audio oraz RJ-45. Należy pamiętać, że nie wszystkie modele wyposażone są w moduły łączności bezprzewodowej Bluetooth lub Wi-Fi. Jeżeli więc zależy nam na bezprzewodowym połączeniu telewizora np. z Internetem, koniecznie to sprawdźmy.
Telewizor 4K – funkcja Smart TV
Smart TV to telewizor, który służy nie tylko do oglądania filmów, ale także do innych czynności, np. przeglądania Internetu czy korzystania z aplikacji. Współcześnie większość modeli na rynku to Smart TV. Przed zakupem telewizora należy jednak zastanowić się, z jakich aplikacji chcemy korzystać. Zaleca się również zweryfikowanie, czy wybrany model je obsługuje. Z tym nie powinno być problemu, jednak lepiej się upewnić.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, przy zakupie telewizora 4K?
Każdy producent ma inne rozwiązania i technologie. Modele telewizorów z tej samej półki cenowej mogą różnić się między sobą np. zastosowanymi udoskonaleniami i funkcjonalnościami. Najczęściej spotykane funkcje dodatkowe w telewizorach 4K to:
tryb HDR (High Dynamic Range) – zwiększa realistyczność obrazu poprzez generowanie obrazu o jasności przyjaznej ludzkiemu oku
tuner DVB-T – umożliwia obsługę naziemnej telewizji cyfrowej
Ambilight – wbudowane diody z tyłu urządzenia wyświetlają na ścianie kolorową poświatę, dopasowaną do oglądanego obrazu, technologia ta sprawia, że obraz wydaje się bardziej przestrzenny, nieograniczony ramką ekranu
BD Wise Plus – zapewnia optymalne ustawienia obrazu do danego urządzenia
Micro Dimming Pro – poprawia jakość obrazu poprzez lepsze odwzorowanie barw i kontrastu
Ile kosztuje telewizor 4K?
Producenci telewizorów stale doskonalą swoje rozwiązania. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli urządzeń. „Stare” warianty szybko więc tanieją. Średnio w okresie 1 – 2 lat telewizor traci około 30 – 50% swej wartości. Najtańsze modele można kupić już za 1000 złotych. Z reguły są to telewizory mniej znanych producentów, które mogą nie posiadać wszystkich funkcji.
Średnia półka cenowa rozpoczyna się od ok. 1500 – 2000 złotych. W tym budżecie można znaleźć telewizory znanych producentów. Urządzenia wyposażone są w dodatkowe ustawienia, które zwiększają funkcjonalność sprzętu.
Najdroższe modele to wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są one jednak wyposażone w szereg innowacyjnych funkcji, które wpływają na wysoką jakość obrazu oraz ogólną funkcjonalność. Współcześnie telewizor to nie tylko urządzenie do oglądania filmów. To domowe centrum rozrywki, na którym można surfować po Internecie, korzystać z różnych aplikacji i portali społecznościowych oraz grać w gry.
W polskich domach jeszcze na dobre nie zagościły telewizory 4K, a na rynku już pojawiły się telewizory jeszcze nowszej generacji, tj. telewizor 8K. Telewizory 8K mają czterokrotnie wyższą rozdzielczość niż 4K. Jak można się domyślić, to jeszcze wyższa jakość i możliwość zobaczenia jeszcze większej liczby szczegółów. Telewizory 8K wykorzystują skomplikowane algorytmy wmontowane w procesor, które w czasie rzeczywistym skalują obraz i uwypuklają każdy szczegół. W przypadku telewizorów 8K mówi się o zastosowaniu sztucznej inteligencji, a więc technologii, która nie była wcześniej stosowana w telewizorach. Planując zakup telewizora 8K trzeba liczyć się wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych (od około 19 000 złotych).