Dla wielu osób gotowanie to przyjemność, dla innych zaś wyłącznie obowiązek. Bez względu na stosunek do gotowania większość z nas bardzo chętnie sięga po nowoczesne sprzęty kuchenne, których zadaniem jest ułatwienie pracy w kuchni. Mogą to być zarówno podstawowe akcesoria kuchenne, jak i wyspecjalizowane sprzęty AGD. Sprzęty AGD z funkcją automatycznego czyszczenia, piekarnik, który jest w stanie dostosować temperaturę pieczenia do specyfiki danej potrawy, frytki przygotowywane bez użycia tłuszczu, patelnia, która sygnalizuje, że została odpowiednio nagrzana… Lista nowoczesnych sprzętów kuchennych, które sprawiają, że przygotowywanie posiłków staje się przyjemnością, jest bardzo długa.
Coraz więcej urządzeń gospodarstwa domowego można sparować ze smartfonem i w ten sposób wdrożyć np. inteligentne gotowanie.
Nowoczesne sprzęty kuchenne są przydatne i szczególnie doceniane podczas przedświątecznych przygotowań. Zastosowanie mają wówczas zarówno duże urządzenia, jak i mniejsze akcesoria kuchenne.
Nowoczesne piekarniki wyposażane są w coraz więcej różnych funkcji. Podstawowe programy, jak pieczenie, grillowanie, rozmrażanie czy termoobieg od lat są sukcesywnie wzbogacane nowymi rozwiązaniami, które nie tylko zwiększą efektywność działań podczas przygotowywania potraw, ale dodatkowo dbają o nasze bezpieczeństwo i wygodę. Nowością jest funkcja pieczenia z użyciem pary wodnej.
Gotowanie na parze
Programy, które wykorzystują parę umożliwiają uwolnienie pary wodnej w komorze urządzenia. Potrawy gotowane na parze są delikatne oraz zachowują przy tym swój smak, kolor, strukturę i intensywny zapach. Jednocześnie tylko w minimalnym stopniu tracą swoje wartości odżywcze. Piekarniki z funkcją pary to modele z najwyższej półki technologicznej, mają więc takie dodatkowe udogodnienia, jak np.: opcja pieczenia chleba, rozmrażania produktów, wyrastania ciasta czy ogrzewania talerzy.
Nowoczesne piekarniki podgrzewają potrawy zarówno przy pomocy pary wodnej, jak i gorącego powietrza. Dzięki gorącemu powietrzu dania, np. mięsne dodatkowo zyskują złocistą, chrupiącą skórkę.
Piekarnik z funkcją kuchenki mikrofalowej
Piekarniki mogą być także wyposażone w funkcję kuchenki mikrofalowej. Jest to rozwiązanie doceniane przede wszystkim przez osoby, które dysponują niewielką przestrzenią kuchenną. Jeden sprzęt łączy w sobie piekarnik oraz mikrofalę i w ten sposób pozwala na efektywne zagospodarowanie przestrzeni kuchennej. Ponadto niektóre modele dzięki takiemu połączeniu dają możliwość szybszego podgrzewania oraz przygotowywania potraw.
Automatyczne programy pieczenia
Automatyczne programy pieczenia są bardzo przydatne w sytuacji kiedy nie mamy czasu na przygotowywanie jakiś wyszukanych dań lub po prostu nie potrafimy dobrze gotować. Wtedy wystarczy wstawić do piekarnika produkt czy produkty, które akurat mamy, np. kurczaka lub rybę i wybrać właściwy program. Piekarnik dobierze odpowiednią temperaturę i czas pieczenia. Najnowocześniejsze piekarniki mają blisko 50 różnych programów automatycznych.
Pieczenie w próżni czyli Sous-vide
Sous-vide to metoda długiego gotowania potraw w zamkniętych opakowaniach próżniowych. Funkcję sous-vide mają niektóre piekarniki parowe.
Piekarnik z funkcją czyszczenia
Każdy piekarnik wymaga czyszczenia. Jest to prawdopodobnie jedna z najmniej lubianych prac związanych bezpośrednio z pieczeniem. Producenci, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wyposażają swoje nowe modele w funkcję automatycznego czyszczenia piekarnika. Funkcja czyszczenia polega na rozgrzaniu piekarnika do temperatury bliskiej 500 stopni Celsjusza wskutek czego zabrudzenia wypalają się i zamieniają w popiół. Użytkownikowi takiej kuchni pozostaje jedynie poczekać aż piekarnik wystygnie by następnie przetrzeć wnętrze piekarnika wilgotną ściereczką. Innym rozwiązaniem jest funkcja czyszczenia za pomocą pary wodnej.
Kuchnia połączona ze smartfonem
Niezastąpionym elementem każdej nowoczesnej kuchni jest… smartfon. Podłączenie piekarnika do Internetu pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem, nawet gdy przebywamy poza domem. Kiedy np. wychodzimy z pracy do domu, możemy uruchomić piekarnik, aby po powrocie czekała na nas gotowa, pyszna i aromatyczna potrawa.
Koszt zakupu nowoczesnego piekarnika przeznaczonego do zabudowy zaczyna się od około 2 000 złotych wzwyż. Dużo droższą alternatywą jest piekarnik połączony z mikrofalą. W tym przypadku musimy liczyć się z wydatkiem nawet rzędu 5 000 złotych i więcej.
Nowy wymiar smażenia
Nikogo już nie dziwi obecność w kuchni patelni z powłoką nieprzywierającą. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoliło na zmniejszenie ilości tłuszczu wykorzystywanego do przyrządzania potraw oraz znacznie ułatwiło czyszczenie patelni po smażeniu. Producenci poszli o krok dalej i wprowadzili do swojej oferty patelnie umożliwiające oszczędzanie energii.
Rączka takiej energooszczędnej patelni została wyposażona w inteligentny pierścień, który sygnalizuje rozgrzanie dna do pożądanej temperatury. Po rozpoczęciu smażenia zostaje utrzymana optymalna temperatura smażenia, co w konsekwencji pozwala na ograniczenie zużycia energii.
Każdy zna tradycyjne frytkownice. Podstawą ich działania jest mocno rozgrzany tłuszcz. Współcześnie producenci wprowadzają modele, które umożliwiają zredukowanie użycia tłuszczu do niezbędnego minimum. Nowością są także urządzenia wielofunkcyjne, które obok frytkownicy łączą w sobie także funkcję grillowania czy smażenia. Posiłki przygotowane z wykorzystaniem mniejszej ilości tłuszczu są dużo zdrowsze i smaczniejsze.
Koszt zakupu patelni z funkcją oszczędzania energii wynosi już od 70 złotych. W przypadku inteligentnych frytkownic należy liczyć się z wydatkiem od 800 złotych wzwyż.
Małe i funkcjonalne nowoczesne sprzęty kuchenne
Zmiany na lepsze w przestrzeni kuchennej nie zawsze muszą wiązać się z koniecznością ponoszenia dużych wydatków. Niektóre niepozorne akcesoria kuchenne mogą znacząco ułatwić przygotowywanie posiłków. Niektóre sprzęty kuchenne dodatkowo mogą służyć jako designerski element wystroju przestrzeni kuchennej. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych akcesoriów.
Oto lista kilku ciekawych pomysłów na usprawnienie pracy w kuchni:
składana deska do krojenia – ułatwia krojenie poszczególnych składników oraz wrzucanie ich do miski lub garnka bez rozrzucania obok (cena ok. 50 złotych)
deska do krojenia z cedzakiem – ułatwia odcedzenie nadmiaru soków, które towarzyszą krojeniu niektórych warzyw i owoców (cena ok. 50 złotych)
podstawka na łyżkę z naczyniem zbierającym nadmiar płynu – dzięki temu sosy lub zupy nie ściekają na blat, lecz zatrzymują się na podstawce (cena ok. 10 złotych)
nakładka cedzakowa na garnek – odsączania makaronu, kaszy czy ziemniaków dzięki niej to żaden problem (cena ok. 15 złotych)
łyżka połączona z miarką wskazującą wagę – dozowanie odpowiedniej ilości składnika będzie prostsze (cena ok. 190 złotych)
szczypce do usuwania szypułek z owoców – usuwanie szypułek z różnorodnych rodzajów owoców stanie się dużo prostsze (cena ok. 10 złotych)
temperówki do warzyw i owoców – ten gadżet z pewnością docenią osoby, które uwielbiają, gdy ich potrawy prezentują się niepowtarzalnie (cena ok. 20 złotych).
Koszty związane z unowocześnieniem przestrzeni kuchennej
Zakup nowego sprzętu do kuchni może okazać się większym wyzwaniem finansowym. Zazwyczaj zmian w kuchni dokonujemy po zakończonym remoncie lub w sytuacji, kiedy jakiś sprzęt popsuł się na dobre.
Bez względu na sytuację, która zmusiła nas do zakupu nowego sprzętu kuchennego, jest to znaczący wydatek i niewątpliwe obciążenie budżetu domowego. Zwłaszcza gdy myślimy o zakupie sprzętu nowoczesnego, wyposażonego w szereg różnych funkcji, które mają za zadanie ułatwić prace w kuchni. W przypadku zakupu sprzętu AGD należy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilku tysięcy złotych.
Warto jednak zainwestować nieco więcej pieniędzy, aby dłużej cieszyć się funkcjonującym urządzeniem kuchennym. Dobrą decyzją może okazać się także wykupienie tzw. przedłużonej gwarancji. Dzięki temu, kiedy sprzęt ulegnie awarii po standardowym okresie gwarancyjnym, nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych z jego naprawą. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów UOKIK) przestrzega jednak, że przedłużonej gwarancji może udzielić tylko producent danego sprzętu. Dlatego zawsze należy dopytać się w sklepie, czy to proponowane nam przedłużenie gwarancji jest ubezpieczeniem czy faktycznie przedłużoną gwarancją, zapewnioną przez producenta.
W przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednią pulą pieniędzy, możemy zdecydować się na zakup sprzętu na raty. Jeżeli firma oferująca sprzedaż sprzętu AGD nie dysponuje taką możliwością, warto rozważyć pożyczkę pozabankową rozłożoną na dogodne raty. Dzięki temu zakup nowego sprzętu do kuchni można rozłożyć nawet na 3 – 4 lata. Nasz budżet domowy tego znacząco nie odczuje, a my będziemy mogli korzystać z nowego, dobrze funkcjonującego sprzętu.