Przyjście na świat nowego członka rodziny to wielkie wydarzenie dla wszystkich, niezależnie od tego czy jest to pierwsze czy kolejne dziecko. Rodzice muszą zmierzyć się z nowymi obowiązkami. Zanim jednak maluch pojawi się na świecie, konieczne jest skompletowanie wyprawki dla niego. Z czego powinna się składać wyprawka dla noworodka? Na czym można zaoszczędzić, a na czym nie powinno się oszczędzać?
Podstawowa zasada: zachować umiar
spis treści:
Rodzice, którzy czekają na narodziny swojego pierwszego dziecka, pragną zapewnić mu jak najlepsze warunki. Większość z nich przeszukuje Internet w poszukiwaniu inspiracji oraz sporządza listę niezbędnych rzeczy. To także doskonała pora na to, aby zorientować się, ile co kosztuje. Początkowo wszystko może wydawać się potrzebne. Dopiero po narodzinach dziecka okazuje się, że wiele rzeczy jest zbędnych i np. zostały użyte raz lub nawet wcale, a pieniądze zostały wydane.
Każdy producent przekonuje, że jego produkty dla niemowląt są absolutnie niezbędne zarówno samym dzieciom, jak i ich rodzicom. Jednak wiadomo, że z niektórych elementów wyprawki można zrezygnować lub po prostu wstrzymać się z ich zakupem i sprawdzić, czy w naszym przypadku będą przydatne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kompletowania wyprawki dla dziecka.
Kompletowanie ubranek i innych elementów garderoby dla dziecka
Jedną z podstawowych rzeczy, o którą muszą zatroszczyć się przyszli rodzice, są ubranka dla malucha. Nie warto kupować zbyt wiele odzieży, ponieważ noworodek szybko wyrasta z pierwszych ubrań. Konieczne jest zakupienie kompletu tzw. body. Ze względu na to, że jest to warstwa materiału bezpośrednio stykająca się z ciałem dziecka, powinna być wykonana z wysokiej jakości np. bawełny. Zaleca się również, aby pierwsze ubranka były zapinane na zatrzaski. Wówczas łatwiej będzie w nie ubrać noworodka.
Należy także zwrócić uwagę na to, czy ubranka będą łatwe w praniu. Przy dziecku pranie wykonywane jest bardzo często. Warto więc zadbać, aby odzież była zbliżona do siebie kolorystycznie i w ten sposób ułatwić sobie proces segregowania prania.
Konieczne jest także zakupienie ubranek dostosowanych do pory roku. Jeżeli dziecko urodzi się zimą, powinniśmy kupić m.in. ciepły kombinezon. Bez względu na porę roku zaleca się zakupienie czapeczek, skarpetek, rękawiczek, tzw. łapki – niedrapki, rożka, kocyka, ręcznika do osuszania ciała dziecka po kąpieli, najczęściej z kapturkiem oraz pieluszek tetrowych. Obowiązkowym elementem są także pieluchy jednorazowe.
Mebelki dla nowonarodzonego dziecka
Kolejnym zakupem są meble dla dziecka. Pomimo tego, że noworodek nie ma wielkich potrzeb jeśli chodzi o przestrzeń, z pewnością nie obędzie się bez przemeblowania mieszkania.
Łóżeczko lub kołyska
Należy kupić łóżeczko lub kołyskę. Jeżeli zależy nam na modelu, który posłuży nam przez długi czas, warto zdecydować się na łóżeczko z regulowanym dnem. Gdy dziecko będzie starsze, dno będzie można opuścić, by maluch nie wypadł za szczebelki. Do łóżeczka należy dokupić materacyk oraz pościel dziecięcą – najlepiej dwa lub trzy komplety na zmianę, na wypadek gdyby dziecku się np. ulał pokaram lub przemiękła pieluszka.
Przewijak
Z kategorii mebelków warto zainwestować również w przewijak kompatybilny z łóżeczkiem. Dzięki temu rodzicom łatwiej będzie przewijać i przebierać niemowlaka. Ponadto warto zainwestować w szafkę z szufladami. Będzie można w niej schować ubranka i akcesoria dla dziecka.
Wanienka
Dobrze jest zakupić małą wanienkę, w której będzie można kąpać maleństwo. Na rynku jest bardzo wiele różnych modeli wanienek, również takich, które wyposażone są w specjalne stelaże, które ułatwiają rodzicom stabilne ułożenie dziecka podczas kąpieli.
Lampka nocna
Dodatkowym elementem, który warto nabyć do pokoju, w którym będzie spało dziecko jest lampka nocna z przyjemnym, delikatnym światłem, które nie będzie raziło malucha.
Akcesoria do karmienia dziecka
Niektóre mamy decydują się na karmienie piersią, inne na karmienie mlekiem modyfikowanym. W pierwszym przypadku nie jest konieczne wyposażanie się w cały zestaw butelek, smoczków, wyparzaczy itp. akcesoriów. Przydatny może okazać się jednak laktator czyli specjalne urządzenie do ściągania pokarmu. Wówczas niemowlak będzie mógł być karmiony mlekiem mamy nawet wtedy, gdy będzie się nim zajmował ktoś inny. Karmienie piersią to nie tylko dużo zdrowsze rozwiązanie zarówno dla dziecka, jak i matki, ale także wygodniejsze i zdecydowanie tańsze.
W przypadku, gdy dziecko z jakiś powodów nie jest karmione pokarmem naturalnym tylko mlekiem modyfikowanym konieczne jest zakupienie butelek oraz odpowiednich smoczków. Nie mogą one zaburzać naturalnego odruchu ssania u dziecka oraz utrudniać oddychania. Potrzebne mogą okazać się także podgrzewacze do butelek czy specjalne szczotki do czyszczenia.
Wózek dla dziecka
Niezbędnym wydatkiem związanym z pojawieniem się dziecka jest zakup wózka. Oferta wózków jest naprawdę ogromna dlatego też może się okazać, że wybór właściwego modelu nie jest taki prosty i oczywisty. Podczas zakupu należy uwzględnić kilka kwestii.
Wózek powinien być dostosowany do miejsca zamieszkania oraz stylu życia rodziców.
Rodzice, którzy mieszkają w bloku, powinni zdecydować się na lekki model, który pozwoli na wygodne zniesienie wózka po schodach. Nawet jeżeli w budynku jest winda, może być ona nieczynna na skutek awarii, np. gdy będziemy zmuszeni wyjść z dzieckiem z domu do lekarza.
Niektóre modele mogą być wielofunkcyjne i łączyć w sobie kilka zastosowań. Popularne są tzw. wózki 3 w 1, czyli łączące w sobie gondolę, spacerówkę i fotelik samochodowy. Jeżeli rodzice często podróżują, warto zdecydować się na model składany, który można umieścić w bagażniku samochodu.
Podczas zakupu wózka zwróćmy uwagę na materiał, z którego zostały wykonane kółka. Gumowe opony amortyzują wstrząsy. Ponadto wybrany model powinien być wygodny w prowadzeniu, wjeżdżaniu na krawężniki oraz być wyposażony w zadaszenie chroniące przed deszczem i słońcem.
Jak zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka?
Podczas kompletowania wyprawki dla dziecka warto przemyśleć każdy zakup. Na niektórych rzeczach można zaoszczędzić, a pieniądze przeznaczyć na zakup czegoś innego. Wśród elementów, na których można zaoszczędzić, wymienia się:
ubranka – nie wartko kupować wielu kompletów małych ubranek, dziecko szybko rośnie i większości z nich może nawet nie założyć
pieluchy – warto przeanalizować i porównać, czy większe, ekonomiczne paczki nie będą tańsze
kosmetyki – w tym przypadku obowiązuje zasada: im mniej, tym lepiej. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i nie ma sensu używać zbyt dużej ilości preparatów. Konieczne jest mydełko lub płyn do kąpieli, krem na odparzenia, oliwka dla dzieci oraz chusteczki nawilżone do przewijania
elektroniczna niania – w małym mieszkaniu jest zupełnie zbędna, sprawdzi się natomiast w dużym np. piętrowym domu
zabawki – wiele zabawek dziecko dostanie od osób je odwiedzających, ponadto noworodek jeszcze przez długi czas nie będzie zainteresowany zabawą typowymi zabawkami
wanienka i kocyki – w tym przypadku warto podstawić na modele o większych rozmiarach, aby dziecko tak szybko z nich „nie wyrosło”
Podczas kompletowania wyprawki dla noworodka rodzice mogą skorzystać także z pomocy rodziny oraz przyjaciół. Najczęściej rodzina i znajomi kupują prezenty w związku z pojawieniem się na świecie dziecka. Zamiast dawać im wolną rękę i narażać się na otrzymanie niepotrzebnych rzeczy można poprosić o zakup czegoś konkretnego, np. wanienki.
Dodatkowo warto zapytać znajome osoby, które mają małe dzieci o to czy nie chciałaby odstąpić lub odsprzedać ubranek po swoich maluchach. Wbrew pozorom odzież dla niemowlaków jest stosunkowo droga, więc zakup lub otrzymanie za darmo używanych ubranek może okazać się dużą oszczędnością.
Na czym nie warto oszczędzać w przypadku wyprawki do dziecka?
Są jednak elementy wyprawki do noworodka, na których nie powinno się oszczędzać – dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka. Należą do nich:
fotelik do samochodu – powinien posiadać odpowiednie atesty, najlepiej kupić nowy, aby mieć pewność, że nie jest uszkodzony
wózek – nawet jeżeli rodzice zdecydują się na zakup używanego modelu, powinni wybrać wózek, który w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu dziecka, jest wygodny i ma odpowiednią amortyzację
materac do łóżeczka – taki, aby zapewnił wygodny i bezpieczny sen, najlepiej nowy, w używanym mogą być np. roztocza
jakościowe kosmetyki – najlepiej postawić na jakość, a nie na ilość, kosmetyki powinny być przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia, posiadać odpowiedni skład – im mniej składników tym lepiej – oraz stosowne atesty
środki do prania ubranek – tylko delikatne detergenty bez nadmiaru chemii, np. specjalne proszki do ubranek dla dzieci lub zwykłe płatki mydlane
ubranka bezpośrednio przylegające do ciała – te, które stykają się bezpośrednio z ciałem, powinny być wykonane z materiałów naturalnych najwyższej jakości, np. 100% bawełny
smoczki do butelek – dostosowane do wieku dziecka i atestowane
zabawki – w tym przypadku najbezpieczniej zrezygnować z chińskich, nieatestowanych zabawek mogą one zawierać szkodliwe związki, które nie są dopuszczone do obrotu w krajach Unii Europejskiej
Oto szacunkowe koszty zakupu wyprawki dla noworodka:
łóżeczko drewniane – ok. 150 – 400 złotych
materac do łóżeczka – ok. 100 – 300 złotych
pościel – ok. 50 – 150 złotych
poszewki na pościel – ok. 50 – 150 złotych
prześcieradło – ok. 15 – 30 złotych
cerata pod prześcieradło – ok. 5 – 20 złotych
przewijak na łóżeczko – ok. 30 – 100 złotych
wanienka do kąpieli – ok. 25 – 150 złotych
stelaż pod wannę – ok. 50 – 100 złotych
leżak kąpielowy – ok. 15 – 50 złotych
okrycie kąpielowe – ok. 20 – 60 złotych
podstawowe kosmetyki – ok. 40 – 100 złotych
laktator ręczny – ok. 100 – 250 złotych
butelka (1 sztuka) – ok. 25 – 40 złotych
podgrzewacz do butelek – ok. 90 – 150 złotych
pieluchy tetrowe – ok. 3 złote za 1 sztukę
pieluchy flanelowe – ok. 6 złotych za 1 sztukę
pampersy – ok. 25 – 50 złotych za paczkę
chusteczki nawilżane – ok. 5 – 20 złotych
rożki – ok. 20 – 70 złotych
wózek – ok. 700 – 5000 złotych
fotelik samochodowy – ok. 250 – 1500 złotych
ubranka dla niemowlaka – od kilkudziesięciu złotych wzwyż
Łączny średni koszt wyprawki dla dziecka można oszacować na co najmniej 2200 złotych.
Bezpłatna fachowa pomoc dla przyszłych mam
Przyszłe mamy mają prawo skorzystać z bezpłatnej pomocy z położną:
po 21. tygodniu ciąży – raz w tygodniu
po 32. tygodniu ciąży – dwa razy w tygodniu
Położna powinna odpowiedzieć na wszystkie pytania przyszłej mamy i rozwiać jej wątpliwości. Specjalistka służy także radą dotyczącą tego, co jest konieczne do skompletowania wyprawki dla malucha.