Komputery to urządzenia, bez których większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Służą do pracy, rozrywki, obsługi bankowości internetowej, zakupów w Internecie, obróbki zdjęć i wielu innych zadań. Zastosowań komputerów jest naprawdę wiele. Dlatego wybór właściwego typu i modelu komputera może przysporzyć niejakich problemów. Najczęściej pierwszym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem nowego urządzenia jest: wybrać komputer stacjonarny czy laptop?
Zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy mają zalety oraz wady. Wydawać by się mogło, że urządzenia przenośne stopniowo wypierają popularne PC. Jednak Zbigniew Mądry członek zarządu i dyrektor ds. handlowych AB SA twierdzi, że niekoniecznie stacjonarne komputery przejdą wkrótce do lamusa: Rynek tzw. desktopów od lat skazywany jest na zapomnienie i wyparcie go przez komputery przenośne lub też rozwiązania serwerowo-terminalowe. Jednak nasze analizy oraz osiągane wyniki sprzedażowe wskazują, że zainteresowanie sprzętem stacjonarnym nie spada i trend ten powinien się utrzymać w najbliższym czasie (źródło: Komputery stacjonarne zostały skreślone dużo za wcześnie, cyfrowa.rp.pl).
Co zatem wybrać – komputer stacjonarny czy laptop? Podpowiadamy.
Komputer stacjonarny czy laptop – zalety i wady
spis treści:
Czym kierować się podczas zakupu komputera do domowego użytku? Według Dawida Kasprzycy Trenera Produktowego marki Lenovo najważniejsze jest myślenie przyszłościowe: Moja generalna rada – patrzmy na sprzęt perspektywicznie, pomyślmy też o tym, czego możemy potrzebować za rok czy dwa. Dotyczy to szczególnie młodych ludzi, których potrzeby i zainteresowania bardzo szybko nabierają tempa i rozmachu. Myślenie „tu i teraz” to zdradziecka pułapka – użytkowników o ograniczonym budżecie, a takich jest przecież większość, po prostu nie stać na zakup rozwiązań, które za rok czy dwa sprawią zawód. Pamiętajmy więc, że maksyma „oszczędzając, płacisz dwa razy” sprawdza się szczególnie boleśnie właśnie przy zakupie komputera (źródło cytatu: Bez zbędnych kompromisów – poradnik zakupowy Lenovo cz. 1, lenovozone.pl).
Największą wątpliwością, która towarzyszy osobom kupującym komputer do użytku domowego, jest: wybrać komputer stacjonarny czy laptop? Każde z tych urządzeń ma swoje zalety oraz wady. Podczas poszukiwania sprzętu idealnego należy uwzględnić m.in. indywidualne preferencje użytkowników, sposób, w jaki ma być używany komputer oraz podstawowe parametry urządzenia, np. procesor, karta graficzna, pamięć RAM, rodzaj dysku twardego.
Warto uwzględnić także główne przeznaczenie komputera – czy będzie to sprzęt do pracy biurowej, gier, a może ma pełnić funkcję domowego multimedialnego centrum rozrywki, a więc np. ma głównie służyć do oglądania filmów?
Komputer stacjonarny to podstawowy model. Powszechnie panuje przekonanie, że jest to wydajne rozwiązanie, które można polecić do użytku domowego.
Podstawowe zalety komputera stacjonarnego to:
wysoka wydajność – o ile zastosowane podzespoły będą wysokiej jakości
możliwość swobodnego rozbudowywania urządzenia oraz wymiany poszczególnych komponentów
możliwość samodzielnej modyfikacji, czyszczenia oraz konserwacji – nie wymaga to specjalistycznej wiedzy na temat budowy komputera
duża liczba różnorodnych gniazd i złączy
większość modeli składa się z oddzielnego monitora, jednostki centralnej, klawiatury oraz myszy – takie połączenie zapewnia wygodne korzystanie z komputera przy biurku
cena – z reguły modele stacjonarne są tańsze od laptopów o podobnych parametrach technicznych
Komputer stacjonarny ma również wady. Są to m.in.:
podstawowym mankamentem jest brak mobilności – urządzenia nie można swobodnie przenosić i zabrać np. do biura, na uczelnię, do szkoły, w podróż
większe zużycie energii elektrycznej niż w przypadku laptopa
gabaryty – komputer stacjonarny zajmuje więcej miejsca niż laptop, nie można go również schować, kiedy nie jest używany
konieczność łączenia poszczególnych elementów za pomocą kabli – przewody mogą się plątać, utrudniać komfortową pracę oraz zaburzać estetykę miejsca
Tak więc komputer stacjonarny najlepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy jesteśmy pewni, że nie będziemy musieli nigdzie przenosić sprzętu. Komputer stacjonarny sprawdzi się również wtedy, gdy naszym priorytetem jest wysoka wydajność pracy oraz możliwość dalszej rozbudowy, np. dodania pamięci.
Laptop jest to rodzaj komputera, który będzie dobrym wyborem dla osób aktywnych, często zmieniających miejsce pobytu i jednocześnie potrzebujących stałego dostępu do komputera. Niektóre współczesne modele laptopów mogą konkurować z komputerami stacjonarnymi pod względem wysokiej wydajności. Laptop to nie tylko urządzenie do zastosowań biznesowych, ale także gamingowych (można na nim grać) oraz multimedialnych.
Podstawowe zalety laptopa to:
duża mobilność urządzenia – laptopa można zabrać praktycznie wszędzie, nawet tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, pod warunkiem, że mamy naładowaną baterię
duża swoboda pracy – możliwość użytkowania przy biurku, w fotelu, na łóżku, w kawiarni, podczas podróży, na uczelni itp.
cichsza praca oraz niższe zużycie energii elektrycznej niż w przypadku komputera stacjonarnego
kompaktowe gabaryty – niewielkie rozmiary pozywają na przenoszenie laptopa oraz dają możliwość schowania go na czas kiedy nie jest używany
brak konieczności dokupowania urządzeń zewnętrznych – klawiatury, myszy, monitora
Wśród wad laptopa wymienia się natomiast:
wymiana komponentów może być trudniejsza niż w przypadku komputera stacjonarnego
zazwyczaj konieczne jest zakupienie gotowej konfiguracji – kupujący ma bardzo małe możliwości dotyczące rozbudowy oraz modyfikacji urządzenia
gorsza ergonomia pracy – monitora nie można ustawić na wysokości wzroku, jest na stałe połączony z klawiaturą itd.
zazwyczaj laptopy o wysokich parametrach są znacznie droższe niż stacjonarne modele o tej samej specyfikacji technicznej
Laptop to urządzenie, które sprawdzi się, gdy wymagamy od sprzętu, aby był mobilny i pozwalał na różnorodność zastosowań. Możemy z niego korzystać m.in. w domu, w pracy czy w podróży.
W 2017 roku odnotowano spadek sprzedaży komputerów stacjonarnych. Wiele jednak wskazuje na to, że tendencja ta się zmienia. Jak zauważa dyrektor marketingu sieci RTV Euro AGD, Tomasz Siedlecki: Faktycznie po bardzo mocnym spadku sprzedaży komputerów stacjonarnych w 2017 r. teraz obserwujemy ich renesans – w naszych sklepach mowa nawet o kilkudziesięcioprocentowych zwyżkach sprzedaży. Powodów jest wiele – choćby rosnąca popularność droższego i bardziej profesjonalnego sprzętu dla graczy.
Do gier – komputer stacjonarny czy laptop?
Jeżeli komputer ma podołać wymaganiom stawianym przez najnowsze tytuły gier, konieczne jest zainwestowanie w urządzenie wydajne. Współcześnie na rynku dostępne są zarówno wydajne komputery stacjonarne, jak i laptopy.
Komputer stacjonarny do gier to rozwiązanie dla graczy, którzy oddają się gamingowej rozrywce w domowych pieleszach. Urządzenie zapewnia odpowiednią wydajność w stosunku do ceny. Oddzielny monitor gwarantuje dobre wrażenia wizualne. W tym przypadku nieocenioną funkcjonalnością jest możliwość wymiany komponentów. Jeżeli więc któryś z podzespołów przestanie spełniać wymagania nowych wchodzących na rynek gier, zawsze można go zmienić – co w przypadku laptopa jest nieco utrudnione. Komputer stacjonarny zapewnia również większy komfort użytkowania. Wystarczy wygodny fotel i biurko, aby oddać się rozrywce.
Jak zaznacza Dawid Kasprzyca: Dla miłośników bardziej tradycyjnego gamingu i elektronicznej rozrywki, w wydaniu stacjonarnym, rynek nadal oferuje całą gamę produktów typu desktop. Ale jest też nowa jakość – mam na myśli AiO. O ile tego pierwszego nie trzeba chyba przedstawiać, o tyle na pewno warto przyjrzeć się bliżej komputerom All-in-One. Są to nowoczesne kompaktowe maszyny, wyposażone (w zależności od modelu) w bardzo wydajne podzespoły oraz duże ekrany w komplecie. Dodatkową, mocną zaletą modeli AiO są błyskawiczna gotowość do pracy i design pozwalający bez oporów natury estetycznej umieścić sprzęt w sercu domowego systemu rozrywki wraz z jego pełną integracją z innym tego typu sprzętem audio/video (TV, konsole, dekodery, amplitunery itp.) (źródło cytatu: Bez zbędnych kompromisów – poradnik zakupowy Lenovo cz. 1, lenovozone.pl).
Laptopy gamingowe to urządzenia, które swą wydajnością nie muszą odbiegać od standardów wyznaczanych przez komputery stacjonarne. W przypadku zastosowania mocniejszych podzespołów należy jednak liczyć się z nieco większą ceną sprzętu. Laptopy do gier zapewniają komfort użytkowania graczom, którzy grają nie tylko we własnym domu, ale np. na spotkaniach ze znajomymi czy w przerwach pomiędzy zajęciami.
Największą zaletą komputera przenośnego jest to, że można zabrać go ze sobą praktycznie wszędzie. Niektóre gamingowe modele wyposażone są w mocne akumulatory, które zapewniają nawet kilka godzin pracy laptopa bez konieczności ładowania. Modele z mocnymi podzespołami to gwarancja płynności rozgrywki. Laptopy w testach wydajności mogą jednak wypaść nieco gorzej niż najwyższej klasy komputery stacjonarne.
Do pracy biurowej – komputer stacjonarny czy laptop?
W przypadku wyboru komputera do pracy biurowej należy kierować się przede wszystkim wygodą użytkowania oraz funkcjonalnością.
Komputer stacjonarny pozwala wyłącznie na pracę przy biurku, w jednym pomieszczeniu. Jeżeli więc nie mamy potrzeby, aby przenosić urządzenie, będzie to świetne rozwiązanie. Zaletą komputera stacjonarnego jest możliwość ustawienia monitora na odpowiedniej wysokości oraz osobna klawiatura. Jeżeli więc dysponujemy stałym miejscem pracy, taki model komputera doskonale odpowie na nasze potrzeby.
Laptopy to urządzenia, które wybierają głównie osoby tworzące dokumenty tekstowe, zajmujące się dokumentacją lub programowaniem czy też prowadzące blogi. Największą zaletą laptopa do pracy biurowej jest to, że można go zabrać wszędzie – do kawiarni, na spotkanie ze znajomymi itp. Dodatkowo z laptopa można korzystać nie tylko przy biurku. Możemy przenieść go na fotel czy sofę, w zależności od tego gdzie jest nam najwygodniej. W przypadku laptopa użytkownik nie ma jednak tak dużej swobody w ustawieniu monitora czy klawiatury, jak ma to miejsce w przypadku komputera stacjonarnego.
Do multimediów – komputer stacjonarny czy laptop?
Gdy komputer ma służyć głównie do multimediów, w tym oglądania filmów, warto wybrać model o odpowiednim ekranie oraz co najmniej przeciętnej wydajności działania.
Komputer stacjonarny z dużym ekranem świetnie sprawdzi się do oglądania filmów. Z drugiej jednak strony brak możliwości zmiany jego lokalizacji wpływa na komfort użytkowania. Filmy będziemy mogli oglądać wyłącznie podczas siedzenia na krześle przed biurkiem.
Laptop daje więcej możliwości pracy. Modele wyposażone w większy ekran porównywalny do PC zapewniają podobny komfort oglądania. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość oglądania filmów, np. podczas leżenia na łóżku czy podróży pociągiem.
Komputer stacjonarny – ceny i modele
Komputery stacjonarne można podzielić na dwa główne rodzaje:
klasyczny komputer PC – zestaw, który składa się z oddzielnej jednostki centralnej, monitora, klawiatury oraz myszy
komputer typu All-In-One (AiO) – jednostka centralna w tym przypadku jest zintegrowana z monitorem, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca na biurku
Najtańsze modele nowych komputerów stacjonarnych można kupić już za 800 – 900 złotych. Urządzenia używane są jeszcze tańsze. Natomiast komputery PC wyższej klasy to już koszt minimum 3 000 złotych.
W przypadku komputerów All-In-One należy liczyć się z kosztem od 1500 złotych wzwyż. Do zakupu urządzenia stacjonarnego należy również doliczyć cenę urządzeń peryferyjnych, tj. klawiatury, myszy itd.
Laptop – ceny i modele. Ile kosztuje laptop?
Laptopy stają się coraz popularniejsze, dlatego producenci oferują szereg tego typu urządzeń.
Są to m.in.:
laptopy podstawowe – uniwersalne
urządzenia 2 w 1 – laptop z tabletem z możliwością odpinania klawiatury
ultrabooki
chromebooki
laptopy gamingowe
Koszt zakupu nowego laptopa podstawowego o średniej wydajności to wydatek od 900 złotych wzwyż. Urządzenia przenośne wykorzystujące najnowsze technologie to już koszt rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych.
Laptopy, które są przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, np. programowania, obsługi specjalistycznych programów graficznych czy grania w najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane gry komputerowe kosztują od 4500 złotych wzwyż.
Popularne ultrabooki to koszt ok. 3 – 4 tysięcy złotych. W przypadku urządzeń „2 w 1” należy liczyć się z wydatkiem rzędu od 1200 złotych do kilku tysięcy złotych.