Ceny energii elektrycznej wzrastają. Z tego też względu wiele osób interesuje się alternatywnymi źródłami pozyskiwania energii. Ile kosztują panele słoneczne? Ile można zaoszczędzić? O czym należy wiedzieć, decydując się na instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu? Na te i wiele innych pytań odpowiedź w artykule. Zapraszamy do lektury.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego inwestycja w panele słoneczne opłaca się
- Jakie oszczędności można poczynić poprzez instalację paneli słonecznych
- Jakie są rodzaje paneli słonecznych
- Od czego zależą koszty instalacji fotowoltaicznej
- Ile kosztuje instalacja paneli słonecznych
- Jakie są ulgi podatkowe z tytułu instalacji paneli słonecznych
Panele słoneczne – dlaczego fotowoltaika się opłaca?
Własna produkcja energii elektrycznej to skuteczny sposób na realne zmniejszenie rachunków za prąd. Ma to szczególne znaczenie w kontekście zapowiedzianych podwyżek energii elektrycznej. Domowe urządzenia w pierwszej kolejności wykorzystują prąd wyprodukowany przez własne panele słoneczne, a w przypadku niewystarczającej ilości prądu są zasilane z sieci. Dodatkowo nadmiar wyprodukowanej energii można odsprzedać.
Atutem takiego rozwiązania jest także w pełni zautomatyzowany sposób pozyskiwania energii. Produkcja oraz przesyłanie energii elektrycznej nie wymaga od konsumenta żadnej specjalistycznej wiedzy. Producenci deklarują, że po 12 latach panele słoneczne dobrej jakości mają efektywność na poziomie 90 procent, natomiast po 25 latach – 80 procent. Co nadal pozwala na wydajne produkowanie energii ze słońca.
Zaletą fotowoltaiki jest to, że nie emituje do atmosfery substancji i pyłów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego oraz środowiska. Instalacja fotowoltaiczna to za jedno z najczystszych źródeł pozyskiwania prądu.
Co więcej, instalując panele fotowoltaiczne na dachu domu, zwiększamy jego wartość. Ma to znaczenie, jeżeli w przyszłości zamierzamy sprzedać dom lub zmienić miejsce swojego zamieszkania.

Panele słoneczne – inwestycja długoterminowa
Oszczędności z instalacji paneli fotowoltaicznych
Obliczenie oszczędności wynikających z zastosowania instalacji fotowoltaicznej jest możliwe, jeżeli wiemy, ile energii realnie ona dostarczy. Zależny to od mocy promieniowania słonecznego oraz sposobu usytuowania paneli. Wiele zależy także od tego, pod jakim kątem promienie padają na powierzchnię panelu. Wpływ na moc ma także temperatura otoczenia oraz ewentualne zacienienie.
Każdy producent określa jednak opłacalność instalacji na podstawie teoretycznych obliczeń oraz danych statystycznych o nasłonecznieniu. Dane te mają charakter podglądowy, jednak dzięki nim jesteśmy w stanie oszacować, jakie oszczędności przyniesie nam instalacja paneli fotowoltaicznych.
Jaką moc generują panele słoneczne?
Najczęściej wykorzystywaną instalacją w przypadku domów jednorodzinnych jest taka, która generuje moc 5 kWp. W skali roku może ona dostarczyć około 4200 kWh energii. Biorąc pod uwagę te dane, można oszacować, że:
- 1 kWh to koszt około 0,6 zł – dlatego też w skali roku instalacja o mocy 5 kWp pozwala osiągnąć oszczędności w wysokości około 2 520 złotych
- w ciągu 10 lat można zaoszczędzić nawet 25 tysięcy złotych – co może być równe ze zwrotem z inwestycji
- po około 10 latach instalacja oprócz zmniejszenia wydatków za prąd może zacząć przynosić zyski
- sprawność paneli słonecznych szacuje się na około 25 – 30 lat, dlatego też inwestycja przez kolejne 15 – 20 lat może generować zyski
Warto także wspomnieć, że rosnące ceny energii elektrycznej mogą spowodować, że zwrot z inwestycji nastąpi szybciej.

Panele słoneczne – co z nadwyżką prądu?
Nie zawsze istnieje możliwość wykorzystania wyprodukowanej przez panele słoneczne energii elektrycznej w całości. W takich przypadkach zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne może się nieco wydłużyć. Pewnym rozwiązaniem jest oddanie nadwyżek prądu do sieci. Wówczas konsument może liczyć na upust w opłatach za energię.
Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna może zostać wykorzystana do ogrzewania mieszkań za pomocą pomp ciepła, co pozwoli również zmniejszyć koszty ogrzewania. Jak zauważa Damian Krzaczek będący wiceprezesem jednej z firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi: Biorąc pod uwagę wzrost cen energii, każdy będzie myślał nad oszczędnościami w tym zakresie, bo to ogrzewanie jest najbardziej energochłonnym czynnikiem. Instalacja paneli może przynieść oszczędności w zakresie energii, jak i ogrzewania we współpracy z systemami grzewczymi, jak na przykład pompy ciepła. Źródło cytatu: Instalacje fotowoltaiczne. Popularność rośnie, cena spada; dom.trojmiasto.pl
Wiele przemawia za tym, że instalacja fotowoltaiczna jest atrakcyjnym rozwiązaniem umożliwiającym zmniejszenie rachunków za prąd i ogrzewanie.
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Różnią się one od siebie przede wszystkim wydajnością oraz technologią wykonania. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są:
- fotoogniwa monokrystaliczne – wykonane z monokrystalicznego kryształu krzemu. Można je rozpoznać po charakterystycznym czarnym kolorze. Ich sprawność wynosi od 16 do 19 procent, co jest uznawane za bardzo dobry wynik. Pojedynczy panel o wymiarach 1,0 x 1,7 metra jest w stanie wygenerować około 280 W. Wysoka skuteczność przekłada się jednak na wyższy koszt zakupu tego typu paneli fotowoltaicznych
- polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne – są mniej sprawne, a ich wydajność wynosi około 14 – 16 procent. Ich cena również jest nieco niższa. Są rozwiązaniem częściej stosowanym niż fotoogniwa monokrystaliczne
- amorficzne panele fotowoltaiczne – nie cieszą się w naszym kraju szczególną popularnością. Ich ceny są co prawda atrakcyjne, jednak wydajność jest znacząco niższa niż w przypadku dwóch powyższych rozwiązań. Średnia sprawność kształtuje się na poziomie 6 – 10 procent. Aby wyprodukować zadowalającą ilość energii elektrycznej za pomocą amorficznych paneli fotowoltaicznych, niezbędne jest wygospodarowanie większej powierzchni.

Panele słoneczne – od czego zależą koszty instalacji?
Cena instalacji fotowoltaicznej w głównej mierze zależy od rodzaju wybranych paneli. Dla przykładu instalacja wykonana z fotoogniw monokrystalicznych o mocy 5 kW z modułów 400W zajmie powierzchnię około 23 m², tj. 13 paneli. Dla porównania konstrukcja z polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych o tej samej mocy zajmie już powierzchnię około 30 m², tj. 18 paneli.
Liczba paneli ma również związek ze wzrostem wydatków na szyny montażowe, klemy mocujące oraz przewody solarne. To w ogólnym rozrachunku generuje wyższe koszty instalacji. Wpływ na koszty całego przedsięwzięcia ma także związek z cenami poszczególnych modeli, które ustalają producenci oraz parametrami technicznymi systemu.
Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa także sam montaż. Inaczej przymocowuje się je na dachu spadzistym lub płaskim, a inaczej bezpośrednio na ziemi.
Jednak jak zauważa Michał Kitkowski prezes jednej z firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi: Od 2010 do 2019 roku koszt paneli fotowoltaicznych spadł o 70 procent, co wpłynęło na gwałtowny rozwój rynku, nie tylko w Polsce i Europie, ale też całym świecie. Technologia z roku na rok tanieje, ale największe spadki cen mamy już za sobą. W tym momencie firmy stawiają głównie na sprawność modułów, czyli możliwość uzyskania większej mocy z tej samej powierzchni. Źródło cytatu: Instalacje fotowoltaiczne. Popularność rośnie, cena spada; dom.trojmiasto.pl

Ile średnio kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych?
Niektóre firmy sprzedające panele fotowoltaiczne oferują również bezpłatny montaż. Warto zdecydować się na usługi specjalistów, którzy profesjonalnie doradzą wybór rodzaju paneli, a także zajmą się ich montażem. Dzięki temu mamy pewność, że montaż będzie przeprowadzony fachowo, a w razie awarii będziemy mieli prawo do reklamacji. Samodzielna instalacja paneli może wiązać się z utratą gwarancji. Warto o tym pamiętać.
Panele słoneczne – koszt
Popularne moduły wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych generują moc szczytową na poziomie 320 Wp. Cena za jeden panel wynosi około 600 złotych. Średnio dla potrzeb gospodarstwa domowego potrzeba 16 takich modułów. Sam koszt zakupu paneli to około 9600 złotych.
Falownik i inne elementy systemu
Kolejnym wydatkiem jest zakup falownika, zwanego także inwerterem. Dobrej jakości urządzenie to wydatek około 5000 złotych. Falownik jest niezbędny, aby zmienić parametry prądu z paneli PV na takie, jakich wymagają domowe urządzenia – 230 V, 50 Hz.
Kolejne kilka tysięcy złotych należy przeznaczyć na całą konstrukcję mocującą, przewody, ochronę przeciwprzepięciową i zabezpieczenia.
Łączny całkowity wydatek związany z instalacją fotowoltaiki dla mocy 3,8 – 7,7 kWp wynosi około 24 000 – 33 000 złotych. Blisko 70 procent tej ceny stanowią same urządzenia i sprzęt. Pozostała część to natomiast koszt dokumentacji i montażu.
Warto zaznaczyć, że im większa instalacja, tym wyższa opłacalność inwestycji. W niektórych przypadkach opłaca się więc wykorzystanie większej połaci dachu, aby jak najbardziej zmaksymalizować zyski. Dobrze jest skonsultować rodzaj i rozmiar fotowoltaiki ze specjalistami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego sposobu i wielkości instalacji.
Zapoznaj się również z artykułem:


Ocieplanie domu – koszty, metody ocieplania
Okazuje się, że około 70 procent budynków jednorodzinnych jest nieocieplonych lub zostały ocieplone zbyt cienką warstwą izolacji. Szacuje się, że przez nieizolowane ściany traci się średnio około 20 – 25 procent ciepła, a to przekłada się na koszty ogrzewania. Czy ocieplanie domu może się opłacić? Jakie są tego korzyści? Co warto wiedzieć o metodach ocieplania domu oraz ile kosztuje ocieplenie domu?
Jak obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej?
Nie da się ukryć, że instalacja fotowoltaiczna wiąże się z wysokimi kosztami. Istnieją jednak pewne sposoby, aby obniżyć koszty zakupu fotowoltaiki i cieszyć się szybszym zwrotem z inwestycji. Poniżej kilka z nich:
- wybór odpowiedniej lokalizacji – panele fotowoltaiczne powinny znaleźć się w jak najlepiej nasłonecznionym miejscu, w którym promienie słoneczne docierają najdłużej w ciągu całego dnia
- odsprzedawanie części wyprodukowanej i niewykorzystanej energii elektrycznej do sieci
- skorzystanie z ulgi podatkowej – rząd wprowadził ulgę podatkową na instalację fotowoltaiczną, ma to na celu wspieranie odnawialnych źródeł energii w naszym kraju
- pożyczka – umożliwia rozłożenie całości inwestycji na dogodne raty, aby szybciej móc cieszyć się korzyściami, które płyną z instalacji fotowoltaicznej
Panele słoneczne – ulga podatkowa
Od 2019 roku obowiązuje ulga termoizolacyjna. Dzięki temu właściciele domów jednorodzinnych mogą odliczyć od podatku dochodowego nawet 53 tysiące złotych. Konieczne jest posiadanie faktury VAT oraz właściwe wypełnienie PIT-u. Podejmując decyduję o instalacji paneli słonecznych, należy przygotować się na spory wydatek. Coraz więcej osób przekonuje się jednak do tego rozwiązania, postrzegając go jako sposób na oszczędności dla domowego budżetu.
Instalacje fotowoltaiczne niosą za sobą szereg korzyści – zarówno pod względem ekologicznym, jak i finansowym. Długa żywotność paneli sprawia, że inwestycja nie tylko się zwraca, ale także z czasem pozwala zarabiać. Warto rozważyć taką formę wytwarzania energii elektrycznej, jeżeli zależy nam na niższych rachunkach za prąd.