Pomoc prawnika w wielu życiowych sytuacjach może okazać się niezbędna. Pomimo, że większość osób zna podstawowe zagadnienia prawne i potrafi interpretować przepisy ich dotyczące, to w niektórych przypadkach bez wsparcia specjalisty się nie obędzie. Czasami rezygnacja z profesjonalnej pomocy prawnika może mieć wręcz opłakane skutki. Pomoc adwokata wiąże się jednak z pewnym wydatkiem. Ile kosztuje adwokat? Od czego zależy cena usługi? Kto może skorzystać z darmowej porady prawnej?
Z artykułu dowiesz się:
Od czego zależy koszt pomocy prawnej
Ile kosztuje porada prawna
Jaki jest koszt obecności prawnika podczas rozprawy sądowej
Ile kosztuje adwokat w przypadku m.in. sprawy rozwodowej, podziału majątku czy sprawy o alimenty
Kiedy pomoc prawnika jest niezbędna
Co to jest wynagrodzenie na zasadzie „success-fee”
Kto może skorzystać z darmowej porady prawnej
Ile kosztuje adwokat – od czego zależy koszt pomocy prawnej u adwokata?
spis treści:
Nie istnieje uniwersalny cennik usług świadczonych przez adwokatów. Każda kancelaria prawna ustala własną politykę cenową. Zazwyczaj jednak można wskazać kilka czynników, które mogą mieć wpływ na ostateczny koszt porady prawnej.
Co ma wpływ na cennik usług adwokata:
stopień skomplikowania i trudność sprawy – im bardziej zawiła sprawa, wymagająca większego nakładu czasu i pracy, tym wyższy koszt usługi
dziedzina prawna – inaczej kształtują się stawki w sprawach cywilnych, a inaczej w sprawach karnych
lokalizacja kancelarii – w dużych miastach koszty porad prawnych są zazwyczaj wyższe niż w mniejszych miejscowościach
renoma i doświadczenie prawnika – im bardziej doświadczony adwokat, tym większe prawdopodobieństwo, że ceny świadczonych przez niego usług będą wyższe
czas, w jakim potrzebna jest pomoc prawnika – jeżeli klient zgłosi się do prawnika na „ostatnią chwilę”, na przykład został jeden dzień na wniesienie odpowiedzi na pozew, musi liczyć się z wyższą ceną za pomoc
liczba rozpraw – im więcej rozpraw, tym koszty usług wyższe
wartość przedmiotu sprawy – im wyższa wartość, tym większy wydatek na usługi prawnika
Większe kancelarie adwokackie najczęściej zatrudniają kilku czy kilkunastu prawników, którzy specjalizują się w konkretnych, różnych dziedzinach prawa. W przypadku mniejszych kancelarii należy liczyć się z tym, że zatrudnieni tam specjaliści oferują pomoc w jednej, konkretnej gałęzi prawa. Przed udaniem się na konsultację warto to sprawdzić i zapoznać się na przykład ze stroną internetową adwokata.
Darowiznę działki należy sporządzić w formie aktu notarialnego. W celu przepisania nieruchomości trzeba udać się do kancelarii notarialnej. Ile kosztują usługi notariusza w tym zakresie? Od czego zależy jego wynagrodzenie? Czy przepisaną działkę można sprzedać? Jaka jest różnica w przepisaniu działki osobie z rodziny a osobie niespokrewnionej? Na te i inne pytania dotyczące przepisania działki i związanymi z tym formalnościami udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.
/ 5.
Ile kosztuje porada prawna?
Cennik usług prawniczych może być zróżnicowany. Koszt pojedynczej porady prawnej waha się od 100 do 600 złotych.Zazwyczaj w mniejszych miejscowościach to opłata rzędu 100 – 250 złotych, natomiast w większych miastach w granicach 200 – 600 złotych. W przypadku konieczności sporządzenia prostego pisma jest to około 100 – 300 złotych.
Czy warto zapłacić taką kwotę za poradę prawną?
Z pewnością tak, jeżeli problemy prawne budzą jakiekolwiek wątpliwości, a wynikające z nich konsekwencje mogą grozić karą lub grzywną. Adwokat nie tylko pomoże w sporządzeniu odpowiednich pism, ale także przygotuje swojego klienta do rozprawy w sądzie, gdy ta będzie konieczna.
Jak można zauważyć, koszt porady prawnej bywa bardzo zróżnicowany. Warto więc poszukać kancelarii, której oferta będzie dopasowana do naszych potrzeb i możliwości finansowych.
Ile kosztuje adwokat – pomoc prawnika w sądzie?
Przed rozpoczęciem współpracy z adwokatem zazwyczaj konieczne jest podpisanie stosownej umowy. To w niej powinny zostać określone wszystkie koszty związane z pomocą prawną.
Jeżeli sprawa trafi do sądu, cena usług może wzrosnąć od 1000 złotych wzwyż. Wszystko zależy od tego, jakiej dziedziny prawnej będzie dotyczyła pomoc prawnika. Poniżej opisane zostały najczęściej prowadzone przez prawników sprawy wraz z kosztami.
Statystyki wyraźnie pokazują, że z roku na rok coraz więcej małżeństw rozpada się. Może to wynikać z wielu bardziej złożonych powodów. Jak pokazują badania GUS z 2017 roku, główne przyczyny rozwodów w Polsce to niezgodność charakterów, zdrady małżeńskie, alkohol oraz dłuższa nieobecność jednego z małżonków. Rozwód z pewnością należy do najbardziej stresujących i bolesnych przeżyć w życiu, ale również wiąże się z dużymi kosztami. Ile kosztuje rozwód? Odpowiadamy.
/ 5.
Ile kosztuje adwokat w przypadku sprawy rozwodowej oraz podziału majątku?
Sprawa rozwodowa nie należy do przyjemnych, jednak w wielu przypadkach może okazać się koniecznością.
W przypadku poprowadzenia sprawy rozwodowej bez orzekania o winie należy liczyć się z kosztem od 1500 złotych wzwyż.
Bardziej skomplikowany jest rozwód z orzekaniem o winie. Wówczas należy liczyć się z wydatkiem od 3500 złotych wzwyż.
Często sprawy rozwodowe łączą się ze sprawami podziału majątku, zwłaszcza gdy małżonkowie nie potrafią sami dojść do porozumienia. W takim przypadku należy przygotować się na koszt usługi prawniczej w wysokości od około 1500 złotych.
Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty?
Kolejną sytuacją, w której pomoc prawnika może okazać się niezbędna, jest sprawa o alimenty. Jeżeli małżonkowie nie potrafią się porozumieć, a jedna ze stron chce na przykład uniknąć płacenia alimentów lub ustalić jak najniższą kwotę na ten cel, warto zdecydować się na pomoc adwokata. Będzie on wówczas bardzo ważnym wsparcie merytorycznym.
Zazwyczaj koszt napisania pisma procesowego to wydatek rzędu 400 – 600 złotych. Jeżeli konieczne będzie napisanie apelacji, należy liczyć się z ponownym wydatkiem w granicach 400 – 600 złotych.
Ile kosztuje adwokat w sprawie spadkowej?
Adwokat może również pomóc podczas spraw spadkowych. W tym przypadku koszt usługi zazwyczaj jest ściśle uzależniony od kwoty spadku oraz złożoności całej sprawy.
Standardowo jednak pobiera się opłatę w wysokości 50 złotych za sporządzenie wniosku o:
stwierdzenie nabycia spadku
sporządzenie spisu inwentarza
zabezpieczenie spadku
odebranie oświadczenia o odrzuceniu lub przyjęciu spadku
Opłatę w kwocie 100 złotych pobiera się natomiast za:
skargę kasacyjną, apelację lub skargę o stwierdzeniu niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia dotyczącego stwierdzenia nabycia spadku
wniosek o zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu lub o wydanie spadku po cudzoziemcu właściwemu konsulowi
Wniosek o konkretny dział spadku to koszt w wysokości 300 – 500 złotych. Natomiast w przypadku wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności należy liczyć się z kosztem 600 – 1000 złotych.
Ile kosztuje adwokat w przypadku sprawy karnej?
Pomoc adwokata jest wręcz konieczna w przypadku spraw karnych. W tego typu sytuacjach należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 2000 złotych. Ostateczny koszt usługi prawniczej zależy jednak od stopnia skomplikowania konkretnego przypadku oraz liczby rozpraw.
Kiedy jeszcze pomoc prawnika może okazać się konieczna?
Pomoc adwokata może być niezbędna w naprawdę wielu przypadkach. Oprócz sytuacji opisanych powyżej cennik usług prawniczych może obejmować również:
sprawa o odszkodowanie, na przykład uszczerbek na zdrowiu w wyniku błędu lekarskiego, sprawy pracownicze – koszt około 2000 – 4000 złotych
sprawa przeciwko bankowi – koszt około 8000 – 10000 złotych
przysposobienie dziecka – od 180 złotych
pozbawienie, ograniczenie lub przywrócenie władzy rodzicielskiej – od 120 złotych
ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa – od 240 złotych
ubezwłasnowolnienie – od 240 złotych
uznanie za zmarłego – od 180 złotych
zniesienie współwłasności majątkowej pomiędzy małżonkami – od 360 złotych
Czym jest wynagrodzenia na zasadzie tzw. success fee?
Niektóre kancelarie prawne ustalają swoje wynagrodzenie na zasadzie tzw. success fee. Co to oznacza? Jest to inaczej wynagrodzenie za sukces. Cena usługi zależy od osiągnięcia pożądanego efektu i wygrania danej sprawy.
Warto jednak wspomnieć, że prawnik nie może uzależnić wypłaty całości wynagrodzenia wyłącznie od wygranej sprawy. W umowie najczęściej znajduje się zapis, z którego wynika, że bez względu na rezultat, adwokat otrzyma część wynagrodzenia. Dodatkowe środki może uzyskać natomiast za wygranie sprawy.
Wynagrodzenie na zasadzie success fee najczęściej stosuje się w przypadkach, gdy sprawy toczą się o naprawdę duże kwoty pieniężne lub są bardzo skomplikowane i długotrwałe. Niewielu specjalistów zgodzi się na taką formę rozliczenia na przykład w przypadku „zwykłej” sprawy rozwodowej. Należy jednak zaznaczyć, że rozliczenie z prawnikiem na zasadzie success fee zazwyczaj wpływa na końcowy koszt usługi. Znacznie o podnosi w przypadku wygranej. Wiąże się to m.in. z odsunięciem wypłaty prawnika w czasie oraz niepewnościami związanymi z tym, czy sprawa zostanie wygrana.
Darmowe porady prawne – dla kogo?
Czasami można spotkać się z ofertą darmowych porad prawnych. Od kilku lat w Polsce funkcjonują punkty, które oferują bezpłatną pomoc i poradnictwo. Związane jest to z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Aby jednak uzyskać darmową pomoc prawną należy spełnić kilka warunków. Na ten rodzaj wsparcia mogą liczyć przede wszystkim osoby:
przed 26. rokiem życia
po 65. roku życia
posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny
poszkodowane lub zagrożone katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną
korzystające ze świadczeń z tytułu pomocy społecznej
a także:
weterani i kombatanci
kobiety w ciąży
Niektórzy prawnicy mogą zdecydować się na prowadzenie sprawy pro bono, czyli dla dobra publicznego. Wówczas taka pomoc również jest bezpłatna. Najczęściej jednak dotyczy wyłącznie spraw tzw. głośnych, medialnych.
Pozostałe osoby muszą szukać pomocy w tradycyjnych kancelariach prawnych, w których zapłacą normalną stawkę za wykonaną usługę.
Skąd wziąć pieniądze na adwokata?
W większości przypadków nie pozostaje nic innego jak wypłacenie adwokatowi wynagrodzenia zgodnego z jego cennikiem. W zależności od sprawy może to być od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Nie są to małe kwoty, jednak czasami specjalistyczna pomoc jest po prostu niezbędna.
Niektóre osoby nie mogą pozwolić sobie na tak duży, jednorazowy wydatek. Kancelarie prawne natomiast z reguły nie rozkładają kosztów swoich usług na raty. Pewnym rozwiązaniem mógłby być kredyt bankowy, jednak formalności związane z jego otrzymaniem mogą zająć nieco czasu.
Jeżeli wsparcie potrzebne jest od razu, a sprawa jest pilna, możemy skorzystać z pomocy, którą oferują firmy pożyczkowe. Pożyczka pozabankowa to prosty sposób na otrzymanie wsparcia finansowego w krótkim czasie. Ograniczone do minimum formalności sprawiają, że pieniądze mogą trafić do klienta jeszcze tego samego dnia.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo często prawnik może ułatwić wygranie sprawy, dzięki wiedzy, której osoby bez wykształcenia prawniczego nie mają. Warto więc powierzyć sprawę w ręce profesjonalisty, gdy zależy nam na jej powodzeniu.