W 2017 roku zostało zawartych w Polsce prawie 193 tysiące małżeństw. W tym samym okresie było przeszło 65 tysięcy rozwodów. Statystyki wyraźnie pokazują, że z roku na rok coraz więcej małżeństw rozpada się. Może to wynikać z wielu bardziej złożonych powodów. Jak pokazują badania GUS z 2017 roku, główne przyczyny rozwodów to niezgodność charakterów, zdrady małżeńskie, alkohol oraz dłuższa nieobecność jednego z małżonków. Rozwód z pewnością należy do najbardziej stresujących i bolesnych przeżyć w życiu, ale również wiąże się z dużymi kosztami. Ile kosztuje rozwód? Odpowiadamy.
Z artykułu dowiesz się:
Co wlicza się w koszty rozwodowe
Ile zapłacimy za pomoc prawną
Ile kosztują opłaty sądowe
Jakie są koszty sprawy o podział majątku
Jakie są dodatkowe koszty związane z rozwodem
Jak obniżyć koszty rozwodu
Ile trzeba będzie czekać na rozwód
Ile kosztuje rozwód czyli co należy wliczyć w koszty rozwodowe?
spis treści:
Uzyskanie rozwodu w Polsce wiąże się z licznymi kosztami, z którymi należy się liczyć, rozpoczynając postępowanie rozwodowe.
Do uregulowania będą następujące koszty.
Przygotowanie pozwu rozwodowego
Wniesienie pozwu rozwodowego do sądu
Złożenie wniosku o podział majątku małżonków
Pomoc prawnika lub radcy prawnego
Dodatkowe koszty: wycena dobytku przez rzeczoznawcę, ustalenie wysokości alimentów lub też wydanie zaświadczenia o eksmisji współmałżonka
Jednocześnie warto pamiętać, że im bardziej skomplikowane relacje między małżonkami, tym sprawa będzie trudniejsza, dłuższa oraz bardziej kosztowna dla portfela rozwodników.
Wartość zaległych alimentów w Polsce wynosi ponad 11 miliardów złotych. Szacuje się, że nawet milion polskich dzieci nie dostaje alimentów, które zostały im przyznane. Niepłacenie świadczeń wobec dziecka może nieść za sobą wiele konsekwencji. Alimenciarze, którzy unikają obowiązku płacenia na swoje pociechy, muszą liczyć się z odpowiedzialnością, zarówno cywilną, jak i karną. Co zatem grozi za niepłacenie alimentów?
/ 5.
Ile kosztuje pomoc prawnika lub radcy prawnego?
Stosunkowo wysokie koszty sprawy rozwodowej często kojarzone są przede wszystkim z pomocą prawną. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ korzystne przeprowadzenie wszystkich czynności prawnych wymaga wsparcia specjalisty.
Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy między małżonkami nie ma kompromisu co do orzeczenia winy, podziału majątku, opieki nad dziećmi oraz wysokości alimentów. Pełnomocnikiem w sprawach rozwodowych zgodnie z art. 87 par. 1 k.p.c. może być adwokat lub radca prawny. O ich zatrudnieniu decyduje strona czyli rozwodzący się małżonek. Oczywiście nie ma obowiązku korzystania z usług prawnika podczas rozwodu. Każda ze stron może również samodzielnie reprezentować się w postępowaniu.
Kwota, jaką będziemy musieli zapłacić kancelarii adwokackiej, zależy od rodzaju prowadzonej sprawy.
Najniższe koszty, które wynoszą kilkaset złotych adwokaci pobierają za postępowania mało skomplikowane i krótkotrwałe.
Jednak z reguły stawki za usługi adwokatów związane w prowadzeniem rozwodu są zdecydowanie wyższe. Można przyjąć, że średni koszt wynajęcia pełnomocnika to około 2000 – 4000 tysiące złotych. Finalna kwota uzależniona jest od stopnia złożoności sprawy, czasu jej trwania oraz lokalizacji. W dużych miastach koszty obsługi prawniczej zwykle są znacznie wyższe niż w małych miejscowościach.
Nie każdy zdaje sobie również sprawę, że koszty rozwodowe w pewnym stopniu reguluje Ministerstwo Sprawiedliwości. Rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie przewiduje kwoty minimalne dla pełnomocników w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. I tak zgodnie z par. 4 ust. 1 pkt 1 minimalna kwota, jaką zapłacimy za poprowadzenie sprawy rozwodowej, to w 2019 r. 720 złotych.
Ważną informacją jest również sposób opłacania pełnomocników czyli prawników. Strona przegrana musi opłacić nie tylko swojego pełnomocnika, ale również reprezentanta drugiej strony. W większości przypadków jest to jednak tylko zwrot częściowy, przewidziany w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości.
Ile kosztuje rozwód – opłaty sądowe
Opłata sądowa, którą muszą zapłacić rozwodnicy, jest kosztem stałym i w 2019 roku wynosi 600 złotych. Kwotę należy zapłacić w całości podczas składania pozwu o rozwód. Opłatę można uiścić zarówno bezpośrednio do kasy sądu, jak i na rachunek bankowy placówki. Wówczas do pozwu należy dołączyć potwierdzenie wykonania transakcji. Opłatę sądową dokonuje powód/powódka, czyli osoba, która składa wniosek o rozwód.
Jednak ostatecznie wszystkie koszty sądowe poniesie ta strona, która przegra proces. O ile sąd orzeknie o winie rozpadu małżeństwa przez jednego z małżonków. Przegrany zobligowany będzie także do pokrycia kosztów biegłego, jeśli zaistnieje potrzeba jego powołania.
Jeśli powództwo zostanie oddalone przez sąd. Wówczas koszty procesu pokryć będzie zmuszona osoba składająca wniosek o rozwód.
W przypadku wydania przez sąd wyroku rozwodowego bez orzekania o winie, pozwany zwraca pozywającemu 150 złotych, a 300 złotych dokłada sąd. Ostatecznie osoba składająca wniosek będzie więc zobligowana do zapłaty kwoty w wysokości 150 złotych.
Ile kosztuje rozwód – koszy sprawy o podział majątku?
Jednym z większych wydatków podczas rozwodu są koszty sprawy o podział majątku. Co prawda rozwodząca się para nie musi składać wniosku o rozdzielenie wspólnych dóbr, jednak częste trudności w osiągnięciu kompromisu skłaniają byłych małżonków do podjęcia tego kroku.
Decyzja o rozwiązaniu kwestii spornej o podział majątku kosztuje w 2019 r. 1000 złotych.
Nie jest to jednak koniec wydatków, ponieważ rzetelny podział dóbr niejednokrotnie wymaga profesjonalnej wyceny przez rzeczoznawcę lub kilku rzeczoznawców – jeśli w grę wchodzą na przykład nieruchomości oraz dobra ruchome typu samochód.
Jeśli jednak para potrafi dojść do porozumienia, a jej założenia co do podziału majątku są zgodne, to koszt sprawy o podział majątku aktualnie wynosi 300 złotych. Rozwiązanie to jest więc znacznie bardziej opłacalne dla obu stron.
Jakie są koszty dodatkowe sprawy rozwodowej?
Do finalnej kwoty, jaką zapłacimy za rozwód, doliczyć należy także czynności dodatkowe.
Mogą to być to być na przykład:
wydanie zaświadczenia o nakazie eksmisji jednego z małżonków
ustalenie wysokości alimentów
zabezpieczenie kontaktów z dziećmi
Koszty tego rodzaju warto uwzględnić podczas planowania budżetu, mimo że nie są już tak wysokie, jak wcześniej omawiane czynności.
Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem będzie nas kosztowało 40 złotych, natomiast wydanie oświadczenia o eksmisji 200 złotych.
Ile kosztuje rozwód – ustalenie kwoty alimentów
Nieco inaczej wygląda ustalenie kwoty alimentów. Same koszty sprawy o alimenty to 5 procent zasądzonej przez sąd kwoty. Jednak jeśli małżonkowie zdecydują się na prowadzenie mediacji, muszą liczyć się z kolejnym wydatkiem rzędu kilkuset złotych za jedną sesję.
Jak można obniżyć koszty rozwodu?
Jedną z najlepszych oraz sprawdzonych metod na obniżenie ogólnych kosztów rozwodu jest porozumienie między małżonkami. Zgodność co do podstawowych postulatów oraz brak konieczności orzekania przez sąd o winie jednego z małżonków znacznie obniża koszty i przyspiesza sprawę rozwodową. Mimo trudności w porozumieniu oraz negatywnych emocji warto zaoszczędzić sobie wiele stresu, a jednocześnie również pieniędzy.
Osoby będące w złej sytuacji materialnej mogą dodatkowo liczyć na pewne ulgi. Będzie to wymagało złożenia stosownego wniosku o zwolnienie z rozwodowych kosztów sądowych. Formularz do wypełnienia można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wypełnionego wniosku, należy załączyć również potwierdzenie wysokości zarobków oraz miesięcznych wydatków, takich jak opłaty za mieszkanie i inne rachunki oraz raty kredytu. Sąd po rozpatrzeniu wniosku może zwolnić wnioskodawcę ze wszystkich lub części opłat sądowych.
Jak długo czeka się na rozwód?
Czas, jaki potrzebny jest na uzyskanie rozwodu, zależy od wielu czynników.
Jeśli małżonkowie doszli do porozumienia, a sprawa przebiega bez zbędnych komplikacji, cały proces trwa zwykle od trzech do czterech miesięcy od momentu złożenia pozwu przez jedną ze stron.
Sytuacja komplikuje się, jeśli małżonkowie mają trudności z porozumieniem oraz rzucają sobie przysłowiowe kłody pod nogi. Czas takiego rozwodu może wydłużyć się nawet do kilku lat, co wiąże się nie tylko z dużym stresem oraz narastającą frustracją, ale również z piętrzącymi się kosztami, wynikającymi z długotrwałego postępowania sądowego.
Podsumowanie
Wydatki związane z rozwodem ciężko jednoznacznie oszacować. Jednak aby łatwiej było ustalić wszystkie koszty, prezentujemy ich wykaz.
Opłata za złożenie wniosku o rozwód – 600 złotych
Bez orzekania o winie – 300 złotych, z czego każdy małżonek płaci po 150 złotych
Opłata za podział majątku – 1000 złotych
Jeśli małżonkowie są zgodni co do podziału dóbr – 300 złotych
Opłata za wsparcie prawnika lub radcy prawnego – minimum 720 złotych.
Średnio 2000 – 4000 złotych
Cena uzależniona jest od stopnia skomplikowania sprawy, miejscowości, w której odbywa się sprawa oraz długości postępowania
Opłata za ustalenie wysokości alimentów – 5 procent od zasądzonej kwoty
Łączny koszt rozwodu jest więc zależny od przebiegu sprawy, a jego wysokość może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.