Z artykułu dowiesz się:
- Gdzie można nauczyć się gry na instrumencie
- Ile kosztuje nauka gry na instrumencie
- Czy warto zakupić swój własny instrument
- Ile kosztuje zakup instrumentu
Nauka gry na instrumencie – gdzie pobierać lekcje?
Nauka gry na instrumencie wymaga nie tylko chęci, ale również sporej ilości wolnego czasu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować uczyć się samemu na podstawie materiałów edukacyjnych na przykład z Internetu. Taka opcja wymaga nie tylko wiele dyscypliny, ale również i miejsca do ćwiczeń. Warto więc rozważyć naukę poza domem pod okiem profesjonalistów. Istnieje wiele miejsc, w których można nauczyć się gry na instrumencie.
Zapoznaj się również z artykułem:


Kursy zawodowe – czy warto i ile kosztują?
Rynek pracy jest elastyczny, a zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin stale się zmienia. Osoby zarówno po kierunkowej szkole średniej, jak i studiach nie zawsze znajdują zatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Czy to oznacza, że jeżeli nie zdobyliśmy wykształcenia w konkretnym kierunku, to inna ścieżka kariery jest dla nas niedostępna? Oczywiście, że nie. Rozwiązaniem mogą być kursy zawodowe lub szkolenia, które umożliwiają zdobycie wiedzy pozwalającej na podjęcie zatrudnienia w konkretnej dziedzinie. Czy warto uczęszczać na kursy zawodowe? Ile kosztują?
Nauka gry na instrumencie dla dziecka
Szkoła muzyczna
Jeśli planujemy zapisać na zajęcia dziecko, warto w pierwszej kolejności rozważyć edukację w Państwowej Szkole Muzycznej. Miejsce to stwarza nie tylko idealne warunki dla nauki i rozwoju, ale również dla późniejszej kariery muzyka. Często adepci szkół państwowych pracują w orkiestrach na terenie całego kraju.
Ognisko muzyczne
Innym godnym uwagi pomysłem jest zapisanie dziecka do ogniska muzycznego, które istnieją w domach kultury lub prywatnych ośrodkach kształcenia i rozwoju. W takich miejscach zajęcia odbywają się popołudniami, więc nauka nie będzie kolidowała z obowiązkami szkolnymi dziecka. Niestety w przeciwieństwie do Państwowej Szkoły Muzycznej lekcje w ogniskach muzycznych na ogół są płatne, a dzieci nie zawsze wykazują chęć, aby regularnie uczęszczać na zajęcia po szkole.
Prywatne lekcje
Ciekawą, jednak znacznie droższą alternatywą są prywatne lekcje z wykwalifikowanym nauczycielem gry na danym instrumencie. Ich zaletą jest możliwość dostosowania ćwiczeń do planu zajęć dziecka, tak aby mogło uczęszczać na nie w dogodnym terminie. Dodatkowo nauczyciel poświęca całą swoją uwagę tylko jednemu uczniowi, co z reguły nie jest możliwe w przypadku zajęć grupowych. Rodzice szybko zauważą więc, że dziecko robi znacznie szybsze postępy w nauce gry na instrumencie.

Nauka gry na instrumencie – ile kosztuje?
Nauka gry na instrumencie to marzenie, które stosunkowo łatwo spełnić ze względu na szeroką dostępność instrumentów oraz wielu wykwalifikowanych nauczycieli, którzy udzielają korepetycji. Mimo wszystko bardzo istotne jest posiadanie odpowiednich zasobów pieniężnych na edukację muzyczną.
Koszty nauki gry na instrumentach są różne i zależą od rodzaju instrumentu, miasta oraz liczby pobieranych lekcji w ciągu tygodnia.
W przypadku nauki gry na gitarze, skrzypcach, perkusji, pianinie lub akordeonie, należy liczyć się z wydatkiem od 40 do nawet 150 zł za jedno spotkanie z nauczycielem.
Z reguły im większe miasto, tym wyższe koszty nauki. Łączna kwota, jaką przyjdzie więc zapłacić miesięcznie to nawet kilkaset złotych przy jednej lekcji tygodniowo. Warto jednak pamiętać, że pobierając dwie albo nawet trzy lekcje w tygodniu można osiągnąć lepsze rezultaty w krótszym czasie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nauka gry na instrumencie wymaga wielu godzin ćwiczeń poza płatnymi lekcjami, na które trzeba znaleźć miejsce w swoim codziennym grafiku.

Czy warto zakupić własny instrument?
Efektywna nauka gry nie będzie możliwa bez instrumentu, na którym powinno się regularnie ćwiczyć. Jego zakup może być jednak bardzo kosztowny, dlatego warto zastanowić się nad innym, nieco tańszym rozwiązaniem.
Uczęszczając na zajęcia muzyczne do szkoły muzycznej lub ognisk muzycznych zazwyczaj ma się dostęp do niezbędnych instrumentów muzycznych. Minusem takiego rozwiązania jest jednak możliwość ćwiczenia gry tylko w miejscu, w którym odbywają się zajęcia. Nie każdy jednak potrafi w pełni się skupić podczas spotkań grupowych, gdzie zazwyczaj panuje dosyć duży hałas i nieporządek.
Nauka gry na instrumencie – ile kosztuje wypożyczenie instrumentu?
Jeśli nie chcemy wydawać większej kwoty pieniędzy na zakup własnego instrumentu, możemy również zdecydować się na skorzystanie z usług specjalnych wypożyczalni instrumentów. Takie wypożyczalnie znajdują się w większych miastach i miejscowościach.
Miesięczny koszt wypożyczenia instrumentu kształtuje się następująco:
- skrzypce 40-80 złotych
- wiolonczela 120 złotych
- gitara 45-120 złotych
- ukulele 30-50 złotych
- perkusja 80-300 złotych
- flet 120-150 złotych
- saksofon 120-350 złotych
- trąbka 100-150 złotych
- pianino 90-250 złotych
Do podanych kwot należy doliczyć kaucję zwrotną na wypadek ewentualnego zniszczenia lub zagubienia instrumentu. Wysokość kaucji zależy od wartości wypożyczonego instrumentu i zazwyczaj wynosi od 100 do 500 złotych.

Dlaczego warto uczyć się grać na instrumencie?
Nauka gry na instrumencie to nie tylko świetne ćwiczenie dla mózgu, ale również szansa na poprawienie koncentracji. Umiejętność gry zwiększa również łatwość opanowania języków obcych, a występy publiczne uczą jak radzić sobie ze stresem i tremą związanymi z wystąpieniami publicznymi. Muzyka i gra na instrumencie stanowi dodatkowo doskonałą odskocznię od codziennych zajęć i działa odprężająco.
Zapoznaj się również z artykułem:


Kurs angielskiego dla dorosłych – zainwestuj w siebie
Wbrew powszechnemu przekonaniu, osoby dorosłe mogą nauczyć się języka i przy zastosowaniu odpowiednich technik, doskonale przyswajają wiedzę. Ile zatem kosztują kursy języka angielskiego dla dorosłych i dlaczego warto inwestować w siebie niezależnie od tego ile mamy lat?
Nauka gry na instrumencie – ile kosztują instrumenty?
Czy warto kupić instrument?
Zakup własnego instrumentu to najlepsze rozwiązanie, ponieważ możemy uczyć się na nim gry zarówno podczas zajęć lub prywatnych lekcji, jak i trenować indywidualnie w domu bez dodatkowym opłat. Rozwiązanie to zdejmuje z nas również poczucie odpowiedzialności za wypożyczony sprzęt. Warto więc rozważyć zakup swojego pierwszego instrumentu, nawet jeśli nie mamy odłożonej całkowitej kwoty. Z pomocą może nam przyjść szybka pożyczka, która pozwoli rozłożyć koszty na niewysokie raty, które nie będą tak bardzo odczuwalne dla portfela.
Jakie są ceny instrumentów muzycznych?
Ceny instrumentów uzależnione są od ich rodzaju, marki oraz jakości wykonania. Wiele instrumentów to wciąż dobra luksusowe, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kwoty te wynikają ze skomplikowanych mechanizmów konstrukcyjnych, precyzyjnego wykonania oraz wysokiej jakości materiałów.
Instrumenty klawiszowe
Wśród najtańszych instrumentów muzycznych znajdują się m.in. mało skomplikowane keyboardy, które będą w pełni satysfakcjonujące dla początkującej osoby. Koszt zakupu takiego instrumentu to około 200-450 złotych. Za bardziej zaawansowany i markowy sprzęt tego rodzaju trzeba zapłacić jednak nawet kilka tysięcy złotych.
Gitary
Wśród tańszych instrumentów znajdują się również gitary, których najprostsze modele klasyczne lub akustyczne kosztują od 400 do 600 złotych.
Koszt gitary elektrycznej jest znacznie wyższy ze względu na bardziej zaawansowaną technologię oraz potrzebę zakupu stosownego wzmacniacza. Używaną gitarę elektryczną wraz z tzw. piecem, czyli wzmacniaczem można kupić od 500 złotych wzwyż.
Skrzypce i inne instrumenty muzyczne
Znacznie droższym zakupem są skrzypce, których podstawowe modele kosztują od 1 000 złotych wzwyż.
Podobnie ceny prezentują się w przypadku złożonych perkusji. Warto jednak mieć na względzie, że profesjonalny sprzęt może kosztować nawet dziesięć razy więcej. Podobnie duży wydatek stanowi zakup własnej wiolonczeli, kontrabasu lub akordeonu, których ceny potrafią osiągać w zależności od modelu nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Równie kosztowny jest zakup fortepianu, który może kosztować od 15 do 100 tysięcy złotych oraz wiąże się z koniecznością posiadania dużej przestrzeni na ustawienie go we własnym domu. Kwoty rzędu 100 tysięcy złotych z pewnością mogą zaskakiwać, jednak rynek muzyczny wciąż zwiększa swoją wartość, a modele niektórych instrumentów często są dostępne tylko dla koneserów.