Z artykułu dowiesz się:
- Jak rozpocząć rehabilitację
- Rehabilitacja prywatnie czy w ramach NFZ – co wybrać
- Ile kosztuje rehabilitacja prywatnie
- Dlaczego warto rehabilitować się prywatnie
Jak rozpocząć rehabilitację?
Polacy często lekceważą pierwsze objawy bólowe. Zazwyczaj wydają im się błahe i niewarte uwagi. Zabiegane osoby często nie zdają sobie sprawy z tego, że pierwsze dolegliwości bez odpowiedniej reakcji mogą urosnąć do poważnego problemu. Często źródła objawów szukamy w codzienności – niewygodnej pozycji w pracy, na przykład przed komputerem, podnoszeniu ciężkich rzeczy, przeziębieniu czy złym śnie. Jeżeli jednak okaże się, że problem tkwi w jakimś urazie, nieleczony może doprowadzić do poważnych, czasami nieodwracalnych powikłań.
Jak zauważa fizjoterapeutka Kamila Kuźniar-Kosowska: To nie czas leczy rany, ale nasze decyzje, jak go wykorzystamy. Dlatego nie należy lekceważyć dolegliwości bólowych, które nie mijają po jednym dniu, lecz utrzymują się dłuższy czas lub też regularnie powracają. Pamiętajmy też, że domowe sposoby uśmierzania bólu mają charakter wyłącznie doraźny. W przypadku podejrzenia urazu czy choroby zwyrodnieniowej stawów nie można tak po prostu w nieskończoność przyjmować leków przeciwbólowych. Konieczna staje się wizyta u specjalisty i dobranie odpowiedniej formy terapii – Źródło cytatu: Rehabilitacja prywatnie czy z NFZ – zdrowie nie może czekać; wprost.pl
Rehabilitacja może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych, stacjonarnych, domowych lub w ośrodku czy też oddziale dziennym szpitala. W przypadku uzyskania skierowania na zabiegi należy udać się do wybranej placówki w ciągu 30 dni od dnia jego wystawienia. Z prywatnej rehabilitacji można skorzystać w dowolnym momencie – bez skierowania.

Rehabilitacja prywatnie czy na NFZ?
Kontuzja lub uraz mogą skutecznie utrudnić codzienne, normalne funkcjonowanie. Wielu osobom zależy więc na tym, aby jak najszybciej powrócić do dawnej sprawności. Czasami wręcz wskazane jest to, aby od razu skorzystać ze specjalistycznej pomocy. W niektórych przypadkach jedynym ratunkiem są prywatne usługi medyczne, które bywają kosztowne.

Rehabilitacja na NFZ
Na rehabilitację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba czasami czekać nawet kilkanaście miesięcy. W przypadku niektórych typów urazów może to doprowadzić nie tylko do wydłużenia terapii, ale przede wszystkim do nieodwracalnych zmian.
Skuteczność leczenia zależy od zastosowanych zabiegów. Czasami konieczne jest połączenie różnych metod, aby przywrócić dawną sprawność. Najpopularniejszymi zabiegami są masaże, kinezyterapia, fizykoterapia, krioterapia, leczenie polem magnetycznym czy prądami. Kolejki do specjalistów w ramach NFZ mogą znacznie wydłużyć cały proces rekonwalescencji. Natomiast wizyty prywatne bardzo często okazują się kosztowne. Wielu pacjentów staje więc przed poważnym dylematem – zdać się na państwową służbę zdrowia czy skorzystać z pomocy prywatnej.
Zapoznaj się również z artykułem:


Ile kosztuje prywatna wizyta u lekarza specjalisty?
Osoby, które są ubezpieczone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, mogą korzystać z bezpłatnych wizyt u lekarzy. Czasami jednak bardzo długie kolejki do specjalistów oraz większe zaufanie do jakości usług prywatnego sektora medycznego sprawiają, że pacjenci chętniej udają się na odpłatne konsultacje. Do większości prywatnych specjalistów można udać się praktycznie z tygodnia na tydzień. W przypadku NFZ czas oczekiwania na konsultację to nawet kilkanaście miesięcy. Ile kosztuje prywatna wizyta u lekarza specjalisty? Od czego zależy cena wizyty?
Ile trzeba czekać na rehabilitację w ramach NFZ?
Pomóc w podjęciu decyzji mogą dane opublikowane przez Najwyższą Izbę Kontroli. Średni czas oczekiwania na rehabilitację narządu ruchu w przypadkach stabilnych na NFZ w 2017 roku wynosił średnio od 167 dni (kujawsko-pomorskie) do 960 dni (dolnośląskie).
Za skorzystaniem z prywatnego sektora usług medycznych przemawia także niewystarczająca liczba fizjoterapeutów w placówkach publicznych. Zazwyczaj jeden pacjent może liczyć na 15 minut zabiegu nie częściej niż raz na trzy dni. Krótsze terminy w ramach NFZ są zarezerwowane dla pacjentów, którzy zostali sklasyfikowani jako przypadki pilne. Są to na przykład osoby po poważnych wypadkach czy udarach, które leżą w szpitalach. Czasami pacjenci z tych grup są przyjmowani poza kolejnością.
Szacuje się, że w Polsce pacjenci wydają pięć razy więcej na prywatną rehabilitację, niż na ten cel przeznacza NFZ. Według danych zgromadzonych przez GUS prywatne zabiegi pochłaniają z kieszeni Polaków około 10 miliardów złotych na rok, natomiast NFZ refunduje jedynie zabiegi na kwotę około 2 miliardy złotych rocznie.
Oszacowano także, że z powodu długich oczekiwań na wizytę u rehabilitanta suma utraconych korzyści dla pracodawców oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynosi około 6 miliardów rocznie.
Zapoznaj się również z artykułem:


Ile kosztuje prywatna wizyta u dentysty?
Polacy zdecydowanie częściej korzystają z prywatnych gabinetów stomatologicznych niż tych świadczących usługi w ramach NFZ. Niegdyś prywatnie leczono wyłącznie to, czego nie można było zrobić „państwowo”. Aktualnie jednak wiele osób decyduje się na zapłacenie za usługi stomatologiczne z własnej kieszeni. Ile kosztuje prywatna wizyta u dentysty?
Rehabilitacja prywatnie – ile kosztuje?
Cennik rehabilitacji prywatnej zależy od rodzaju zabiegów, z których pacjent będzie korzystał. Poniżej, w tabeli przykładowe koszty prywatnych zabiegów rehabilitacyjnych.

Rehabilitacja prywatnie – dlaczego warto?
Pomimo to, że korzystanie z prywatnej rehabilitacji wiąże się z dość dużymi kosztami, to warto z niej skorzystać ze względu na krótszy czas oczekiwania, a tym samym lepsze i szybsze rezultaty. Ponadto możliwe jest lepsze dopasowanie zabiegów do potrzeb pacjentów. Czasami w trakcie leczenia okazuje się, że należy wydłużyć rehabilitację o kilka lub kilkanaście kolejnych spotkań. W przypadku rehabilitacji prywatnej nie ma z tym większego problemu. Natomiast w leczeniu państwowym NFZ zrefunduje wyłącznie tyle zabiegów, ile z góry określił lekarz w skierowaniu.
Rehabilitacja prywatnie to także gwarancja, że nad procesem leczenia będzie czuwał jeden fizjoterapeuta lub ewentualnie będzie ze sobą ściśle współpracowało kilku specjalistów. Nie jest to już takie oczywiste w przypadku terapii na NFZ.
Jak zauważa, fizjoterapeutka Kamila Kuźniar-Kosowska: Nie wszystkie formy terapii są refundowane z publicznych pieniędzy. Koszyk usług rehabilitacyjnych jest ograniczony i czasem trudno jest wybrać spośród nich zabieg czy metodę najlepiej odpowiadające danemu schorzeniu, czy urazowi. W takim wypadku warto naprawdę zatroszczyć się o swoje zdrowie i zdecydować się na płatną rehabilitację, która przyniesie najwięcej korzyści. Wybierając prywatnego rehabilitanta, mamy więc pewność, że leczenie faktycznie będzie dopasowane do naszych potrzeb i konkretnych założonych celów leczenia.
Na korzyść terapii prywatnej przemawia również to, że rehabilitant może przeznaczyć nam więcej czasu niż w przypadku specjalisty w placówce państwowej.