Oferta obozów i kolonii dla dzieci jest bardzo zróżnicowana. Można spotkać się zarówno z wyjazdami tematycznymi, jak i organizowanymi w tradycyjnej formie kolonii. Chociaż niektórzy rodzice mają pewne obawy związane z wysyłaniem dziecka do nieznanego mu miejsca z nieznanymi osobami, to dla zdecydowanej większości dzieci kolonie czy obozy są prawdziwą przygodą. Często jest też tak, że na początku pociechy nie chcą wyjeżdżać na obóz, a gdy przychodzi czas powrotu do domu, nie chcą wracać.
Ile kosztują kolonie dla dzieci? Czym należy kierować się podczas wyboru organizatora obozu wakacyjnego, na co zwrócić szczególną uwagę?
Obozy i kolonie letnie dla dzieci a kwestie dotyczące bezpieczeństwa
Po pierwsze: SPRAWDŹ ORGANIZATORA
Największym błędem rodziców, którzy planują wysłać swoje dziecko na obóz czy kolonię, jest niesprawdzenie organizatora wyjazdu. Nawet jeżeli oferta wydaje się atrakcyjna, a zajęcia dla dzieci różnorodne, nie powinniśmy wysyłać pociechy na obóz „w ciemno”. Nieprzemyślany i niesprawdzony wybór może skończyć się rozczarowaniem i skutecznie zniechęcić dziecko do kolejnych wyjazdów.
Z tego też względu sprawdzenie organizatora kolonii jest absolutnie konieczne.
Na co należy zwrócić uwagę?
- Czy organizator obozu lub kolonii ma koncesję.
Firma organizująca obóz musi posiadać koncesję. Koncesja to potwierdzenie tego, że przedsiębiorstwo działa legalnie i jest wpisane do rejestru organizatorów turystyki oraz pośredników turystycznych. Koncesję można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych lub w urzędzie marszałkowskim w danym województwie.
- Czy organizator ma stosowne pozwolenie z kuratorium oświaty.
Organizator wyjazdów dla dzieci powinien również posiadać pozwolenie z kuratorium oświaty. Każda firma powinna posiadać zezwolenie na organizowanie wypoczynku w konkretnym miejscu oraz terminie. Tego typu informacje można sprawdzić w kuratorium oświaty, które jest właściwe dla miejsca organizacji kolonii.
- Opinie o organizatorze wśród znajomych i na forach internetowych.
Warto sprawdzić opinie o organizatorze na forach internetowych. Należy jednak podchodzić do nich z pewną rezerwą, ponieważ nie wszystkie recenzje muszą być napisane rzetelnie. Mogą za to stanowić bazę informacji o organizatorze kolonii.
Po drugie: ZAPOZNAJ SIĘ Z PROGRAMEM OBOZU LUB KOLONII
Program obozu/kolonii to bardzo ważny element wyjazdu, bezwzględnie należy się z nim zapoznać. Dzięki temu będziemy mieli ogólny pogląd na to, jakie zajęcia będą odbywały się na obozie, czy wpisują się w zainteresowania naszego dziecka oraz za co faktycznie płacimy.
Po trzecie: SPRAWDŹ CZY ORGANIZATOR PODPISUJE Z RODZICAMI UMOWĘ
Kiedy już wybierzemy kolonię dla naszego dziecka, musimy podpisać umowę z organizatorem.
Umowa powinna zawierać wszystkie podstawowe informacje dotyczące zarówno organizatora, jak i wjazdu, m.in.: nazwę i pełne dane organizatora, liczbę noclegów, lokalizację, sposób i standard zakwaterowania dzieci, plan podróży, harmonogram zajęć, liczbę posiłków dziennie, czy w cenę wliczone jest ubezpieczenie oraz informacja o ewentualnych zajęciach dodatkowych. Organizator powinien również wręczyć rodzicom regulamin wyjazdu oraz tzw. kartę kolonijną, którą należy wypełnić.

Tematyczne obozy i kolonie letnie dla dzieci
Z roku na rok rośnie zainteresowanie letnimi obozami tematycznymi. Rodzice coraz chętniej posyłają dzieci na obozy, które są dostosowane do ich zainteresowań. Co prawda, takie wyjazdy są zwykle nieco droższe niż tradycyjne kolonie, jednak wyższe koszty są uzasadnione i wiążą m.in. z koniecznością wynajęcia instruktora, który poprowadzi konkretny rodzaj zajęć, a także zakupem bądź wynajmem sprzętu, np. żeglarskiego
Wśród najczęściej wybieranych obozów tematycznych wymienić można:
- aktorskie, z warsztatami z aktorstwa
- sportowe, z dużą ilością aktywności ruchowej np. obozy żeglarskie, piłkarskie, tenisowe itp., dodatkowo wzbogacone parkami linowymi czy zajęciami survivalowymi
- artystyczne, np. z lekcjami rysunku, malarstwa, garncarstwa, szycia
- kolonie ASG, np. z zajęciami militarnymi, szkoleniem wojskowym, samoobroną
- bajkowe dla najmłodszych dzieci
- decoupage, zgłębiające tajniki techniki decoupage
- detektywistyczne, np. z elementami gier logicznych, zagadek detektywistycznych
- muzyczne i taneczne z dyskotekami – dla starszej młodzieży
- dziennikarskie, które zapoznają uczestników z zawodem dziennikarza i jego warsztatem
- farmerskie – zazwyczaj organizowane w tradycyjnych gospodarstwach rolnych
- fotograficzne – dla miłośników fotografii
- jeździeckie
- kolonie językowe, na których głównym celem jest podszlifowanie języka obcego i wiele, wiele innych.
Oferta jest bardzo bogata i jest w czym wybierać. Dobrze jest sprawdzić czy organizator ma już doświadczenie w przygotowaniu takich tematycznych wyjazdów i jakie kwalifikacje mają instruktorzy.

Kolonie i obozy letnie dla dzieci w Polsce – dokąd i ile kosztują?
Dokąd wyjechać na obozy i kolonie letnie dla dzieci?
Rodzice najczęściej posyłają swoje pociechy na obozy organizowane na terytorium Polski. Zazwyczaj są to kolonie zlokalizowane w atrakcyjnych turystycznie miejscach, a więc w górach, na morzem lub na Mazurach.
Niektóre firmy wychodzą na wprost oczekiwaniom rodziców, szczególnie tych młodszych dzieci i organizują wyjazdy w niewielkich odległościach od miejsca zamieszkania uczestników. Najczęściej oddalonych nie dalej niż 40-60 km. Rodzice mają wtedy poczucie, że w razie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej, jak np. choroba dziecka, szybko i bez większych problemów mogą je odebrać z miejsca wypoczynku.
Kolonie i obozy letnie dla dzieci – ceny
Ceny wyspecjalizowanych kolonii są zróżnicowane i zależą od organizatora, miejsca wyjazdu oraz harmonogramu zajęć na obozie.
Koszt takiego wyjazdu może wynosić od 1000 do nawet 2500 złotych za 7 – 10 dni.
Oto kilka przykładowych obozów tematycznych dla dzieci i młodzieży organizowanych w Polsce:
- 2400 złotych – obóz dziennikarski nad morzem dla młodzieży w wieku 13 – 19 lat,w cenę wliczone jest m.in.: 11 noclegów, 4 posiłki dziennie, ubezpieczenie NNW, rozbudowany program tematyczny
- 2200 złotych – kolonie piłkarskie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej dla dzieci w wieku 7 – 13 lat,w cenę wliczone jest m.in.: 11 noclegów, 4 posiłki dziennie, ubezpieczenie NNW, rozbudowany program tematyczny, pamiątkowa koszulka; dodatkowo płatne np. rajd samochodami terenowymi (120 złotych)
- 2400 złotych – obóz malarski nad morzem dla młodzieży w wieku 13 – 19 lat,w cenę wliczone jest m.in.: 11 noclegów, 4 posiłki dziennie, ubezpieczenie NNW, rozbudowany program tematyczny; dodatkowo płatne np. wizyta w aquaparku (70 złotych)
- 2200 złotych – kolonie „Leśna Akademia” na Jurze dla dzieci w wieku 5 – 9 lat,w cenę wliczone jest m.in.: 11 noclegów, 4 posiłki dziennie, ubezpieczenie NNW, rozbudowany program tematyczny; dodatkowo płatne np. zwiedzanie Parku i Zamku Doświadczeń w Ogrodzieńcu (60 złotych)
- 2200 złotych – kolonie filmowe dla dzieci w wieku 7 – 12 lat,w cenę wliczone jest m.in.: 11 noclegów, 4 posiłki dziennie, ubezpieczenie NNW, rozbudowany program tematyczny; dodatkowo płatne np. rejs statkiem (50 złotych).
Tradycyjne kolonie w Polsce, bez specjalnych atrakcji związanych z tematyką, to nieco niższy koszt. W zależności od miejsca docelowego dzieci mogą zażywać kąpieli w morzu lub jeziorze, wędrować po górach oraz korzystać z lokalnych atrakcji.
W tym przypadku należy liczyć się z kosztem 1000 – 1800 złotych za 7 – 11 dni wyjazdu.
Kolonie i obozy letnie dla dzieci za granicą – dokąd i ile kosztują?
Coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród starszych dzieci, stają się zagraniczne kolonie. Najchętniej obierane kierunki to Słowacja, Czechy, Chorwacja, Grecja, Bułgaria oraz Włochy. Wyjazd do obcego kraju to świetna okazja do zapoznania się z kulturą innych narodów, a także podszlifowanie języka obcego.
Ceny wyjazdów zagranicznych obejmują zazwyczaj wyżywienie, zakwaterowanie, przejazd autokarem lub przelot samolotem w obie strony, a czasami również zajęcia dodatkowe. Najczęściej jednak za wycieczki fakultatywne należy dopłacić. Informacje o dodatkowych opłatach powinny być zawarte w umowie z organizatorem.
Przykładowy cennik zagranicznych obozów dla dzieci:
- 2300 złotych – obóz w Hiszpanii (Lazurowe Wybrzeże) dla młodzieży w wieku 14 – 18 lat;w cenę wliczono 7 noclegów, 3 posiłki dziennie, przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW
- 1700 złotych – obóz w Chorwacji (Zadar) dla młodzieży w wieku 13 – 18 lat;w cenę wliczono 7 noclegów, 3 posiłki dziennie, przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW, zwiedzanie Zadaru
- 1700 złotych – obóz w Grecji (Paralia Katerini) dla młodzieży w wieku 13 – 18 lat;w cenę wliczono 7 noclegów, 3 posiłki dziennie, przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW
- 2300 złotych – obóz w Hiszpanii (Lloret de Mar) dla młodzieży w wieku 14 – 18 lat;w cenę wliczono 7 noclegów, 3 posiłki dziennie, przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW
- 1850 złotych – obóz w Bułgarii (Złote Piaski) dla młodzieży w wieku 15 – 18 lat;w cenę wliczono 7 noclegów, 3 posiłki dziennie, przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW
Informacje o cenach na podstawie: kolonieiobozy.net
Kolonie i obozy letnie dla dzieci – inne koszty

Kieszonkowe na obóz lub kolonie dla dzieci
Koszty związane z opłaceniem zorganizowanego wyjazdu na kolonie i obozy letnie to jedno, natomiast drugie to kieszonkowe dla dziecka. Najczęściej organizator wyjazdu zapewnia noclegi oraz podstawowe wyżywienie – minimum trzy lub cztery posiłki dziennie. Warto jednak dać dziecku niewielką sumę pieniędzy z przeznaczeniem na łakocie, pamiątki oraz dodatkowe atrakcje.
Lekarz psychiatra, specjalista do spraw psychiatrii dzieci i młodzieży Agnieszka Dąbrowska zapytana o to, ile pieniędzy powinno dać się dziecku na wyjazd, odpowiedziała: Dobrze jest, jeżeli obóz jest tak zorganizowany, że są wytyczne dotyczące pieniędzy, słodyczy, gazowanych napojów. Wiadomo, że zdarzają się sytuacje, kiedy jedno ma 70 zł na dwa tygodnie, a drugie kilkaset. Moje dzieci były w podobnej sytuacji. Kolonijne koleżanki kupowały sobie ubrania, a one nie mogły, bo miały kilka dych na lody czy frytki. Córka była rozczarowana (źródło cytatu: „Mamo nie przyjeżdżaj”. Dlaczego dzieci wyjeżdżają na kolonie samotnie i wracają z nich samotnie; gazeta.pl)
Podczas ustalania wysokości kieszonkowego na kolonie, należy uwzględnić wszystkie ewentualne koszty. Jeżeli w harmonogramie wyjazdu są wycieczki dodatkowe, dziecko z pewnością będzie chciało skorzystać z takich atrakcji. Rodzice na forach internetowych deklarują, że średnio na jeden dzień wyjazdu wręczają swoim pociechom 5 – 15 złotych.
Przygotowanie dziecka na obóz – zakupy
Przed wyjazdem na obóz lub kolonię zazwyczaj okazuje się, że trzeba jeszcze coś dokupić dla dziecka, np. tenisówki, kalosze, kurtkę przeciwdeszczową czy dodatkową bieliznę. Warto uwzględnić w budżecie jeszcze kilkaset złotych na taką ewentualność.