Chrzest dziecka – jaki termin wybrać?
Po podjęciu decyzji o organizacji chrztu dziecka, pierwszym krokiem jest zwykle ustalenie terminu chrztu. Termin chrztu dziecka zależy od rodziców. Niektórzy chcą, aby ich maluch otrzymał sakrament możliwie najszybciej po urodzeniu, zdecydowana większość woli jednak odczekać, aż pociecha skończy przynajmniej kilka miesięcy. Przyjmuje się, że kilkumiesięczne dziecko ma lepszą odporność niż noworodek. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że np. maluch „złapie” jakąś infekcję. Ponadto młode mamy po porodzie muszą odnaleźć się w nowej sytuacji, odpocząć i dojść do siebie. Organizacja chrzcin to przedsięwzięcie wymagające pewnego wysiłku. Z tego też względu wielu rodziców decyduje się na chrzest, gdy dziecko ma kilka lub kilkanascie miesięcy.

Termin chrztu ustal z odpowiednim wyprzedzeniem
Dokładny termin warto jednak ustalić wcześniej. W większości parafii chrzty udzielane są w konkretne niedziele miesiąca, np. pierwszą lub ostatnią. Przed rozpoczęciem organizacji przyjęcia należy więc ustalić termin ceremonii z księdzem, a dopiero później zająć się przygotowaniami. Jeżeli zależy nam na tym, aby ochrzcić dziecko w święta wielkanocne lub Boże Narodzenie, musimy liczyć się z tym, że prawdopodobnie w tych popularnych terminach wiele innych par zdecyduje się na chrzest swojej pociechy. Będzie więc mogło się to wiązać z nieco dłuższą mszą oraz zdecydowanie większym tłokiem w kościele.
Ile należy zapłacić księdzu za chrzest?
Instytut Badawczy ABR SESTA zgromadził dane dotyczące kosztów sakramentu chrztu w stu różnych parafiach na terenie całej Polski. Wyciągnięto następujące wnioski.
- Najczęściej obowiązuje symboliczna opłata w wysokości 50 – 100 złotych.
- Niektóre parafie dysponują cennikiem, w którym uwzględniony został koszt sakramentu chrztu.
- Najtaniej chrzest można zorganizować w diecezji katowickiej, sandomierskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, wrocławskiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej. W tych diecezjach rodzice muszą zapłacić za chrzest dziecka 50 złotych.
- Księża nie zawsze chcą rozmawiać o kosztach sakramentu przez telefon. Zapraszają rodziców do kancelarii, aby na miejscu omówić wszystkie szczegóły.
- Są także księża, którzy nie pobierają żadnej opłaty za sakrament chrztu.
Na forach internetowych można znaleźć informacje o różnych kwotach pobieranych przez parafie za udzielenie sakramentu chrztu – czasami jest to nawet 500-700 złotych. Rozbieżności są naprawdę duże. Warto więc zapytać znajomych lub rodziny, którzy w niedawnym czasie chrzcili swoje dziecko w naszej parafii. Najprościej jednak jest udać się do kościoła i zapytać o to księdza wprost. Podczas rozmowy z księdzem o kosztach chrztu dobrze pamiętać o tym, że teoretycznie sakramenty powinny być udzielane bezpłatnie lub za dobrowolną opłatą tzw. co łaska.

Ile kosztuje ubranko do chrztu?
Podczas chrztu dzieci zwykle ubrane są w białe ubranka. W przypadku dziewczynek najczęściej jest to sukienka, natomiast chłopców garniturek. Koszt nowego ubranka do chrztu to ok. 100 – 250 złotych. Zawsze można rozważyć zakup używanego kompletu, już za około 50 złotych można kupić niezniszczone ubranko do chrztu na jednym z lokalnych portali aukcyjnych. Większość dzieci zakłada biały komplecik wyłącznie na sam obrzęd w kościele, tak wiec w większości przypadków ubranko po delikatnym praniu wygląda jak nowe.
Jeżeli uroczystość odbywa się w jednym z chłodniejszych miesięcy w roku, konieczny może okazać się zakup białego kocyka do przykrycia, kurteczki oraz czapeczki. Jest to dodatkowy koszt ok. 50 – 150 złotych.
Biała szatka oraz świecka do chrztu
Do chrztu dziecko musi mieć świecę oraz symboliczną białą szatkę, tj. niewielkich rozmiarów chustkę. Zakupem tych elementów najczęściej zajmują się rodzice chrzestni. Koszt świecy to ok. 20 – 50 złotych, natomiast szatki 20 – 70 złotych.
Fotograf na chrzest – ile kosztuje?
Rodzice bardzo często decydują się na wynajęcie fotografa, który będzie towarzyszył ich dziecku w tym ważnym dniu. Zdjęcia wykonywane są podczas przygotowań – w domu przed ceremonią – w kościele oraz w trakcie przyjęcia. Koszt wykonania takich fotografii waha sie w przedziale 200 – 1500 złotych. Rozbieżność cen jest duża i zależy zarówno od doświadczenia fotografa, jak i tego, co znajduje się w pakiecie usług.
Niektórzy rodzice dodatkowo decydują się na sesję w studio lub w plenerze. W takim przypadku należy liczyć się z dodatkowym kosztem ok. 400 – 700 złotych.
Zaproszenia na chrzest dziecka – ile kosztują?
Jeżeli zamierzamy urządzić przyjęcie z okazji chrztu dziecka, powinniśmy również uwzględnić koszt zakupu zaproszeń. Jedno zaproszenie to wydatek rzędu ok. 1 – 10 złotych. Wszystko zależy od wybranego wzoru i jakości papieru. Łączny koszt związany z zaproszeniami uzależniony jest od liczby zaproszonych gości. Coraz częściej można spotkać się jednak, z tym że rodzice telefonicznie zapraszają na chrzest dziecka. Jest to w pełni zrozumiałe, zważywszy na inne obowiązki młodych rodziców.

Organizacja przyjęcia z okazji chrztu – ile gości zaprosić?
Chrzest to najczęściej kameralna uroczystość w gronie najbliższych. Na przyjęcie zapraszani są krewni, czasami również bliscy przyjaciele. W niektórych rodzinach panuje jednak tradycja urządzania hucznej imprezy z okazji chrztu dziecka. Oczywistym jest jednak, że im więcej gości, tym koszt imprezy wyższy. Chociaż zdarzają się duże przyjęcia, najczęściej na chrzest dziecka Polacy decydują się na zaproszenie nie więcej niż 20-25 osób.
Zapoznaj się również z artykułem: Prezent dla dziecka – 25 pomysłów dla dzieci w różnym wieku
Organizacja przyjęcia z okazji chrztu – w domu czy w lokalu?
Jeszcze kilka lat temu praktycznie wszystkie przyjęcia z okazji chrzcin były urządzane w domach. Aktualnie młodzi rodzice chętniej decydują się na wynajęcie lokalu na organizację przyjęcia. Oba te rozwiązania mają swoje zalety oraz wady.
Plusy organizacji imprezy z okazji chrztu w domu:
- swobodniejsza atmosfera, wyłącznie w gronie najbliższych
- dziecko przebywa w znanym sobie miejscu, co wiąże się z mniejszym stresem dla malucha
- swoboda w wyborze menu
- dowolne godziny przyjęcia – restauracje najczęściej z góry określają widełki czasowe
- oszczędność pieniędzy – o ile zdecydujemy się na samodzielne przygotowanie posiłków
- rodzice mają bezproblemowy dostęp do wszystkich akcesoriów dla dziecka, można swobodnie wyjść do innego pomieszczenia nakarmić dziecko, przewinąć, przebrać lub położyć spać jego własnym łóżeczku
Minusy organizacji imprezy z okazji chrztu w domu:
- sprawdza się jedynie w przypadku mniejszej liczby gości
- konieczność sprzątania mieszkania przed oraz po przyjęciu
- konieczność samodzielnej organizacji wszystkiego od podstaw – co wymaga dużo czasu
Plusy organizacji imprezy z okazji chrztu w lokalu:
- wygoda – wystarczy zarezerwować restaurację, rodzice nie muszą zaprzątać sobie głowy organizacją imprezy w każdym detalu
- nie trzeba sprzątać przed i po przyjęciu
- w cenie usługi obsługa kelnerska
- możliwość zaproszenia większej liczby gości
Minusy organizacji imprezy z okazji chrztu w lokalu:
- brak wpływu na jakość obsługi
- mniejsza dowolność w wyborze potraw – zazwyczaj przed przyjęciem konieczne jest wybranie konkretnych dań spośród oferowanego przez restaurację menu
- mniejsza intymność niż w przypadku imprezy w domu
- dziecko w nowym miejscu może odczuwać niepokój i być niespokojne
- konieczność zabrania ze sobą wszelkich niezbędnych akcesoriów dla dziecka
- koszty – zazwyczaj wydatki związane z organizacją przyjęcia w lokalu są wyższe niż w przypadku organizacji imprezy w domu.
Organizacja przyjęcia z okazji chrztu w domu – koszty
Na urządzenie przyjęcia z okazji chrzcin w domu decydują się osoby, które chcą zaprosić mniejszą liczbę gości oraz mają odpowiednie warunki do tego, by zorganizować imprezę, np. duży salon. Przyjmijmy, że na uroczystość zostanie zaproszonych 20 gości.
Z jakimi kosztami należy się liczyć w przypadku organizacji chrztu w domu?
- Zakup składników do przygotowania potraw – ok. 500 – 600 złotych. Budżet ten będzie wystarczający do przygotowania zimnych i ciepłych przekąsek, pierwszego i drugiego dania oraz deseru
- Alternatywą dla domowego gotowania jest zamówienie cateringu. Tu jednak należy liczyć się z kosztem ok. 70 – 100 złotych za osobę. W przypadku 20 osób będzie to więc ok. 1400 – 2000 złotych. Czasami w cenę wliczona jest obsługa kelnerska.
- Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią liczbą krzeseł, stołów i zastawy, konieczne będzie ich wynajęcie. Wypożyczenie jednego stołu to koszt ok. 15 złotych, jednego krzesła – 5 złotych, dodatkowej zastawy dla jednej osoby – 5 złotych
- Zakup tortu – ok. 100 – 200 złotych, zależnie od jego masy.
- Wynajęcie kelnera do obsługi imprezy – ok. 15 – 20 złotych za godzinę pracy
Organizacja przyjęcia z okazji chrztu w lokalu – koszty
Organizacja przyjęcia z okazji chrztu w lokalu jest rozwiązaniem droższym, jednak ze względu na dużą wygodę i brak konieczności angażowania sié we wszystkie szczegóły organizacyjne, decyduje się na to coraz więcej rodziców. Najlepiej znaleźć restaurację zlokalizowaną blisko kościoła. Warto także zwrócić uwagę na opinie w Internecie na temat danego miejsca, oferowane menu, ogólną ofertę imprezy, cenę oraz wystrój.
Po wyborze restauracji rodzice wspólnie z menadżerem lokalu ustalają harmonogram imprezy, tj. menu, czas podawania poszczególnych potraw i dan oraz ogólny czas trwania imprezy.
Z jakimi kosztami należy się liczyć w przypadku organizacji przyjęcia na 20 osób w restauracji?
- W lokalach zazwyczaj płaci się od tzw. talerzyka, czyli za osobę. Średnio jest to koszt ok. 100 – 150 złotych. W przypadku 20 osób będzie to więc ok. 2000 – 3000 złotych.
- Zakup tortu – ok. 100 – 200 złotych, w zależności od jego wagi.
- Obsługa kelnerska z reguły wliczona jest w cenę przyjęcia.
Podczas organizacji przyjęcia z okazji chrzcin należy wziąć pod uwagę wiele elementów, w tym kwestie finansowe. Nie zapominajmy jednak, że dzień ten powinien być wyjątkowy dla całej rodziny. Warto zatroszczyć się, aby pozostawił na długi czas w pamięci.