Konrad Lorentz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, powiedział Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies. Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem austriackiego zoologa. To prawdopodobnie dlatego pies jest najbardziej popularnym zwierzęciem domowym, które towarzyszy człowiekowi przynajmniej od kilku tysięcy lat.
Decyzja o adopcji lub kupnie psa powinna być przemyślana, a przyszły właściciel musi mieć świadomość zarówno kosztów związanych z utrzymaniem czworonoga, jak i czasu, który trzeba mu poświęcić.
spis treści:
Dlatego każda osoba rozważająca przyjęcie pod swój dach psa powinna odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania, tj.: czy stać mnie na psa oraz czy mam dla niego czas?
Wbrew temu, co może wydawać się wielu osobom, utrzymanie psa nie polega wyłącznie na karmieniu go. Pies wymaga nie tylko specjalnej karmy, dostosowanej do jego wieku i zdrowia, ale również szeregu innych rzeczy, m.in. odpowiedniego legowiska, zabawek, a także tzw. smaczków, suplementów diety oraz preparatów przeciw kleszczom i innym pasożytom. Na uwadze trzeba mieć także konieczność regularnych szczepień i ewentualnych wizyt u weterynarza, które są płatne.
Utrzymanie psa kosztuje średnio około 150-200 złotych miesięcznie, ale ta kwota może być zmienna i zależy od bardzo wielu czynników.
Odpowiadamy na pytanie, ile naprawdę kosztuje utrzymanie psa.
Jak zostać właścicielem psa? Adopcja czy zakup?
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można stać się właścicielem psa. Dwa podstawowe to adopcja zwierzaka ze schroniska oraz kupno psa z hodowli. Niektórzy wybierają mniej standardowe drogi i np. decydują się na przygarnięcie bezdomnego czworonoga, którego znajdą przypadkiem na ulicy czy w lesie. Bez względu na sposób, w jaki staniemy się właścicielami psa, warto dobrze się do tego przygotować.
Adopcja „bezdomniaka”
Adopcja psa ze schroniska jest opcją, która niesienie same korzyści dla każdej ze stron zaangażowanych w ten proces. Dla psa, ponieważ otrzymuje upragniony dom i swojego człowieka. Dla właściciela, który może wybrać spośród setek czworonogów pupila i zyskać przyjaciela na całe życie. Zyskuje także schronisko, w którym zwalnia się miejsce dla innego bezdomnego zwierzaka.
Psy ze schroniska są zaszczepione, przebadane i wysterylizowane. Pracownicy schroniska prowadzą specjalne karty swoich pensjonariuszy, w których wpisują nie tylko podstawowe informacje nt. danego psa i jego stanu zdrowia, ale także cechy charakteru i typ usposobienia. W schroniskach znajdują się psy w każdym wieku, każdej wielkości i ubarwienia. Wśród schroniskowych psiaków jest także bardzo dużo psów rasowych, najczęściej ofiar tzw. pseudohodowli. Wybór jest więc ogromny.
Koszty związane z procedurą adopcyjną są niewielkie i zwykle ograniczają się do dobrowolnej opłaty adopcyjnej, która zasila kasę placówki zajmującej się bezdomnymi zwierzętami. Czasami schronisko może chcieć również otrzymać zwrot części kwoty za przeprowadzone szczepienia czy specjalistyczne badania. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko.
Adopcja psa ze schroniska, to akt wielkiej wrażliwości i dobroci, który na pewno zwróci się z nawiązką, w postaci dozgonnej, bezwarunkowej przyjaźni uratowanego psa.
Pies z hodowli
Zakup psa rasowego to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Kwota uzależniona jest od rasy psa. Jeżeli podejmiemy decyzję o zakupie psa rasowego, to koniecznie powinien być to pies z legalnej hodowli.
Legalna hodowla jest zarejestrowana w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce), a psu można wyrobić rodowód. Spis hodowli zarejestrowanych w Polsce można sprawdzić na stronie internetowej Związku Kynologicznego.
Koszt poniesiony na zakup szczeniaka z legalnej hodowli daje właścicielowi gwarancję, że kupuje zdrowego psa, bez wad genetycznych (na kilka pokoleń wstecz), a jego charakter jest zgodny z charakterystyką danej rasy.
Ponadto zakup psa z legalnej hodowli przyczynia się w pewien sposób do likwidacji tzw. pseudohodowli, które żerują nie tylko na naiwności i braku świadomości kupujących, ale przede wszystkim na zwierzętach. Pseudohodowcy nie przestrzegają żadnych zasad, nie podlegają żadnym kontrolom i bardzo często po prostu znęcają się nad zwierzętami. Rozmnażają chore osobniki, blisko spokrewnione ze sobą, nierzadko trzymają zwierzęta w bardzo złych warunkach, źle je odżywiają, a suki hodowlane są zapładniane przy każdej rui, co prowadzi do ich skrajnego wycieńczenia. Wiele psów z pseudohodowli trafia potem do schronisk dla bezdomnych zwierząt.
Dlatego jeżeli np. na portalu aukcyjnym widzimy ogłoszenia, w których „rasowy” pies kosztuje 1000 zł lub mniej, podczas gdy cena szczeniaka danej rasy z legalnej hodowli jest znacznie wyższa, powinniśmy mieć świadomość, że ten pies prawdopodobnie pochodzi z pseudohodowli. Podobnie w sytuacji kiedy sprzedawca twierdzi, że pies jest rasowy, ale nie ma rodowodu. Faktycznie oznacza to, że pies nie jest rasowy, bo jego pochodzenie nie jest znane.
Decydując się na psa rasowego należy przygotować się na duży wydatek, a psy warto kupować od legalnych hodowców, którzy dbają o dobrostan swoich zwierząt.
Niezbędne akcesoria dla psa
Zanim zostaniemy szczęśliwymi posiadaczami psa powinniśmy kupić dla niego wyprawkę.
Co należy kupić, aby zwierzak poczuł się dobrze w naszym domu? Oto kilka podstawowych akcesoriów.
Legowisko dla psa (30 – 350 złotych)
Na cenę posłania dla psa ma wpływ jego wielkość i materiał, z którego posłanie wykonano. Wybór na rynku jest ogromny i można kupić praktycznie każdy rodzaj legowiska, począwszy od zwykłych mat i kocy, poprzez wszelkiego rodzaju materace, pontony, a na kanapach czy sofach dla psa skończywszy. Istnieje także bardzo szeroka oferta legowisk ortopedycznych, dla zwierząt które cierpią z powodu problemów ze stawami.
Miski (10 – 150 złotych)
Należy kupić przynajmniej dwie miski – na wodę oraz na karmę. Przy wyborze misek powinniśmy kierować się wielkością psa. Pies powinien mieć odpowiednio dużą miskę, aby podczas jedzenia lub picia jego wąsy nie zaczepiały o kant pojemnika.
Smycz i obroża (50 – 250 złotych)
Obroża, smycz i kaganiec to obowiązkowe akcesoria każdego właściciela czworonoga. Smycz powinniśmy dopasować do wagi psa. Warto też zwrócić uwagę na jakość jej wykonania i trwałość.
Zabawki (od 30 złotych wzwyż)
Zabawa, to bardzo ważny element w życiu psa, gwarantujący mu prawidłowy rozwój. Każdy pies – młodszy czy starszy – lubi od czasu do czasu pobawić się zabawkami. Może to być piłka, piszczący kurczak lub maskotka. Koszt zabawki uzależniony jest od jej rodzaju i trwałości materiału, z którego została wykonana. Należy także pamiętać, że od czasu do czasu konieczna jest wymiana starych, zniszczonych zabawek na nowe.
Obroża lub inne środki przeciwkleszczowe (od 20 zł wzwyż)
Właściciele psów najczęściej sięgają po obroże przeciwkleszczowe. Warto zainwestować w droższe modele, ponieważ są zdecydowanie skuteczniejsze i charakteryzują się dłuższym działaniem (chronią nawet przez 6 – 8 miesięcy). Innym sposobem na ochronę psów przed kleszczami są specjalne tabletki, które co jakiś czas podaje się zwierzakowi (cena od 35 do 140 zł).
Transportery lub pasy
Jeżeli będziemy podróżowali z psem, koniecznością jest zakupienie transportera lub specjalnych pasów bezpieczeństwa. Cena takiego sprzętu uzależniona jest od rozmiarów psa; najtańsze modele to koszt rzędu 30 złotych, droższe nawet 300 – 500 złotych.
Woreczki na psie odchody powinny towarzyszyć nam podczas każdego spaceru z czworonogiem, szczególnie kiedy mieszkamy w mieście.
Koszt wyprawki dla psa uzależniony jest m.in. od marki akcesoriów oraz naszych oczekiwań w stosunku do konkretnego przedmiotu. Możemy zdecydować się na zakup wersji ekonomicznej lub nieco droższej.
Wyżywienie dla psa
Koszt wyżywienia psa może być bardzo zróżnicowany – od kilku złotych do nawet kilkudziesięciu złotych za kilogram. Karmy dla czworonogów ze specjalnymi wymaganiami (np. ze względu na choroby psa) są nieco droższe niż te standardowe.
Karma sucha
Karma sucha kosztuje od 8 złotych za kilogram. Nie zawsze najtańsze pokarmy są jednak najlepsze. Specjaliści z zakresu żywienia zwierząt zalecają, aby podawać swoim pupilom wyłącznie wysokogatunkową karmę, która zawiera przynajmniej 30% produktów pochodzenia zwierzęcego, a także witaminy i suplementy. Pokarmy dla zwierząt sprzedawane w dyskontach często stanowią mieszanki pozbawione jakichkolwiek wartości odżywczych.
Karma mokra
Karma mokra kosztuje od około 5 złotych za puszkę. Im bardziej wartościowy pokarm, tym jego cena jest wyższa. Podobnie jak w przypadku karmy suchej mokre pożywienie powinno zawierać pożywne składniki pochodzenia zwierzęcego.
Posiłki przygotowywane samodzielnie
Niektórzy właściciele decydują się na podawanie swojemu czworonogowi pokarmów gotowanych samodzielnie. Jest to zdecydowanie tańsza alternatywa, jednak wymaga poświęcenia czasu na przygotowanie posiłków oraz wiedzy, co i w jakich proporcjach podawać naszemu pupilowi, aby był zdrowy i właściwie rozwijał się. Pożywieniem dla psa na pewno nie mogą być resztki jedzenia spożywanego przez ludzi, m.in. dlatego, że pokarmy ludzkie zwierają sól i wiele innych przypraw, które są bardzo szkodliwe dla psa.
Przysmaki
Urozmaiceniem codziennego żywienia czworonoga są psie przysmaki. W zależności od wyboru smakołyku może to być od 10 złotych wzwyż za paczkę. Podczas zakupu przysmaku kierujmy się zawartością mięsa. Niektórzy producenci oferują produkty zawierające nawet 90% składników pochodzenia mięsnego.
Miesięczny koszt wyżywienia psa zaczyna się od 100 złotych wzwyż. Wszystko zależy od wielkości oraz potrzeb żywnościowych konkretnego czworonoga.
Artykuły pielęgnacyjne dla psa
O każdego psa należy właściwie dbać. Zakup legowiska oraz zapewnienie odpowiedniej karmy to jedna sprawa, inną jest pielęgnacja czworonoga. Konieczny jest zakup odpowiedniego szamponu i odżywki do sierści. Ponadto należy zadbać o systematyczne czyszczenie uszu czworonoga oraz obcinanie pazurów. Niektóre rasy psów dodatkowo wymagają regularnego czesania i strzyżenia.
Koszty związane z opieką weterynaryjną
Pies to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Decydując się na nowego członka rodziny, powinniśmy mieć świadomość, że czworonóg może zachorować lub po prostu konieczne będzie wykonanie podstawowych zabiegów, jak na przykład szczepienie przeciw wściekliźnie.
Wśród podstawowych kosztów związanych z opieką weterynaryjną wyróżniamy:
szczepienia dla szczeniaków – 100 – 150 złotych
szczepienia przeciw wściekliźnie, które muszą być powtarzane cyklicznie – jednorazowo około 20 – 40 złotych, czasami gmina bezpłatnie szczepi lokalne psy
odrobaczenie – podobnie jak powyżej konieczne jest wykonywanie cyklicznego odrobaczania, jednorazowo jest to koszt około 20 – 30 złotych
kastracja lub sterylizacja – od ok. 100 złotych
czipowanie – od ok. 50 złotych
czyszczenie zębów – od ok. 70 złotych
Posiadanie przyjaciela na czterech łapach wiąże się z koniecznością uwzględnienia w domowym budżecie dodatkowych kosztów. Przyjaźń psa jest jednak więzią bezwarunkową, o którą warto zadbać.