Komputer do gier to rozbudowane urządzenie, które wyposażone zostało w bardzo wydajne podzespoły. W przeciwieństwie do urządzeń służących do przeglądania Internetu lub prac biurowych sprzęt gamingowy musi sprostać dużo większym wymaganiom. Wśród najważniejszych komponentów, które wpływają na efektywność pracy komputera, wymienia się procesor, kartę graficzną i pamięć RAM. Niewielu użytkowników zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważny jest również układ chłodzenia. To właśnie od skutecznego odprowadzania nadmiaru ciepłego powietrza zależy m.in. częstotliwość taktowania procesora oraz karty graficznej. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając sprzęt do gier komputerowych oraz ile kosztuje komputer gamingowy.
Komputer stacjonarny czy laptop do gier?
spis treści:
Jedno z pytań, które zadają sobie osoby chcące kupić sprzęt do gier to wybrać komputer stacjonarny czy laptop? Oba typy urządzeń oferują szereg możliwości i jak wszystko – mają swoje zalety oraz wady. Główną różnicą pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym jest to, w jaki sposób chcemy korzystać z urządzenia.
Komputer stacjonarny świetnie sprawdzi się, gdy użytkownik zamierza grać wyłącznie w domu. Jest to rozwiązanie tańsze, przy zachowaniu wysokiej wydajności, w porównaniu do laptopów gamingowych. Ponadto gracz może zdecydować się na rozbudowę swojego urządzenia o wysokiej jakości monitor.
Laptop natomiast to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie mobilność i na przykład chcą brać udział w turniejach wspólnie ze znajomymi. Niewątpliwą zaletą laptop gamingowy jest możliwość korzystania z niego praktycznie wszędzie – przy biurku, na kanapie, a także np. w pociągu podczas podróży. Laptop gamingowy ma jednak i swoje wady. Prawdopodobnie największą wadą laptopa gamingowego jest mniejsza możliwość rozbudowy i wymiany poszczególnych komponentów, a także zazwyczaj wyższa cena w porównaniu do komputerów stacjonarnych.
Jakie komponenty powinien mieć komputer dla gracza, laptop gamingowy?
Osoba chcąca kupić komputer do grania w gry, powinna zwrócić szczególną uwagę na:
procesor – zaleca się, aby był wyposażony w co najmniej 4 rdzenie
kartę graficzną – najlepiej zdecydować się na typowo gamingowy układ graficzny, np. Radeon RX, GeForce GTX/RTX
dysk twardy
pamięć RAM
płytę główną – dopasowaną do pozostałych komponentów, dedykowaną do rozwiązań gamingowych
zaawansowany układ chłodzenia
zasilacz
ekran
Procesor w komputerze do gier
Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z e-sportem nie zdaje sobie sprawy z tego, że procesor stanowi bardzo ważny element gamingowego sprzętu. Nawet jeżeli urządzenie zostanie wyposażone w najlepszą na rynku kartę graficzną, słaby procesor spowoduje, że jej moc nie zostanie w pełni wykorzystana. Zjawisko to nazywane jest tzw. wąskim gardłem. Wówczas układ graficzny jest ograniczany i tym samym nie wykorzystuje całej swojej mocy.
Dlatego warto zdecydować się na ośmiowątkowy procesor z 4 rdzeniami. Jego częstotliwość taktowania powinna wynosić ok. 3,5 GHz. Warto także zwrócić uwagę na to, czy oferuje on użytkownikowi tryb turbo. Jest to dodatkowa funkcja, która zostaje uruchomiona, gdy wzrośnie zapotrzebowanie na moc obliczeniową. To pozwala cieszyć się płynną rozgrywką bez obaw o jej spowolnienie w trakcie gry.
Przykłady gamingowych procesorów, ceny gamingowych procesorów:
czterordzeniowy AMD Ryzen 3 2200 G – ok. 430 złotych
czterordzeniowy Intel Core i3-8100 – ok. 630 złotych
sześciordzeniowy AMD Ryzen 5 2600X – ok. 900 złotych
sześciordzeniowy Intel Core i7-8700K – ok. 2000 złotych
ośmiordzeniowy AMD Ryzen 7 2700X – ok. 1500 złotych
Karta graficzna w komputerze do gier
W przypadku gamingowych komputerów warto postawić na dedykowaną kartę graficzną. Zintegrowany układ graficzny może nie sprostać oczekiwaniom graczy, zwłaszcza tych, którzy sięgają po bardziej wymagające tytuły gier. Na rynku królują modele dwóch producentów, tj. NVIDIA oraz AMD. Użytkownicy sięgają także po układy oferowane przez MSI, GIGABYTE oraz ASUS. Najważniejszą kwestią pozostaje jednak nie producent, a parametry techniczne karty graficznej.
Gracz powinien zwrócić uwagę na ilość wykorzystywanej pamięci oraz jej rodzaj. Najwydajniejsze karty graficzne wyposażone są w pamięć typu GDDR5 z co najmniej 3 GB pamięci własnej.
Zasada jest jednak prosta: im więcej pamięci, tym lepiej.
Ważna jest także częstotliwość taktowania pamięci (co najmniej 6000 – 7000 MHz) oraz poszczególnych rdzeni (co najmniej 1500 MHz). Znaczenie ma także zastosowany sposób chłodzenia i wykorzystywane technologie gamingowe. Co jakiś czas na blogach tematycznych publikowane są tabele wydajności i recenzje układów graficznych. Warto się im przyjrzeć przed zakupem komputera gamingowego, aby wiedzieć, który komponent sprosta naszym wymaganiom.
Użytkownicy, którzy chcą korzystać z zewnętrznych monitorów, powinni zwrócić uwagę na ilość i rodzaj wyjść video. Zazwyczaj lepsze modele są wyposażone w złącza HDMI, DisplayPort oraz DVI.
Przykłady gamingowych kart graficznych, ceny kart graficznych do gier:
NVIDIA GeForce GTX 1060 – ok. 1000 – 1500 złotych
GeForce RTX 2080 – ok. 3500 – 4000 złotych
AMD Radeon RX 580 – ok. 1000 – 1800 złotych
NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti – ok. 4000 – 4500 złotych
AMD Radeon RX Vega 64 – ok. 3000 – 4000 złotych
Dysk twardy w komputerze do gier
Eksperci radzą, aby w komputerach do gier zdecydować się na dwa dyski twarde. Pierwszy z nich talerzowy HDD o pojemności 1 – 2 TB świetnie sprawdzi się do przechowywania gier oraz danych. Drugi – szybki dysk SSD o mniejszej pojemności – umożliwi płynne uruchamianie systemu operacyjnego oraz programów i gier.
Przykładowe dyski, które mogą być wykorzystane w komputerze gamingowym:
HDD – WD Red o pojemności 2 TB – ok. 380 złotych
SSD – Crucial MX500 o pojemności 250 GB – ok. 220 złotych
Pamięć RAM w komputerze do gier
Ważną kwestią jest także pamięć RAM. Do celów gamingowych sprawdzi się DDR4 z częstotliwością taktowania co najmniej 2133 MHz. Za optymalną wielkość uważa się co najmniej 12 – 16 GB. Należy również zwrócić uwagę na to, czy pamięć działa dwukanałowo. Jeżeli kupujemy komputer z pamięcią RAM wlutowaną w płytę główną, koniecznie sprawdźmy, czy sprzęt posiada drugie gniazdo RAM wolne.
Przykładowe pamięci RAM, które mogą być zastosowane w komputerach gamingowych:
SKILL RipjawsV Black z 16 GB pamięci – ok. 650 złotych
SKILL TridentZ RGB z 16 GB pamięci – ok. 710 złotych
HyperX Impact z 32 GB pamięci – ok. 1000 złotych
Płyta główna w komputerze do gier
Płyta główna w komputerze do gier powinna być kompatybilna z pozostałymi komponentami. To podstawowa zasada. Ponadto płyta główna powinna być wyposażona w gniazdo, które pozwoli na podłączenie wybranego procesora. Warto wiedzieć, że od wybranego modelu uzależniona jest m.in. obsługiwana pojemność, a także częstotliwość pamięci RAM. Zaleca się, aby płyta główna była wyposażona w co najmniej 4 sloty na kości.
Przykładowe płyty główne, które mogą znaleźć zastosowanie w komputerach gamingowych:
MSI B250 GAMING M3 – ok. 480 złotych
Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5 – ok. 1000 złotych
ASUS ROG STRIX X299-E GAMING – ok. 1750 złotych
Układ chłodzenia w komputerze do gier
Układ chłodzenia w sprzęcie do gier odgrywa bardzo ważną rolę. Zazwyczaj wykorzystywany jest aktywny system odprowadzania ciepłego powietrza, który zapewnia niższą temperaturę komponentów w czasie nawet bardzo dużego obciążenia. Wiatraki powinny zostać rozmieszczone w kilku miejscach – we wnętrzu obudowy, przy karcie graficznej oraz procesorze. Radiatory, tj. chłodzenie pasywne mogą okazać się niewystarczające w gamingowych komputerach.
Zasilacz w komputerze do gier
Zasilacz powinien być dobrany z uwzględnieniem poboru mocy wykorzystanych przez komputer komponentów. Na większości stron producentów zasilaczy można znaleźć specjalne kalkulatory, które pozwalają oszacować, na jaki model się zdecydować. Warto jednak pamiętać o tym, że gamingowe komputery pobierają znacznie więcej mocy od swoich biurowych czy domowych odpowiedników. Zazwyczaj wystarczającym rozwiązaniem są zasilacze o parametrach 550 – 700W, koszt ok. 100 – 800 złotych.
Gracze, którzy zdecydują się na sprzęt z dwiema kartami graficznymi, powinni rozważyć wersję 800 – 1000W, koszt ok. 400 – 1200 złotych.
Ekran w komputerze do gier
Ekran jest bardzo często pomijanym elementem podczas wyboru sprzętu gamingowego. To ogromny błąd. Gracze poświęcający wiele godzin na rozgrywkę powinni zdecydować się na panel IPS (144 Hz). Warto sprawdzić, czy wybrany model obsługuje technologię synchronizacji klatek, np. Free-Sync, G-Sync. Najchętniej wybierane standardowe wyświetlacze do celów gamingowych wyróżniają się dwoma parametrami: przekątną 15,6 cala oraz rozdzielczością Full HD.
Obudowa komputera do gier
Obudowa w przypadku komputera stacjonarnego powinna być odpowiednio duża, aby pomieścić w sobie wszystkie komponenty. Ciekawym rozwiązaniem są modele z jedną ścianą boczną wykonaną ze szkła hartowanego. Dzięki temu użytkownik może podziwiać wnętrze urządzenia, które dodatkowo bywa efektownie podświetlone podczas gry. Najczęściej stosuje się obudowy typu: Full Tower, Midi Tower, Mini Tower, Small Form Factor, Slim oraz Deskop. Niektóre z nich mogą być dodatkowo wyposażone w maty wygłuszające, które zmniejszają emisję hałasu.
Akcesoria dla graczy komputerowych
Gracze komputerowi chętnie sięgają po różnego typu akcesoria, które podkreślają gamingowy charakter sprzętu. Są to najczęściej:
mysz komputerowa – z dodatkowymi przyciskami, podświetleniem – od 30 do 1000 złotych
klawiatury dla graczy – także z dodatkowymi przyciskami, ze zorganizowanym układem klawiszy, podświetleniem – ok. 50 do 1000 złotych
pady – wykorzystywane jako kontrolery podczas gry np. w piłkę nożną – od 20 do 650 złotych
słuchawki dla graczy – konieczne, gdy użytkownik zamierza grać w trybie multiplayer – od 20 do 2500 złotych.
Ile kosztuje komputerze do gier?
Komputer gamingowy można kupić już za około 2500 złotych. Jest to jednak podstawowy model, który nie obsłuży najbardziej znanych i wymagających tytułów gier. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się sięgnięcie po modele za około 4000 – 6000 złotych. Niektóre komputery gamingowe z najnowszymi podzespołami to wydatek rzędu co najmniej 10 000 – 12 000 złotych.