Panuje przekonanie, że każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie co najmniej jeden garnitur. Panowie, którzy rzadko mają okazję, by założyć ten rodzaj stroju i nie chcą wydawać majątku na garnitury na różne okazje, powinni postawić na jeden, uniwersalny model. W sklepach można spotkać wiele różnorodnych garniturów. Różnią się one między sobą nie tylko kolorem, ale także krojem. Nawet jeżeli jeden model dobrze leży na jednym mężczyźnie, niekoniecznie będzie pasował innemu. Jak zatem wybrać uniwersalny garnitur męski na różne okazje? Z jakim wydatkiem należy się liczyć? Zapraszamy do lektury.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie są rodzaje garniturów męskich
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru garnituru
Jak wybrać garnitur uniwersalny
Czy warto zdecydować się na garnitur szyty na miarę
Ile kosztuje garnitur w sklepie a ile szyty u krawca
Garnitur męski – rodzaje
spis treści:
Garnitury męskie można podzielić na kilka kategorii. Najogólniej dzieli się je na podstawie liczby elementów, z których się składają. I tak można wyróżnić:
garnitury dwuczęściowe – to zestawienie marynarki i spodni
garnitury trzyczęściowe – to zestawienie marynarki, kamizelki i spodni
Drugi ogólny podział obejmuje przeznaczenie garnituru. W tej klasyfikacji wyróżniamy garnitur:
wizytowy (klasyczny) inaczej nazywany także garniturem biznesowym. Ten model zakłada się na oficjalne spotkania, takie jak rozmowa o pracę czy obrady firmowe. Ten typ wyróżnia klasyczny krój. Spodnie mają proste nogawki, a marynarka jest delikatnie taliowana, ewentualnie prosta. Zazwyczaj tego typu garnitur wykonany jest z wełny lub wełny z dodatkiem sztucznego materiału, na przykład elanowełny.
ślubny to strój, który jak sam nazwa wskazuje, przeznaczony dla pana młodego. Jeżeli jednak ten zdecyduje się na bardziej klasyczny model, może z powodzeniem założyć go na inne okazje. Garnitury ślubne zazwyczaj charakteryzują wysoką jakością wykonania i wysokogatunkowymi materiałami.
sportowy to typowo nieformalny garnitur. Można go założyć na randkę, na imprezę lub na co dzień do pracy. To połączenie elegancji oraz swobody. Krój garnituru sportowego najczęściej przypomina model klasyczny, jednak wyróżniają go pewne odstępstwa, na przykład większe kieszenie czy kolorowe naszywki. Często marynarka ma inny kolor niż spodnie, a czasem też inny materiał.
Garnitur męski – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
W sklepach jest bardzo wiele modeli garniturów. Czasami trudno zdecydować się na jeden konkretny. Pomóc w dokonaniu wyboru powinny następujące elementy:
krój garnituru
materiał, z którego został uszyty garnitur
kolor garnituru
wzór garnituru
Garnitur męski – krój
Marynarka
Na początku skupmy się na górnej części garderoby, czyli marynarce. W sklepach można spotkać dwa podstawowe modele szyte na styl europejski lub amerykański. Te pierwsze wyróżnia taliowany krój, który wyszczupla sylwetkę i podkreśla jej kształt. Marynarka w stylu amerykańskim jest natomiast luźniejsza. Świetnie sprawdzi się w przypadku chęci ukrycia pewnych mankamentów figury, na przykład wystającego brzuszka.
Podczas wyboru garnituru warto także zwrócić uwagę na lokalizację rozcięcia. Mogą to być dwa rozcięcia po bokach marynarki lub jedno, które znajduje się z tyłu na środku. Pierwszy typ rozcięcia pasuje do każdej sylwetki, natomiast drugiego powinni unikać tężsi mężczyźni.
W sklepach można spotkać marynarki jednorzędowe i dwurzędowe. Te pierwsze są dużo popularniejsze i bardziej uniwersalne. W jednym rzędzie może być od jednego do czterech guzików. Panowie, którym przede wszystkim zależy na wyrównaniu proporcji sylwetki, powinni zdecydować się na marynarkę z jednym lub dwoma guzikami.
Spodnie
W przypadku spodni należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość stanu. Podwyższany stan optycznie wydłuża nogi i całą sylwetkę. Sprawdzi się więc u mężczyzn niskich i tęższych lub z brzuszkiem. Na niższy stan mogą sobie natomiast pozwolić panowie szczupli.
Spodnie garniturowe mogą być wyposażone w fałdki. Są one wówczas nieco szersze na biodrach. Rozwiązanie to z pewnością docenią tężsi mężczyźni. Spodnie bez fałdek to idealny model dla szczupłych panów.
Materiał garnituru
Garnitur może być wykonany z różnych materiałów. Często to one wpływają na ostateczny charakter konkretnego modelu. Najczęściej spotykane materiały to:
wełna – to naturalny materiał, który pozwala skórze oddychać i nie gniecie się łatwo
czesankowa wełna – jej zaletą jest przystępna cena, jednak może się łatwiej mechacić i odkształcać
wełna z lamy – nie mechaci się, jednak jest dużo droższa
wełna z domieszką jedwabiu – to materiał wytrzymały, a jednocześnie delikatny w dotyku
wełniana flanela – nie gniecie się, uznawana jest za materiał wytrzymały
tweed – gruba wełna
len – materiał przewiewny, idealny na lato, niestety ma skłonności do gniecenia się
bawełna – jest wytrzymała, nie gniecie się, jednak materiał ten wymaga odpowiedniej pielęgnacji, właściwego sposobu prania i suszenia
elanowełna – wełna z domieszką materiałów syntetycznych, nie gniecie się i jest to materiał wytrzymały
mikrofibra, elastan, poliester – to materiały sztuczne, które nie oddychają
Na uwagę zasługuje także jakość włókna. Czasami garnitury z tego samego materiału mogą znacznie różnić się ceną. Parametr ten oznaczony jest symbolem 100’s, 110’s itd. Im wyższa liczba, tym materiał jest delikatniejszy, jednak mniej podatny na gniecenie. Za dobrą jakość włókna uważa się standard co najmniej 120’s.
Garnitur – kolor
Duże znaczenie ma także kolor garnituru. Powinien pasować do konkretnej urody mężczyzny.
Panowie z ciemnymi włosami dobrze będą się prezentować w ciemnych barwach, np. granatowym, ciemnoszarym czy czarnym.
Panowie z blond włosami lepiej prezentują się w jaśniejszych kolorach, np. w beżu, brązie czy szarościach.
Wzór garnituru
Podczas wyboru garnituru warto także zwrócić uwagę na jego wzór. Najczęściej spotykane są modele z:
szerokimi, podłużnymi pasami – modele tego typu powinni wybierać tężsi mężczyźni, o ile sam garnitur jest dobrze skrojony
geometrycznymi wzorami – te modele dobrze leżą na panach o nienagannej sylwetce, z zachowanymi proporcjami ciała
delikatnym wzorem – modele tego typu sprawdzą się w przypadku mężczyzn, których sylwetka nie jest idealna i chcą ukryć pewne jej mankamenty
Garnitur męski na różne okazje, czyli jaki?
Garnitur męski uniwersalny to garnitur, który można założyć na różne okazje bez obaw o popełnienie faux-pas. Oto kilka zasad, które sprawią, że wybrany model właśnie taki będzie.
Najlepiej, aby materiał był matowy, bez połysku. Połysk nadaje garniturowi formalny charakter, co może nie sprawdzić się w każdej sytuacji. Dobrze, jeżeli tkanina będzie cienka i gładka, ewentualnie z delikatnym wzorem widocznym jedynie z bliska.
Na charakter garnituru wpływa także jakość materiału. Naturalne tkaniny prezentują się najładniej, a ponadto skóra lepiej w nich oddycha. Szukając tańszego garnituru, można zdecydować się na materiał naturalny z niewielką domieszką włókien syntetycznych.
Uniwersalna jest prostota i minimalizm. Dlatego też najlepiej zdecydować się na garnitur granatowy lub szary. Czarne modele nie są już tak wszechstronne i nie sprawdzą się na każdą okazję. Warto unikać kolorowych dodatków, które powinny być zarezerwowane wyłącznie dla garniturów sportowych.
Długość marynarki też ma znaczenie. W uniwersalnych modelach marynarka powinna zakrywać co najmniej większą część pośladków.
Aby garnitur nie miał typowo formalnego charakteru, warto zdecydować się na model z nakładanymi kieszeniami marynarki. Są to kieszenie naszywane na marynarkę z osobnego kawałka materiału.
Mniej oficjalna, pasująca na większość okazji, jest marynarka z jednym rzędem guzików. Dwurzędowe modele przeznaczone są na typowo oficjalne imprezy. Bardziej uniwersalny jest także garnitur dwuczęściowy niż trzyczęściowy.
W przypadku spodni należy unikać modeli bardzo wąskich w biodrach i nogawkach. Zbyt obcisły krój znacząco obniża formalność garnituru i jednak milej widziany jest wyłącznie w luźniejszych stylizacjach.
Podczas zakupu warto także zwrócić uwagę na jakość szwów. Szwy ręczne są dużo lepszej jakości niż szwy maszynowe. Wbrew pozorom również w sklepach można spotkać się z garniturami zszywanymi ręcznie.
Zegarek męski na pasku lub bransolecie to dziś nie tylko wskaźnik czasu, ale również gustowna ozdoba, która stała się idealnym dopełnieniem każdej męskiej stylizacji. Zegarki męskie występują w wielu typach i wariantach. Wraz z rozwojem techniki na rynku pojawiły się smartwatche, które zrewolucjonizowały rynek. Wciąż jednak nie brakuje miłośników klasycznych modeli, które nigdy nie wychodzą z mody. Jaki rodzaj zegarka wybrać na prezent dla mężczyzny? Podpowiadamy.
/ 5.
Garnitur szyty na miarę – czy warto?
Niektórzy mężczyźni, zamiast szukać idealnego modelu garnituru w sklepach, decydują się na uszycie go na miarę. Wówczas należy jednak liczyć się z wyższym kosztem niż w przypadku tzw. „gotowca”.
Na korzyść garnituru szytego na miarę przemawiają:
możliwość idealnego dopasowania modelu do konkretnego typu sylwetki
czasami to jedyny sposób na zatuszowanie niedoskonałości ciała, zwłaszcza u panów z zaburzonymi proporcjami sylwetki
to inwestycja na lata, o ile mężczyzna nadmiernie nie przytyje lub nie schudnie
garnitur szyty na miarę daje większą swobodę dopasowania go do charakteru i stylu właściciela
Decydując się na uszycie garnituru na miarę, najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnemu krawcowi lub krawcowej. Dobrze, gdy specjalista ma na swoim koncie podobne realizacje i może pochwalić się portfolio swoich prac. To daje pewność, że garnitur faktycznie będzie dobrze uszyty.
Garnitur męski – jak dobrać, aby dobrze leżał?
Garnitur, aby odpowiednio leżał na męskiej sylwetce, powinien być właściwie dobrany. Istnieje kilka ogólnych zasad, których warto przestrzegać.
Wśród najważniejszych elementów wymienia się:
ramiona marynarki powinny dobrze się układać, nie powinny odstawać od ciała, ani za mocno go opinać
po zapięciu guzika marynarki nie powinny powstawać żadne załamania
rękawy marynarki powinny kończyć się około 2 centymetry powyżej przegubu dłoni
mankiety koszuli powinny wystawać spod rękawów marynarki na długość około 1 centymetra
kołnierzyk marynarki powinien przylegać do kołnierzyka koszuli
szew marynarki z tyłu powinien znajdować się dokładnie po środku i wyznaczać linię kręgosłupa
marynarka nie powinna się marszczyć na plecach
właściwa długość spodni to długość do górnej części cholewy buta
nogawka na szerokość powinna zakrywać około 2/3 buta
kant spodni powinien być prosty, wszelkie załamania wskazują na to, że spodnie nie są dobrze dobrane
Ile kosztuje garnitur w sklepie, a ile garnitur szyty na miarę?
Klasyczny, uniwersalny garnitur w sklepie kosztuje od 450 złotych wzwyż. Najczęściej jednak te najtańsze modele to pozostałości z poprzedniego sezonu lub z materiału gorszego gatunku.
Za lepszy garnitur, z dobrego jakościowo materiału należy zapłacić około 1200 – 2000 złotych.
Droższe modele z wysokogatunkowej tkaniny to natomiast koszt co najmniej 3000 – 4500 złotych.
Garnitur szyty na miarę to już większy wydatek. Należy liczyć się z ceną co najmniej 3000 złotych.
Decyzja o zakupie uniwersalnego, klasycznego garnituru to pewność, że wydatek nie jest jednorazowy. Dobrze dobrany model może posłużyć przez wiele lat i być wykorzystywany na różne okazje, od bardzo oficjalnych imprez po mniej formalne.