Prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Koszty związane z uzyskaniem takich uprawnień nie należą do niskich. Niemniej jest to inwestycja na lata, która w wielu przypadkach może okazać się niezbędna. Niektórzy tuż po ukończeniu 18. roku życia pragną „zdać prawko”, inni decydują się na kurs prawa jazdy dopiero w sytuacji bliskiej perspektywy kupna czy otrzymania np. służbowego samochodu. Jeszcze inni w ogóle nie czują potrzeby prowadzenia „czterech kółek”.
Koszt kursu na prawo jazdy uzależniony jest m.in. od kategorii oraz miasta, w którym decydujemy się na zdobycie uprawnień. Ośrodki szkolenia kierowców mają różne ceny. Natomiast opłaty egzaminacyjne za egzaminy państwowe zdawane w ośrodkach ruchu drogowego WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) są identyczne w całym kraju.
Ile kosztuje prawo jazdy 2019? Jakich formalności należy dopełnić? Czy w 2019 roku kierowców czekają zmiany dotyczące uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi?
Prawo jazdy – zdawalność
spis treści:
Średnia zdawalność egzaminu praktycznego w Polsce to około 35%. Dla porównania u naszych zachodnich sąsiadów jest to około 70%. Czy to oznacza, że Niemcy są lepszymi kierowcami od Polaków? Według niektórych specjalistów problem niskiej zdawalności wśród polskich kierowców dotyczy nie ich umiejętności a charakteru działania Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Według raportu NIK 88% przychodów ośrodków egzaminacyjnych to pieniądze z opłat egzaminacyjnych, z tego aż 70% stanowią wpływy z egzaminów poprawkowych. Posłowie obiecują zająć się kwestią finansowania WORD-ów.
Dyrektor WORD-u w Katowicach Roman Bańczyk zapytany o to, co jest powodem niskiej zdawalności wśród polskich kierowców, odpowiada:Stres ma (…) duży wpływ na wyniki egzaminu. Staramy się tak zorganizować testy teoretyczne i praktyczne, żeby nie zwiększać zdenerwowania u zdających. Najważniejszymi przyczynami słabych wyników egzaminacyjnych są jednak inne czynniki. Po pierwsze, często za duża jest przerwa między zakończeniem kursu a samym egzaminem. Po drugie, poziom kształcenia w niektórych ośrodkach jest słaby. Przygotowują one głównie do zdania egzaminu teoretycznego oraz na placu manewrowym. Tymczasem, gdy osoby egzaminowane wyjeżdżają na miasto, widać, że nie radzą sobie w ruchu drogowym. Rada z tego wynika jedna – okres pomiędzy zakończeniem kursu oraz egzaminem trzeba wykorzystać na dodatkowe ćwiczenie jazdy, głównie w natężonym ruchu miejskim (źródło cytatu: Egzamin na prawo jazdy: Roman Bańczyk: Nie ma kierowców doskonałych [WYWIAD], https://dziennikzachodni.pl/).
Prawo jazdy 2019 – ile kosztuje kurs?
Kursy na prawo jazdy organizują prywatne ośrodki szkolenia kierowców. Dlatego ich ceny mogą różnić się między sobą. Różnice pomiędzy najtańszym a najdroższym kursem mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Koszt kursu na prawo jazdy kategorii B zależy przede wszystkim od miasta, w którym działa dany ośrodek. Jak można się domyślić, w czołówce najdroższych ofert znajduje się Warszawa.
Cena kursu na prawo jazdy kategorii B wynosi około 800 – 2000 złotych. Jest on podzielony na dwie części po 30 godzin: teoretyczną i praktyczną. Na kursie teoretycznym przyszły kierowca poznaje zasady dotyczące poruszania się po drogach oraz zapisy kodeksu drogowego. Część praktyczna obejmuje naukę jazdy pojazdem – po placu oraz po mieście. Cena kursu na prawo jazdy uzależniona jest m.in. od:
ceny za godzinę jazdy ustalonej przez ośrodek szkolenia kierowców
liczby wykupionych godzin jazdy (co najmniej 30 godzin)
miasta, w którym działa ośrodek szkolenia kierowców
Niektóre ośrodki szkolenia kierowców oferują możliwość rozłożenia kosztów kursu na raty. Inne z kolei mogą zaproponować korzystne promocje dla przyszłych kierowców, którzy zdecydują się wykupić więcej niż 30 godzin jazdy.
W przypadku innych kategorii prawo jazdy, np. na samochody ciężarowe czy ciągniki siodłowe należy liczyć się z nieco wyższym kosztem kursu. Mowa tu o wydatkach rzędu:
kategoria C – uprawniająca do kierowania m.in. pojazdami o masie przekraczającej 3,5 t z wyjątkiem autobusów, ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz pojazdem z przyczepą lekką – ok. 2000 – 2500 złotych
kategoria D – uprawniająca do kierowania m.in. autobusem, pojazdem z przyczepą lekką oraz ciągnikiem rolniczym – ok. 3500 – 4500 złotych.
W przypadku kategorii A uprawniającej do kierowania motocyklem koszt kursu waha się w granicach 800 – 1400 złotych.
Prawo jazdy 2019 – ile kosztuje egzamin?
Koszt egzaminu uzależniony jest od rodzaju zdobywanych uprawnień. W całej Polsce obowiązuje jeden cennik. Kierowcy muszą liczyć się z co najmniej dwoma opłatami:
za egzamin teoretyczny
za egzamin praktyczny
Dodatkowo osoby, którym nie uda się zdobyć prawo jazdy za pierwszym razem, muszą przygotować się na poniesienie kolejnych opłat, tj. np. za egzamin poprawkowy. Opłata za egzamin poprawkowy wynosi dokładnie tyle samo, ile za pierwsze podejście do egzaminu.
Cena egzaminu poprawkowego bez względu na kategorię wynosi 30 złotych.
Egzamin praktyczny koszty kategorii:
AM – 140 złotych
A, A1, A2 – 180 złotych
B – 140 złotych
B1, C1, D1, T – 170 złotych
C, D – 200 złotych
B (96) – 170 złotych
B+E – 200 złotych
C1+E, C+E, D1+E, D+E – 245 złotych
pozwolenie na kierowanie tramwajem – 125 złotych
Na 50% zniżki mogą liczyć osoby niepełnosprawne, które dysponują odpowiednim orzeczeniem lekarskim. Musi ono zawierać adnotację, że osoba może prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do danego typu schorzenia oraz jazda egzaminacyjna odbywać się będzie właśnie takim pojazdem.
Po zdanym egzaminie na prawo jazdy kierowca musi ponieść jeszcze jedną opłatę w wysokości 100 złotych 50 groszy. Jest to koszt wyrobienia dokumentu potwierdzającego nabyte uprawnienia.
Prawo jazdy 2019 – formalności, których należy dopełnić
Zanim jednak przystąpimy do kursu na prawo jazdy, konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Od 2014 roku przyszli kierowcy muszą zdobyć unikalny numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Bez niego nie można odbyć kursu ani przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Aby otrzymać taki numer, należy odwiedzić miejski wydział komunikacyjny w miejscu zameldowania. Wydanie numeru jest bezpłatne, należy jednak zebrać wymagane dokumenty. Są to:
badanie lekarskie – zazwyczaj wykonywane przez ośrodek szkolenia kierowców po zapisaniu się na kurs
zdjęcia do dokumentu z wizerunkiem „od przodu” (wymiary 3,5 x 4,5 cm)
dokument tożsamości
ksero prawo jazdy, o ile już je posiadamy
Koszt badania lekarskiego wynosi 200 złotych. Dodatkowo osoby, które zamierzają zdawać prawo jazdy kategorii C, C+E, D1 oraz D muszą wykonać badanie psychotechniczne – koszt 150 złotych. Wydatki związane z wykonaniem zdjęcia mogą wynieść ok. 20 – 40 złotych.
Prawo jazdy 2019 – zmiany, jakie mogą zostać wprowadzone
O zmianach, które mają dotyczyć prawo jazdy, słyszymy już od dawna. Obostrzenia mają dotyczyć przede wszystkim młodych kierowców. Wprowadzenie zmian uwarunkowane jest między innymi sprawnym działaniem systemu CEPiK. Oto nowe zasady, które mogą objąć przyszłych nowych kierowców:
Okres próbny – 2-letni okres próbny ma dotyczyć wszystkich nowych kierowców. W tym czasie będą musieli oni odbyć szkolenia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Limity prędkości – kierowca przed upływem 8. miesiąca okresu próbnego nie będzie mógł przekraczać prędkości. W obszarze zabudowany będzie mógł jechać z prędkością do 50 km/h, poza obszarem zabudowanym – do 80 km/h, na drogach ekspresowych dwujezdniowych i autostradach – do 100 km/h.
Nowych kierowców ma obowiązywać zakaz podejmowania pracy w charakterze kierowcy przez 8 miesięcy.
Dodatkowo samochód, którym będzie poruszał się młody kierowca przez 8 miesięcy od dnia uzyskania prawo jazdy, będzie musiał być oznakowany. Symbol „zielonego listka” znajdzie się z przodu i z tyłu auta.
Okres próbny będzie mógł zostać przedłużony, gdy kierowca dopuści się wykroczeń z mandatem karnym.
Niektórzy eksperci chcą także, aby pojawiły się zmiany dotyczące jazdy z opiekunem. Mowa tu o tym, aby kandydaci na kierowców mogli uczestniczyć w jazdach w ruchu drogowym wraz ze swoimi opiekunami. Osoba, która zakończy kurs w ośrodku szkolenia kierowców, będzie mogła skorzystać z kilku jazd w towarzystwie osoby doświadczonej prywatnym pojazdem. Jak podkreśla egzaminator WORD Lublin Dariusz Chyćko: Ten nowy przepis jest pewną jaskółką, która umożliwi rozszerzenie kompetencji kandydata na kierowcę. Chodzi o to, by m.in. wypracował w sobie umiejętność obserwacji ruchu drogowego z uczestnictwem innego kierowcy, rozszerzał swoje kompetencje wyniesione z kursu. To są oddzielne umiejętności, które w całości składają się na potencjał młodego kierowcy (źródło: Egzamin teoretyczny ważny tylko przez rok. Projekt zmian przepisów dla kandydatów na kierowców, http://www.polsatnews.pl/.)
Prawo jazdy 2019 – zmiany w dokumentach
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację rozporządzenia, zgodnie z którą z dokumentu prawo jazdy ma zniknąć rubryka z adresem zamieszkania kierowcy.
To nie koniec zmian, które mogą nastąpić w dokumentach uprawniających do kierowania pojazdami. Minister Cyfryzacji Marek Zagórski przyznaje, że jest plan, aby prawo jazdy było dostępne – podobnie jak dowód osobisty – w wersji cyfrowej: Z dokumentów, których posiadanie przy sobie jest niezbędne, zostaje nam jeszcze prawo jazdy. Dowodu osobistego nie musimy mieć przy sobie, choć, pomimo iż możemy mieć w smartfonie jego wersję elektroniczną, są sytuacje, w których plastikowy dowód jest konieczny. Czyli już jesteśmy blisko tego momentu, gdy wszystkie dokumenty będą mieć wersję mobilną – w tym kierunku idzie świat (źródło cytatu: Minister Cyfryzacji twierdzi, że już w przyszłym roku wymienimy prawo jazdy na elektroniczne, https://www.spidersweb.pl/2018/10/prawo-jazdy-w-wersji-elektronicznej.html).