Zarówno Dzień Kobiet, jak i Dzień Chłopaka to święta, które Polacy bardzo chętnie celebrują. W wielu domach urosły do rangi niemal tradycji rodzinnych, szczególnie Dzień Kobiet. Panie zwykle otrzymują bukiety kwiatów lub czekoladki, a panowie krawaty. Coraz częściej jednak sięgamy po bardziej oryginalne prezenty na Dzień Kobiet oraz Dzień Chłopaka, by jak najbardziej zaskoczyć osobę, którą chcemy obdarować.
Dzień Kobiet – skąd to święto?
spis treści:
Obchody Dnia Kobiet zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Święto narodziło się z ruchów polityczno-społecznych walczących o równouprawnienie oraz prawa kobiet, m.in. o możliwość zajmowania przez kobiety stanowisk publicznych, czy prawo do głosowania.
W 1909 roku grupa kobiet sprzeciwiła się temu, w jaki sposób pracownice płci żeńskiej są traktowane w miejscu pracy. Aby stłumić zamieszki i uniknąć rozgłosu, postanowiono, że strajkujące kobiety zostaną zamknięte w fabryce. Na nieszczęście w zakładzie wybuchł pożar, w wyniku którego śmierć poniosło 129 kobiet.
Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w 1910 roku w USA, aby uczcić ofiary tej tragedii. W 1911 roku ideę święta podchwyciły inne kraje, takie jak Dania, Austria, Niemcy i Szwajcaria. Wraz z biegiem czasu święto to obchodzono w coraz większej liczbie krajów. W Polsce Dzień Kobiet stał się popularny dopiero w latach 70. XX wieku. Do 1993 roku było to święto państwowe, a kobiety otrzymywały od kierownictwa zakładów pracy kultowe dziś czerwone goździki i paczkę cielistych rajstop.
Dzień Chłopaka – skąd to święto?
Dzień Chłopaka obchodzony jest 30 września. Święto to, w przeciwieństwie do Dnia Kobiet, nie ma zbyt długiej tradycji. Okoliczności jego powstania nie są też do końca znane. Powszechnie uważa się, że obchody Dnia Chłopaka zapoczątkowano w Trynidadzie i Tobago. Większość krajów obchodzi to święto w zupełnie innych dniach. W Polsce Dzień Chłopaka ma również swoją alternatywę, tj. Dzień Mężczyzny, który przypada 10 marca, a więc dwa dni po Dniu Kobiet. Wielu Panów pomimo starszego wieku nadal utożsamia się z „chłopcami” i chętniej niż Dzień Mężczyzny obchodzi Dzień Chłopaka.
Dotychczas Dzień Chłopaka celebrowany był przede wszystkim w szkołach przez dzieci i młodzież, ale coraz chętniej obchodzone jest również w domach, a także miejscach pracy przez dojrzałe osoby. Jak przekonuje socjolog Andrzej Kościołek, święto z każdym rokiem to staje się popularniejsze: Jestem przekonany, że Dzień Chłopaka dociera do coraz to nowych kategorii wiekowych. Dzieje się tak dlatego, że lubimy świętować, a każda okazja jest dobra. Nie widzę w tym nic złego. Specjalista podkreśla również: Żyjemy w społeczeństwie, w którym panuje kult młodości. Nieważne jest, ile człowiek ma lat, lecz na ile się czuje. Bycie młodym stało się obowiązkiem. Starsi dbają o swoje zdrowie, ubierają się młodzieżowo i często chcą, żeby nazywać ich właśnie dziewczynami i chłopakami. Teraz nie dziwi już, gdy sześćdziesięciolatek czuje się jak nastolatek i tak też się określa (źródło: We wtorek Dzień Chłopaka. Zobacz skąd się wziął i jak go świętować, echodnia.eu).
Prezenty na Dzień Kobiet do 100 złotych
Jednym z najchętniej wręczanych kobietom prezentów są kwiaty. Coraz więcej panów jednak odchodzi od takiego upominku, stawiają na oryginalne pomysły. Ciekawym rozwiązaniem są mydlane bukiety kwiatowe. To świetna alternatywa dla tradycyjnych bukietów. Prezent taki z pewnością przypadnie do gustu paniom, które uwielbiają relaksujące kąpiele. Kwiaty można wrzucić do wanny, woda nabierze wówczas pięknego zapachu oraz zacznie się przyjemnie pienić. Mydlane bukiety kwiatowe kosztują ok. 60 – 100 złotych.
Nieco inną propozycją, z której ucieszą się panie, są komplety biżuterii. Ten prezent sprawdzi się jednak w przypadku kobiet, które lubią zdobić swoje ciała w ten sposób. Nie każda pani chętnie chodzi w kolczykach czy bransoletce. Przed zakupem biżuterii trzeba się więc zorientować, jakie świecidełka mogłyby przypaść do gustu obdarowywanej kobiecie. Ewelina Gazda z centrum jubilerskiego radzi: Najlepiej wybrać zestaw, który jest uniwersalny. Obecnie furorę robi biżuteria z kamieni Swarovskiego, w najróżniejszych kolorach. Komplet biżuterii z kryształami Swarovskiego można kupić już od 60 złotych wzwyż (źródło cytatu: Prezent na Dzień Kobiet? Nie trzeba wydawać fortuny, nowiny24.pl).
Coraz modniejszym upominkiem z okazji Dnia Kobiet stają się wszelkiego typu vouchery, w tym na masaż lub zabiegi pielęgnacyjne w gabinetach kosmetycznych. Panie, które uwielbiają relaks po ciężkim tygodniu pracy, chętnie wykorzystają taki bon.
Koszt vouchera: od 60 złotych wzwyż – w zależności od rodzaju wybranych zabiegów.
Prezenty na Dzień Kobiet powyżej 100 złotych
Metamofroza i sesja zdjęciowa na Dzień Kobiet
W ostatnich latach, w okresie bezpośrednio poprzedzającym Dzień Kobiet można znaleźć bardzo wiele ogłoszeń, w których oferowana jest metamorfoza wraz z sesją zdjęciową.
Na czym polega taka usługa? Kobieta przechodzi tzw. metamorfozę wyglądu zewnętrznego, z reguły jest to stylizacja włosów oraz profesjonalne wykonanie makijażu. Następnie fotograf wykonuje jej serię zdjęć. Mogą to być sesje tematyczne lub standardowe. Efektem tych działań są niepowtarzalne fotografie, które stanowią pamiątkę na długie lata. Jak zauważa fotografka i miłośniczka mody Linda Parys: Wydaje mi się, że sesja fotograficzna wciąż jeszcze postrzegana jest dość celebrycko, jako przejaw próżności. Moim zdaniem udział w metamorfozie powinien być traktowany podobnie jak wizyta w SPA – robimy to, żeby poczuć się lepiej. Czy bardzo próżnym jest poświęcenie jednego, czy nawet kilku dni w roku, żeby zrobić coś tylko dla siebie? Nie wydaje mi się (źródło: Metamorfoza niejedno ma imię – wywiad, prezentokracja.pl).
Koszt takiej sesji z metamorfozą: od 300 złotych wzwyż.
Dzień w SPA – doskonały prezent na Dzień Kobiet
Wizyta w SPA to prezent na Dzień Kobiet, który z pewnością przypadnie do gustu praktyczniej każdej kobiecie, podobnie jak zabiegi pielęgnacyjne czy masaże. Pobyt w SPA zazwyczaj wiąże się z nieco większymi kosztami, tj. od 250 złotych wzwyż. Najbogatsze pakiety mogą kosztować nawet 1 500 – 1 800 zł w zależności, od wybranych zabiegów. Zabiegi upiększające i pielęgnacyjne są z reguły uzupełnione jacuzzi czy sauną.
Kolacja dla dwojga w wersji oryginalnej
Nieco innym pomysłem może być romantyczna kolacja dla dwojga. Prezent ten świetnie sprawdzi się w przypadku par, które rzadko mają czas, aby gdzieś wspólnie wyjść. Chociaż znajdzie się również coś dla osób, które mają dość przewidywalnych wizyt w lokalach. Są to tzw. kolacje w ciemności. Specjaliści z branży kulinarnej twierdzą, że wyłączając zmysł wzroku, można lepiej delektować się smakami potraw. Weronika Kantor z WyjątkowyPrezent.pl przyznaje: Całkowity brak światła wyłącza zmysł wzroku, ale dzięki temu wyostrza pozostałe zmysły pozwalające zwielokrotnić doznania smakowe. Podczas Kolacji w Ciemności, w specjalnie przygotowanej sali, każdy gość otrzymuje trzy kulinarne niespodzianki. Zarówno przystawka, danie główne, jak i deser są tajemnicą do momentu, aż goście nie spróbują potraw (źródło cytatu: Takiej kolacji jeszcze nie jadłeś. W Łodzi możesz zjeść „Kolację w Ciemności, www.tulodz.pl).
Koszt takiej kolacji: od 150 złotych wzwyż – przystawka, danie główne, deser.
Prezenty na Dzień Chłopaka do 100 złotych
Czekoladowy gadżet
Wielu panów to fani smakołyków w każdej postaci. W takim przypadku świetnym prezentem może okazać się czekoladowy gadżet, który nawiązuje do hobby chłopaka – samochód, motocykl, piwo, pad do gier, płyta winylowa czy narzędzia dla majsterkowicza. Największym powodzeniem cieszy się połączenie unikalnych kształtów i wyszukanych smaków czekolady. To może być czekoladowe Porshe czy BMW, ale także zestaw narzędzi do majsterkowania – przekonuje Marcin Gadulski ze sklepu z personalizowanymi czekoladkami. Koszt czekoladowych, personalizowanych smakołyków: od 50 złotych wzwyż.
Duża dawka adrenaliny
Wbrew pozorom nie trzeba dysponować dużym budżetem, aby zapewnić niezapomniane przeżycia mężczyznom lubiącym mocne wrażenia. Jak przekonuje prezes MyDeal.pl Filip Goździkiewicz: U nas najpopularniejsze są oferty z branży rozrywkowej, takie jak skoki na bungee, paintball, gokarty, czy jazda bolidem po torze wyścigowym (źródło cytatu: Z jakiego prezentu najbardziej ucieszyłby się Twój chłopak?, www.newsweek.pl). Tego typu prezenty to koszt od 80 złotych wzwyż.
Kilka godzin w Parku Trampolin
Kolejnym pomysłem na prezent jest voucher do parku trampolin. Panowie, którzy lubią aktywną rozrywkę, z pewnością docenią taki upominek. To świetny sposób na wspólne spędzenie Dnia Chłopaka oraz możliwość ponownego poczucia się niczym dziecko.
Koszt bonu to ok. 60 – 150 złotych dla dwóch osób.
Prezenty na Dzień Chłopaka powyżej 100 złotych
Być pilotem, kierowcą rajdowym, a może nauczyć się strzelać
Fani ekstremalnych przeżyć mogą ucieszyć się także z zapierających dech w piersiach przelotów samolotem, jazdy samochodem wyścigowym czy lotów paralotnią. Michał Wackowski z WyjątkowyPrezent.pl uważa: Pochwalić się można prezentami, które dostarczą niesamowitych wrażeń, np.: latanie samolotem jako pilot, jeżdżenie samochodem jako kierowca rajdowy czy kowbojska strzelanka (źródło cytatu: Z jakiego prezentu najbardziej ucieszyłby się Twój chłopak?, www.newsweek.pl). Koszt takiego prezentu: od 250 złotych wzwyż.
Coraz większą popularnością cieszą się także przejazdy Monster Truckiem oraz wizyty na strzelnicach. Nasze bestsellery kupowane z okazji Dnia Chłopaka to na przykład jazda Monster Truckiem albo przygoda na strzelnicy (źródło cytatu: Z jakiego prezentu najbardziej ucieszyłby się Twój chłopak?, www.newsweek.pl).
– przekonuje Ewa Wyszomirska z KatalogMarzen.pl. Koszt takiego prezentu: od 120 złotych wzwyż.
Lot w tunelu aerodynamicznym jako prezent na Dzień Chłopaka
Inną propozycją na prezent na Dzień Chłopaka jest lot w tunelu aerodynamicznym. W Polsce powstaje ich coraz więcej, a z roku na rok zainteresowanie taką formą rozrywki wzrasta. Taki prezent doceni chłopak, który marzy o tym, aby skoczyć ze spadochronem. Specjaliści z branży uważają, że to świetny wstęp właśnie dla takiego skoku. Niektórzy twierdzą nawet, że lot w tunelu aerodynamicznym daje większą frajdę niż sam skok ze spadochronem. Bardzo fajne jest poczucie większej wolności związane z tym, że nie ma ograniczeń przestrzennych, nie ma ścian, jak w tunelu. Ale szybko się okazało, że pojawia się inne ograniczenie – czasu. Po wyskoczeniu z samolotu ze standardowej wysokości 4000 metrów mam tylko ok. 45 sekund, maksymalnie minutę, na swobodne opadanie, potem muszę otworzyć spadochron (źródło cytatu: Maja Kuczyńska bohaterką filmu „Out of Frame”, polskatimes.pl) – przekonuje Maja Kuczyńska, mistrzyni indoor skydiving. Koszt pakietu po 2 minuty dla dwóch osób to wydatek rzędu od 300 złotych wzwyż.