Z artykułu dowiesz się:
- Jak działa hulajnoga elektryczna
- Jakie są rodzaje hulajnogi elektrycznej
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu hulajnogi elektrycznej
- Ile kosztuje hulajnoga elektryczna
- Ile kosztuje wypożyczenie hulajnogi elektrycznej
- Regulacje prawne związane z użytkowaniem hulajnogi elektrycznej
Hulajnoga elektryczna – jak działa?
Hulajnoga elektryczna stanowi połączenie tradycyjnej hulajnogi z silnikiem elektrycznym. Dzięki silnikowi na hulajnodze można poruszać bez konieczności odpychania się nogą. E-hulajnogi wykorzystują nowoczesne technologie, które sprawiają, że komfort jazdy jest wysoki, a użytkowanie sprzętu bezpieczne.
W praktyce wyróżnia się trzy główne typy hulajnóg elektrycznych. Różnią się one nieco między sobą. Są to hulajnogi:
- elektryczne dla dzieci – urządzenia, które oferują możliwość osiągania mniejszych prędkości niż modele dla dorosłych. Z ich pomocą można pokonywać niewielkie odległości.
- elektryczne dla dorosłych – pozwalają na osiąganie nieco wyższych prędkości. Chętnie wykorzystywane są do przemieszczania się po mieście przez nastolatków oraz osoby dorosłe.
- elektryczne wyczynowe – są specjalnie zaprojektowanymi modelami przeznaczonymi do jazdy wyczynowej. Zazwyczaj można je spotkać w skate parkach lub innych miejscach przeznaczonych do tego typu jazdy.
Największą grupę e-hulajnóg stanowią urządzenia dla dorosłych. Hulajnoga elektryczna dla dorosłych może mieć spory zasięg oraz możliwości osiągnięcia wyższych prędkości. Poza tym hulajnogę elektryczną można wykorzystać zarówno jako pojazd do poruszania się po mieście, jak i do jazdy rekreacyjnej.

Hulajnoga elektryczna – rodzaje
Producenci oferują kilka różnych rodzajów hulajnóg elektrycznych. Różnią się one od siebie przede wszystkim budową. Najczęściej występujące modele.
Hulajnoga elektryczna:
- trójkołowa
- z dużymi kołami
- z siodełkiem
Trójkołowa hulajnoga elektryczna to, jak sama nazwa wskazuje, pojazd z trzema kołami. W zależności od modelu dwa z nich mogą być umieszczone z przodu lub tyłu. Takie rozwiązanie ma za zadanie zwiększyć wygodę poruszania się i zapewnić stabilną jazdę. Modele tego typu najchętniej wybierają osoby, które planują poruszać się głównie po nierównych nawierzchniach i w terenie.
Hulajnoga elektryczna z dużymi kołami dedykowana jest zarówno do jazdy w terenie, jak i po mieście. Duże, zazwyczaj pneumatyczne koła zapewniają większy komfort poruszania się. To nie tylko gwarancja komfortowej jazdy, ale także łatwe i bezproblemowe pokonywanie typowo „miejskich” przeszkód, na przykład krawężników. Większe koła lepiej amortyzują nierówności terenu, co również wpływa na wygodę poruszania się hulajnogą.
Hulajnoga elektryczna z siodełkiem świetnie sprawdza się na dłuższych dystansach. Jeżeli użytkownik musi pokonać znaczną odległość, może wygodnie usiąść i delektować jazdą. Na tego typu modelach najczęściej można pokonać znaczne odległości, dlatego też koncepcja wyposażenia ich w siedzisko jest jak najbardziej uzasadniona.
Zapoznaj się również z artykułem: Rower elektryczny – ile kosztuje, na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Hulajnoga elektryczna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu hulajnogi elektrycznej to:
- wielkość modelu – wysokość kierownicy powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika, osoba jeżdżąca hulajnogą nie powinna się schylać, aby dosięgnąć rączek kierownicy
- zasięg – parametr ten informuje, jaką maksymalną odległość może pokonać użytkownik na jednym ładowaniu akumulatora, im większy zasięg, tym lepszy – ale i droższy – model
- prędkość – określa, z jaką maksymalną prędkością może poruszać się użytkownik hulajnogi
- maksymalne obciążenie – inaczej maksymalna waga użytkownika, który będzie mógł poruszać się hulajnogą. Jeżeli hulajnogą będzie poruszała się osoba o większej masie, niż wynosi maksymalne obciążenie, pojazd może ulec awarii
- jakość wykonania oraz materiały – warto zwrócić uwagę na to, czy hulajnoga została wykonana z odpowiednią starannością, przy wykorzystaniu dobrych jakościowo materiałów. Lepiej unikać słabych jakościowo materiałów, ponieważ poruszanie się takim pojazdem może być niebezpieczne
- wielkość kół – element ten wpływa na komfort jazdy oraz możliwość pokonywania przeszkód
- hamulce – powinny być sprawne i umożliwiać szybką reakcję w przypadku konieczności hamowania – najlepiej, aby hulajnoga była wyposażona w system hamulców tarczowych
Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?
Hulajnoga elektryczna to środek transportu, który staje się coraz powszechniejszy. To ekologiczny sposób na pokonywanie niewielkich odległości i poruszanie się po zatłoczonych miastach. W wielu miejscowościach przybywa wypożyczalni e-hulajnóg. Coraz więcej użytkowników decyduje się jednak na zakup swojego własnej hulajnogi elektrycznej.
Aktualnie w sklepach można spotkać dobre jakościowo modele już za mniej niż 1 000 złotych.
W przypadku tańszych hulajnóg elektrycznych należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania i użyte materiały. Czasami lepiej dopłacić i mieć pewność, że jazda e-hulajnogą będzie przyjemna, komfortowa i przede wszystkim bezpieczna.
Elektryczne hulajnogi trójkołowe można kupić już za 400 złotych.
Górna granica jest trudna do określenia i może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za najbardziej zaawansowane modele.
W przypadku e-hulajnogi z większymi kołami należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 600 – 4 000 złotych. Hulajnogi elektryczne z siodełkiem to natomiast koszt około 800 – 3 500 złotych.
Im droższa hulajnoga elektryczna, tym najprawdopodobniej ma do zaoferowania więcej różnych funkcji. Podczas zakupu warto zastanowić się, czy wszystkie z nich są dla nas niezbędne. Czasami nie warto przepłacać za model, którego nie będziemy w pełni wykorzystywać.
Ile kosztuje wypożyczenie hulajnogi elektrycznej?
W przypadku firm oferujących swoim użytkownikom aplikację mobilną koszty wypożyczenia sprzętu kształtują się następująco:
- opłata początkowa: około 2 – 5 złotych
- opłata za minutę: około 45 – 50 groszy.
Aby móc korzystać z usługi, konieczne jest doładowanie swojego konta w aplikacji mobilnej. Można również podpiąć kartę płatniczą. Cena końcowa wypożyczenia zależy od tego, jak długo będziemy poruszać się hulajnogą elektryczną. Warto wspomnieć, że tego typu pojazdy w porównaniu z rowerami, nie mają stacji dokujących i z reguły można je odstawić gdziekolwiek. Należy jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa i nie porzucać hulajnogi na środku chodnika czy w innym ciągu komunikacyjnym.
Hulajnogi elektryczne a kwestie prawne
Hulajnogi elektryczne ze względu na stale rosnącą popularność stały się kwestią sporną. Konieczne było wprowadzenie pewnych unormować dotyczących tego, gdzie można się nimi poruszać. W Polsce wprowadzono ograniczenie prędkości do 25 km / h. Właśnie z taką prędkością maksymalną może poruszać się użytkownik na hulajnodze elektrycznej.
Co do zasady osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną ma takie same prawa jak rowerzysta.
Gdzie można poruszać się hulajnogą elektryczną:
- drogi rowerowe – jeżeli na trasie przejazdu są drogi dla rowerzystów, użytkownik e-hulajnogi powinien z nich korzystać
- jezdnia – jeżeli nie ma ścieżek rowerowych, a na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km / h, użytkownik e-hulajnogi może poruszać się po jezdni
- chodnik – w przypadku, gdy nie ma ścieżek rowerowych oraz drogi z ograniczeniem prędkości do 30 km / h
Co więcej, osoby które są w przedziale wiekowym od 10 do 18 roku życia, muszą posiadać kartę rowerową, aby poruszać się hulajnogą elektryczną. Zabronione jest korzystanie z urządzeń dla dorosłych przez dzieci w wieku do dziesięciu lat.