Wielu pożyczkobiorców zanim zdecyduje się na zaciągnięcie szybkiej pożyczki, ma pewne wątpliwości odnośnie m.in. kwestii formalnych. Poniżej przedstawiamy dziesięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących szybkich pożyczek wraz z odpowiedziami.
Dziesięć najczęściej zadawanych pytań na temat szybkiej pożyczki
spis treści:
Wśród najczęściej pojawiających się pytań dotyczących szybkich pożyczek wyróżnić należy:
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać szybką pożyczkę?
Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać szybką pożyczkę?
Na co mogę przeznaczyć środki pozyskane z pożyczki?
Czy dane podane we wniosku pożyczkowym są bezpieczne?
Czy mogę wnioskować o pożyczkę, mając inne niespłacone zobowiązania?
Czym jest RRSO? Jakie koszty obciążają pożyczkobiorcę?
Jak spłacić pożyczkę?
Jakie konsekwencje grożą za brak terminowej spłaty pożyczki?
Dlaczego odmówiono mi przyznania pożyczki?
Czy mogę odstąpić od umowy pożyczki?
Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać szybką pożyczkę?
Wnioskowanie o szybką pożyczkę poprzedza wybór interesującej pożyczkobiorcę kwoty pożyczki oraz liczby rat. Otrzymać wsparcie mogą wyłącznie osoby, które:
otrzymały pozytywną decyzję kredytową
mają ukończone 18 lat
mają stałe miejsce zamieszkania w Polsce
są obywatelami RP
posiadają dowód osobisty
posiadają aktywny numer telefonu komórkowego
mają pełną zdolność do czynności prawnych
nie figurują w rejestrach m.in. BIG InfoMonitor, BIK, KRD, ERIF jako dłużnicy nieregulujący swoich zobowiązań
wypełnią wniosek na stronie internetowej pożyczkodawcy lub skontaktują się telefonicznie z jego przedstawicielem
zaakceptują warunki świadczenia usług oraz podpiszą umowę pożyczki
Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać szybką pożyczkę?
Formalności dotyczące przyznania szybkiej pożyczki są ograniczone do minimum. Podczas wnioskowania o pożyczkę klient zostanie poproszony o dane znajdujące się w dowodzie osobistym. Jest to jedyny dokument, który należy mieć, aby móc wnioskować o wsparcie finansowe.
Pożyczkodawca nie wymaga przedstawiania żadnych dodatkowych dokumentów oraz zaświadczeń. Firma pożyczkowa zastrzega sobie jednak prawo do możliwości zweryfikowania podanych przez klienta danych, np. u pracodawcy. Każdy wniosek pożyczkowy rozpatrywany jest indywidualnie, tylko czasami występuje konieczność zweryfikowania wysokości wynagrodzenia u pracodawcy.
Na co mogę przeznaczyć środki pozyskane z pożyczki?
Pieniądze z otrzymanej pożyczki można przeznaczyć na każdy dowolny cel. Pożyczkodawcy nie interesuje to, na co klient chce wydać pieniądze. Dla niego najważniejszy jest terminowy zwrot pożyczonych środków. Cel kredytowania nie ma żadnego znaczenia podczas podejmowania decyzji o przyznaniu pożyczki. Pożyczone pieniądze można więc przeznaczyć na naprawę samochodu, wyjazd wakacyjny, zakup nowego sprzętu AGD lub RTV, codzienne życie, opłacenie rachunków lub czynszu, wykupienie leków, wykonanie badań lekarskich, założenie aparatu ortodontycznego, remont mieszkania oraz wiele, wiele innych.
Czy dane podane we wniosku o szybką pożyczkę są bezpieczne?
Dane, które klienci podają we wniosku pożyczkowym są bezpieczne. Wszystkie informacje o kliencie, które pozyskuje firma pożyczkowa w trakcie wnioskowania i przyznawania pożyczki, są chronione przed dostępem osób trzecich. Pożyczkodawca przetwarza informacje o pożyczkobiorcy zgodnie z prawem i są one traktowane jako dane poufne.
Podanie danych we wniosku pożyczkowym jest dobrowolne. Stanowi jednak warunek zawarcia umowy i przyznania pożyczki. Brak podania danych uniemożliwia zawarcie transakcji. Dane klientów mogą być przetwarzane w następujących celach:
realizacji zapisów umowy
marketingowych
ustalenia i dochodzenia ewentualnych roszczeń przez wierzyciela
Dane pożyczkobiorców przechowywane są przez okres określony w przepisach prawa.
Każdy klient ma prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich korekty, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania.
Czy mogę wnioskować o szybką pożyczkę, mając inne niespłacone zobowiązanie?
Osoby, które mają kredyt w banku lub pożyczkę w innej instytucji, mogą wnioskować o pożyczkę. Warunkiem udzielenia pożyczki jest jednak regularne spłacanie zobowiązań wobec innych podmiotów oraz brak negatywnych wpisów w rejestrach dłużników. Dla pożyczkodawcy najważniejsze jest to, aby klient posiadał pozytywną historię kredytową.
Zazwyczaj osoby, które mają już zaciągnięta pożyczkę w jednej firmie i ponownie chcą skorzystać z jej usług, muszą spłacić pierwsze zobowiązanie, aby otrzymać kolejne.
Czym jest RRSO? Jakie koszty obciążają pożyczkobiorcę?
RRSO to skrót od: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to wskaźnik informujący klienta o całkowitym koszcie pożyczki, który poniesie, jeżeli zdecyduje się na skorzystanie z usług pożyczkodawcy. RRSO wyrażane jest w stosunku rocznym w procentach. Wprowadzenie jednego wskaźnika umożliwia szybkie obliczenie łącznego kosztu pożyczki. Sposób obliczania RRSO określony jest w załączniku nr 4 do Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. nr 126, poz. 715 z późn. zm.).
Na całkowity koszt pożyczki, czyli RRSO, może składać się:
opłata przygotowawcza
opłata administracyjna
odsetki
oprocentowanie stałe
prowizja
ewentualne ubezpieczenie
Wysokość kosztów pożyczki uzależnia się od łącznej kwoty pożyczki oraz okresu kredytowania.
Jak spłacić szybką pożyczkę?
Szybką pożyczkę można spłacić bezpośrednio na konto bankowe firmy pożyczkowej – numer powinien zostać podany m.in. w umowie pożyczki. W przypadku pożyczki z obsługą domową to przedstawiciel pożyczkodawcy odbiera osobiście raty zobowiązania.
Do każdej umowy pożyczki powinien zostać dołączony załącznik w formie harmonogramu spłat pożyczki. W dokumencie tym określone są daty spłaty kolejnych rat zobowiązania.
Jakie konsekwencje grożą za brak terminowej spłaty pożyczki?
Pożyczkodawca zdaje sobie sprawę z tego, że w życiu mogą wydarzyć się nagłe sytuacje losowe, które uniemożliwią terminową spłatę zobowiązania. W takim przypadku nie należy unikać kontaktu z firmą pożyczkową. Wręcz przeciwnie, osoby, które nie będą w stanie spłacić pożyczki, powinny niezwłocznie skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta pożyczkodawcy i szczerze przyznać się do problemu. Firmy pożyczkowe dysponują odpowiednimi narzędziami, które są pomocne w spłacie zaległych rat bez stresu, np. odroczenie terminu spłaty zobowiązania.
Brak terminowej spłaty zobowiązania oraz unikanie polubownego rozwiązania sprawy może grozić wszczęciem postępowania windykacyjnego. Pożyczkodawca ma także prawo do przekazania informacji o zaległych zobowiązaniach do Biur Informacji Gospodarczej. Sytuacja ta może negatywnie wpłynąć na późniejszą ocenę zdolności kredytowej klienta.
Dlaczego odmówiono mi przyznania pożyczki?
Odmowa przyznania pożyczki może nastąpić w przypadku, gdy niespełnione zostaną kryteria wymagane do przeprowadzenia weryfikacji klienta lub uzyska on negatywną ocenę zdolności kredytowej.
Wniosek pożyczkowy może zostać odrzucony, m.in.: gdy osoba wnioskująca:
ma mniej niż 18 lat i nie ma dowodu osobistego
nie jest obywatelem RP i nie mieszka w Polsce
figuruje w co najmniej jednym z rejestrów dłużników
ma niespłacone zobowiązanie w tej samej firmie pożyczkowej
formularz pożyczkowy zawierał błędy
Rzetelne firmy pożyczkowe udzielając pożyczek, kierują się zasadą odpowiedzialnego pożyczania. Jeżeli odmawiają przyznania pożyczki konkretnemu klientowi, to mają ku temu ważny powód. Samo złożenie wniosku pożyczkowego nie gwarantuje przyznania środków pieniężnych.
Czasami firmy pożyczkowe oferują dodatkową możliwość dla osób, które nie mogą otrzymać pożyczki na standardowych zasadach. Może to być tzw. pożyczka lombardowa, czyli pożyczka pod zastaw.
Czy mogę odstąpić od umowy pożyczki?
Osoby, które po podpisaniu umowy pożyczki i otrzymaniu środków pieniężnych uznają, że nie są im one jednak potrzebne, mogą odstąpić od umowy pożyczki. Mają na to 14 dni od dnia zawarcia umowy. W każdej umowie pożyczkowej powinny znaleźć się informacje dotyczące tego, w jaki sposób można od niej odstąpić. Aby uzyskać dodatkowe informacje, można także skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta.