Stare drewniane podłogi wracają do łask. Stanowią świetną bazę do aranżacji wnętrz w różnych stylach – klasycznym, nowoczesnym czy rustykalnym. Aby drewniana podłoga na długo zachowała piękno i właściwości, konieczna jest jej właściwa pielęgnacja. Powierzchnie wykonane z drewna wymagają odpowiedniego wykończenia oraz odnawiania. W ostatnich latach firmy profesjonalnie zajmujące się odnawianiem drewnianych podłóg zauważyły pewną prawidłowość dotyczącą odsłaniania starych desek przykrytych np. panelami. Takie podłogi (drewniane – przyp. red.), często malowane farbą, znajdują się na przykład w starych kamienicach. Niejednokrotnie przez dziesiątki lat były przykryte płytami pilśniowymi – tłumaczy Krzysztof Ablewski z firmy cykliniarskiej Ablex (źródło:Renowacje. Drewniana podłoga jak nowa, Renowacje. Drewniana podłoga jak nowa, trojmiasto.pl). Jak odnowić starą podłogę? Jak odpowiednio o nią zadbać? Czy cyklinowanie jest jedynym rozwiązaniem?
Cyklinowanie drewnianej podłogi – co to jest?
spis treści:
Praktycznie każda wytarta, zniszczona czy porysowana drewniana podłoga może zostać odnowiona. Jak wyjaśnia Krzysztof Ablewski: Cyklinowanie to nic innego jak zdarcie wierzchniej, zniszczonej warstwy podłogi, aż do momentu, gdy ukaże się ładne, świeże drewno. Później pozostaje tylko wypolerowanie tej cyklinowanej powierzchni i zabezpieczenie jej lakierem. Problem pojawia się wówczas, gdy podłoga została wcześniej zalana, drewno wypaczyło się, a wilgoć weszła tak głęboko, że podłoże sczerniało, aż do środka klepek. W takich sytuacjach zdzieramy kawałek deski w najbrzydszym miejscu i sprawdzamy, na ile głęboko drewno jest zniszczone. Klient widząc efekt takiej próby, decyduje, czy robimy dalej (źródło:Renowacje. Drewniana podłoga jak nowa, trojmiasto.pl).
Cyklinowanie to zabieg, którego celem jest odnowienie starej, drewnianej podłogi. Polega na zeszlifowaniu wierzchniej części powierzchni – zużytej i zniszczonej. Wykorzystuje się do tego specjalne narzędzia m.in. cykliniarkę z papierem ściernym o różnej ziarnistości. Cyklinowanie umożliwia dokładne oczyszczenie podłogi oraz usunięcie wszelkich nierówności i plam, np. rys, wgłębień, wgnieceń, odbarwień. Odpowiednio przeprowadzone cyklinowanie podłogi przywraca jej piękno i walory użytkowe nawet na kolejne 10 – 15 lat.
Jaką podłogę można cyklinować?
Cyklinowanie może być wykonane m.in. na parkiecie, podłodze z litych desek, z desek malowanych farbą olejną oraz z tzw. mozaiki parkietowej. Zabieg przeprowadzany jest wyłącznie wtedy, gdy klepka jest odpowiednio gruba. Warstwa, która pozostanie po zeszlifowaniu, powinna mieć co najmniej 0,5 cm grubości. Zbyt cienka deska może łatwiej ulegać uszkodzeniom, przed którymi cyklinowanie nie uchroni. W zależności od głębokości wgłębień oraz ubytków podczas zabiegu szlifowania zdzierane jest ok. 1 – 3 mm warstwy deski.
Cyklinowanie może być wykonywane na podłogach lakierowanych oraz olejowanych. Zabieg ten można zlecić profesjonalistom lub wykonać samodzielnie – pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednimi narzędziami oraz wiedzą na ten temat.
Decydując się na podłogi drewniane w swoim mieszkaniu, warto pamiętać o tym, że są one podatne na zmienne warunki otoczenia. Bardzo ważną rolę ogrywa wilgotność w pomieszczeniu.
Ewa Kubiak z ParkietLine tłumaczy, czym mogą skutkować nieodpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym jest ułożona drewniana podłoga: Może objawić się to zmianą wymiarów i kształtów klepek. W efekcie może powodować powstanie szczelin i pęknięć, gdy wilgotność powietrza jest za niska lub wybrzuszy się, gdy wilgotność jest za wysoka. Aby zminimalizować ten efekt, należy utrzymywać w pomieszczeniu klimat o wilgotności powietrza najbardziej odpowiadający naturalnym dla człowieka warunkom: od 45 do 60 procent i temperaturze około 18 – 22 stopni Celsjusza.
Ile kosztuje cyklinowanie parkietu?
Koszt cyklinowania parkietu uzależniony jest między innymi od lokalizacji. W większych miastach ceny mogą być wyższe niż w mniejszych miasteczkach. Na cenę usługi wpływa także rodzaj drewnianej powierzchni. Koszt cyklinowania jest tym wyższy, im bardziej skomplikowany wzór podłogi.
Oto średnie ceny cyklinowania z podziałem na rodzaj drewnianej podłogi:
surowe deski – jest to koszt ok. 20 – 25 złotych za metr kwadratowy
parkiet ze wzorem okrętowym (tzw. mijanką) – cyklinowanie lakierowanej lub olejowanej podłogi to koszt ok. 20 – 28 złotych za metr kwadratowy
parkiet lamelowy (lamparkiet) oraz mozaika – cyklinowanie lakierowanej lub olejowanej podłogi to koszt ok. 30 – 35 złotych za metr kwadratowy
deski pomalowane farbą olejną – wymagają największego nakładu pracy, koszt cyklinowania może wynosić ok. 50 – 60 złotych za metr kwadratowy
Niektóre ekipy remontowe oferują usługę o nazwie cyklinowanie bezpyłowe. Cyklinowanie bezpyłowe to szlifowanie desek z wykorzystaniem cykliniarki bezpośrednio zbierającej pył. Dzięki temu nie roznosi się on po całym mieszkaniu, a zabieg można wykonać nawet po pomalowaniu ścian bez obaw o zniszczenie świeżej farby.
Samodzielne cyklinowanie podłóg – czy się opłaca? Ile kosztuje cyklinowanie podłogi?
Cyklinowanie podłóg wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Źle przeprowadzony zabieg cyklinowania może skutkować koniecznością powtórnego wykonania szlifowania podłogi przez profesjonalną ekipę. To zaś może wiązać się z podwojeniem kosztów remontu.
Dla przykładu, pierwszym problemem jest dobór odpowiedniej ziarnistości papieru ściernego do rodzaju wykorzystanego drewna. Miękkie deski wykonane m.in. z modrzewia, sosny czy świerku wymagają zastosowania zupełnie innych materiałów niż w przypadku twardego drewna, np. jesionu czy dębu. Nierówne zeszlifowanie drewnianej podłogi może zaś skutkować powstawaniem nierówności, co spowoduje, że meble będą niestabilnie stały na powierzchni.
Jeżeli więc nie posiadamy odpowiedniej wiedzy w tej dziedzinie, lepiej zrezygnować z samodzielnego cyklinowania drewnianych podłóg w mieszkaniu. Osoby, które wiedzą, jak przeprowadzić zabieg, powinny zaś wyposażyć się w narzędzia. Potrzebna będzie m.in. cykliniarka.
Skąd wziąć cykliniarkę?
Cykliniarkę można:
kupić – podstawowa maszyna kosztuje ok. 3 tysiące złotych, cykliniarki bezpyłowe to koszt rzędu 10 – 12 tysięcy złotych
wynająć – koszt wynajmu cykliniarki na jeden dzień to ok. 80 – 150 złotych. Niektóre wypożyczalnie pobierają wyższe opłaty za wypożyczenie w weekend.
Dodatkowy koszt generują taśmy z papierem ściernym. Cena jednego wkładu w zależności od gramatury to ok. 10 – 40 złotych. Za jego pomocą można zetrzeć ok. 60 – 100 metrów kwadratowych drewnianej podłogi.
Renowacja podłogi drewnianej – lakierowanie oraz olejowanie
Cyklinowanie to pierwszy etap odnawiania podłogi. Po zeszlifowaniu desek należy je odpowiednio zaimpregnować. Najczęściej w tym celu podłogę się lakieruje lub poddaje olejowaniu.
Lakierowanie jest jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia drewnianej podłogi. Efektem lakierowania jest uzyskanie błyszczącej warstwy zabezpieczającej. Z reguły lakierowanie stosuje się w przypadku podłóg ułożonych w przedpokojach i salonach oraz w pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu. Tak zabezpieczone deski są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Zaletą lakierowanych powierzchni jest łatwość ich czyszczenia. Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj w przypadku zdarcia lakieru w jednym miejscu, konieczne jest odnawianie całości parkietu. Rzadkością są miejscowe naprawy.
Olejowanie to metoda łatwiejsza w nakładaniu oraz pozwalająca na miejscowe uzupełnianie ubytków. Zaletą takiego zabiegu jest wydobycie koloru oraz naturalnego piękna drewna. Olej jest jednak mniej odporny na uszkodzenia niż lakier. Z tego też względu nie zaleca się stosowania go w pomieszczeniach narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Ponadto olejowana podłoga wymaga specjalnej pielęgnacji środkami, które mogą kosztować nawet 80 – 100 złotych za litr.
Lakierowanie podłogi – co warto wiedzieć? Ile kosztuje lakierowanie podłogi?
Eksperci zalecają kłaść nawet trzy warstwy lakieru, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi i zarysowaniami. Koszt trzykrotnego położenia środka przez profesjonalną ekipę to ok. 7 – 10 złotych za metr kwadratowy. Dodatkowo należy doliczyć cenę lakieru.
Koszt zakupu lakieru uzależniony jest między innymi od rodzaju wybranego preparatu. Wśród najpopularniejszych typów impregnatów wyróżnia się:
poliuretanowe – koszt jednego litra to ok. 28 – 42 złote, taka pojemność wystarczy na jednorazowe pokrycie ok. 10 metrów kwadratowych powierzchni;
ekologiczne (wodne) – koszt jednego litra to ok. 45 – 65 złotych, taka pojemność wystarczy na jednorazowe pokrycie ok. 10 – 12 metrów kwadratowych powierzchni;
epoksydowe – koszt jednego litra to ok. 30 – 45 złotych, taka pojemność wystarczy na jednorazowe pokrycie ok. 8 metrów kwadratowych powierzchni;
alkidowo-uretanowe – koszt jednego litra to ok. 50 – 80 złotych, taka pojemność wystarczy na jednorazowe pokrycie ok. 10 metrów kwadratowych powierzchni.
Wybór odpowiedniego środka do lakierowania jest bardzo ważny. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów preparatów. Krzysztof Ablewski przekonuje: Jeszcze do niedawna mówiło się, że lakiery poliuretanowe są bardziej trwałe od ekologicznych, jednak dziś można śmiało stwierdzić, że wytrzymałość na ścieranie jednych i drugich jest praktycznie taka sama (źródło: Renowacje. Drewniana podłoga jak nowa, trojmiasto.pl). Niektóre lakiery mogą dodatkowo wymagać zastosowania warstwy lakieru podkładowego.
Olejowanie podłogi – co warto wiedzieć? Ile kosztuje olejowanie podłogi?
Olejowanie podłogi jest rozwiązaniem nieco droższym niż lakierowanie. Pokrycie powierzchni impregnatem to koszt ok. 10 złotych za metr kwadratowy. Podobnie jak w przypadku lakierowania do tej ceny należy doliczyć koszt preparatu. Jego średnia cena to ok. 70 – 80 złotych za litr. Taka pojemność wystarczy na jednorazowe pokrycie ok. 20 – 35 metrów kwadratowych powierzchni. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje oleju.
Nietwardniejący – to olej ekologiczny, naturalny, np. słonecznikowy, konopny. Olej nietwardniejący gorzej pełni funkcję zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz ścieraniem. Nakładanie oleju nietwardniejącego musi poprzedzać woskowanie powierzchni.
Twardniejący – olej z zawartością żywicy sztucznej lub naturalnej. Szybko schnie, jest trwalszy i odporny na wszelkiego typu uszkodzenia.
Jakie są alternatywy do cyklinowania podłogi?
Niektóre podłogi wykonane z drewna nie wymagają cyklinowania. W przypadku mniejszych uszkodzeń śmiało można zastosować inne rozwiązania. Jakie?
Szpachla woskowa – doskonale sprawdza się do wypełniania głębszych zarysowań. Można ją kupić w wielu kolorach. Ważne jest dopasowanie barwy szpachli do koloru podłogi. Koszt 500 g szpachli to ok. 12 – 15 złotych.
Benzyna ekstrakcyjna – sprawdza się do usuwania plam z drewnianej podłogi, zarówno lakierowanej, jak i nielakierowanej. Ułatwia wybawienie plam z tłuszczy, smoły, czekolady. Wystarczy przetrzeć zabrudzenie ściereczką nasączoną w benzynie, posypać ją talkiem, pokryć bibułą, a następnie zaprasować żelazkiem. Zabieg ten można powtarzać wielokrotnie. Koszt jednego litra benzyny ekstrakcyjnej to ok. 10 złotych.
Specjalny korektor do parkietów – występuje w formie markera. Może być stosowany do wypełniania niewielkich przetarć i zarysowań. Podobnie jak w przypadku szpachli konieczne jest dobranie jego koloru do odcienia podłogi. Koszt jednego pisaka to ok. 10 – 50 złotych.