Na rynku jest wielu producentów dziecięcych zabawek. Ogromny wybór nie ułatwia znalezienia idealnego prezentu dla dziecka, wręcz przeciwnie. Podpowiadamy, czym można obdarować dzieci w różnym wieku i jaki prezent dla dziecka wybrać.
Prezent dla dziecka – czym się kierować?
spis treści:
Czym kierować się przy wyborze prezentu dla dziecka? Przede wszystkim jego wiekiem. Z innych zabawek ucieszy się 2-latek, a z innych 10-latek. Ciekawym i bardzo korzystnym rozwiązaniem jest połączenie rozrywki z funkcją edukacyjną. To właśnie podczas zabawy dziecko poznaje świat i najefektywniej uczy się. Edukacyjna zabawka to najlepszy sposób na skuteczną naukę. Odpowiedni prezent to także taki, którym dziecko nie przestanie się bawić po jednym dniu i chętnie będzie do niego wracało.
Pomysły na prezent dla noworodka
Pierwsze święta dzieci urodzonych tuż przed Bożym Narodzeniem z pewnością będą niezapomniane zarówno dla ich rodziców, jak i pozostałych członków rodziny. Pomimo to, że szkrab nic nie będzie pamiętał, warto przygotować prezent również się dla niego. Czym możemy obdarować noworodka? Oto kilka pomysłów na prezent dla malucha w pierwszych tygodniach życia.
Ubranko dla dziecka, od ok. 50 złotych – to najpopularniejszy prezent, który otrzymują najmłodsi członkowie rodziny. Może być to komplet składający się ze spodni i bluzki, body czy też sukienka dla dziewczynki. Pamiętajmy jednak o tym, aby kupić ubranko „na wyrost”. Dziecko szybko rośnie, a rodzice najczęściej sami kupują podstawową, pierwszą wyprawkę dla malucha.
Kocyk dla dziecka, od ok. 50 złotych – kocyk może być wykorzystywany jako nakrycie do snu lub otulacz w chłodniejsze dni. To uniwersalny prezent, który posłuży maluchowi nawet przez kilka lat. Nawet jeżeli rodzice mają już inny kocyk, z pewnością ucieszą się z kolejnego. Najlepiej wybrać kocyk z materiału przyjaznego delikatnej skórze dziecka.
Buciki „niechodki”, od ok. 25 złotych – pierwsze buciki dziecka mają chronić stópki dziecka przed zmarznięciem. Nie służą do chodzenia, więc najczęściej są wykonane z grubszego materiału. Ponadto mogą stanowić uzupełnienie stylizacji malucha.
Zabawki ułatwiające zasypianie, od ok. 40 zł – wśród najpopularniejszych modeli zabawek ułatwiających zasypianie są oczywiście pluszaki. W sklepach z zabawkami dla dzieci i artykułami dla niemowląt można kupić m.in. zabawkę imitującą dźwięki (np. bicie serca mamy). Mamy często zachwalają także przytulanki w formie niewielkich kocyków, którymi dziecko otula buzię do snu.
Gips lub masa solna do odciśnięcia rączki lub stópki maleństwa, od ok. 30 zł – to świetna pamiątka na lata. Dziecko urośnie, a jego małe rączki i stópki pozostaną nie tylko we wspomnieniach, ale także w formie odlewu. W sklepach można znaleźć zestawy wraz z ramkami na zdjęcia.
Pomysły na prezent dla dziecka do 2 lat
Małe dzieci, które dopiero poznają świat są bardzo zainteresowane prostymi, kolorowymi kształtami. Jeżeli zabawka ma dodatkowo różnorodne w dotyku struktury, np. wypustki i wydaje przyjazne dźwięki, to z pewnością spodoba się maluchowi. Oto kilka ciekawych pomysłów na prezent dla dziecka do 2 lat.
Mata edukacyjna, od ok. 80 złotych – to propozycja dla najmłodszych. Jej zadaniem jest stymulowanie rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia. Zazwyczaj wyposażona jest w pałąk, na którym zawiesza się zabawki skupiające uwagę malucha. Mata edukacyjna może być wyposażona w elementy wydające dźwięk.
Edukacyjny chodzik, od ok. 150 – 200 złotych – to edukacyjna zabawka dla dzieci, które uczą się stawiać swoje pierwsze kroki. Zabawka rozwija motorykę i stymuluje zmysły malucha. Najczęściej modele wyposażone są w dodatkowe elementy, m.in.: kolorowe cyferki, proste układanki czy różne faktury materiałów.
Szumiąca maskotka, od ok. 100 – 150 złotych – to hit ostatnich sezonów. Maskota wydaje przyjemne, usypiające szumy, które uspokajają dziecko. Szumiący miś może być pierwszą maskotką towarzyszącą dziecku w jego rozwoju. Na rynku dostępne są modele w formie przytulanki lub zawieszki np. na kołyskę.
Książeczki dla małych dzieci z bezpiecznych materiałów (np. plastiku, tkaniny), od ok. 50 złotych – pierwsze książeczki dla dzieci nazywane są sensorycznymi. Wersje dla najmłodszych dodatkowo wyposażone są m.in. w gryzaki. Książeczki sensoryczne wspierają rozwój dziecka, np. trenując spostrzegawczość czy też ćwicząc akomodację oka. Dla dwulatka świetnie sprawdzą się także proste bajeczki z kolorowymi obrazkami.
Pomysły na prezent dla dziecka w wieku 3 – 5 lat
Dziecko w wieku 3 – 5 lat to przedszkolak, który ma już swoje zainteresowania. Pasji może być wiele – od szybkich wyścigowych samochodów, przez układanie klocków, po poznawanie gatunków dinozaurów. Oto trzy inspirujące pomysły na prezent dla dziecka w wieku 3 – 5 lat.
Klocki, od ok. 50 złotych – to uniwersalny prezent zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Pomagają w rozwijaniu wyobraźni oraz kreatywności. Dzieci mogą mieć kilka modelów klocków, którymi będą bawiły się nawet przez długi czas. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup klocków producenta, który wprowadza na rynek różne, kompatybilne ze sobą serie. Dzięki temu kolekcja dziecka może systematycznie powiększać się o kolejne modele.
Samochód sterowany pilotem, od ok. 50 złotych – marzeniem niemalże każdego chłopca jest wcielenie się w rolę kierowcy rajdowego. Samochód na pilot spełnia dziecięce marzenia i zapewnia wiele godzin fascynującej rozrywki. Zabawka ćwiczy zręczność i refleks malucha.
Kreatywne zabawki, od ok. 150 złotych – dzieci uwielbiają bawić się w dorosłych, podpatrują ich na każdym kroku i chętnie wchodzą w ich role, dlatego znakomitym pomysłem może być zakup m.in. zabawkowej kuchni, stoiska hot-dogów, kasy fiskalnej, straganu z warzywami, warsztatu z narzędziami, pizzerii, stacji benzynowej czy banku. Zestawy najczęściej są w pełni wyposażone, dzięki czemu zapewniają zabawę na wiele godzin. To także świetny sposób na wspólne spędzanie czasu i naukę. Dla przykładu podczas zabawy w „sklep” dziecko może uczyć się nominałów banknotów. Maluchy, które uwielbiają pomagać podczas gotowania, z pewnością ucieszą się z zabawkowej kuchni. Gdy rodzice przygotowują obiad, dzieci mogą zająć się przyrządzeniem „plastikowych” posiłków.
Tor wyścigowy, od ok. 50 złotych – to zabawka, która pozwala na rozwój logicznego myślenia i zręczności. Warto wybrać taki model, który dziecko może dowolnie składać, tworząc różnorodne kombinacje.
Zegar do nauki godzin, od ok. 30 złotych – przedszkolak chętnie przyswaja nowe umiejętności. Jeżeli więc dziecko ciągle pyta „która godzina?”, być może warto kupić specjalny, kolorowy zegar do nauki godzin?
Przytulanki do samodzielnego wykonania, od ok. 40 złotych – oczywiście w przypadku tej zabawki konieczna będzie pomoc rodziców. To świetny sposób na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Zestaw przytulanek do samodzielnego wykonania składa się m.in. z wykrojonych materiałów, nitek do zaszycia, wypełnienia oraz instrukcji.
Książeczki, od ok. 20 złotych – książka to świetny sposób na prezent dla dziecka w każdym wieku. Rozwija wyobraźnię, wspiera naukę czytania oraz ułatwia zasypianie. Większość dzieci uwielbia wspólne czytanie bajek na dobranoc.
Pomysły na prezent dla dziecka w wieku 6 – 8 lat
Dzieci, które uczęszczają do szkoły, często są bardzo podatne na wpływ otoczenia. To czas kiedy rówieśnicy zaczynają odgrywać główną rolę w kształtowaniu upodobań dziecka. Zdarza się więc, że dzieci proszą świętego Mikołaja, aby ten przyniósł im coś, czym bawią się już jego koledzy. Jaki prezent dla dziecka w wieku 6 – 8 lat wybrać?
Gra planszowa, od ok. 50 złotych – pomaga w rozwoju wyobraźni, zręczności oraz logicznego myślenia. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele gier planszowych. Warto zadbać, aby były one dostosowane do kategorii wiekowej dziecka. Gry „na wyrost” mogą wywołać w dziecku frustrację i zniechęcić do tego rodzaju rozrywki. Wiele planszówek zostało stworzonych z myślą o rodzinnych rozgrywkach. Wspólna gra rodziców z dziećmi, to znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu.
Wrotki, od ok. 100 złotych – współcześnie dzieci chętniej spędzają czas na oglądaniu telewizji, graniu na smartfonach lub komputerach niż na świeżym powietrzu. Stanowi to istotny problem cywilizacyjny. Odpowiednio dobrany prezent może zachęcić do aktywnej zabawy. Wrotki to świetna propozycja zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Należy jednak pamiętać o tym, że początkowo trzeba będzie poświęcić dziecku kilka godzin na naukę. Do wrotek koniecznie będzie dokupienie ochraniaczy na kolana i łokcie oraz kask.
Tor wyścigowy, od ok. 90 złotych – prawdziwa gratka dla młodego fana motoryzacji. Podobnie jak w przypadku klocków warto rozważyć możliwość zakupienia toru kompatybilnego z innymi torami dla wyścigówek. Wówczas będzie go można dowolnie rozbudowywać o nowe atrakcje.
Pomysły na prezent dla dziecka w wieku powyżej 8 lat
Ośmiolatkowie i starsze dzieci szkolne z reguły mają już jakieś pasje, np. malowanie, śpiewanie, gra w piłkę czy taniec. Im starsze dziecko, tym prezent powinien być bardziej przemyślany. Oto kilka inspirujących pomysłów na prezent dla dziecka w wieku 8 lat i więcej.
Komplet piłkarski ulubionej drużyny, od ok. 50 złotych – chłopcy i dziewczynki w wieku szkolnym zaczynają uczęszczać na dodatkowe zajęcia, w tym zajęcia sportowe. Komplet piłkarski ulubionej drużyny to strój, który dziecko może założyć na treningi lub lekcje wychowania fizycznego.
Mini hodowle kryształów, od ok. 30 złotych – zestawy do samodzielnej hodowli kryształów to zabawka edukacyjna. To znakomite połączenie rozrywki z edukacją. Niektóre modele dodatkowo świecą w ciemności. Z tej serii można kupić również np. zestaw młodego chemika.
Mikroskop, od ok. 60 złotych – umożliwia oglądanie różnorodnych preparatów w dużym powiększeniu. Zabawka rozbudza ciekawość, poszerza dziecięce horyzonty i może posłużyć podczas zajęć w szkole.
Teleskop, od ok.70 złotych – dla początkującego miłośnika astronomii wystarczy podstawowy model. Dzieci zainteresowane niebem i gwiazdami, będą mogły podziwiać przez teleskop ciała niebieskie oraz bliżej przyjrzeć się popularnym gwiazdozbiorom.
Słuchawki, od ok. 30 złotych – to świetny prezent nie tylko dla młodych miłośników muzyki. Różnokolorowe modele z pewnością przypadną do gustu zarówno starszakom, jak i nastolatkom. W przypadku zakupu słuchawek dla dzieci warto znaleźć model z ograniczeniem głośności. Takie urządzenia chronią słuch najmłodszych przed uszkodzeniem.
Jeżeli brak nam pomysłu na to, co kupić dziecku, zawsze możemy zapytać je o to wprost lub poprosić o napisanie listu do świętego Mikołaja. Ważne, aby upominek był przemyślany i sprawiał radość dziecku. Nieprzemyślany prezent może przez długi czas zalegać nieużywany w kącie pokoju dziecięcego.