Podstawowym zadaniem każdego ekspresu do kawy jest przygotowanie aromatycznego i smacznego naparu, który pobudzi do działania oraz pozwoli delektować się chwilą. Odpowiednie urządzenie w zaciszu własnego mieszkania umożliwi przygotowanie kawy rodem ze słonecznych Włoch. Czym kierować się podczas zakupu ekspresu do kawy? Jakie kryteria powinniśmy brać pod uwagę, aby nie żałować zakupu?
Rodzaje ekspresów do kawy
spis treści:
Pod pojęciem „ekspres do kawy” kryje się wiele typów urządzeń. Musimy więc liczyć się z tym, że znalezienie urządzenia, które w pełni spełni nasze oczekiwania, może zająć trochę czasu.
Podstawowy podział ekspresów do kawy:
ciśnieniowe (kolbowe, automatyczne)
przelewowe
kapsułkowe
saszetkowe
wolnostojące
do zabudowy
Ekspres do kawy ciśnieniowy
Ekspresy ciśnieniowe można podzielić na kolbowe oraz automatyczne. W przypadku tego typu urządzenia kawa parzona jest przy wykorzystaniu bardzo wysokiego ciśnienia. To pozwala skrócić czas kontaktu wody ze zmielonymi ziarnami. Dzięki temu napar nie ma gorzkiego posmaku. Podstawowa różnica pomiędzy ekspresem kolbowym a automatycznym zauważalna jest w jego obsłudze.
Jak podkreśla Product Manager Hendi Polska Sp. z o.o. Wojciech Wrzeszcz: Każdy rodzaj ekspresu niesie ze sobą tyle samo zalet, co i ograniczeń. Ekspresy automatyczne są bardzo łatwe w obsłudze, lecz nie pozwalają na żadne innowacje czy fantazje. Mamy z góry zadane rodzaje kawy i nie możemy wychodzić poza ich ramy. Natomiast ekspresy kolbowe wymagają, chociażby podstawowej wiedzy baristycznej, bez której istnieje ryzyko, że osiągniemy odwrotny efekt od zamierzonego (źródło cytatu: Jak wybrać ekspres do kawy, www.poradnikrestauratora.com.pl).
Łatwość obsługi ekspresu automatycznego podkreśla także Sales Manager N&W Global Vending: Niewątpliwie zaletą ekspresów automatycznych jest fakt braku wpływu umiejętności osób obsługujących dane urządzenie.
Ekspresy ciśnieniowe z reguły wyposażone są w różne funkcje m.in. zintegrowany system do spieniania mleka czy też parzenie różnych rodzajów kaw mlecznych za pomocą jednego przycisku.
Ekspres do kawy przelewowy
Ekspresy przelewowe należą do najprostszych w działaniu urządzeń do parzenia kawy. Z ich pomocą można zaparzyć klasyczną czarną kawę. Działanie takiego ekspresu polega na tym, że wrząca woda przepływa przez pojemnik ze zmieloną kawą. Do dzbanka trafia aromatyczny napar, który wcześniej przepływa przez specjalny filtr. Największą zaletą tego typu urządzeń jest to, że za jednym razem można przygotować dużą ilość kawy.
Ekspres do kawy kapsułkowy
Ekspresy kapsułkowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Zawdzięczają to m.in. dużej wygodzie użytkowania. W ich przypadku zamiast zmielonej kawy używa się specjalnych kapsułek. Wewnątrz kapsułek znajduje się odpowiednio dobrana kompozycja kaw, cukru i mleka w proszku. Wystarczy włożyć kapsułkę do ekspresu i nacisnąć odpowiedni przycisk. Ekspresy kapsułkowe są kompaktowe i wielofunkcyjne. Za pomocą jednego urządzenia można przygotować nawet kilkanaście rodzajów kaw czarnych i białych.
Działanie ekspresów saszetkowych jest bardzo podobne do modeli na kapsułki. W tym przypadku kompozycje z kawy zamknięte są w specjalnych saszetkach (nazywanych także padami). Są one nieco tańsze niż kapsułki. Ekspresy saszetkowe wyróżniają niewielkie rozmiary oraz możliwość przygotowania różnorodnych rodzajów kaw.
Ekspres do kawy wolnostojący
Ekspresy wolnostojące są modelami najczęściej wybieranymi ze względu na dużą swobodę ustawienia urządzenia. Są znacznie tańszym rozwiązaniem niż ekspresy pod zabudowę. Ekspres do kawy pod zabudowę to rozwiązanie rzadziej spotykane. Zazwyczaj decydują się na nie osoby, które chcą, aby w ich kuchni cały sprzęt AGD był wkomponowany, np. w meble.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ekspres do kawy?
Wybór ekspresu do kawy nie ogranicza się tylko i wyłącznie do decyzji dotyczącej jego rodzaju. To także szereg innych czynników, na które warto zwrócić uwagę.
Przede wszystkim musimy określić, jakie mamy potrzeby i czego oczekujemy od ekspresu, jak ma funkcjonować, jakie kawy przygotowywać, jak skomplikowany musi być proces jego czyszczenia, konserwacji, używania go na co dzień oraz ile osób będzie z niego korzystało – wyjaśnia Sales Leader w Manuel Caffe Wojciech Szelągowski. Ekspert dodaje: Na przykład osobom, które piją tylko czarną kawę, wystarczy najprostszy ekspres automatyczny, który tylko zmieli za nich kawę i ją przygotuje. Nie mają oni przecież potrzeby automatycznego spieniania mleka, bo i tak takiej kawy nie piją. Osoby, które piją na co dzień dużo kaw białych, częściej poszukują już ekspresu, który zrobi to w stu procentach za nich, a jeszcze na koniec sam przeprowadzi proces konserwacji (źródło cytatu: Osobom pijącym czarną kawę wystarczy prosty ekspres automatyczny. Bardziej skomplikowanego urządzenia potrzebują miłośnicy latte, 24wspolnota.pl).
Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, wybierając ekspres do kawy.
Cena
Moc
Ciśnienie
Pojemność pracy
Element grzewczy
Rodzaje przygotowywanych kaw
Wbudowany młynek
System spieniania mleka
Funkcja automatycznego czyszczenia
Rodzaj panelu obsługi
Design
Energooszczędność
Dodatkowe funkcje
Ceny ekspresów do kawy
Ekspresy kapsułkowe oraz saszetkowe należą do najtańszych urządzeń. Ich ceny wahają się w przedziale 250 – 2 000 złotych. Najdroższe modele posiadają funkcje, których brakuje w tańszych, np. wyższe ciśnienie parzenia kawy.
Koszt zakupu ekspresu ciśnieniowego kolbowego to ok. 300 – 5 000 złotych. W przypadku ekspresów automatycznych ciśnieniowych należy liczyć się z wydatkiem rzędu 1 200 – 17 000 złotych.
Podczas wyboru ekspresu bardzo często pomijanym aspektem jest moc ekspresu do kawy. Tymczasem to od mocy zależy czas przygotowania urządzenia do pracy. Im wyższa moc urządzenia, tym krótszy czas przygotowania ekspresu do pracy. Kiedy chcemy, aby nasza kawa była parzona szybko, powinniśmy zdecydować się na ekspres o mocy minimum 1250 – 1500W.
Ciśnienie ekspresu do kawy
W przypadku wyboru ekspresu ciśnieniowego należy wziąć pod uwagę moc pompy, która wytwarza ciśnienie. Wartość ta wyrażana jest w barach. Najprościej mówiąc, im niższa liczba barów, tym słabsze ciśnienie. Od wysokości tej wartości zależy między innymi to, jak smakuje przyrządzona kawa. Zaleca się, aby do zastosowań domowych pompa ekspresu wytwarzała ciśnienie przynajmniej na poziomie 12 – 15 barów.
Pojemność ekspresu do kawy
Jeżeli w tym samym czasie kawę będzie piło kilka osób, warto zwrócić uwagę na pojemność ekspresu. Wybierając ekspres przelewowy, należy sprawdzić, jaką pojemność ma zbiornik na wodę i kawę. W przypadku ekspresu ciśnieniowego istotne będzie to, ile filiżanek kawy można jednocześnie przygotować. Urządzenia wykorzystujące technologię przelewową mogą mieć pojemność nawet do 2 litrów wody.
Element grzewczy ekspresu do kawy
System grzewczy ekspresu do kawy to zazwyczaj bojler lub termoblok. Jego zadaniem jest podgrzanie wody do zaparzenia naparu oraz przygotowanie pary wodnej potrzebnej do spienienia mleka. W ekspresach kolbowych wykorzystywany jest bojler. Woda podgrzewa grzałka znajdująca się wewnątrz bojlera. W ekspresach automatycznych stosowane są termobloki. Jeżeli urządzenie wyposażone jest w jeden termoblok, przygotowanie kawy mlecznej może potrwać dłużej. Zaleca się więc, aby wybrać ekspres wyposażony w dwa niezależne systemy grzewcze. Jeden z nich będzie odpowiadał za parzenie kawy, drugi za przygotowanie mleka oraz pianki.
Rodzaje przygotowywanych kaw
Nie każdy ekspres umożliwia zaparzenie wszystkich rodzajów kaw. Niektóre modela mają ograniczone funkcje.
przelewowy ekspres – użytkownik może liczyć wyłącznie na kawę czarną
kapsułkowy i saszetkowy ekspres – z reguły asortyment kapsułek oraz saszetek jest bardzo urozmaicony
kolbowy ekspres – można przygotować kawy, których ważnym elementem jest spienione mleko oraz pianka
automatyczny ekspres – ten model daje najwięcej możliwości, z jego pomocą można przyrządzić wiele różnych rodzajów kaw zarówno tradycyjnych, jak i białych (mlecznych).
Wbudowany młynek
W zależności od wybranego modelu ekspresu może posiadać lub nie młynek do mielenia ziaren. Jeżeli zdecydujemy się na wersję z młynkiem, możemy wybierać pomiędzy młynkiem udarowym i żarowym.
Młynek udarowy – jego zaletą jest szybki czas działania. Specjaliści twierdzą jednak, że podczas jego pracy wytwarza się bardzo wysoka temperatura, która negatywnie wpływa na smak kawy, tj. nadaje naparowi charakterystyczny gorzkawy posmak.
Młynek żarowy – w tym przypadku ziarna są miażdżone, co ma pozytywnie wpływać na smak kawy. Jednak ten rodzaj młynka uważany jest za bardziej awaryjny w porównaniu do młynka udarowego.
System spieniania mleka
W przypadku ekspresów automatycznych wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje systemów spieniających mleko. Do sporadycznego picia kaw mlecznych wystarczy tańszy model ze spieniaczem mechanicznym. Jest to osobna metalowa dysza, która spienia mleko w dzbanku z mlekiem. Użytkownik musi samodzielnie połączyć spienione mleko z kawą. Osoby, które częściej piją kawy mleczne, powinny rozważyć zakup ekspresu z automatycznym systemem Cappuccinatore. W tym przypadku mleko zasysane jest bezpośrednio z pojemnika z mlekiem, podgrzewane, spieniane, a następnie wlewane wprost do filiżanki.
Funkcja automatycznego czyszczenia ekspresu do kawy
Na żywotność ekspresu do kawy wpływa między innymi odpowiednie czyszczenie urządzenia z resztek kawy, mleka i kamienia. Warto więc zwrócić uwagę, czy maszyna jest łatwa w utrzymaniu czystości. Demontaż systemu do spieniania mleka oraz wyjmowanie bloku zaparzającego powinno być proste. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni zadbać o higienę sprzętu.
Najnowsze modele ekspresów do kawy posiadają funkcję automatycznego czyszczenia oraz odkamieniania. Urządzenie samo „upomni” się o czyszczenie, wyświetlając odpowiedni komunikat. Wówczas wystarczy nacisnąć przycisk i zlecić automatyczne czyszczenie urządzenia.
Rodzaj panelu obsługi ekspresu do kawy
W przypadku panelu obsługi najczęściej występują modele z przyciskami lub ekranem dotykowym TFT. Za bardziej intuicyjne rozwiązanie uważa się modele z ekranem dotykowym.
Design ekspresu do kawy
Wzornictwo ekspresu do kawy jest wyborem indywidualnym. Współcześnie praktycznie wszystkie modele urządzeń odznaczają się nowoczesnym designem oraz różnorodną kolorystyką. Warto zdecydować się na ekspres, który wkomponuje się w przestrzeń i wystrój kuchni. Jeżeli szukamy rozwiązania kompaktowego, możemy zdecydować się na ekspresy o niewielkich rozmiarach, czyli kapsułkowe lub saszetkowe.
Energooszczędność ekspresu do kawy
Coraz więcej urządzeń ma status „energooszczędnych”. Dzięki temu dbamy nie tylko o środowisko, ale także domowy budżet. Warto więc zwrócić uwagę czy ekspres posiada funkcję automatycznego wyłączania po zakończonej pracy. Wówczas nie będzie pobierał energii elektrycznej, gdy będzie nieużywany.
Dodatkowe funkcje ekspresu do kawy
Ekspresy do kawy mogą być wyposażone również w inne funkcje. Są to m.in.:
możliwość regulacji ilości kawy oraz jej mocy
możliwość programowania temperatury kawy
obsługa za pomocą aplikacji mobilnej, np. za pomocą smartfonu lub tabletu
programator czasowy – umożliwia nastawienie godziny, o której automatycznie ma być parzona kawa