Zmiana przyzwyczajeń dotyczących korzystania z energii cieplnej może ograniczyć jej zużycie nawet o 10 – 15%. Pozwoli to nie tylko na zminimalizowanie wydatków na ogrzewanie domu, ale również zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Jak skutecznie ograniczyć koszty ogrzewania domu? Czy zmiana pieca na nowy może w tym pomóc? Jeżeli tak, to czy możemy liczyć na dofinansowanie kupna nowego urządzenia?
W jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Sprawdzone sposoby
spis treści:
Wiele gospodarstw domowych w okresie grzewczym staje przed dylematem. Zadbać o to, aby w domu było ciepło bez względu na wysokość rachunków czy też oszczędzać, utrzymując niższą temperaturę w mieszkaniu. Koszt ogrzewania domu uzależniony jest między innymi od tego, czy ściany budynku są ocieplone i odpowiednio zaizolowane.
Jak wyjaśnia Adam Buszko z firmy Paroc Polska: Dachy i ściany to przegrody, przez które ucieka najwięcej ciepła z domu. Odpowiedniej grubości ocieplenie pozwala znacznie ograniczyć te straty, co zmniejsza konieczną do dostarczenia ilość ciepła. Efekt tego odczuwamy w rachunkach za ogrzewanie (źródło cytatu: infowire.pl).
Czy warto ocieplić dom? Ile kosztuje ogrzewanie budynku jednorodzinnego o powierzchni ok. 120 metrów kwadratowych? Oto szacunkowe roczne koszty ogrzewania.
Węgiel brunatny:
dom ocieplony – 500 – 1500 złotych,
dom nieocieplony – 750 – 2500 złotych,
Węgiel kamienny:
dom ocieplony – 1200 – 1800 złotych,
dom nieocieplony – 2300 – 3200 złotych,
Ekogroszek
dom ocieplony – 1200 – 1800 złotych,
dom nieocieplony – 2100 – 3200 złotych,
Gaz
dom ocieplony – 2800 – 3400 złotych,
dom nieocieplony – 4900 – 6000 złotych,
Drewno
dom ocieplony – 600 – 1400 złotych,
dom nieocieplony – 1100 – 2600 złotych,
Brykiet drzewny
dom ocieplony – 1300 – 3000 złotych,
dom nieocieplony – 2500 – 5500 złotych,
Pellet
dom ocieplony – 1500 – 2000 złotych,
dom nieocieplony – 2900 – 3800 złotych,
Olej opałowy
dom ocieplony – 4600 – 5000 złotych,
dom nieocieplony – 7900 – 8500 złotych,
Energia elektryczna
dom ocieplony – ok. 6500 złotych,
dom nieocieplony – ok. 12000 złotych.
Ocieplenie domu
Pierwszym krokiem w drodze do oszczędzania na ogrzewaniu domu jest odpowiednie ocieplenie budynku. W niektórych przypadkach można zmniejszyć w ten sposób wydatki na ogrzewanie nawet o 50%. Co prawda, wykonanie ocieplenia wiąże się z pewnymi kosztami, jednak w dłuższej perspektywie czasowej jest bardzo opłacalne.
Odsłonięcie grzejników
Według doradcy klienta z firmy GPEC Krzysztofa Franczaka niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że nieświadomie przyczyniają się do zmniejszenia efektywności ogrzewania domu, wyjaśnia: Najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy wszystkie grzejniki są odsłonięte. Zabudowa, długie zasłony czy meble blokują przepływ ciepłego powietrza i znacznie ograniczają efektywność (źródło cytatu: Jak oszczędzać na ogrzewaniu, www.finanse.senior.pl). W okresie grzewczym warto więc odsłonić grzejniki oraz zdecydować się na krótsze firanki.
Kontrola i regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach
Oszczędzanie na ogrzewaniu nierozerwalnie wiąże się z utrzymaniem optymalnej temperatury w mieszkaniu. Jej wysokość zależy od typu pomieszczenia. Dla przykładu powszechnie uważa się, że w łazience powinno być ok. 24°C, w sypialni – 16 – 19°C, w kuchni – 18 – 20°C, w jadalni oraz salonie – 20 – 21°C. W rzadko używanych pomieszczeniach można nieco zmniejszyć temperaturę. Podobnie w przypadku, gdy wyjeżdżamy z domu na kilka dni. Zaleca się jednak, aby obniżyć temperaturę o ok. 3°C. Zbyt niska temperatura utrzymująca się przez dłuższy czas może być powodem pojawienia się wilgoci w mieszkaniu. Zawory grzejników powinny być zakręcane podczas wietrzenia pomieszczeń. Popularne termostaty wyczuwając obniżenie temperatury w pomieszczeniu, mogą niepotrzebnie zwiększać pobór i zużycie ciepła.
Krzysztof Franczak przekonuje: Aby samodzielnie regulować temperaturę w mieszkaniu, niezbędne są zawory termostatyczne. Te urządzenia pozwalają uzyskać optymalną temperaturę i zmniejszać dopływ ciepła do grzejników, gdy np. wietrzymy pomieszczenie lub wyjeżdżamy na weekend (źródło cytatu: Porady eksperta: Jak oszczędzać na ogrzewaniu, gdansk.naszemiasto.pl).
Przegrzewanie pomieszczeń nie tylko zwiększy nakłady finansowe na ogrzewanie domu, ale także może powodować m.in. senność, podrażnienie śluzówki, suchość skóry czy też kaszel.
Wykorzystanie energii naturalnej
Kolejnym sposobem na zmniejszenie wydatków jest korzystanie z naturalnej, a więc „darmowej” energii. Mowa tu o promieniach słonecznych. W słoneczne dni warto odsłonić zasłony w najbardziej nasłonecznionych częściach mieszkania. Promienie wpadające przez okna podniosą temperaturę w pomieszczeniu.
Montaż ekranów zagrzejnikowych
W ograniczeniu zużycia energii cieplnej może także pomóc zamontowanie specjalnych ekranów zagrzejnikowych. Są one wykonane z cienkiej warstwy styropianu pokrytej folią aluminiową. Odpowiednio zamontowane są praktycznie niewidoczne. Koszt takiego ekranu zagrzejnikowego to ok. 30 – 50 złotych za rolkę o długości 10 metrów.
Uszczelnienie lub wymiana okien
Warto także sprawdzić, czy okna w domu są szczelne. Nawet niewielkie nieszczelności mogą przyczynić się do utraty znacznej ilości ciepła. W takich sytuacjach należy rozważyć skorzystanie z usług firmy, która wykonuje uszczelnienie okien lub wymianę okien na nowe.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie na zakup nowego pieca?
Zadaniem rządowego programu „Czyste Powietrze” jest nie tylko ograniczenie problemu występowania smogu w miastach i na obszarach wiejskich, ale także zmniejszenie wydatków na ogrzewanie domów.
O dofinansowanie na zakup nowego pieca mogą ubiegać się m.in.:
właściciele nieruchomości o charakterze mieszkalnym (osoby fizyczne)
osoby prowadzące działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym
wspólnoty (spółdzielnie) mieszkaniowe
najemcy lokali komunalnych
Koszt zakupu nowego pieca a wysokość dofinansowania
Wysokość dofinansowania na wymianę pieca uzależniona jest między innymi od rodzaju pieca oraz środków, którymi dysponuje dane miasto (gmina). Większość jednostek ustala procentowy zwrot kosztów wraz z maksymalną kwotą dotacji dla jednego gospodarstwa domowego. W niektórych miejscowościach można liczyć nawet na zwrot w wysokości 100%.
Ceny kotłów różnią się między sobą – w zależności od rodzaju wykorzystywanego opału oraz producenta urządzeń. Ile kosztuje piec?
Kocioł na ekogroszek – od 5000 złotych wzwyż,
Kocioł gazowy – od 2000 złotych wzwyż,
Kocioł na biomasę – od 1500 złotych wzwyż,
Piec elektryczny – od 5000 złotych wzwyż.
Jak już zostało wspomniane, wysokość dofinansowania może różnić się w zależności od miejscowości. Zgodnie z zestawieniem przygotowanym przez www.pieniadze.rp.pl w większych polskich miastach mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości:
Aby sprawdzić, czy w gminie, w której zamieszkujemy, przyznawane jest dofinansowanie na zakup nowego pieca, należy zadzwonić lub udać się osobiście do siedziby urzędu gminy. Powinniśmy zostać poinformowani o tym, ile wynosi dofinansowanie (w procentach), jaka jest maksymalna jego kwota oraz jak się o nie ubiegać. Konieczne będzie m.in. wypełnienie odpowiedniego wniosku.