Samodzielne odnowienie nagrobka – czy to możliwe?
Podczas corocznego porządkowania grobów na Dzień Wszystkich Świętych może okazać się, że nagrobki wymagają odnowienia. Najczęściej pojawiają się spękania, odbarwienia, wybarwienie lub ukruszenie liter, a także ubytki wymagające naprawy. Na szczęście, niektóre prace można wykonać samodzielnie.
Pierwszy krok – czyszczenie nagrobka
Zanim przejdziemy do odnowienia nagrobka, powinniśmy dokładnie go wyczyścić. Dopiero wtedy będziemy mogli ocenić w jakim stanie jest płyta nagrobna i jakich prac wymaga. Zazwyczaj pojawia się na niej nalot w postaci pleśni i grzybów. To naturalne zjawisko, ponieważ pomnik przez cały rok narażony jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz czy wiatr. W celu usunięcia grzyba wystarczy użyć wody z detergentem. Można również zastosować preparat grzybobójczy. W zależności od materiału, z którego jest zrobiony nagrobek można go czyścić drucianą szczotką na mokro (np. w przypadku lastrico) lub szorstką ścierką (np. kamień). Środki grzybobójcze najwygodniej nakładać wałkiem malarskim lub pędzlem.
Ubytki i pęknięcia w nagrobkach
Nagrobki wykonane z lastrico (betonu) czasami wymagają uzupełnienia ubytków. Wówczas wystarczy użyć szybko twardniejącej zaprawy, która zwiąże wszystko już po 3 godzinach. Z jej pomocą mogą być także wyrównane krawędzie płyt. Przed nakładaniem zaprawy konieczne jest użycie tzw. warstwy kontaktowej, którą również można przygotować z samej zaprawy.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku odnawiania nagrobka z kamienia. Do pęknięcia cokołu można wykorzystać specjalną zaprawę klejącą. Z reguły jest ona produkowana z białego cementu. Dzięki temu mamy pewność, że nie spowoduje nieestetycznych przebarwień na kamieniu. Dodatkowo zaprawa może być użyta do przyklejenia tablic z marmuru, płyt z innego materiału czy też montażu wazonu na kwiaty. Zaprawę klejącą kupuje się w formie suchej, a następnie przygotowuje, łącząc z wodą, zgodnie z zaleceniami na etykiecie produktu. Tak przygotowany klej po nałożeniu na nagrobek powinien schnąć co najmniej przez 24 godziny. Zaleca się zabezpieczenie klejonych miejsc folią budowlaną.
Po wykonaniu wszelkich napraw oraz wyczyszczeniu nagrobka warto odpowiednio go zabezpieczyć, aby zapobiec kolejnym uszczerbkom lub odbarwieniom. W tym celu można sięgnąć po silikonowy preparat o bezbarwnym kolorze. Do jego nałożenia wystarczy wałek malarski lub pędzel. Dzięki temu płyta na nagrobku nie będzie chłonęła zanieczyszczeń, a woda spłynie z niego, nie zalegając na grobie.
Profesjonalne odnowienie nagrobka
Z niektórymi naprawami możemy nie poradzić sobie sami lub po prostu nie mieć na to czasu. Jeżeli chcemy, aby naprawa nagrobka została wykonana profesjonalnie, warto zlecić to firmie świadczącej tego typu usługi. Atrakcyjną ofertę można znaleźć zarówno w Internecie, jak i w lokalnej prasie czy też w ogłoszeniu zamieszczonym w pobliżu cmentarza, np. na ogrodzeniu.
Zapadanie grobu – praca dla fachowca
Jednym z najczęściej występujących problemów, z którym nie poradzimy sobie samodzielnie, jest zapadanie się grobów. W takim przypadku konieczne jest wykonanie czynności polegającej na podniesieniu pomnika. Polega ona na zastosowaniu specjalnych podkładów betonowych. Czynność tę najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która zapewni odpowiednie położenie nagrobka.
Odnawianie liter
Kolejną równie częstą naprawą jest poprawianie napisów. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić tablicę nagrobną, a dopiero potem ponownie namalować lub przykleić litery. Płyta z nowymi literami wygląda jak nowa, a umieszczony na niej tekst widoczny jest z dużej odległości. Dzięki temu grób jest lepiej widoczny z daleka, co umożliwia lokalizację grobu np. dalszej rodzinie, która rzadko odwiedza cmentarz. Dodatkowo można zamówić pokrycie nowych napisów specjalną warstwą konserwującą, która przedłuża ich trwałość.
Usuwanie szczelin i konserwacja grobu
Na nagrobkach mogą pojawić się również nieestetyczne szczeliny które, jeżeli nie zostaną w odpowiednim czasie zabezpieczone, mogą spowodować dużo większe szkody. Wiele osób próbuje poradzić sobie z takimi szczelinami na własną rękę używając zaprawy. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zlecenie ich zabezpieczenia profesjonalnej firmie, która dysponuje specjalistycznymi klejami odpornymi na działanie czynników atmosferycznych.
Po dokonaniu wszelkich niezbędnych napraw można także pomyśleć o konserwacji nagrobków. To także doskonałe rozwiązanie, gdy kamień (np. granit) utracił swój kolor. Firmy wykorzystują odpowiednie środki, które pomagają w przywróceniu koloru oraz blasku płycie nagrobka.
Piękny i zadbany grób przez cały rok
Dbanie o nagrobki bliskich, to nie tylko czyszczenie i przeprowadzanie koniecznych napraw. Warto rozważyć wykonanie dodatkowych prac, które z jednej strony przyczynią się do poniesienia estetyki i trwałości grobu, a z drugiej wpłyną na komfort związany z jego odwiedzaniem. Dla przykładu wykonanie przymocowanego na stałe wazonu na kwiaty umożliwi przechowywanie kwiatów. Wówczas istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że kwiaty wraz z wazonem zdmuchnie silny wiatr. Przy wielu grobach stają ławeczki, najczęściej przykręcone lub przyklejone do podłoża. To rozwiązanie, które z pewnością docenią osoby starsze często odwiedzające groby najbliższych. Możemy również zdecydować się na wyłożenie kostki brukowej wokół nagrobka, co spowoduje, że grób będzie wyglądał estetycznie, a podczas deszczowych dni nie będziemy brodzić w błocie.
Ile kosztuje renowacja nagrobków? Szacunkowe ceny napraw grobów
Koszt wykonywania napraw nagrobków uzależniony jest między innymi od zakresu prac, miejscowości oraz liczby firm konkurencyjnych w najbliższej okolicy. Niektóre firmy kamieniarskie podnoszą koszty swoich usług tuż przed Dniem Wszystkich Świętych, dlatego o renowacji grobu warto pomyśleć wcześniej. Poniżej szacunkowe ceny napraw nagrobków wraz z zakresem prac:
- podnoszenie nagrobków – od 300 złotych
- poprawianie napisów – kosz poprawienia jednego imienia, nazwiska i dat – od 60 złotych
- usuwanie szczelin na nagrobkach – od 50 złotych
- konserwacja nagrobków – od 100 złotych
- wykonanie wazonów na kwiaty – od 200 złotych
- wykonanie ławeczki wraz z montażem przy grobie – od 180 złotych
- wyłożenie kostki brukowej przy nagrobku – od 200 złotych
- czyszczenie mechaniczne pomnika z lastrico – od 350 złotych
- czyszczenie chemiczne nagrobka – od 200 złotych
Odnowienie nagrobka może wiązać się ze sporymi wydatkami. Szczególnie w sytuacji, gdy grób ma kilkanaście lat, nie był zbyt dobrze zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych i na dodatek nie były prowadzone żadne doraźne działania remontowe.
Jesień to także wzmożony okres wydatków – zakup wyprawek szkolnych dla dzieci, ciepłych ubrań i obuwia, opału na zimę. Co zrobić, gdy nie stać nas na renowację nagrobka, a ten wymaga już większej naprawy? Sposobem na zdobycie dodatkowych środków na odnowienie pomnika może być zaciągnięcie pożyczki w firmie pozabankowej. Nie musimy tłumaczyć się, na co potrzebne są nam pieniądze. Uzyskane środki możemy przeznaczyć na renowację grobu oraz zakup kwiatów i zniczy na Dzień Wszystkich Świętych.