Oszczędności – kto ich nie lubi? Warto oszczędzać i optymalizować koszty tu, gdzie się tylko da, również na podróżowaniu czy dojazdach do pracy. Z tego powodu samochody z instalacją gazową cieszą się w Polsce dużą popularnością. Wystarczy rzut oka na ceny na stacjach paliw, aby szybko zorientować się, że gaz jest tańszy od benzyny nawet o 50-60%. Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na montaż instalacji LPG w naszym samochodzie?
Na co trzeba uważać, decydując się na przerobienie samochodu na gaz?
spis treści:
W Internecie można znaleźć wiele informacji dotyczących przerobienia samochodu na gaz. Na forach internetowych trwają zaciekłe dyskusje na temat tego, czy każdy samochód może być przerobiony na gaz. Zdania na ten temat są podzielone. Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, że nie we wszystkich markach czy modelach aut możemy montować instalacje LPG. Dlatego jeżeli chcemy, aby nasze auto było wyposażone w instalację gazową, powinniśmy pomyśleć o tym przed jego zakupem. Niektóre silniki wymagają skomplikowanego montażu oraz zastosowania odpowiedniego rodzaju instalacji. To z kolei może bezpośrednio przełożyć się na koszty montażu. W praktyce może okazać się, że instalacja gazowa w danym modelu samochodu jest praktycznie nieopłacalna lub zwróci się dopiero po długim czasie użytkowania auta.
Przerobienie samochodu na gaz tylko w profesjonalnym serwisie
Zanim zdecydujemy się na założenie instalacji gazowej w naszym samochodzie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Po pierwsze wybrać odpowiednią firmę, która zajmuje się montażem instalacji LPG, i która w kompetentny sposób doradzi, jaki typ instalacji kupić. Po drugie zorientować się, jak wygląda serwisowanie wybranej przez nas instalacji LPG.
Na rynku jest wiele firm, które zajmują się montażem instalacji gazowych w samochodach. Niestety, nie wszystkie warsztaty robią to w sposób profesjonalny. Dlatego przed wyborem firmy, która ma wykonać montaż instalacji LPG w naszym aucie, warto poznać opinie na jej temat. Zazwyczaj znajdziemy je na profilach warsztatu na portalach społecznościowych.
Serwisowanie auta z instalacją LPG
Samochód z instalacją gazową każdego roku powinien przejść przegląd techniczny. Za przegląd auta z instalacją LPG należy zapłacić nieco więcej niż w przypadku samochodu bez takiej instalacji. Każda nową instalację gazową trzeba zarejestrować w wydziale komunikacji. To także generuje dodatkowe koszty. Kierowcy muszą pamiętać o tym, że średnio co 10-15 tysięcy kilometrów powinni wymienić filtr gazu oraz sprawdzić szczelność całej instalacji w warsztacie. Po pokonaniu 60 tysięcy kilometrów konieczne jest sprawdzenie wtryskiwaczy, a po 100 tysiącach przejechanych kilometrów obowiązkowa jest wymiana reduktora oraz listwy wtryskowej. Dodatkowo sama homologacja butli gazowej jest ważna przez 10 lat. Co prawda można ją przedłużyć o kolejne 10 lat. Zazwyczaj jednak zaleca się wymianę starej butli na nową.
Samochód na gaz – zalety i wady instalacji LPG w autach
Wszystko ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku instalacji gazowej w samochodach.
Poniżej podstawowe zalety instalacji LPG w autach:
dzięki dużej mocy oktanowej powoduje mniejszą emisję spalin w porównaniu do innych rodzajów paliw,
w gazie nie ma szkodliwej siarki,
podczas spalania nie wytwarza sadzy,
nie wytwarza osadów, które mogą zanieczyszczać olej silnikowy,
duża oszczędność podróżowania,
cichsza praca silnika.
Oto lista najczęściej wymienianych wad w samochodach z instalacją gazową:
zapłon gazu wymaga większej energii,
ryzyko cofania płomienia do kolektora, co może grozić jego awarią,
ryzyko wypalania gniazd zaworowych,
większe zużycie LPG w porównaniu do benzyny o około 15-25%,
homologacja butli wynosi 10 lat,
konieczność opłacenia legalizacji butli gazowej,
ryzyko ograniczenia pojemności bagażnika samochodu – często butla gazowa musi zostać zamontowana w bagażniku,
ograniczenia w parkowaniu w podziemnych parkingach,
droższe przeglądy rejestracyjne.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wad jest więcej niż zalet. Jednak po głębszej analizie można dojść do wniosku, że wartościowo plusy przewyższają minusy.
Ile kosztuje przerobienie samochodu na gaz?
Koszt wykonania instalacji gazowej LPG waha się od około 1.500 złotych do nawet 7.000 – 8.000 złotych. Duża rozbieżność cenowa to głównie wynik typu zastosowanej instalacji oraz renomy warsztatu, który wykonuje montaż instalacji gazowej w samochodzie. Instalacja gazowa w samochodzie może być wykonana z wykorzystaniem zarówno tańszych, jak i droższych komponentów. Wielu specjalistów z branży zaleca podzespoły ze średniej półki cenowej. Uwzględniając wszelkie plusy i minusy to rozwiązanie wydaje się najrozsądniejsze oraz najbardziej opłacalne.
Z reguły do silników o małej pojemności zakłada się instalacje, których koszt wynosi około 2.500-3.000 złotych. W przypadku instalacji z bezpośrednim wtryskiem benzyny należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 3.500-5.000 złotych.
Na polskim rynku można spotkać się z różnymi komponentami do instalacji gazowej. Tanie odpowiedniki z zasady okazują się najbardziej wadliwymi modelami. Podczas wybierania instalacji gazowej do swojego samochodu, warto więc kierować się nie tylko ceną poszczególnych części. W tym przypadku nadmierne cięcie kosztów może spowodować wyłącznie problemy, ponieważ zakupione podzespoły będą podatne na wszelkiego typu awarie. Szybko może okazać się, że jazda autem z taką instalacją, nie tylko nie będzie oszczędna, ale – co gorsza – nie będzie też bezpieczna.
Czy przerobienie samochodu na gaz się opłaca?
Czy przerobienie samochodu na gaz zawsze się opłaca? Zanim zdecydujemy się na to, aby zamontować w aucie instalację LPG, powinniśmy przeanalizować kilka czynników. Konieczne jest wykonanie podstawowych obliczeń, które pozwolą oszacować opłacalność doposażenia samochodu w instalację gazową. Konieczne jest posiadanie wiedzy o tym:
jakie jest średnie zużycie paliwa w naszym samochodzie,
jaką szacunkowo liczbę kilometrów zamierzamy pokonywać miesięcznie lub rocznie,
jakie są aktualne ceny benzyny oraz gazu,
jaki jest koszt instalacji LPG adekwatnej do pojemności naszego silnika.
Kiedy znane są już nam odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, możemy zabrać się do wykonywania obliczeń. Bardzo pomocne są specjalne kalkulatory opłacalności instalacji LPG, które można znaleźć w Internecie. Dzięki nim poznamy szacunkowy, przybliżony koszt montażu instalacji gazowej w naszym samochodzie. Ponadto kalkulatory pomogą określić, po jakim czasie inwestycja finansowa w przerobienie samochodu na gaz zwróci się, a także ile zaoszczędzimy na paliwie.
Z reguły cena gazu jest o około 50-60% niższa niż cena benzyny. Jednak samochód, który zostanie wyposażony w instalację gazową pali około 15-25% więcej. Pomimo to w dłuższej perspektywie, koszty zakupu paliwa mogą zostać zredukowane nawet do 40-45%. Na największe oszczędności mogą liczyć osoby, które corocznie pokonują tysiące kilometrów. Przerobienie samochodu na gaz najczęściej zwraca się po około kilkunastu miesiącach.
Opłacalność montażu instalacji gazowej w samochodzie jest niezaprzeczalna. Jednak aby zamontować instalację LPG w samochodzie, użytkownicy aut muszą dysponować środkami finansowymi na zakup odpowiednich części oraz opłacenie montażu w firmie, która profesjonalnie świadczy takie usługi. W zależności od typu instalacji gazowej w samochodzie jest to koszt od 1.500 do 7.000-8.000 złotych. Jeżeli dopiero zakupiliśmy samochód, wydatek ten może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla naszego domowego budżetu. Nie warto jednak odkładać decyzji o przerobieniu samochodu na gaz na później.
W nagłych sytuacjach pomocna może okazać się pożyczka pozabankowa, która pozwoli sfinansować montaż instalacji gazowej w samochodzie. Rozłożenie takiego wydatku na mniejsze raty spowoduje, że z pewnością nasz budżet domowy nie odczuje go zbyt dotkliwie.