Drony cieszą się coraz większą popularnością. Urządzenia te zostały stworzone z myślą o zastosowaniach militarnych. Jednak szybko znalazły uznanie zarówno wśród indywidualnych użytkowników, jak i firm niezwiązanych z wojskowością. Aktualnie dron można kupić w większości sklepów oferujących urządzenia elektroniczne i oczywiście w Internecie. Ceny są różnicowane i zależne od wielu czynników. Co warto wiedzieć na temat dronów? Ile kosztuje dron?
Dron i jego zastosowanie
spis treści:
Z artykułu dowiesz się:
1. Jakie są rodzaje dronów
2. Do czego można wykorzystać drona
3. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu drona
4. Ile kosztuje dron
5. Jak w świetle obowiązującego prawa możemy legalnie używać drona
6. Jaki model drona jest najlepszy dla najmłodszych
Czym jest, do czego służy dron?
Dron jest bezzałogowym, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, statkiem latającym. Maszyna ta może latać autonomicznie, czyli z użyciem autopilota bądź innego systemu na pokładzie lub też może być sterowana przez użytkownika za pomocą specjalnej konsoli.
Coraz częściej pojęcie dron wykorzystuje się nie tylko w przypadku maszyn latających, ale także urządzeń poruszających się po wodzie i ziemi. Dodatkowo pod tym określeniem może kryć się latająca zabawka dla dzieci lub też zaawansowana technologicznie maszyna, która może być wykorzystywana do zastosowań profesjonalnych.
Jakie są rodzaje dronów?
W sklepach dostępne są różne rodzaje dronów, które różnią się od siebie nie tylko zaawansowaniem technologicznym, ale także budową. Wśród najczęściej spotykanych rodzajów tego typu maszyn wyróżnić można:
multikoptery – ogólnie drony wyposażone w śmigła
quadrocoptery – drony wyposażone w 4 śmigła
hexacoptery – drony wyposażone w 6 śmigieł
octocoptery – drony wyposażone w 8 śmigieł
płatowce – urządzenia latające bezzałogowe
drony jeżdżące lub skaczące – maszyny poruszające się po ziemi
drony pływające – urządzenia w formie łódek lub hybryd czyli łódek połączonych z multikopterem
Najchętniej wybieranymi modelami dronów zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i firmy, są:
Dron Phantom – maszyna marki Dji. W tej serii znajduje się kilka różnych dronów, które wyróżnia nieco inna specyfikacja techniczna.
Dron Go Pro – maszyna wyprodukowana przez producenta popularnych kamer sportowych. Oferuje wysokiej jakości nagrania, kompaktowe rozmiary oraz szereg innych funkcjonalności.
Dron Overmax – maszyna świetnie spisuje się do realizacji podstawowych zadań oraz nauki latania dronem. Ta seria jest przystępna cenowo. Rodzice często decydują się na zakup właśnie tego modelu dla swoich pociech.
Dron Syma – kompaktowy dron ze stosunkowo krótkim czasem pracy na baterii oraz ograniczoną dostępnością funkcji. Na uwagę zasługuje jednak przystępna cena i mocne komponenty.
Dron Spark – maszyna producenta Dji. Wyróżnikiem tej serii są małe, kompaktowe rozmiary. W niewielkiej konstrukcji zamknięto ciekawe rozwiązania funkcjonalne. Dron jest polecany osobom, które chcą połączyć małe gabaryty z praktycznością zastosowań.
Parrot Dron – maszyna oferuje dużą funkcjonalność, porównywalną do modeli Phantom. Urządzenia z tej serii dostępne są jednak w nieco niższej cenie.
Xiaomi Mi Drone – producent Xiaomi nie specjalizuje się w produkcji dronów, jednak na rynku możemy znaleźć modele zaprojektowane przez jego inżynierów. Według specjalistów jakość zastosowanych podzespołów może pozostawić nieco do życzenia, jednak producent tego sprzętu oferuje konkurencyjną cenę i jest doskonałym rozwiązaniem na początek, na przykład do nauki latania dronem.
Dron – do czego może zostać wykorzystany?
Z dronów korzysta się coraz powszechniej i w różnych branżach. Niegdyś urządzenia te można było spotkać wyłącznie w wojsku. Zastosowanie tej maszyny do celów militarnych pozwoliło na dokładniejszy rekonesans terenu, co ograniczyło ryzyko straty w ludziach, zwiększyło bezpieczeństwo ludności cywilnej, a także umożliwiło szybsze rozpoznanie zagrożenia.
Drony w świecie filmu i fotografii
Współcześnie z dronów chętnie korzysta wiele firm – zwłaszcza tych, które działają w świecie filmu i fotografii. Z pomocą drona można na przykład wykonać zapierające dech w piersiach ujęcia z lotu ptaka.
Ponadto urządzenia bardzo często wykorzystywane są podczas transmisji wydarzeń sportowych, koncertów czy innych masowych wydarzeń. Szczególnie takich, które odbywają się na dużym, otwartym terenie.
Drony znalazły również zastosowanie w świecie filmów weselnych. Dzięki temu młoda para – poza standardowymi zdjęciami – otrzymuje też ciekawe ujęcia „z wysokości”, co sprawia, że nagranie z wesela staje się wyjątkowe.
Bezzałogowe maszyny latające wykorzystuje się w rozrywce. Drony służą jako zabawka, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Z ich pomocą można bezpiecznie eksplorować przestrzeń i wcielić się w pilota latającego statku. To gwarancja zabawy na długie godziny.
Współcześnie praktycznie każdy z nas ma smartfon, za pomocą którego można wykonać mnóstwo zdjęć oraz nagrywać filmy. Możliwość wyposażenia się w dron sprawia, że nawet amatorskie fotografie i wideo stają się bardziej ekscytujące.
Dron w służbie nauki
Naukowcy wykorzystują drony do prowadzenia obserwacji trudno dostępnych miejsc, takich jak tereny podbiegunowe. Naukowcy mogą w ten sposób zbadać populację żyjących tam zwierząt, sprawdzić grubość lodu czy też stan zanieczyszczeń powietrza.
Dron w roli kuriera
Od kilku lat trwają testy, których celem jest sprawdzenie zastosowania dronów w transporcie paczek. Optymistyczne prognozy zapowiadają, że dzięki takim maszynom czas dostawy przesyłek może znacząco się skrócić.
Dron – na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu? ile kosztuje dron?
Za niektóre zaawansowane modele dronów trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak użytkownikowi indywidualnemu może wystarczyć zdecydowanie tańszy model z ograniczoną dostępnością funkcji. Ile kosztuje dron z mniejszą ilością gadżetów? Koszt takich prostszych urządzeń nie przekracza zwykle kwoty kilku tysięcy złotych.
Podstawowe wersje drona można kupić już za kilkaset złotych. Cena nie powinna stanowić jednak jedynego wyznacznika podczas zakupu bezzałogowej maszyny latającej.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, szukając idealnego modelu drona?
Oto podstawowe kryteria specyfikacji technicznej bezzałogowych maszyn latających.
Kamera – najczęściej drony posiadają wbudowaną kamerę; chociaż niektóre modele nadal oferują możliwość zainstalowania własnej kamerki, lepiej zdecydować się jednak na urządzenie z wbudowaną kamerą. Wówczas mamy pewność, że wszystkie elementy będą ze sobą kompatybilne.
Maksymalny czas lotu i zasięg – najprostsze modele oferują jedynie kilka minut lotu, nieco bardziej zaawansowane drony pozwalają na przelot co najmniej 20 – 30-minutowy.
Sposób sterowania – urządzenie może być wyposażone w specjalny kontroler lub oferować aplikację mobilną, która umożliwia sterowanie za pomocą smartfona lub tabletu. Stabilniejszą i płynniejszą pracę drona zapewnia kompatybilny ze sprzętem pilot.
Jakość wykonania – najtańsze modele najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, które nie jest wytrzymałe, np. podczas upadku. Droższe urządzenia oferują wyższą jakość, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zniszczenia drona podczas m.in. niekontrolowanego upadku.
Maksymalny udźwig – drony, które będą latały z kamerą, powinny mieć odpowiedni udźwig, najtańsze modele mogą oferować wyłącznie samodzielne przeloty bez możliwości dołączenia kamery, a tym samym nagrywania filmów.
Czujniki bezpieczeństwa – jeżeli dron jest w nie wyposażony, może samodzielnie unikać przeszkód, które pojawią się na ścieżce jego lotu.
Stabilizator lotu – funkcja ta ma szczególne znaczenie, gdy zależy nam na wysokiej jakości nagrań, stabilizacja eliminuje drgania obrazu podczas lotu drona.
Wbudowany moduł GPS – ułatwia znalezienie zgubionego urządzenia oraz umieszczenie konkretnej sceny z filmu w terenie.
Maksymalna prędkość urządzenia – wszystkie modele oferują ograniczoną prędkość poruszania się.
Funkcja lotu autonomicznego – z jej pomocą można korzystać z drona bez konieczności ręcznego sterowania.
Ile kosztuje dron?
Koszt zakupu drona uzależniony jest głównie od wyżej wymienionych czynników. Im bardziej zaawansowany model, tym wyższa cena maszyny.
Ile kosztuje dron? Drony można pogrupować na trzy kategorie cenowe.
Drony do 1000 złotych – podstawowe modele najczęściej wykorzystywane do nauki latania dronem oraz do zabawy. Zdjęcia oraz filmy nie są najwyższej jakości. Tego typu urządzenia oferują stosunkowo krótki czas pracy na baterii. Jeżeli zdecydujemy się na model z tego przedziału cenowego, koniecznie upewnijmy się, czy jego udźwig maksymalny pozwoli na zamontowanie kamery.
Drony od 1000 do 5000 złotych – modele bardziej zaawansowane, które oferują możliwości wykonania lepszej jakości zdjęć oraz nagrań. Zazwyczaj posiadają dodatkowe funkcje, dzięki którym ich obsługa jest bardziej intuicyjna. Drony, które kosztują około 4 000 – 5 000 złotych są powszechnie wykorzystywane w profesjonalnych studiach filmowych.
Drony powyżej 5000 złotych – modele wysokiej jakości, które oferują szereg zaawansowanych funkcjonalności. poleca się je osobą doświadczonym – z pewnością nie jako maszyny do nauki latania i zabawy.
Dron dla dzieci – jaki model dla najmłodszych?
W przypadku najmłodszych użytkowników nie warto decydować się na zakup drogich urządzeń. Drony dla dzieci powinny służyć przede wszystkim świetnej zabawie oraz nauce latania. Zakup drona dla dziecka może być pomocne przy rozbudzaniu nowej pasji i tym samym podstawą do obsługi bardziej zaawansowanych modeli w przyszłości.
W sklepach dostępne są mini drony z kamerą, za pomocą których najmłodsi mogą uchwycić proste ujęcia. Zazwyczaj tego typu maszyny mają mniejszy zasięg i dzieci mogą bezpiecznie i z dużą łatwością nimi sterować.
Koszt zakupu drona dla najmłodszych to około 100 – 500 złotych.
Obsługa drona a regulacje prawne
Z drona może korzystać praktycznie każdy. Hobbystyczne użytkowanie jest jednak obwarowane pewnymi zasadami. Każdy użytkownik powinien pamiętać o tym, aby dron:
pozostawał w zasięgu jego wzroku
o wadze powyżej 600 gramów może być obsługiwany w bezpiecznej odległości: 30 m w poziomie od ludzi oraz 100 m w poziomie od zabudowań i samochodów
nie był użytkowany przy m.in.: lotniskach, portach morskich, kopalniach, ujęciach wody, rurociągach paliwowych, oczyszczalniach ścieków, elektrowniach, bankach, muzeach, budynkach telewizji oraz radia
W Internecie możemy znaleźć aplikacje, które wskazują miejsca, gdzie latanie dronem jest zabronione.
Licencja na drona – czy jest potrzebna? Ile kosztuje?
Osoby, które chcą profesjonalnie wykorzystywać drony lub korzystać z jego zaawansowanych funkcji, powinny zdecydować się na wyrobienie licencji na latanie dronami.
Uzyskanie tytułu operatora bezzałogowego statku powietrznego wymaga przejścia odpowiedniego szkolenia oraz zaliczenia egzaminu praktycznego i teoretycznego. Warto wiedzieć, że tego typu licencja jest obowiązkowa w przypadku osób, które wykorzystują maszynę do zastosowań komercyjnych.
Z jakimi kosztami należy się liczyć:
około 1 000 – 2 000 złotych za szkolenie VLOS (Visual Line of Sight) dla lotów dronem pozostających w zasięgu wzroku
powyżej 2 000 złotych za szkolenie BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) dla lotów dronem poza zasięg wzroku
badanie lekarskie – około 200 – 300 złotych
egzamin praktyczny – 108 złotych
egzamin teoretyczny – 55 złotych
wydanie świadectwa UAVO – 44 złote
Szkolenia powinny odbywać się w placówkach licencjonowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Drony to nie tylko świetne zabawki, które można wykorzystywać hobbystycznie, ale także maszyny do profesjonalnego użytku. Z ich pomocą można uzyskać naprawdę niepowtarzalne ujęcia, które będą stanowiły świetną pamiątkę oraz upamiętnienie ważnych chwil w życiu. Dron dla dzieci to natomiast doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.