

Walentynki zbliżają się coraz większymi krokami. 14 lutego to dzień, który ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Niektórzy nie widzą sensu obchodzenia Święta Zakochanych, inni o nim zapominają, a jeszcze inni traktują jako dobrą okazję do wyrażenia swoich uczuć. Wiele par w ten dzień obdarowuje się upominkami.
Bez względu na stosunek do Walentynek, to doskonała okazja do celebrowania swojej miłości czy wyrażenia sympatii do drugiej osoby. Święto Zakochanych najczęściej spędzamy z drugą połówką. Wspólnie idziemy na romantyczny film do kina, na kolację do restauracji lub w inny sposób razem spędzamy czas. Walentynki to także dzień, w którym wiele mężczyzn decyduje się na oświadczyny. Pierścionek zaręczynowy to jednak niejedyny prezent, który sprawdzi się 14 lutego.
Walentynki – nieco historii
Walentynki, czyli z angielskiego Valnetine’s Day to coroczne święto, które obchodzone jest 14 lutego. Na południu i zachodzie Europy Święto Zakochanych obchodzone było już w średniowieczu. W Polsce Walentynki zyskały na popularności dopiero w latach 90. XX wieku.
Ciekawostki o Walentynkach
Oto garść ciekawostek o Walentynkach:
- Patronem Walentynek jest św. Walenty. W Terni znajduje się bazylika jego imienia. Przez wiele osób jest ona uznawana za miejsce kultu. Co roku w niedzielę, która poprzedza Święto Zakochanych, bazylikę odwiedzają narzeczeni, którzy składają sobie przyrzeczenie miłości.
- W Polsce relikwie świętego Walentego znajdują się m.in. w Chełmnie, Lublinie i Krakowie.
- Nierozerwalną tradycją związaną z obchodami Święta Zakochanych jest wręczanie sobie walentynkowych kartek.
Prezent na Walentynki dla niej
Jednym z najpopularniejszych prezentów wręczanych kobietom na Walentynki są kwiaty. Statystyczny polski mężczyzna obdarowuje nimi swoją wybrankę 2-3 razy do roku. Mogą one stanowić dodatek do prezentu lub jego bazę. Jakie kwiaty wybrać: cięte czy doniczkowe? Jak radzi ekspert do spraw etykiety Protocol School of Poland Dominika Grodowska, lepiej zdecydować się na rośliny cięte: Kwiaty cięte dają dużo radości, ale na krótko. Dlatego czasem kusi, aby sprezentować trwalsze kwiaty w doniczce. Jednak te są bardziej zobowiązujące. Trzeba je podlewać, nawozić, przycinać… Poza tym dochodzi jeszcze kwestia doboru doniczki, która powinna pasować do wnętrza, co jest dodatkowym kłopotem (źródło cytatu: Dzień Kobiet. Jak wręczyć kwiaty?, www.fakt.pl). Najlepiej kilka dni wcześniej zamówić bukiet w kwiaciarni, aby mieć pewność, że będzie spełniał oczekiwania nasze i osoby obdarowanej. Koszt bukietu: od 50 złotych wzwyż.


Kolejnym typowo walentynkowym prezentem dla kobiet jest bielizna. Tu należy jednak zachować pewną ostrożność, ponieważ nie wszystkie modele sprawdzą się w roli upominku. Przekonuje o tym ekspert ze sklepu www.brabirds.pl Iwona Misiewicz: W przypadku wyboru tego rodzaju prezentu powinniśmy w zasadzie rozpatrywać jedynie takie produkty jak bieliznę nocną, szlafroczki czy tzw. doły, czyli majtki. Przy czym trzeba wówczas bardzo dobrze znać gust i upodobania osoby, dla której kupujemy. Nie każdej kobiecie do gustu przypadnie koronkowy szlafroczek i nie każda też preferuje stringi. Natomiast samodzielny zakup biustonosza nie powinien być w ogóle brany pod uwagę i gorąco go odradzam. Dlaczego? Ponieważ przy zakupie biustonosza najważniejsze jest dopasowanie, a to nie kończy się na rozmiarze. Konieczny jest dobór odpowiedniego fasonu, a z tym raczej nie uda się „na oko” (źródło cytatu: Bielizna w prezencie?, www.obcasypodlasia.pl). Jeżeli zdecydujemy się na zakup bielizny, postawmy na modele czerwone – kojarzone z barwą miłości, a tym samym Święta Zakochanych. Kobiety z poczuciem humoru z pewnością docenią zabawne prezenty, np. śmieszne skarpetki. Koszt bielizny: od 50 złotych wzwyż.
Markowe kosmetyki lub perfumy to prezent z kategorii „bezpieczne”. Sprawdzi się zawsze. Każda kobieta ma ulubiony zapach perfum. Panie, które lubią być rozpieszczane, docenią także luksusowe kosmetyki, takie jak płyny do kąpieli czy też balsamy do ciała. Koszt: od 80 złotych wzwyż.
Prezent na Walentynki dla niego
Mężczyzna w typie biznesmena lub też dbający o swój wizerunek z pewnością ucieszy się z galanterii skórzanej. Może to być skórzany portfel, pasek, wizytownik, aktówka czy torba np. na laptopa. Skóra to symbol kojarzony z elegancją i klasą. Zaletą tego materiału jest trwałość, estetyka i wysoka jakość. Koszt skórzanego paska to ok. 150-200 złotych, portfela zaś 100 złotych.
Większość mężczyzn to gadżeciarze – raczej nikogo nie powinno to dziwić. Tacy panowie docenią przedmioty, które niekoniecznie mogą wydawać się niezbędne. Upominków w postaci gadżetów można znaleźć naprawdę wiele. Przykładem jest, chociażby długopis z funkcją lasera, który sprawdzi się m.in. podczas prezentacji w pracy – koszt od 20 złotych wzwyż.
Nieco inną propozycją są akcesoria barmańskie – koszt od 50 złotych wzwyż. Mężczyzna, który uwielbia drinki, na pewno ucieszy się z takiego prezentu. Panowie, którzy słuchają muzyki podczas biegania czy jazdy na rowerze lub rozmawiają przez telefon podczas prowadzenia samochodu, docenią upominek w postaci słuchawek bezprzewodowych, np. dousznych – koszt od 50 złotych wzwyż.
O kolejnej inspiracji dotyczącej prezentu dla mężczyzny opowiada zastępca dyrektora do spraw sprzedaży na rynku tradycyjnym w firmie Profix Artur Wiśniewski: Doskonałym prezentem dla mężczyzny, nie są zazwyczaj, jak mogłoby się wydawać kobietom, perfumy od Diora, ale porządny zestaw narzędzi. To przydatny upominek, dzięki któremu możemy poczuć się jeszcze bardziej męsko przy swojej partnerce. Zyskujemy wówczas atrybut „złotej rączki”, która swojej pani przychyli nieba, da jej poczucie bezpieczeństwa. Zwyczajnie lubimy imponować zaradnością naszym towarzyszkom życia (źródło cytatu: Jaki prezent wybrać dla mężczyzny na święta, www.mybudujemy.pl). W zależności od budżetu możemy zdecydować się na zakup m.in. zestawu narzędzi – koszt od 200 złotych, nauszników przeciwhałasowych – od 30 złotych czy też wiertarki – od 600 złotych.
Prezenty uniwersalne – dla niej i dla niego


Istnieje taka grupa prezentów, z których ucieszą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Taki uniwersalny walentynkowy upominek to kubek. Może to być kubek termiczny lub ceramiczny – ze wspólnym zdjęciem, romantycznym napisem lub grafiką. Ciekawym rozwiązaniem są naczynia, które pod wpływem wysokiej temperatury wlewanego do nich napoju, odkrywają napis. Koszt kubka: od 25 złotych wzwyż.
Uniwersalnym prezentem, który podkreśli wagę łączących was uczuć, może być ramka ze wspólnym zdjęciem. Każda para ma jakąś ulubioną fotografię. Można ją wywołać, dokupić ramkę i prezent gotowy. Jeżeli takich zdjęć jest kilka, możemy zdecydować się na zakup multiramy z miejscem na kilka fotografii. Koszt ramki: od 20 złotych wzwyż.
Ostatnią propozycją na liście prezentów walentynkowych są gry lub zabawki dla dorosłych. Jeżeli w związek wdarła się rutyna, będzie to świetne rozwiązanie na zwalczenie nudy. Jak przekonuje Karina Małecka z firmy www.secretive.pl: Świetnym sposobem na przełamanie rutyny w sypialni jest wprowadzenie do niej akcesoriów i zabawek erotycznych. Badania wykazały, że nowe sposoby zabawy intymnej mogą stymulować mózg do produkcji dopaminy – neuroprzekaźnika, który odgrywa dużą rolę w tworzeniu pożądania seksualnego. Wypróbujcie wibrujących zabawek, które wywołają u was nowe, nieznane dotychczas uczucia (źródło cytatu: Rutyna nie musi dopadać Twojego związku, www.sitpol.com.pl). Jest to jednak propozycja dla odważnych – nie każdej osobie obdarowanej może przypaść do gustu. Koszt: od 50 złotych wzwyż.

