Decydując się na zakup lub adopcję zwierzaka, należy mieć świadomość, że jego utrzymanie będzie generowało koszty, które trzeba uwzględnić w domowym budżecie. Poza specjalistyczną karmą, dostosowaną do potrzeb, stanu zdrowia i wieku psa lub kota, powinno się pamiętać również o regularnych wizytach u weterynarza. Ważne są nie tylko szczepienia ochronne, ale także profilaktyka chorób oraz prawidłowe leczenie, jeśli zwierzę go akurat wymaga. Wiele osób decyduje się również na sterylizację lub kastrację. Tymczasem specjalistyczna opieka nad zwierzętami nie jest finansowana przez państwo, dlatego wszystkie koszty spadają bezpośrednio na właściciela czworonoga. Ile kosztuje wizyta u weterynarza? Odpowiadamy.
Z artykułu dowiesz się:
Ile kosztuje opieka weterynaryjna nad psem
Ile kosztuje opieka weterynaryjna nad kotem
Jakie są koszty podstawowych zabiegów higienicznych u weterynarza
Jak sfinansować operację zwierzaka lub inne ważne zabiegi
Ile kosztuje weterynarz – opieka weterynaryjna nad psem
spis treści:
Leczenie oraz dbanie o zdrowie psa to obowiązek każdego właściciela. Bez względu na to, czy czworonóg został kupiony z hodowli, czy adoptowany, już na samym początku należy udać się z nim do specjalisty. Weterynarz oceni stan zdrowia zwierzaka oraz wykona odpowiednie szczepienia. W razie konieczności rozpocznie również leczenie psa.
Koszty takiej opieki często zależą od zakresu wykonywanych usług, wieku oraz wagi zwierzaka i kształtują się na poziomie od kilku do kilkuset złotych. Do tego należy doliczyć również wydatki na lekarstwa. Niektóre leki można nabyć bezpośrednio w gabinecie weterynaryjnym, inne trzeba zakupić na receptę w aptece. Lekarstwa dla zwierząt są sto procent płatne, nie ma na nie żadnej refundacji.
Znaczną część kwoty, jaką przyjdzie zapłacić weterynarzowi, stanowią więc:
koszt wizyty
szczepienia
badania
zabiegi lecznicze
Ile kosztuje wizyta z psem u weterynarza?
Wizyta u weterynarza zawsze wiąże się z jakimś wydatkiem, ponieważ specjaliści od zwierząt pobierają opłatę za samo przyjęcie pacjenta w gabinecie. Niezależnie od tego czy jest to pierwsza wizyta czy na przykład wizyta kontrolna. W ramach tego spotkania weterynarz oceni stan uzębienia psa, jego sierść, uszy oraz wagę. Koszt podstawowej wizyty to w zależności od lecznicy 70 – 150 złotych. Dwukrotnie więcej będzie kosztowała wizyta domowa, kiedy dotarcie z czworonogiem do weterynarza ze względu na jego stan lub trudności logistyczne, nie jest możliwe.
Większość lecznic całodobowych ma zróżnicowane stawki w zależności od dnia i jego pory. Inna jest stawka za wizytę w zwykły dzień w standardowych godzinach pracy, inna w godzinach nocnych, a jeszcze inna w święta w godzinach nocnych.
Ile kosztuje weterynarz – ceny obowiązkowych szczepień dla psa
Ceny szczepień zależą od ich rodzaju, a także od gabinetu weterynaryjnego, z którego usług zdecydowaliśmy się skorzystać.
Najważniejszym szczepieniem jest szczepienie przeciw wściekliźnie, a obowiązek wykonania go jest regulowany przez prawo. Za brak ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie właścicielowi grozi mandat w wysokości 500 złotych. Koszt wykonania tego szczepienia to około 30 złotych.
Inne ważne i podstawowe szczepienia psa to te przeciwko parwowirozie i nosówce. Ich koszt waha się w graniach od 20 do 60 złotych.
Można zdecydować się również na specjalne szczepienia wieloskładnikowe, a także szczepionkę na adenowirusy, kleszcze i leptospirozę, co kosztuje około 60-120 złotych.
Ile kosztuje weterynarz – badania
Szczepienia to podstawa, jednak zdarza się, że pupil potrzebuje dodatkowej pomocy ze względu na pogorszenie jego stanu zdrowia. Aby ustalić przyczynę choroby, bardzo często nie wystarczy sama konsultacja weterynaryjna, ale konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań. Na przykład podstawowe badanie krwi u psa to koszt około 30-50 złotych. Jednak badania bardziej zaawansowane mogą już kosztować od 100 do 250 złotych.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku badania moczu. Wbrew pozorom, psy stosunkowo często chorują również na alergię, która wiążę się z przykrymi objawami. Testy alergiczne kosztują od 150 do nawet 250 złotych.
Zdarza się jednak, że w poważniejszych przypadkach konieczne są także specjalistyczne badania obrazowe, takie jak USG, RTG lub EKG. Badania te nie należą do najtańszych, jednak ich wykonanie znacznie ułatwia oraz przyspiesza diagnostykę chorób u pupila. Co więcej, mogą uratować mu życie.
Cena specjalistycznego badania obrazowego często zależy od wagi i rozmiarów psa, a im jest on większy, tym badanie będzie droższe.
EKG psa 30-150 złotych
RTG psa 30-150 złotych
USG jamy brzusznej psa 40-200 złotych
Ile kosztuje weterynarz – inne specjalistyczne zabiegi
Ceny specjalistycznych zabiegów, które ze względów profilaktycznych lub zdrowotnych trzeba wykonać u psa, również nie należą do najniższych i w większości przypadków zależą od masy ciała.
sterylizacja suczki 170-800 złotych
kastracja psa 100-600 złotych
niewielkie operacje chirurgiczne 150-350 złotych
chipowanie 40-100 złotych
kroplówki witaminowe 30-100 złotych
dializy do 600 złotych w wzwyż
W przypadku sterylizacji albo kastracji warto zapytać o dofinansowanie w urzędzie gminy lub miasta właściwego dla miejsca zamieszkania, ponieważ jednostki samorządowe często organizują akcje mające na celu ograniczenie rozrodczości zwierząt domowych ze swojego regionu.
Ile kosztuje weterynarz – opieka weterynaryjna nad kotem
Psy i koty to najchętniej wybierani towarzysze człowieka, jednak ich potrzeb nie powinno się porównywać, ponieważ znacznie się od siebie różnią pod wieloma względami. Chodzi tu nie tylko o inny charakter, ale również inne potrzeby żywieniowe oraz niezbędną opiekę weterynaryjną.
W leczeniu kota należy uwzględnić:
szczepienia
odrobaczenie
badania laboratoryjne
kastrację i sterylizację
zabiegi chirurgiczne
Podobnie jak u psów, tak i u kotów występuje zestaw obowiązkowych szczepień, do których należą podstawowe szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym. Wykonuje się je jednorazowo w trzech turach: w ósmym, dwunastym oraz szesnastym tygodniu życia. Po ukończeniu dwudziestego tygodnia życia zaleca się natomiast wykonanie u kociaka szczepienia przeciwko wściekliźnie, które należy powtarzać regularnie co dwa lata. Koty wychodzące dodatkowo warto zaszczepić przeciwko białaczce.
Koszty najważniejszych szczepień u kotów:
choroby zakaźne 40-120 złotych
wścieklizna 25-50 złotych
białaczka 15-40 złotych
Ile kosztuje weterynarz – badania i odrobaczane kotów
Odrobaczanie kotów – koszty
Na siedem dni przed szczepieniem kot powinien zostać odrobaczony, jednak nie powinno się tego robić częściej niż raz na trzy miesiące. Optymalnie należy odrobaczać koty wychodzące raz na kwartał, a koty domowe raz na pół roku. Zabieg można przeprowadzić zarówno u weterynarza poprzez zastrzyk odrobaczający (15-30 złotych), jak i samodzielnie za pomocą podania tabletek odrobaczających (8-20 złotych) lub środka do wciśnięcia w kark (25-50 złotych). O częstotliwości zabiegu odrobaczania oraz jego zasadności powinien jednak zawsze zadecydować weterynarz.
Badania – koszty
Dbanie o zdrowie swojego mruczka obejmuje również niektóre badania. U kotów, które ukończyły szósty rok życia należy wykonać badanie nerek, natomiast po dziewiątym roku życia, co pół roku zaleca się badania profilaktyczne krwi – około 50 złotych. Oczywiście diagnostykę wykonuje się również wcześniej, jeśli u kota pojawią się niepokojące objawy.
Wielu właścicieli decyduje się również na kastrację lub sterylizację, które nie tylko ograniczają rozrodczość, ale również chronią koty przed chorobami płciowymi. Kastracja kocura to koszt rzędu 70-150 złotych, natomiast sterylizacja kotki to już około 110-350 złotych.
Bardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne mogą jednak generować znacznie większe koszty od 300 nawet do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju zabiegu i poziomu jego skomplikowania.
Posiadanie przyjaciela na czterech łapach wiąże się z koniecznością uwzględnienia w domowym budżecie dodatkowych kosztów. Odpowiadamy na pytanie, ile naprawdę kosztuje utrzymanie psa.
/ 5.
Ile kosztuje weterynarz – podstawowe zabiegi higieniczne
Opieka nad zwierzęciem to jednak nie tylko szczepienia, badania i leczenie, ale również niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Większość z nich jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie w domu, w przypadku tych bardziej skomplikowanych pomocy należy poszukać u weterynarza.
Obcinanie pazurów
Jednym z podstawowych zabiegów jest obcinanie pazurów u psów i kotów, który kosztuje od 15 do 70 złotych.
Higiena uzębienia
Ważne jest jednak również zadbanie o stan uzębienia psa lub kota. Czyszczenie i usuwanie kamienia nazębnego to koszt od 50 do 250 złotych. Niektórym może wydawać się zbędną fanaberią, jednak chroni zwierzę przed zapaleniem dziąseł i obluzowaniem zębów.
Czyszczenie uszu i inne
Wielu właścicieli udaje się do weterynarza również w celu dokładnego wyczyszczenia uszu – koszt około 10-40 złotych, usunięcia kleszcza – koszt 15-30 złotych lub wykonania kąpieli oraz strzyżenia – 40-250 złotych.
Wizyta u weterynarza – finansowanie
Jak widać, zapewnienie właściwej opieki swojemu pupilowi nie należy do najtańszych. Dodatkowo z kosztami usług weterynaryjnych musimy radzić sobie sami, ponieważ nie istnieją dofinansowania opieki nad zwierzętami domowymi. Zdarza się, że wysokie koszty leczenia zaskakują nas nagle, w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego decyzja o adopcji lub kupnie psa czy kota powinna być dobrze przemyślana, a wydatki związane z utrzymaniem zwierzaka uwzględnione w domowym budżecie.
Jeśli jednak stan zdrowia pupila pogorszył się nagle i konieczne są natychmiastowe działania, na przykład kosztowana operacja, a my w danej chwili nie dysponujemy wystarczającymi środkami warto rozważyć zaciągnięcie szybkiej pożyczki. Pieniądze otrzymasz niemalże od razu i będziesz mógł rozpocząć ratowanie swojego zwierzaka. Zanim się zdecydujesz, sprawdź dokładnie oferty na rynku i wybierz najkorzystniejszą dla siebie, aby późniejsze raty nie stanowiły zbyt dużego obciążenia dla twoich finansów.