Niektórzy twierdzą, że blizny dodają uroku i charakteru. Często jednak ich właściciele uważają je za szpecące i trudno jest im zaakceptować takie zmiany na swojej skórze. Blizny zazwyczaj negatywnie wpływają na samoocenę oraz samopoczucie. Dla wielu osób wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny. Z tego też względu chętnie decydują się na laserowe usuwanie blizn. Ile kosztuje taki zabieg?
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie blizny można usunąć laserowo
- Na czym polega laserowe usuwanie blizn
- Jakich efektów można się spodziewać po takim zabiegu
- Jak wygląda pielęgnacja po laserowym usuwaniu blizn
- Jakie są przeciwwskazania do zabiegu usuwania blizn laserem
- Ile kosztuje zabieg
- Czy laserowe usuwanie blizn może być refundowane przez NFZ
- Jakie są alternatywne sposoby usuwania blizn
Czym są blizny? Jakie są wskazania do laserowego usuwania blizn?
Blizny są zmianą skórną, która powstaje w wyniku uszkodzenia skóry właściwej. Powstały ubytek zastępuje włóknista tkanka łączna. Skóra w tym miejscu może mieć inną strukturę, a także inny kolor – biały, różowy czy nawet czerwony. Blizny to naturalny efekt gojenia się ran skóry, jednak ich występowanie zazwyczaj wiąże się z dużym dyskomfortem psychicznym i fizycznym.
Wśród wskazań do wykonania zabiegu laserowego usuwania blizn wymienić można m.in. blizny:
- potrądzikowe
- pooperacyjne i pozabiegowe, na przykład blizny po cesarskim cięciu, po usunięciu wyrostka robaczkowego itp.
- powypadkowe i pourazowe
- przerostowe
- w postaci keloidów tzw. bliznowców
Na zabieg laserowego usuwania blizn decydują się przede wszystkim osoby, które nie akceptują takiej zmiany skórnej i z jej powodu odczuwają m.in. dyskomfort lub zawstydzenie.
Zapoznaj się również z artykułem:


Mikrodermabrazja – ile kosztuje zabieg, kiedy można go robić?
Mikrodermabrazja to jeden z chętniej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Decydują się na niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Mikrodermabrazja polega na oczyszczaniu skóry poprzez ścieranie zewnętrznych warstw naskórka. Efekty mikrodermabrazji są imponujące. To nie tylko redukcja zaskórników, rozszerzonych porów i przebarwień, ale również blizn po trądziku. Ile kosztuje ten zabieg oraz kiedy warto go wykonać? Odpowiadamy.
Laserowe usuwanie blizn – na czym polega?
Laserowe usuwanie blizn to zabieg, który oferują gabinety medycyny estetycznej. Podczas jego wykonywania wykorzystuje się laser frakcyjny. Terapię tę można stosować nie tylko do usuwania blizn, ale również rozstępów i zmarszczek.
Laserowe usuwanie blizn polega na skierowaniu wiązki światła lasera precyzyjnie w głąb skóry, aż do tkanki podskórnej i skóry właściwej. Wiązka ta powoduje mikrouszkodzenia. Dzięki temu następuje uruchomienie naturalnych procesów odbudowy skóry, w tym pobudzenie produkcji kolagenu. Po zagojeniu skóra staje się gładsza i jaśniejsza, a blizna jest mniej widoczna.
W porównaniu do innych metod usuwania blizn, na przykład zabiegów chirurgicznych lub peelingów chemicznych, laserowa korekcja blizn jest niemal bezbolesna i bezinwazyjna. Zabieg ten wiąże się również z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań.

Laserowe usuwanie blizn – jakich efektów można spodziewać?
Zabieg laserowego usuwania blizn stosuje się nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Stwardniała skóra, która pokrywa znaczny fragment ciała, może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i ograniczyć ruchy. Laser frakcyjny jest w stanie usunąć około 30 procent przerośniętej tkanki, co jest wystarczające, aby skóra stała się bardziej elastyczna, a sama blizna mniej widoczna i zbliżona kolorem do otaczającej jej skóry.
Laserowe usuwanie blizn – zalety
- redukcja lub całkowite usunięcie blizn
- zapobieganie powiększaniu się blizn w przyszłości
- niewielka inwazyjność w porównaniu do innych zabiegów
- znaczna poprawa komfortu psychicznego i fizycznego pacjenta
Laserowe usuwanie blizn przynosi najlepsze rezultaty, gdy zabieg zostanie wykonany jak najwcześniej po wygojeniu się rany. Im blizna „starsza”, tym grubsza i twardsza. Trudniej jest więc zmniejszyć jej widoczność. Bez względu na rodzaj blizny konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu, aby efekty były widoczne.

Jak wygląda pielęgnacja po zabiegu laserowego usuwania blizn?
Bezpośrednio po zabiegu pojawia się uczucie rozgrzania i pieczenia skóry. Przez kilka dni skóra wokół blizny może być zaczerwieniona i spuchnięta. Czasami występuje wysypka, która również po kilku dniach znika.
Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry bezpośrednio po zabiegu, w tym:
- stosowanie łagodnych kremów nawilżających
- stosowanie kremów z wysokimi filtrami UV
- picie dużej ilości wody niegazowanej
- rezygnacja z gorących kąpieli oraz korzystania z sauny
- rezygnacja z wykonywania peelingów
- unikanie wysokich temperatur
- unikanie nadmiernego przebywania na słońcu
Najlepsza porą na wykonywanie zabiegu laserowego usuwania blizn jest jesień oraz zima z uwagi na mniejsze prawdopodobieństwa ekspozycji skóry na słońce.
Jak długo trwa laserowe usuwanie blizn?
Długość laserowego usuwania blizn zależy m.in. od wielkości i struktury blizny. Wpływ na to ma również wspomniany wcześniej czas, w którym zostało podjęte leczenie. Im wcześniej, tym lepiej.
Pierwsze efekty mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu. Najczęściej konieczne jest jednak wykonanie kilku sesji, aby zaobserwować istotne zmiany na plus. Zazwyczaj pacjenci muszą powtórzyć terapię około 5 – 6 razy. Liczba wizyt oraz ich częstotliwość zawsze jest kwestią indywidualną, którą ustala lekarz lub specjalista kosmetolog na podstawie konkretnego przypadku. Najczęściej odstęp pomiędzy jednym a drugim zabiegiem wynosi miesiąc.
Czas rekonwalescencji po laserowym usuwaniu blizn
Ze względu na bezinwazyjność zabiegu laserowego usuwania blizn nawet bezpośrednio po jego wykonaniu można powrócić do większości codziennych obowiązków. Czas gojenia się miejsca poddawanego terapii jest kwestią indywidualną. Zależy m.in. od naturalnego tempa procesów regeneracyjnych konkretnego pacjenta oraz stanu jego zdrowia. Najczęściej do całkowitego zagojenia tkanek potrzeba co najmniej tygodnia.

Laserowe usuwanie blizn – czy są jakieś przeciwwskazania?
Istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu laserowego usuwania blizn. Są to m.in.:
- ciąża
- okres karmienia piersią
- przyjmowanie niektórych leków, na przykład antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych, sterydów, pochodnych witaminy A
- zaburzenia krzepnięcia skóry
- choroba nowotworowa
- cukrzyca
- choroby skóry, na przykład łuszczyca, atopowe zapalenie skóry – AZS
- zbyt silna opalenizna
- stany zapalne, infekcje bakteryjne i wirusowe skóry
- epilepsja
- tendencja do pojawiania się przebarwień na skórze
- zaburzenia hormonalne
- posiadanie rozrusznika serca
- nadmierna suchość skóry
- leczenie izotretynoiną – zabieg laserowego usuwania blizn można wykonać szeć miesięcy po zakończonym leczeniu
Ile kosztuje laserowe usuwanie blizn?
Cennik laserowego usuwania blizn zależy m.in. od wielkości blizny, jej rodzaju oraz obszaru ciała, na którym się znajduje.
Przykładowe ceny zabiegów
Laserowe usuwanie blizn:
- na twarzy – od 900 złotych za jeden zabieg
- w obrębie czoła – od 300 złotych za jeden zabieg
- na policzkach – od 500 złotych za jeden zabieg
- w obrębie brody – od 300 złotych za jeden zabieg
- innej części ciała – od 600 złotych za jeden zabieg
Należy pamiętać, że decydując się na laserowe usuwanie blizn, powinniśmy wybierać gabinety medycyny estetycznej o wysokiej renomie i możliwie najlepszych opiniach. W tym przypadku cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Tylko prawidłowo przeprowadzony zabieg gwarantuje skuteczność i przede wszystkim bezpieczeństwo.
Czy zabieg usuwania blizn jest refundowany przez NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia z reguły nie refunduje usuwania blizn. Istnieją jednak pewne wyjątki, w jakich można ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych podczas wykonywania niektórych zabiegów.
Refundowane mogą być rekonstrukcje wykonywane u pacjentów z poważnymi, szpecącymi bliznami pourazowymi lub pooperacyjnymi. Na zwrot kosztów mogą także liczyć osoby, u których blizny są wynikiem rozległych oparzeń. Zazwyczaj jednak NFZ refunduje chirurgiczne usuwanie blizn, a nie laserowe.
Alternatywne zabiegi usuwania blizn
Laserowe usuwanie blizn to nie jedyny zabieg, który pozwoli pozbyć się tego rodzaju defektu. Wśród innych skutecznych terapii wyróżnić można zabiegi:
- Geneo+ – skóra stymulowana jest dwutlenkiem węgla, w ten sposób pobudzone zostaje mikrokrążenie, produkcja kolagenu i elastyny – koszt od 250 złotych za zabieg
- Cellu M6 Integral – stymulowanie skóry w sposób mechaniczny, porównywalny do masażu – koszt od 100 złotych za zabieg
- Moblif – podobne działanie do Cellu M6 Integral – koszt od 100 złotych za zabieg
- Icoone – masaż za pomocą specjalnych rolek pod ciśnieniem – koszt od 200 złotych za zabieg
Laserowe usuwanie blizn to zabieg, który dla wielu osób jest jedynym sposobem na zlikwidowanie krępujących defektów skóry. Źródłem kompleksów i obniżonej samooceny są zwłaszcza blizny w obrębie twarzy. Trwałe ślady może pozostawić nie tylko trądzik, ale różnego typu urazy i operacje. Laserowe usuwanie blizn pomimo stosunkowo wysokiej ceny pozwala przywrócić pacjentom komfort i pewność siebie.