Każdy, kto ma własne mieszkanie, wie, że nie uniknie pewnych wydatków. Mowa tu między innymi o zakupie mebli czy sprzętu AGD. Konieczność zakupu nowych urządzeń gospodarstwa domowego najczęściej spowodowana jest ich awarią lub po prostu zużyciem. Dodatkowo koszt naprawy takiego uszkodzonego urządzenia nierzadko jest równy cenie zakupu nowego. Wiele osób staje wówczas przed dylematem; naprawiać czy kupić nowe? Wydaje się, że w takim przypadku najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji jest jednak zakup nowego sprzętu. Szczególnie jeśli chodzi o tak istotny element wyposażenia domowej kuchni jak lodówka. Skąd wziąć pieniądze na zakup lodówki? Czy pożyczka na lodówkę jest dobrym rozwiązaniem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki?
spis treści:
Okazuje się, że Polacy podczas zakupu nowego sprzętu AGD biorą pod uwagę głównie dwa elementy, tj. wzornictwo czyli wygląd oraz cenę. Krzysztof Wasilewski Product Manager marki Liebherr zauważa, że taki sposób podejścia do tematu zakupu nowej lodówki, może być błędny: Statystyki pokazują, że przy zakupie chłodziarki lub chłodziarko-zamrażarki najczęściej kierujemy się wyglądem i ceną. To, co możemy ocenić, to solidność konstrukcji i wygląd urządzenia. Natomiast uważam, że nie jest to do końca właściwa droga, ponieważ urządzenia chłodnicze wbrew pozorom bardzo się różnią technologicznie. W chłodnictwie tak naprawdę najważniejsze jest to, czego nie widać (źródło: Lodówki różnią się od siebie technologicznie. Te nowoczesne potrafią znacząco wydłużyć czas utrzymania świeżości produktów, www.lifestyle.newseria.pl).
Aby ułatwić znalezienie lodówki spełniającej nasze oczekiwania warto nieco zawęzić obszar poszukiwań. Wiceprezes sklepu internetowego AGDMedia.pl Michał Pachlewski przekonuje: Przed zakupem nowej lodówki powinniśmy podjąć kilka podstawowych decyzji, dzięki którym znacznie zawęzimy obszar naszych poszukiwań (źródło: Jak krok po kroku wybrać lodówkę, gazetalubuska.pl).
Oto lista elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki:
Producenci lodówek oferują bardzo wiele typów i rodzajów sprzętu, który różni się od siebie nie tylko wyglądem i gabarytami, ale przede wszystkim zastosowanymi funkcjami.
Podstawowe rodzaje lodówek:
lodówki jednodrzwiowe wolnostojące
wolnostojące chłodziarki-zamrażarki (dwudrzwiowe)
lodówki typu French Door – taka lodówka wyposażona jest w podwójne drzwi oraz osobną, dolną zamrażarkę w postaci szuflady lub zwykłej przestrzeni z osobnymi drzwiami. To jeden z droższych typów lodówek, którego ceny rozpoczynają się od 4000 złotych
lodówki Multi Door (trzydrzwiowe lub czterodrzwiowe)
lodówki typu „side by side” zwane także amerykańskimi – to duże dwudrzwiowe lodówki z dwiema komorami. Podział na komory pozwala ograniczyć utratę chłodnego powietrza przy otwieraniu drzwiczek oraz wydzielić strefy przeznaczone do konkretnych celów
lodówki do zabudowy (z reguły mniejsze niż modele wolnostojące)
Klasa energetyczna lodówki czyli ile prądu „ciągnie” lodówka
Klasa energetyczna sprzętu AGD określana jest literami alfabetu od A do G. W przypadku lodówek najpopularniejsze i najczęściej spotykane modele posiadają jedną z trzech najwyższych klas energetycznych: A+, A++ lub A+++. Najmniej energii zużywają sprzęty oznaczone A+++. W dłuższej perspektywie czasowej wybór energooszczędnej lodówki może przyczynić się do znacznego obniżenia rachunków za prąd. Dlatego warto zwracać uwagę na klasę energetyczną lodówki. Dla przykładu chłodziarka z oznaczeniem A+++ zużywa mniej niż 200 kWh rocznie, gdy podobny sprzęt o klasie energetycznej A+ już prawie 300 kWh rocznie. Natomiast różnica pomiędzy klasą A+ a A++ jest niewielka i wynosi kilkanaście kWh rocznie. Współcześnie na naszym rynku lodówki z klasą energetyczną A+++ są ogólnie dostępne.
Jak zauważa Krzysztof Wasilewski: Na rynku mamy już cały szereg urządzeń w klasie A z potrójnym +, pojawiają się jeszcze bardziej ekonomiczne, które powinny mieć czwarty +, ale na razie nie może to być pokazane (źródło: Jak krok po kroku wybrać lodówkę, gazetalubuska.pl).
Pojemność lodówki
Na karcie energetycznej urządzeń podana jest pojemność osobno dla lodówki i osobno dla zamrażarki. Pojemność urządzenia związana jest bezpośrednio z jego rozmiarem. Im mniejsza lodówka, tym mniejsza pojemność i na odwrót – im większa lodówka, tym większa pojemność. Michał Pachlewski przekonuje: Zarówno wielkość lodówki, a co się z tym wiąże jej pojemność, ma bezpośrednie przełożenie na zużycie energii, dlatego ważne jest odpowiednie dobranie lodówki do potrzeb gospodarstwa (źródło: Jak wybrać lodówkę, www.kuchenny.com.pl).
Jak wybrać właściwą pojemność lodówki?
Średnio przyjmuje się, że:
dla 2 – 3-osobowej rodziny idealnie sprawdzą się mniejsze lodówki do zabudowy
dla 3 – 4-osobowej rodziny najlepsze są modele o wysokości 185 – 200 cm oraz szerokości i głębokości ok. 50 -70 cm
dla większych rodzin polecane są lodówki o szerokości 80 – 95 cm, np. side by side, Multi Door czy French Door
Według Michała Gołdy ze sklepu internetowego NEO24.pl: Interesującym rozwiązaniem są również lodówki typu side by side. Charakteryzuje je para drzwi otwieranych od środka na zewnątrz, za którymi umieszczone są osobno – w jednym pionie chłodziarka, a w drugim pionie zamrażarka. Są to największe urządzenia, ponieważ ich pojemność może sięgać nawet 550 litrów. Jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób, które przechowują oraz mrożą w lodówce większą ilość produktów.
Agregat lodówki
W nowoczesnych lodówkach stosuje się jeden agregat, który ma obsłużyć całe urządzenie. Dawniej urządzenia wyposażane były w dwa agregaty. Wyróżnia się trzy podstawowe typy agregatów:
proste agregaty tłokowe – charakteryzują się głośniejszą pracą, mogą wprawiać lodówkę w drgania
kompresory inwerterowe – z reguły producenci oferują na nie 10 lat gwarancji, ten rodzaj jest zdecydowanie cichszy w pracy i mniej awaryjny
inwertery liniowe – są rozwiązaniem najcichszym i jednym z najtrwalszych wśród aktualnie dostępnych agregatów
Podczas wyboru lodówki istotna jest również liczba agregatów oraz termostatów. Agregat powoduje schłodzenie wnętrza chłodziarki i zamrażarki, natomiast termostat odpowiada za regulację temperatury w całym urządzeniu. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są lodówki z pojedynczym agregatem i termostatem, gdzie chłodziarka oraz zamrażalnik pracują jednocześnie, a termostat reguluje temperaturę całego urządzenia – dodaje Michał Gołda.
Głośność lodówki wyrażona w decybelach (dB) również powinna znaleźć się na karcie energetycznej naklejonej na sprzęcie. Wartość podawana jest wyłącznie z uwzględnieniem pracującego agregata. Warto mieć na uwadze fakt, że np. system No Frost może generować dodatkowe dźwięki, które przypominają pukanie lub pękanie. Najcichsze chłodziarki na rynku oferują głośność ok. 35 dB. Najgłośniejsze zaś – nawet 46 dB.
Wzornictwo lodówki
Coraz więcej producentów wprowadza różnorodne wersje kolorystyczne lodówek. Niestandardowe modele mogą jednak nieco więcej kosztować. W sklepach najczęściej można spotkać lodówki w kolorze białym emaliowane oraz srebrnym, z powłoką emaliowaną, ze szczotkowanej stali lub aluminium. Rzadziej spotykane są modele czarne, emaliowane, ze szklanym frontem.
W sklepach coraz częściej można spotkać modele, które przybierają odcienie grafitu lub naturalnej stali. Niektóre firmy oferują zarówno modele nowoczesne, jak i retro. Te drugie są jednak za zwyczaj dużo droższe.
Funkcje dodatkowe lodówki
Wśród najczęściej spotykanych funkcji dodatkowych w lodówkach wymienia się:
system No Frost – odpowiada za automatyczne odszranianie i odmrażanie lodówki
programatory – tańsze modele wyposażone są w pokrętło umożliwiające ustawienie temperatury w chłodziarce, droższe modele zaś mogą być wyposażone w dwa termostaty, czujnik domknięcia drzwi czy też funkcję szybkiego chłodzenia
komora, strefa 0° – temperatura w niej utrzymuje się na poziomie od 0°C do +3°C, jej zadaniem jest przedłużenie trwałości przechowywanych produktów spożywczych
inne specjalne komory świeżości
Są specjalne komory, gdzie regulujemy wilgotność, temperatura jest utrzymywana na niskim poziomie, niewiele ponad zero stopni. I tutaj są pewne różnice technologiczne, jeżeli porównujemy ze sobą marki. W niektórych urządzeniach chłodniczych ten czas przechowywania jest krótszy, w innych dłuższy. Zwykle w parametrach technicznych takie dane nie są podawane – dodaje Krzysztof Wasilewski (źródło: Pozornie takie same, ale technologicznie różne. Zanim kupisz lodówkę, tech.wp.pl).
Lodówka z zamrażarką czy bez?
Niektórzy specjaliści z branży zalecają zakup osobno chłodziarki i zamrażarki. Jak wyjaśnia Krzysztof Wasilewski: Proponowałbym zakup osobno chłodziarki i zamrażarki. To jest optymalna wersja. Natomiast najczęściej kupowane są chłodziarko-zamrażarki i jest to zawsze pewien kompromis. W tym przypadku powinniśmy jednak wybrać urządzenie, które ma dwa niezależne obiegi czynnika chłodniczego. Możemy rozpoznać to, obserwując panel sterowania. Tam zwykle są dwa termostaty, osobny dla chłodziarki, osobny dla zamrażarki (źródło: Lodówki różnią się od siebie technologicznie. Te nowoczesne potrafią znacząco wydłużyć czas utrzymania świeżości produktów, www.lifestyle.newseria.pl).
Konieczne jest zwrócenie uwagi na wspomniane obiegi czynnika chłodniczego. Osobne obiegi są efektywniejsze chłodniczo. Dla przykładu temperatura w chłodziarce wynosi zazwyczaj od +2°C do +8°C. W zamrażalniku zaś od -6°C do -26°C. Osobne obiegi czynnika chłodniczego są więc jak najbardziej wskazane.
Jaka lodówka do 1000 złotych?
Lodówka do 1000 złotych:
podstawowe modele lodówek, wyposażone w najpopularniejsze funkcje, np. powłokę antybakteryjną ograniczającą rozwój drobnoustrojów i bakterii
niektóre modele mogą być wyposażone w funkcję automatycznego odszraniania
modele niższe (do 80 cm) oraz wyższe
modele dostępne w podstawowych wariantach kolorystycznych (zazwyczaj białe lub srebrne).
Jaka lodówka do 2000 złotych?
Lodówka do 2000 złotych:
modele lodówek połączone z zamrażalnikiem lub bez zamrażalnika
większa pojemność niż w tańszych modelach
klasa oszczędnościowa A+ lub A++ , rzadziej A+++
niski poziom hałasu
w przypadku awarii zasilania możliwość utrzymania niskiej temperatury wewnątrz lodówki nawet przez kilka – kilkanaście godzin
dodatkowe funkcje, np. wymuszona cyrkulacja powietrza, automatyczne rozmrażanie, system No Frost oraz dedykowane szuflady
Jaka lodówka do 3000 złotych?
Lodówka do 3000 złotych:
w standardzie zazwyczaj funkcja szybkiego zamrażania, No Frost oraz opcja zapewniająca optymalny poziom wilgotności wewnątrz lodówki
lodówki jednodrzwiowe i dwudrzwiowe
eleganckie, nowoczesne wzornictwo
klasa energooszczędna od A+ do A+++
dodatkowe funkcje, np. kostkarki do lodu oraz osobna cyrkulacja powietrza dla lodówki i zamrażalki
Jaka lodówka do 4000 złotych?
Lodówka do 4000 złotych:
modele bardziej zaawansowane technologicznie, np. możliwość połączenia z Internetem
funkcje ułatwiające przechowywanie produktów spożywczych, zapewniające długi czas świeżości żywności
atrakcyjne wzornictwo
klasa energooszczędna od A+ do A+++
technologie zmniejszające zużycie prądu
Lodówka na raty – czy warto?
Przed zakupem lodówki warto skorzystać z serwisów oferujących porównywanie cen sprzętów. Dzięki nim można trafić na promocje dotyczące interesujących nas modeli. Lodówkę można kupić zarówno przez Internet, jak i w sklepach stacjonarnych.
Co zrobić, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki na zakup nowej lodówki? Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji może być pożyczka na lodówkę. Udziela jej większość firm pożyczkowych bez zbędnych formalności. Wniosek o pożyczkę można wypełnić internetowo na stronie pożyczkodawcy albo skorzystać z wygodnej opcji „pożyczka bez wychodzenia z domu”, w której przedstawiciel firmy przynosi gotówkę prosto do domu. Dzięki skorzystaniu z oferty pożyczka na lodówkę płatność za sprzęt można rozłożyć na dogodne raty i spłacać zobowiązanie przez kilka miesięcy bez znacznego obciążania przy tym domowego budżetu. Wysokość raty oraz okres spłaty można ustalić indywidualnie i dopasować do własnych potrzeb i możliwości finansowych.