Polacy zdecydowanie chętniej i częściej korzystają z prywatnych gabinetów stomatologicznych niż tych świadczących usługi w ramach NFZ. Niegdyś prywatnie leczono wyłącznie to, czego nie można było zrobić „państwowo”. Aktualnie jednak wiele osób decyduje się na zapłacenie za usługi stomatologiczne z własnej kieszeni. Również dentyści nie ukrywają, że jakość leczenia prywatnego jest znacznie wyższa niż ta opłacana przez NFZ. Jest to związane przede wszystkim z jakością wykorzystywanych materiałów oraz stosowanych metodach podczas zabiegów. W prywatnych gabinetach zazwyczaj stosuje się te najnowocześniejsze. Ile kosztuje prywatna wizyta u dentysty? Dlaczego nie warto oszczędzać na wizytach u dentysty?
Wioletta Januszczyk z Grupy Medicover zauważa: W Polsce, w odróżnieniu do krajów anglosaskich i większości rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, rynek prywatnych usług stomatologicznych odgrywa ogromną rolę. Usługi prywatne stanowią 70 proc. rynku i jest to prawie połowa wszystkich prywatnych wydatków na zdrowie Polaków (źródło cytatu: Ponad 90% Polaków ma próchnicę. Do dentysty chodzimy średnio raz na 15 miesięcy, mieszkańcu UE co 3-4 miesiące; www.lifestyle.newseria.pl)
Na co zwrócić uwagę podczas szukania prywatnego stomatologa?
spis treści:
Każdy pacjent, który zdecyduje się na prywatne leczenie u dentysty, oczekuje, że jakość świadczonych usług będzie na najwyższym poziomie. Jeżeli znajdziemy dentystę, który w pełni spełnia nasze oczekiwania, bądźmy lojalni i nie decydujmy się pochopnie na jego zmianę. Na przykład skuszeni niższą ceną świadczonych usług.
Opinie innych pacjentów
Osoby, które są na etapie poszukiwania odpowiedniego specjalisty, powinny zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Wybór dentysty powinien zostać poprzedzony analizą dostępnych lekarzy. W Internecie można znaleźć opinie na temat poszczególnych gabinetów dentystycznych, które mogą okazać się pomocne. Warto także zapytać znajomych, jakiego specjalistę polecają. Recenzje w Internecie należy traktować jednak pomocniczo, a nie jako ostateczną wyrocznię. Dla przykładu nieuczciwa konkurencja może dodawać negatywne komentarze lub wynajęta przez gabinet firma reklamowa może podszywać się pod zadowolonych klientów. Dobrze jest wybrać dwóch, trzech specjalistów, a następnie porównać ceny wizyt. Mogą się one różnić od siebie nawet o kilkadziesiąt złotych.
Gwarancja na wykonane leczenie
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest gwarancja oraz procedura ewentualnej reklamacji. Należy zapytać lekarza, w razie jakich problemów możliwa jest reklamacja usługi oraz czy uwzględnia ona zwrot kosztów usługi lub bezpłatną wizytę. Gwarancja na usługę stomatologiczną obowiązuje 12 miesięcy od dnia jej wykonania. Okazuje się jednak, że nie wszystkie gabinety to respektują.
Bezpłatne przeglądy
Warto również zapytać się, czy gabinet w ramach prywatnej wizyty oferuje bezpłatny przegląd zębów. Niektórzy lekarze traktują przegląd uzębienia jako wstęp do rozpoczęcia leczenia, inni natomiast jako odrębną usługę. W tym drugim przypadku gabinety doliczają 50 – 100 złotych do rachunku klienta.
Wyposażenie gabinetu
Osoby, które zdają sobie sprawę z tego, że ich problem jest skomplikowany, powinny także zwrócić uwagę na wyposażenie gabinetu, ponieważ niektóre choroby zębów wymagają specjalistycznego leczenia z użyciem odpowiednich, nowoczesnych technik. Nie wszystkie gabinety, nawet jeżeli mają wysokie ceny usług, wykorzystują zaawansowane metody leczenia. Dla przykładu pacjenci, których czeka leczenie kanałowe, powinni zorientować się, czy w gabinecie znajduje się specjalny mikroskop, który umożliwia precyzyjne wypełnienie kanałów.
Według badań Medicover 56 proc. pacjentów oczekuje od lekarza, że podejdzie do nich indywidualnie, wsłucha się w ich potrzeby i przygotuje indywidualny plan leczenia. Oczekujemy też podejścia holistycznego, które zagwarantuje, że wszystkie usługi dentystyczne będą dostarczone w jednym miejscu. Na to podejście składa się także otoczenie, w jakim są dostarczane usługi – przekonuje Wioletta Januszczyk (źródło cytatu: Ponad 90% Polaków ma próchnicę. Do dentysty chodzimy średnio raz na 15 miesięcy, mieszkańcu UE co 3-4 miesiące; www.lifestyle.newseria.pl)
Od czego zależy koszt prywatnej wizyty u stomatologa?
Ceny zabiegów w gabinetach dentystycznych mogą różnić się między sobą o kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Wbrew pozorom rozbieżności te wynikają nie tylko z lokalizacji placówki, ale także szeregu innych czynników.
Od czego zatem zależy koszt prywatnej wizyty u stomatologa?
Materiały używane do zabiegów i technika leczenia
Podstawową kwestią, która ma wpływ na różnice w cenie usług, jest rodzaj użytych materiałów, technika leczenia oraz sam problem, z jakim pacjent zgłasza się do lekarza. Przy wykonywaniu plomby konieczne jest uwzględnienie wielkości ubytku. Od tego zależy, ile materiału musi użyć dentysta, aby wykonać wypełnienie. Wyróżnia się także różne materiały stosowane do plombowania zębów. Najczęściej są to kompozyty światłoutwardzalne.
Przy wypełnieniach prywatnych, stosujemy kompozyty światłoutwardzalne. Są nakładane warstwami do ubytku, można je modelować dowolną ilość czasu, bo ich twardnienie jest wywoływane przez specjalną lampę polimeryzacyjną. Jest więc możliwość dokładnego i wiernego odbudowania zęba, warstwa po warstwie. Dodatkowo dzięki zastosowaniu materiału wiążącego, wypełnienie jest bardziej szczelne i wytrzymałe – wyjaśnia lek. dent. Tomasz Łukasik (źródło cytatu: Wywiad z ekspertem.Plomba plombie nierówna. Dlaczego warto przemyśleć wybór najtańszej?; www.dentim.pl)
Dużą rozbieżność cenową można zauważyć w przypadku leczenia kanałowego. Tu jednak cena zależna jest od kilku czynników, np. ilości leczonych kanałów, wykorzystywanej metody oraz rodzaju wybranego wypełnienia. Również ekstrakcja zęba może okazać się kosztownym zabiegiem. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania przypadku oraz konieczności użycia znieczulenia.
Renoma gabinetu
Wpływ na cenę zabiegów dentystycznych ma także renoma placówki. W gabinetach cieszących się najlepszymi opiniami oraz zatrudniających znanych specjalistów zazwyczaj ceny są nieco wyższe. Jednak wbrew pozorom w mniej popularnych miejscach także można leczyć się na odpowiednio wysokim poziomie. Jeżeli zdecydujemy się na wizytę u cenionego dentysty, który ukończył wiele szkoleń i kursów oraz ma bogate doświadczenie zawodowe, powinniśmy się liczyć z wyższą ceną usług. W przypadku skomplikowanych problemów najlepiej udać się do lekarza, który jest w danej dziedzinie specjalistą. Ponieważ może wówczas okazać się, że „uratuje” on ząb, który inny dentysta chciał usunąć.
Kompleksowość usług
Wpływ na cenę ma także kompleksowość usług świadczonych w placówce. W gabinecie, w którym wykonywane są podstawowe zabiegi, z pewnością będzie taniej niż w specjalistycznej placówce oferującej szerszy zakres usług. Wiąże się to również z wyposażeniem gabinetu. Im nowocześniejszy sprzęt, tym większe prawdopodobieństwo, że zabieg będzie droższy.
Ile kosztuje prywatna wizyta u dentysty? Przegląd cen usług stomatologicznych
Poniżej znajduje się zestawienie dotyczące średnich cen niektórych z usług stomatologicznych:
leczenie grzybicy jamy ustnej: 80 – 150 złotych za jedną wizytę
leczenie krwawienia dziąseł: 80 – 150 złotych za jedną wizytę
odbudowa kości zęba: 1000 – 3500 złotych
nakładkowe wybielanie zębów: 500 – 800 złotych
laserowe wybielanie zębów: 700 – 1200 złotych
zdjęcie RTG: 30 – 100 złotych
znieczulenie: 25 – 100 złotych
Dlaczego nie warto oszczędzać na stomatologu?
Nie warto oszczędzać na stomatologu. Regularne wizyty u dentysty powinny stać się naszym nawykiem. Oto lista kilku powodów, dla których warto systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny.
1.Bieżąca ocena stanu uzębienia – szybka interwencja dentysty zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań oraz nasilenia się objawów bólowych; regularne odwiedzanie dentysty pozwala na wczesnym etapie rozpoznać choroby zębów i dziąseł. Zaleca się wykonywanie przeglądu zębów co najmniej raz na pół roku.
2.Stan zębów ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – zaniedbane zęby zwiększają ryzyko rozwoju m.in. chorób serca, zawału, cukrzycy, chorób stawów, a nawet nowotworów.
3.Profilaktyka – zapobieganie rozwojowi próchnicy, chorób zębów oraz pozyskanie wiedzy dotyczącej prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej.
4.Estetyka – wykonywanie zabiegów estetycznych w gabinetach dentystycznych pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.
Lek. stom. Anna Przybyła przekonuje, że regularne wizyty u dentysty mogą przynieść wyłącznie korzyści: Nowoczesne metody leczenia umożliwiają stałą rekonstrukcję uzębienia niemal w każdym przypadku. Jednak ja wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Niezbędne zabiegi należy wdrażać najszybciej jak to możliwe. Wydaje mi się, że pacjenci są coraz bardziej świadomi, że o zęby należy dbać zawsze i wszędzie. Gdy już uświadomimy sobie, że profilaktyka jest najważniejsza, a wizyty u dentysty znacznie różnią się od tych z lat osiemdziesiątych, to będziemy na dobrej drodze w kierunku zdrowego uśmiechu. Pamiętajmy, że dzisiaj gabinety stomatologiczne pozwalają na wykonanie kompleksowego leczenia szybko i w komfortowych warunkach. Najważniejsze, żeby się przełamać i nie unikać dentysty (źródło cytatu: Wywiad z ekspertem. Korony i mosty przywrócą ci piękny uśmiech; www.dentim.pl)
Prywatna wizyta u stomatologa – nie wszystkich na nią stać
Najczęstszym powodem, przez który Polacy rezygnują z regularnych wizyt u dentysty, jest brak odpowiednich środków finansowych. Według niektórych źródeł nawet 90% pacjentów nie podejmuje leczenia ze względu na brak pieniędzy. Statystycznie co dziesiąta osoba, która decyduje się na prywatną wizytę u dentysty, zaciąga kredyt na leczenie stomatologiczne. W przypadku prywatnego leczenia implantologicznego, ortodontycznego oraz protetycznego po pożyczkę sięga około 40% pacjentów.
Jak zauważa dentysta Marek Krufczyk, współautor raportu Uśmiech a status społeczny: Zdrowe zęby stały się takim samym celem do osiągnięcia jak nowy samochód, własne mieszkanie czy wyjazd na wakacje. To skłania mniej zamożnych Polaków do sięgania po dodatkowe źródła finansowania. I tu pojawiają się kredyty (źródło cytatu: Co dziesiąty Polak zaciąga kredyt, żeby leczyć uzębienie; www.rynekzdrowia.pl)
Warto dbać o zęby, ponieważ ignorowanie nawet niewielkich ubytków może przerodzić się w poważny problem. Sprawdzając regularnie stan uzębienia u dentystów, możemy oszczędzić sobie bólu, a także zmniejszyć koszty leczenia.