Z artykułu dowiesz się:
-
- Dlaczego palenie tytoniu jest szkodliwe
- Co powoduje uzależnienie
- Jakie są sposoby na wyjście z nałogu tytoniowego
- Na czym polega terapia psychologiczna i ile kosztuje
- Jakie są terapie farmakologiczne, które pomogą rzucić palenie
- Co to jest nikotynowa terapia zastępcza i ile kosztuje
- Jakie są inne metody wspierające rzucenie palenia – akupunktura, elektrostymulacja, biorezonans
- Gdzie szukać specjalistycznej pomocy
- Dlaczego warto rzucić palenie
Dlaczego palenie tytoniu jest szkodliwe?
Jak groźne mogą być skutki palenia papierosów wiedzą nawet dzieci. Niestety, wiele osób ignoruje ostrzeżenia i zaczyna palić papierosy w młodym wieku. Statystyki pokazują, że im dłużej się pali, tym trudniej rzucić nałóg tytoniowy.
Dlaczego palenie papierosów jest takie szkodliwe? Ponieważ dym tytoniowy zawiera kilka tysięcy substancji chemicznych. Co najmniej czterdzieści spośród nich to związki rakotwórcze.
Wśród najbardziej szkodliwych wyróżnić należy:
- nikotyna – substancja o właściwościach silnie uzależniających, przyczynia się m.in. do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi, zaburzeń rytmu serca; nikotyna wiązana jest także z większym prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwory
- tlenek węgla – odpowiada za zmniejszenie zawartości tlenu we krwi
- kadm – trujący pierwiastek z grupy metali o właściwościach rakotwórczych
- ciała smołowate – wiązane z powstawaniem nowotworów złośliwych
- aceton – rozpuszczalnik, który można znaleźć m.in. w lakierach i farbach
- chlorek winylu – substancja o właściwościach rakotwórczych, stosowana do produkcji plastiku
- amoniak – związek chemiczny, składnik niektórych nawozów mineralnych
- cyjanowodór – gaz wykorzystywany podczas II wojny światowej w komorach gazowych
- arsen – silny związek chemiczny stosowany w trutkach na szczury
- DDT – wykorzystywany jako środek owadobójczy
- benzopiren, toluidyna i uretan – substancje o właściwościach rakotwórczych
- metanol – związek chemiczny silnie trujący
- polon – pierwiastek radioaktywny
Składniki znajdujące się w dymie tytoniowym przedostają się do krwioobiegu człowieka, a następnie trafiają do narządów, tkanek i komórek. Długotrwałe palenie papierosów powoduje trwałe uszkodzenie narządów, tkanek i komórek.
Zapoznaj się również z artykułem:


Postanowienia noworoczne – jak w nich wytrwać, na czym się skupić?
Jak wynika z obserwacji psychologów, łatwo jest wyznaczyć sobie cele, dużo trudniej je zrealizować. Dlatego bardzo często noworoczne postanowienia pozostają niezrealizowane. Jak zatem wytrwać w postanowieniach noworocznych?
Jak rzucić palenie – co powoduje uzależnienie od papierosów?
Uzależnienie od nikotyny uznawane jest za zaburzenie zdrowotne. Klasyfikacja Chorób Światowej Organizacji Zdrowia ICD-10 opisuje objawy, które towarzyszą nałogowemu paleniu papierosów. Osoba uzależniona od nikotyny, podobnie jak i pacjenci uzależnieni od substancji psychoaktywnych, kreuje swoją rzeczywistość w taki sposób, że dalsze trwanie w nałogu uznaje za konieczne. Tym samym nie zauważa także negatywnych skutków uzależnienia.
Często zdarza się, że palenie papierosów towarzyszy trudnym sytuacjom i staje się sposobem na radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Palenie jest także sposobem na pokreślenie pozytywnych stanów emocjonalnych. Uzależnieniu zazwyczaj towarzyszy tzw. głód nikotynowy. Wówczas pojawia się przymus palenia papierosów i dostarczania do organizmu konkretnych substancji. Po zażyciu nikotyny osoba uzależniona odczuwa ulgę.
Uzależnieniu towarzyszy również podporządkowanie czynności życiowych paleniu papierosów. Osoba uzależniona może chętniej spotykać się z osobami, które dzielą jej nałóg, łamie prawo, paląc w miejscach zakazanych, a także organizuje czas pracy w taki sposób, aby móc palić papierosy.
Wśród czynników wpływających na rozwój tego szkodliwego uzależnienia wymienia się:
- chemiczne właściwości nikotyny – substancja ta kilkukrotnie mocniej oddziałuje na układ nerwowy niż opiaty, narkotyki czy alkohol; zwiększone wydzielanie dopaminy podczas palenia sprawia, że człowiek czuje potrzebę ponownego sięgnięcia po papierosy
- wpływ społeczeństwa – jeżeli rodzice palą papierosy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że również ich dzieci z czasem po nie sięgną; ponadto ryzyko sięgnięcia po używkę zwiększa także sytuacja, gdy rówieśnicy palą i zachęcają do spróbowania
- powszechne jest przekonanie, że palenie papierosów spośród wszystkich innych uzależnień jest najmniej szkodliwe
- indywidualne predyspozycje psychiczne i biologiczne człowieka
- wiek, w którym rozpoczyna się palenie – im młodsza osoba, tym większe ryzyko szybszego uzależnienia, a tym samym poważniejsze konsekwencje dla zdrowia
- niedojrzałość emocjonalna i chęć zaimponowania innym
- trudności w kontrolowaniu negatywnych stanów emocjonalnych

Jak rzucić palenie czyli sposoby na wyjście z nałogu tytoniowego
Myśl o konieczności zapalenia papierosa najczęściej trwa około 2 – 3 minuty. Osoby, które planują rozstać się z nałogiem, powinny w tym czasie skupić swoją uwagę na zupełnie czymś innym.
Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym działającej w warszawskim Centrum Onkologii zauważa: Najtrudniejsze są cztery pierwsze dni, bo wtedy w wyniku braku nikotyny w organizmie występują tzw. objawy odstawienia. Źródło cytatu: 10 trików, które ułatwią rzucenie palenia; zdrowie.pap.pl
Trzeba być gotowym na to, że pierwsze dni bez papierosów mogą być bardzo dużym wyzwaniem. Receptory w mózgu mogą „domagać się” dawki nikotyny, przez co osoba, która rzuca palenie może łatwiej wpadać w złość, być drażliwa.
Nigdy nie jest za późno na to, aby rzucić palenie. Nawet po kilkudziesięciu latach nałogowego korzystania z używki organizm może oczyścić się, a szkody wyrządzone przez dym tytoniowy zostaną zminimalizowane.
Wśród najpopularniejszych metod walki z nałogiem nikotynowym wyróżnia się takie sposoby jak:
- terapie psychologiczne ułatwiające wyjście z nałogu tytoniowego
- farmakologiczne leczenie uzależnienia od tytoniu
- nikotynowa terapia zastępcza
- akupunktura i elektrostymulacja
- biorezonans

Jak rzucić palenie – terapie psychologiczne ułatwiające wyjście z nałogu tytoniowego
Seminaria tematyczne
Czasami można spotkać się z seminariami tematycznymi dotyczącymi rzucania palenia za pomocą metody Carra. Organizatorzy zapewniają, że jedna sesja – która trwa sześć godzin – jest w stanie pomóc w skutecznym odstawieniu używki. Warsztaty odbywają się w kilkuosobowych grupach, a prowadzi je licencjonowany terapeuta. Podczas sesji osoba uzależniona dowiaduje się m.in. jak zgubny wpływ ma nikotyna oraz jak działania na organizm człowieka.
Czasami konieczne jest odbycie dwóch dodatkowych sesji wzmacniających. Firmy organizujące tego typu warsztaty określają skuteczność tej metody na poziomie około 70 procent.
Koszt kuracji to około 1000 złotych.
Hipnoza
Kolejną metodą jest hipnoza. Co prawda, jej skuteczność szacuje się zaledwie na około 10 – 15 procent. Jednak nie brakuje chętnych, by w ten sposób podjąć walkę z nałogiem. Terapia prowadzona jest indywidualnie lub w niewielkich grupach. Hipnozę można wykonać raz lub kilkukrotnie. Metoda ta opiera się na sugerowaniu zmiany zachowań palacza lub wyrobieniu niechęci do palenia tytoniu. Koszt hipnozy zależy od kilku czynników, np. renomy terapeuty.
Jedna sesja to wydatek w granicach 50 – 350 złotych.
Terapie antynikotynowe organizowane przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Nieco inną metodą są terapie antynikotynowe organizowane przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Adwentyści swój program jak rzucić palenie opracowali w latach 60. ubiegłego wieku. Przy jego tworzeniu uczestniczyli zarówno psychoterapeuci, jak i lekarze. Osoba, która prowadzi kurs przedstawia proste sposoby, które pomagają w walce z uzależnieniem na polu psychicznym, fizycznym i moralnym. Metoda ta opiera się przede wszystkim na indywidualnej walce z nałogiem.
Jej skuteczność określana jest na poziomie 60 – 70 procent.
Najczęściej tego typu kuracje są darmowe.
Zapoznaj się również z artykułem:


Pobyt w sanatorium. Prywatnie czy państwowo?
Z roku na rok wzrasta liczba osób korzystających z oferty sanatoriów. Specjalne ośrodki uzdrowiskowe umożliwiają szybszy powrót do zdrowia. Kuracjusze poddają się licznym zabiegom pozwalającym poprawić kondycję organizmu oraz odpocząć i zrelaksować się. Pacjenci mają do wyboru dwa rozwiązania – udać się do ośrodka prywatnie lub skorzystać z dofinansowania NFZ lub innych instytucji. Ile kosztuje pobyt w sanatorium ze skierowaniem, a ile pobyt prywatny na własną rękę?
Jak rzucić palenie – farmakologiczne leczenie uzależnienia od tytoniu
W walce z uzależnieniem od nikotyny specjaliści wykorzystują również farmakologię. Wśród skutecznych leków doustnych wymienia się te, które mają w składzie m.in. bupropion, cytyzynę lub wareniklinę.
- Bupropion to inhibitor zwrotnego wychwytu noradrenaliny i dopaminy, a także w pewnym stopniu serotoniny. Pomaga w pokonaniu potrzeby sięgnięcia po papierosa. Jego zaletą jest zapobieganie zwiększeniu masy ciała. Ponadto ułatwia zniesienie objawów zespołu abstynencyjnego. Podstawowa kuracja lekiem z bupropionem trwa siedem tygodni. Skuteczność terapii wynosi około 50 procent. Czasami stosuje się leczenie skojarzone, tj. połączenie leków z bupropionem oraz nikotynowej terapii zastępczej.
- Cytyzyna również wspomaga rzucenie palenia. Substancja ta ma podobną budowę do nikotyny, dlatego też może ją skutecznie zastępować. Cytyzyna pomaga w stopniowym zmniejszeniu zależności psychicznej i fizycznej od używki. Kuracja z lekiem na bazie tego związku najczęściej trwa 25 dni. Czasami występuje konieczność powtórzenia terapii po około 4 – 5 miesiącach.
- Wareniklina to substancja analogicznie działająca do cytyzyny. Podstawowa kuracja trwa 12 tygodni. Czasami trzeba wydłużyć leczenie o kolejne 12 tygodni. Skuteczność tej metody określa się na około 66 – 70 procent.
Ceny leków pomagających rzucić palenie są zróżnicowane. W zależności od producenta i użytej substancji aktywnej może to być koszt około 35 – 100 złotych za 100 tabletek.
Jak rzucić palenie – nikotynowa terapia zastępcza
Kolejną metodą walki z paleniem jest nikotynowa terapia zastępcza. Jej działanie opiera się na łagodzeniu objawów głodu nikotynowego. Osoba, które chce rzucić palenie przyjmuje niewielkie dawki nikotyny w formie innej niż papieros. Dzięki temu do organizmu nie trafiają substancje szkodliwe, które występują w dymie tytoniowym.
Leczenie tą metodą opiera się na dwóch etapach. Początkowo po odstawieniu papierosów nikotynę aplikuje się w formie plastrów, gum do żucia lub inhalatora. Pomaga to w zminimalizowaniu objawów tzw. głodu nikotynowego. Następnie stopniowo zmniejsza się dawkę nikotyny, co pozwala na łagodniejsze odstawienie nałogu.
Średni miesięczny koszt nikotynowej terapii zastępczej to około 250 – 350 złotych.
Jak rzucić palenie – Akupunktura i elektrostymulacja
Zazwyczaj specjaliści zalecają zastosowanie serii zabiegów akupunktury lub pojedynczy zabieg elektrostymulacji. Aby metoda ta była skuteczna, konieczna jest całkowita abstynencji nikotynowa. Skuteczność zabiegów waha się na poziomie około 50 – 60 procent.
Koszt jednego zabiegu zależy od gabinetu i wynosi w granicach 30 – 350 złotych.
Biorezonans – opis i koszty
Jeszcze inną metodą wykorzystywaną podczas rzucania palenia jest biorezonans. Bezpośrednio przed przystąpieniem do zabiegu osoba uzależniona musi zapalić papierosa, który następnie trafia do specjalnego aparatu. Osoba, która przechodzi kurację jest podłączona do specjalnego urządzenia za pomocą elektrod. Następnie osoba obsługująca urządzenie uruchamia specjalny program, który ma na celu wygaszenie głodu nikotynowego. Skuteczność tej metody określa się na aż 90 procent.
Koszt jednego zabiegu wynosi około 50 – 80 złotych. Czasami palacz musi poddać się kilkuzabiegowej sesji.
Jak rzucić palenie – gdzie szukać specjalistycznej pomocy?
Osoby borykające się z uzależnieniem od tytoniu mogą skorzystać ze specjalistycznej pomocy, którą oferują niektóre placówki zajmujące się problemem alkoholowym. W takich placówkach bardzo często odbywają się też terapie antytytoniowe.
Pomocna może się również okazać Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym +48 801 108 108.
Dlaczego warto rzucić palenie?
Rzucenie palenia niesie za sobą szereg korzyści. Są to m.in.:
- wyrównanie pulsu i ciśnienia krwi
- oczyszczenie płuc ze szkodliwych substancji
- intensywniejsze odczuwanie smaków oraz zapachów
- zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuc, krtani, jamy ustnej, przełyku oraz zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia udaru mózgu
- oszczędności finansowe – terapia mająca na celu rzucenie palenia jest dużo tańsza niż codzienne wypalanie kilku – kilkunastu sztuk papierosów
Palenie tytoniu to nałóg, który niesie za sobą bardzo wiele negatywnych konsekwencji. Uzależnienie to wiąże się nie tylko z utratą zdrowia, ale także – w dłuższej perspektywie czasowej – z dużymi nakładami finansowymi. Warto rzucić palenie przede wszystkim dla zdrowia, ale i z korzyścią dla domowego budżetu.